DAGBLAD VOOR Rijndijken bij Arnhem opgeblazen Dramatische gebeurtenissen in Griekenland Tokio onder bommen Amerikanen beneden- Vogezen binnenge drongen Sluis bij Antwerpen tot ontploffing gebracht -In Athene het licht uit De kabinetscrisis in Italië Is er niets veranderd in politieke mentaliteit? Rooswijk uitgebrand Elke dag Anglo-Amerikaanse luchtactivlteit in Z. en W.-Duitsland UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 4 Dec.. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Arnhem heb ben onze pioniers de dijken op de zuidelijke oever van de Rijn opge blazen en daardoor over grote af stand de vijandelijke stellingen ten zuidwesten van de stad onder water gezet. De vijand werd gedwongen zich op hoger gelegen punten terug te trekken, waar hij door onze ar tillerie zware verliezen lijdt. Op de linker Maasoever bij en ten noorden van Venlo verweren zich onze troepen sedert weken in harde gevechten tegen voortdurende Engel se aanvallen. Zij hebben den sterken Vijand slechts stapsgewijs gebied ge laten en zijn oprukken over de Maas en de rijksgrens verhinderd. Ten noordoosten van Geilenkirchen zijn de vijandelijke bataillons, bij de poging verder op te ruken, in ons vuur ineengestort. Het gros der aan vallen van de Amerikanen aan het gevechtsfront ten oosten van Aken, werd door tegenaanvallen uiteenge slagen. In het gebied van Hiirtgen duren de verbitterde bosgevechten met vers aangevoerde vijandelijke tankformaties voort. In Lotharingen vechten onze troepen in het voorter rein ;van de westelijke versterkingen, in Saarlautern en in het grondge bied van de Saar taal tegen den op nieuw aanvallenden vijand. Saaru- nion, dat tijdelijk verloren was ge gaan, werd van den tegenstander ge zuiverd- Ten noordwesten van Luet- zelstein konden de Amerikanen in het bosgebied van de beneden Voge zen binnendringen, doch, liepen toen vast voor onze nieuw opgebouwde li llies. In het gebied ten zuiden van Hagenau zijn de vijandelijke aan vallen ook gisteren met aanzienlijke verliezen voor den tegenstander mis lukt. De druk op de Noordwestelijke en Zuidwestelijke flank van onze stellingsbocht in de midden Elzas duurt voort. In het stadscentrum van Schlettstadt, en om Rappoltswei- ler wordt verbitterd gevochten. Aan de zuidwestelijke en zuidelijke, uit lopers van het Wasgenwald heeft het taaie verzet van onze sinds we ken in de strijd gewikkelde formaties den vijand verder opdringen ont zegd. Door een eigen aanval werd in het Hartwald aan de Bovenrijn een vijandelijke gevechtsgroep ten hoorden van het kanaal van Huenin- gen afgesneden. In de nog voortdu rende vernietigingsgevechten werden reeds verscheidene hondeilüen ge vangenen gemaakt. In Elzas Lotha ringen hebben onze troepen weder om 32 vijandelijke tanks en 5 ge pantserde verkenningswagens stuk geschoten. Vrij sterke formaties Duitse Jacht- en.slagvliegers onder steunden door talrijke aanvallen op vijandelijke batterijen, concentra ties en colonnes de afweergevechten van het leger, Londen en Antwerpen werden wederom door onze lange-afstands- vuurwapenen beschoten. In Midden-ïtalië hebben onze troepen ten zuidwesten van Vergato en bij Faenza vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de Romagna zijn zij ln verbitterde afweer gewikkeld met de Britse divisies, die met behulp van zeer sterke artillerie aanvallen. Op dg Balkan werden vijandelijke aanvallen in het brongebied van de westelijke Morawa en aan het front van de Drina afgeslagen. In Kroatië werden strijdkrachten van benden uiteengeslagen. In Zuidelijk Hongarije heeft taaie tegenstand van onze troepen de naar het Westen optrekkende bolsjewie ken bij Szigetvar en ten westen van Kaposvar opgevangen. Tussen het Plattenmeer en Dunafoeldvar kon den de bolsjewieken in noordelijke richting terrein winnen In de sector ten noorden van Erlau viel de vijand wederom met verscheidene divisies vruchteloos aan. Nieuwe doorbraak pogingen van de bolsjewieken en Roemenen mislukten bij Miskolc, Eigen tankformaties wierpen de vij and uit het noordelijke deel van zijn penetratiegebied tussen Sajo en Hernad terug. Het zwaartepunt van de Anglo- Amerikaanse luchtactiviteit lag gis teren overdag in West- eh Zuidwest- Duitsland, waar speciaal vliegers in scheervlucht de burgerbevolking met bommen en boordwapens aanvielen. Een vrij zwakke Amerikaanse for matie terreurvliegtuigen wierp bom men in Zuidoost-Duitsland. 146e Jaargang No. Donderdag 7 Dec. 1944 NOORD-HOLLAND lijdelijke redactlebureaux: N.V. „DE ARBEIDERSPERS", MERELVELD 15, AMSTERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58 Verschijnt voorlopig Dins dag, Donderdag cn Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Rureaux te Alkmaar, Den Helder, Scha- gen, Hoorn, Beverwijk, Koog a. d. Zaan. Losse nummers 5 cent Een ontploffingscommando der Duitse marine heeft met behulp van een zeer grote fel-explosieve lading springstoffen de kruisschanssluis in Antwerpen, de enige grote sluis Van de haven, dié daarmede zijn waarde als sluishaven verloren heeft, omdat eb en vloed weer vrij spel hebben, in de lucht doen vliegen. Dit is in zoverre van belang als het Geallieerde hoofd kwartier thans de vrije vaart dooi de Sohelde en het gebruik van de haven heeft gemeld. Volgens de Duit se luchtverkenning is de sluis nog steeds kapot, hetgeen de marine- deskundige van de Londense zender ■heeft bevestigd door1 op te merken, dat de haven van Antwerpen onder worpen is aan de invloed van eb en vloed. Zweedse .gezant terug naar Moscou Het Zweedse Telegraafagentschap meldt, dat de Zweedse gezant te Mos cou, Soederblorn,- die 17 November naar Zweden is gekomen, Vrijdag naar zijn post is teruggekeerd. Petiot uit hechtenis ontslagen Exchange meldt uit Parijs, dat de massa-moordenaar dr. Petiot „wegens ziekte" tegen borgstelling uit de hech tenis is ontslagen. Staking en schietpartijen Generaal Scobie heeft volgens een bericht van Reuter aan alle troepen van Elas en de politie van Elas bevel gegeven een vrij groot gebied van Athene en den Piraeus te verlaten, met inbegrip van de Marathondijk. Troepen van Elas, die Woensdag na middernachtin dit gebied worden aangetroffen zullen als vijanden wor den beschouwd. Troepen van Elas, buiten dit gebied, ln het achterland van Attica, moeten blijven waar zij zijn. Iedere beweging,, die zij uitvoe ren zal als vijandelijk worden be schouwd. In het bericht van Scobie wordt gezegd: „in den nacht is een gewapende formatie van ongeveer 800 soldaten van Elas komende uit de richting Thebe, in het gebied van Athene en den Piraeus binnengedron gen. Deze stad is in strijd met de door de Griekse regering en generaal Scobie, den generaal, die het bevel voert over de landstrijdkrachten ln Griekenland, uitgevaardigde bevelen, volgens welke in deze gebieden het dragen van wapenen wordt verboden." Ook worden daardoor de bepalingen overtreden betreffende het uitgaans verbod. Britse troepen hebben deze formatie omsingeld en ontwapend. Van geen van beide kanten zijn schoten ge lost. Vele duizenden menschen van Athene hebben Maandag het stof felijk overschot gevolgd van de slachtoffers der schietpartij van Zon dag, op de weg naar de Kathedraal, waar een rouwdienst gehouden werd. Een dicht opeengedrongen menigte, ongeveer een mijl dik, stond rondom de Kathedraal. Enige aanwezigen knielden neer en riepen: „Wraak" toen zij weer opstonden. In de Piraeus hebben volgens het Reuterbericiht troepen van Elas twee polltiebureaux aangevallen en over weldigd, waarbij enige officieren in hun handen geraaken. De troepen van Elas paraderen in de straten van de Piraeus. Generaal Scobie heeft békend gemaakt, dat vanaf 16 uur Griekse tijd, daden zoals de ont wapening van politletroepen dei- Griekse regering, beschouwd zullen worden als vijandelijke handeling en dienovereenkomstig zullen worden bestraft. In opvolging van de staklngsbe- velen, die door de Eam zijn uitge geven, Hebben ambtenaren, naar Reuter verder meldt, die lid zijn van deze organisatie, heden speciale com missies gevormd, die de toegang tot alle ministerieele gebouwen in Athene en ook in het stadhuis van Athéne hebben verboden. De rege ring maakt bekend dat in verband met de proclamatie van de staat van beleg krijgsraden in het gebied van Attica zijn opgericht. Athene In het duister Door de stakingen der arbeiders van de electrische centrale was volgens Reuter Athene Zondagavond in het duister gehuld. Het Britse hoofd kwartier werkte met een noodver lichting. Britse troepen houden de wacht Reuter meldt, dat in Athene nieuwe schietpartijen zijn ontstaan. Alle openbare bedrijven, tie water leiding uitgezonderd, hebben krach tens het stakingsbevel van de Eam het werk in de hoofdstad neergelegd. In de -stad zijn alle zaken gesloten. Couranten verschijnen niet. Voor de openbare gebouwen houden Britse troepen- de wacht. De Eam maakte heden bekend dat de Griekse minis ter van oorlog, generaal Saryiannis wegens de gebeurtenissen van giste ren is afgetreden. De onderhandelingen, die de met de vorming van een nieuwe regering belaste ministerpresident Bonomi voert, hebben, naar Reuter uit Stock holm meldt, no&steeds niet tot resul taten geleid. In de nacht van Maan dag op Dinsdag om middernacht heb ben de socialisten Bonomi in kennis gesteld van hun besluit alleen te zullen deelnemen aan een door het z.g. „nationale bevrijdinfscomité" aangewezen 'regering. De communis ten verwijten Bonomi, dat hij de socialisten van de regering uitsluit. De communisten hebben nog niet medegedeeld of zij zitting willen nemen in een nieuwe regering- Bonomi zonder socialisten. De leider der socialisten Nenni, al dus wordt verder in het Reuter- bericht gezegd, heeft Bonomi aan gespoord de opdracht tot de vorming van een nieuwe regering in ont vangst te nemen van het comité, ter wijl Bonomi zelf van mening is, dat hij door ex-kroonprins Umberto op dracht heeft gekregen een nieuwe regering te vormen. Waar gaan wij heen? „Ik kom voor gezag, dagelijks brood en rechtvaardigheid", aldus Gerbrandy en het Nieuws v. d. Dag tekent hierbij aan: „Volksbedrog is geen moeilijke be zigheid. Ook het Nederlandse volk liet zich grif bedriegen in zijn ont zettende verbrokkeling. Want stellen wij de vraag, of inderdaad het Neder landse volk bedrogen is door zijn re gering, dan ligt het antwoord in de wedervraag: waaruit moet anders blijken, dat wij bedrogen zijn, dan uit de ellendige toestand, waarin we verkeren, die, wie twijfelt nog? zeker niet door een kapitalistische re- gentenkliek als die van Gerbrandy of zijn eventuele opvolgers ooit nog ver anderd kan worden in een volksge meenschap, waarin rust en socialis me heerst? Waarom moeten we niet de ellende van voor 1940, gevolgd door de ellende van heden beschou wen als het bewijs dat we bedrogen zijn? Waarom zouden we niet in deze neergang de schuld der. terug kerende regering-zien? Wat is het, wat ons daarvan moet weerhouden? Sprakeloze eerbied voor Amerika, aan welks kant de regering staat? Voor de Sowjet-Unle, waarmee eén bond genootschap werd aangegaan? Voor de democratie, die het bestond ln een schatrijk land sociale nood te laten - voortwoekeren? Wij zien niet in, waarom het leed van' gisteren en van daag niet het bewijs zou zijn van het bedrog, dat op ons gepleegd werd. En nog geplee'gd wordt. Want de terugkeer van de regering is volks bedrog. Eerst 4 j jaar schimpen op het nationaal-socialisme en dan pro beren het te imiteren. Eerst vol trots geen diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie, willen hebben, dan terugkeren met een bondgenootschap. En bovendien net doen of er in jaar niets veranderd zou zijn.in de politieke mentaliteit van ons voik. Dat is volksbedrog. Amerikaanse levensmiddelen naar Europa Van den DNB-corespondent Adam Vollhardt. De vijandelijke luchtaanval van Zondag op de Japanse hoofdstad werd door 70 bomenwerpers uitge voerd die hun ladingen brisant- en brandbommen van een hoogte Van 70Q0 tot 10000 meter op de industrie wijken van Tokio trachtten uit te werpen. Ondanks de op die hoogte heersende hevige winden, gelukte het de afweer bijna een vierde van de vijandelijke formaties neer te scïiiGtön. Naar Japanse militaire kringen verklaren probeert de tegenstander door toenemend gebruik van zijn luchtmacht tegen het Japanse moe derland de Japanse aanvoer naar de Philippijnen te belemmeren en te vens een afleidingsmanoeuvre ter verlichting van de kritieke situatie op Leyte te ondernemen. Na de te genslagen op de beide- voornaamste oorlogstonelen in Oost-Azië, n.1. op het Chinese continent en op de Philippijnen, heeft de vijand blijk baar afgezien van het denkbeeld een offensief te ondernemen, dat steunt op vliegkampschepen en stelt hij al les in het werk van zijn steunpunten op Saipan. Tinian en Goeam uit het hart van de Japanse oorlogvoering te treffen. Volgens Japanse schatting bezit de vijand thans op deze eilanden ca. tien vliegvelden, waarop ca. 100 bom menwerpers van het type b. 29 zijn gestatipnneerd. Van deze machine, die volgens Amerikaanse uitlatingen, speciaal voor het optreden tegen Japan werd ontwikkeld, schijnt de vijand zich zoveel voor te stellen, dat hij de productie van Jagers en andere vliegtuigen beperkt, om een groter aantal van dit type te kunnen aan maken. Te oordelen naar de aanvallen, die tot dusverre op Tokio zijn gedaan, richt de vijand zijn actie niet alleen op industrie- en havenwijken, doch ook op de burgerbevolking. De lucht verdediging van Tokio is echter zo goed georganiseerd, dat het offen sief van de vijand tot mislukking is gedoemd. Volgens, een Uhited Press-bericht uit Washington verwacht men. aldaar, dat Engeland na de oorlog behoefte zal hebben aan de invoer van tien millioen ton aan levensmiddelen uit de Ver. Staten. Bovendien verwacht men, dat de andere Europese landen 8,5 millioen ton aan levensmiddelen zuilen moeten aanvoeren, terwijl de Sowjet-Unie behoefte zal hebben aan "1,5 millioen ton. BEVERWIJK 4 Dec. Een zware brand heeft 's nachts het gebouw van het buiten goed „Rooswijk" dat als kantoor gebouw in gebruik is bij de Kon. Ned. -hoogovens en Staalfabrieken, in as gelegd. Het vuur breidde zich snel uit en viel niet te stuiten, ondanks de ener gieke pogingen, die de Beverwijkse urandweer daartoe aanwendde. Toen deze de volgende .morgen inrukte, was van het gebouw niets meer over dan een rokende puinhoop. Naar de oorzaak van den brand stelt de politie een onderzoek in. Het buitengoed is eigendom van de gemeente Velsen, die het 15 Jaar ge leden in publieke veiling kocht, na het overlijden van den laatsten be woner, den heer H. H. Del Court van Krinpen. Het werd spoedig daarna als wandelpark opengesteld en het huls werd in latere jaren verhuurd als kantóorgebouw aan de hoogovens. Rooswijk" geniet vooral bekendheid doordat de fraaie bosweg naar Wijk Dezer dagen kreeg ik een oude Franse krant te pakken, waarin ik het merkwaardige verhaal las van een Parijzenaar, die op een avond zijn vrouw pardoes dood gestoken had. De man werd ge- arresteerd, kwam voor zijn rech tens en op de v^aag waarom hij die afgrijselijke misdaad bedre ven had, antwoordde hij prompt: „Omdat ze me elke dag kaas op mijn brood gaf." De jury verklaarde den man onschulig en hij werd volgens Franse zede derhalve vrijge sproken en weer losgelaten. Ik vraag mij af of er'op het ogenblik nog een man gevonden kan worden, die bereid is zijn gade naar de andere wereld te helpen, omdat zij hem elke dag kaas te eten geeft. Ik geloof eer der, dat tegenwoordig elke man daarvoor zijn wederhelft in het goud zou willen beslaan. Maar tóch, men kan nóóit weten. De tijd nadert, waarop wij zo goed als elke dag bruine bo nen te slikken zullen krijgen want er is nergens zo stevig in gehamsterd als in bruine bonen en elke dag bruine bonen is ook zo lekker niet. Of is deze laatste wijsheid voor de heden daagse tijd ook onwijsheid ge worden? OVlfDIUS. aan Zee over het buitengoed leidt. Als bijzonderheid valt te vermelden, dat in de tachtiger Jaren op dit buitengoed de eerste athletiekwed- strijd in Nederland' werd gehouden. Deze werd gewonnen door Pim Mu iier, den lateren promotor van deze tak van sport in ons land. Uit de gemeente Beverwijk zijn vertrokken: H. J. Jongen, Baanstr. 72a, naar Simpelveld; J. Groeneveld, stoker, Rijvordtlaan 63, nr Velsen; J. H. Duiker, y. Hogendorpstr. 9, naar Bergen, L.; A. J. Kabel, dienstbode, Berkenlaan 13, n. Haarlem; H. van Leeuwen, melkslijter, Zeestr. 162, n. Wilnis; N. Nielen, dienstbode, Gr. Houtweg 133, n.. Zeist; A. Boogaard, Heemskerkerweg 226, n. Wormerveer; C. van Elink, machinist, Moensplein 2, n- Amsterdam; J. Tegelaar, los- arbeider, Hofdljkstr. 30, Amsterdam; J. W. Spaanderman, .Boogaardlaan 2c, n. Amsterdam; H. de Ruiter, chauffeur, Noorderwijkweg 51, n. Velsen; M. van Veelen, metselaar, Str. v. Linschotenstr. 2a, n. Velsen; J. Gertenbach, tuinder, Creutzberg- laan 43, n. Velsen; B. J. Grapendaal, Wijkermeerweg 64, n. Amsterdam; M. W. J. Admiraal, landarbeider, Eenhoornlaan 3, n. Bergen, N.H.; A. Knopperts, jachtopziener, Heemsker kerweg 179, n. Mijdrecht; A. Nol, naaister, Koningstr. 12, n. Zaandijk; P. L. Romunde, leerl. verpleegster, Stumphiusstr. 42, n. Zaandam; J. Th. Bus, Burgerhart str. la, n. Haarlem; A. M. van -Leeuwen, verpleegster, Zeestr. 113, n. Rotterdam. Hoofdredacteur: H. M. C. Schröder, A'dam. Rayonredacteuren:- J. Groot, Enkhuizen; J. Broersen, Hoorn; A van Kampen. Den Helder; M. Kuiper, Beha gen en Langedijk; D. Klomp, Alk maar: W. Harwijnen, Koog a.d. Zaan; J. Belterman, Beverwijk. Verantw. voor de advertenties- W. Ragetlie. Koog a.d. Zaan. Drukker: N.V. „Qe Arbeiderspers", Amsterdam. K ïjj

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1