Ontwikkeling van de krijgs- gebeurtenissen Tekenen des tijds Uniek jaar in Duitse Geschiedenis Nieuws van het Westelijk front Kerstboodschap van den Paus Buitenlands nieuws in het kort f 5S3T- i Ridderkruis voor ont- werpers V 2 Radiorede'van Dr. Gobbels De akkers met offers bevrucht Overwinning der Duitse wapenen Churchiïl eïi Eden In Athene Churchill en Eden naar Stalin? Churchill's prestige op het spel Kerstoproep van De Brinon Geallieerd, offensief In Oost-Azië? Houding van Britse opperbevel Bedrijvigheid der geal lieerde luchtmacht Vijandelijke druk in Rijnland opgeheven Bolsjewieken In Boedapest Kerstmis en Majocc Oproep van d( Arbeidsdienst Tijdelijke redactiebureaux N. V. „DE ARBEIDERSPERS", HEKELVELD 15, AMSTERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58. NOORD-HOLLAND Verschijnt voorlopig Dinsdag, Do.nderdag en Zaterdag Alkmaar Voordam C 9. ~"V Bureaux te Alkmaar, Den Helder, Schi Hoorn, Beverwijk, Koog a.d. Zaan. Losse nummers 5 cent Postabonné's die In deze omstandigheden a lijk te bereiken zijn, kunnen wij hun thans niet toezenden. Zij kunnen dit vragen bij de verschillende bureaux. De tekenen des tijds" schrijft rijksminister dr. Göbbels boven zijn artikel in het jongste nummer van het weekblad „Das Reich". Na de gebeurtenissen en en-a ringen der laatste weken, schrijft hij daarin o a zal niemand meer durven beweren,' dat de Britse opvatting van het ver dere oorlogsverloop en van het in de verte opduikende oorlogseinde ook slechts nog halverwege met de feiten ovei eenstemt. De Engelse oor logvoering heeft zich over de gehele Unie verrekend en het gevolg daar van is een bonte reeks van vergissin gen, politieke tegenslagen en zo som ber mogelijke vooruitzichten voor de toekomst van het Britse empire. Engeland vecht nu voor een oorlogs doel, dat nog slechts bestaat in de gewenste voorstellingen van zijn plu-' tocratische leiding maar geen plaats meer vindt in de wereld van de reële feiten. Niet alleen in de gebieden van ons geplaagde continent, waarin de Sowjet-Russen zijn binnengedron gen, hèerst het bolsjewisme zonder pardon en zonder beperking. Aan de vingers van een hnad kan men ge makkelijk uitrekenen, hoe lang de soldaten van Churohill en Roosevelt nog voldoende materiële en morele weerstandskracht zullen bezitten, om met geweld van wapens het hoofd te bieden aan de in alle door hen be zette gebieden om zich heen grijpen de bolsjewistische anarchie. Paus Pius 12 heeft heden over de zender van het Vaticaan een Kerst- Sowjet-Unie als scheepvaarfland Als een nieuw hm-n. boodschap gericht tot de weretd. Na- raties od srhppnvtnrtloiw» £l~ dat de Pal>s in deze boodschap aller- zUdf der Smviet^Tnt Lc 'hl,!^ de eerst uitdrukking geeft aan. zijn die- in Zweedse rederskriniren A? teleurstelling, dat opk dit jaar het schillende berichten welke de laatste J-K^tfe6St gevierd moet worden te- tijd op dit gebfed bekend zijn gewor-^ V£m een ontzaglljk ^emèen den. Onder meer is bekend geworden, dat in het kader van de oorlogsschat ting een ontzaglijk algemèen bloedbad, herinnert hij aan de toe nemende wreedheid van de oorlog voering en dé om zich heengrijpende door Finland aan "'B cu ue uui zicii ueeiigojpenoK te betalen hi devel"woesting, die ook niet is blijven de Finse scheDen mftfiplaats staan voor de godshuizen en die in ten uitleveren. Amerikaanse schepen aan "Griekenland Teneinde de scheepvaartmoeilijk- heeft moe- keren en wijst erop, dat in de toe komst aan alle volken gelijke rech ten moeten worden verleend. Deze gedachte der rechtsgelijkheid staat, volgens den Paus rflet toe, dat er na deze» oorlog staten zullen zijn, die behandeld zouden worden als „over- heien ran Griekenland enigszins te wonnenen". De taak der kerk be verlichten heeft de Amerikaanse re- staat erin te streven naar de „door gering als vergoeding voor de zware God gewilde vrijheid" aller volkeren, scheepsverliezen der Griekse handels- Aan het slot van zijn boodschap gaf vloot tijdens deze oorlog de levering de Paus de apostolische zegen, toegezegd van een drietal Liberty- sehepen. Nat. inkomen der Ver. Staten Het nationale inkomen der Ver enigde Btaten heeft thans het. bedrag van 150 milliard dollar bereikt. Ter- Het bolsjewisme heeft zijn vreem delingenlegioenen staan op de bodem van alle 'landen buiten ons rechtstreekse machtsgebied, en wan neer zij op de een of andere plek thans nog niet marcheren dan is dat slechts te wijten aan de omstandig heid, dat Stalin zijn uur nog niet gekomen acht. Hij heeft de tijd en kan wachten. De Anglo-Amerikaanse oorlogvoering probeert, de Gordiaanse knoop door een op het ongunstige tijdstip begonnen massaal offensief in het Westen door te hakken. Deze poging is over de gehele linie mis lukt en dreigt thans in het tegen deel van het beoogde doel te verke ren. Dat de jongste verzwakking van het Anglo-Amerikaanse krachtpoten- tiee het bolsjéwisme slechts welkom kan zijn ligt voor de hand. Stalin heeft er nooit over gepeinsd, zijn, oude doel ener bolsjewistische wereld revolutie prijs te geven. Hoe wreed Nieuwe oproepingen in Engeland In aanvulling op de reeds venhel- wijl in normale tijden de stijging 8 de nieuwe oproeping van 250.000 En- milliard dollar per jaar bedroeg, 4s gelsen voor de militaire dienst, meldt thans een stijging ingetreden met 20 Keuter nog, dat deze nieuwe recruten milliofj ^/\11 r, rrohoolrl milliard dollar. Betalingsmiddelen Duitse weermacht Met ingang van 1 Januari a.s. zal behalve de Reichri- -clitkassenscheine, welke tot dusverre in bepaalde niet- Duitse gebieden p-ebruikt werd, een „Verrectinungsschein" voor de Duitse weermacht worden 'ingevoerd, welke voor de militairen de' functie zal heb ben. welke de reiscredietbrief voor het civiele reisverkeer heeft. Nog geen heropening Brusselse Beurs t De Belgische minister van finan ciën ontving in tegenwoordigheid van den gouverneur der Belgische natio nale bank een delegatie der beurs makelaars. Op het .verzoek der dele gatie om de beurs van Brussel 'veder- om zo snel mogelijk te heropenen van zijn reeds door het Verloop van de verklaarde de minister, dat hieraan oorlog de verwachtingen te niet ge-» daan van de dwazen die geloofden dat wanneer Duitsland zou verelagen zijn, Engeland en Amerika Europa zouden behoeden voor het bolsje wisme. Bloedige strijd om de macht in Frankrijk, België, Italië, Grieken land, kortom overal, waar de Anglo- Amerikanen .de scepter zwaaien, en een kerkhof rust in Finland, Roe menië, Bulgarije, kortom overal, waar het bolsjewisme heerst. Dat wil m.a.w. zeggen, dat stalin de' mogelijk heid bezit, zijn machtsaanspraken ook te doen gelden in de gebieden waar de westelijke plutocratie re geert, doch dat deze generlei invloed heeft in de door Stalin bezette ge- biedeii. Hoe dramatisch zou deze ont wikkeling zich toespitsen, wanneer het rijk plotseling als .ordenende Europese macht zou wegvallen. Men behoeft geen profeet' te zijn om te voorspellen, dat het bolsjewisme in dat geval als een springvloed over ons continent zou heengaan. De plutocratische regeringen heb ben nagelaten in haar oorlogsbe rekeningen de omstandigheid op te nemen, dat deze oorlog niet slechts een militair, doch ook een revolution- nair conflict is. Het vijandelijke wes telijke kamp is ook met de beste mo tieven niet te, oyertüigen. Derhalve zuilenrijn soldaten het amok maken van hun regeringen moeten betalen met hun bloed /en leven. Niemand kan van het Duitse volk vergen, dat het de nodige maatregelen tot bevei liging van zijn nationale bestaan en van zijn historische toekomst zou ver waarlozen omdat de opgedrongen bloedige oorlog voor den vijand zon der doel is geworden en derhalve niet tot succes kan leiden. Duitsland staat op fiet standpunt van de absolute en totale oorlog, d-w.z. het legt zijn gehele nationale kracht in de schaal, om zijn bedreigde bestaan te verde digen.' Het is een grote vergissing te geloven, dat zulks Slechts een zaak van de materiële overmacht is. Ove'r genen, die hun berekeningen voor de een Duits wonder praten alleen die- baseren op statistieken en daarbij de afloop van deze oorlóg uitsluitend eigenlijke stuwen/Je krachten van historische processen volkomen bui- teh beschouwing laten. Ook onze eeuw wordt bepaald door haar grote persoonlijkheden in politiek en .oor logvoering, eri achter hen staan geen dode bedrijfsifiechanismen, maar levende volkeren, die de materie van de oorlog actief maken en daaraan geest en bezieling geven. Dat zal ook deze oorlog weer be wijzen. Onze vijanden hebben ons een strijd om ons leven opge- dwongen, die in zijn openlijk uitge sproken doelstelling aan duidelijk heid niets te ^wensen overlaat. Een zodanige dwangpositie alleen reeds maakt een natie van eer onoverwin nelijk, meer nog, zij zal eerlang ha overwinning waarborgen. Die zal op zekere dag komen, als een natuurver schijnsel onverwacht, maar onaan gemeld, plotseling en met een kracht, die bergen verzet. De tekenen d»i tijds wijzen van dag tot dag meer op de komende Duitse overwinning. een zuivering van de makelaars moest Voorafgaan. Inmiddels werd overgegaan tot het benoemen van een nieuwe commissie voor de beurzen. Bevaarbaar maken St. LaurenV rivier De door president Roosevelt reeds herhaaldelijk aangevraagde toestem ming van den senaat om met Cana da een verdrag te sluiten inzake het bevaarbaar maken van de St. Lau- rensrivier werd volgens een bericht uit Washington wederom met grote meerderheid geweigerd. In congres- kringen stelt men zich op het stand punt, dat dit praject, nog hfgezien van de grote kosten onder de huidige omstandigheden veel te veel arbeids krachten zou opeischen. De eventuele voordelen uit de bevaarbaarmaking van de'rivier, waardoor de grote sche pen zowel Cahadese als Amerikaanse havens aan de grote meren zouden kunnen aandoen,, wegen hier ni$t te gen op. Finse schepen aan Sowjet-Unie Bij de scheepsleveranties, welke gehaald worden 1. Uit alle jonge Engelsen, .die thans de leeftijd-van 18 jaar berei ken; 2 uit.de werklieden, die beschik baar komen uit de munitie-industrie: 3. uit personeel van marine en luchtmacht, dat naar het leger wordt verplaatst; 4. uit mannen, die beschikbaar ko men als gevolg van nieuwe uitkam- mingen der bedrijven, of die werk zaam waren bij het thuisfront of in administratieve overheidsdienst. De Führer heeft op voorstel den rijksminister voor bewapening en oorlogsproductie, Albert Speer, het ridderkruis van het óorlogskruis van verdienste met de zwaarden verleend aan vijf, geleerden en technici, die zich unieke verdiensten verworven hebben bij de' ontwikkeling, de ver vaardiging en het gebruik van het wapen V. 2. Hun namen zullen op een later tijdstip worden bekend gemaakt. In opdracht van den Führer heeft rijks minister. Speer hun de hoge onder scheidingen uitgereikt. Voorts wordt nog gemeld, dat de Duitse bewapening niet alleen de ontwikkeling van de V. 2 ijverig heeft bevorderd, doch reeds sinds geruime tijd in talrijke werkplaatsen, die be schermd zijn tegen elk vijandelijk optreden, een aanzienlijke productie van dit wapen heeft bewerkstelligd. Er zijn zovele plaatsen voor het af schieten van de V. 2 aangelegd, dat het vuur hiervan op Engeland onver poosd zal doorgaan. Rijksminister dr. Göbbels heeft zich in zijn op de vooravond van Kerstmis gehouden radiorede tot tolk gemaakt van de gedachten en gevoe lens, die het Duitse volk bezielen op het kerstfeest, dat voor de zesde maal in oorlogstijd gevierd wordt. Rijksminister dr. Göbbels zeide o.m.: „Wij hebben een jaar achter ons. dat uniek is in de Duitse geschiede nis. Nog nooit heeft het lotions volk zoveel te dragen gegeven en nog nooit heeft het zoveel heldenmoed aan de dag gelegd als 'dit jaar. Me nigeen van ons heeft wel eens ge dacht, dat de last te Uivaar werd voor zijn schouders. Dit is ook begrijpe lijk. Maar in goede tijden weet de mens in het geheel niet, hoeveel hij in slechte tijden dragen kan en tot het torsen van welke lasten hij bé- réld is. Het Duitse volk toont in deze oorlog een maximum aan .moreel weerstandsvermogen, dat slechts be wondering verdient. Zou dit niet zo geweest zijn, dan' stonden wij niet waar wij nu staan. Dit weerstands vermogen is het onderpand van onze uiteindelijk komende overwinning. Want hier ligt onze eigenlijke supe rioriteit op het veelvoud van onze vijanden. Hoeveel,zorgen en kommer echter, hoeveel zelfverloochenihg en ontberingen deze som van onze Duitse heldenmoed omvat, daarover behoef ik tot u niet te spreken. Ieder van ons weet- het zelf uit eigen er varing. Wij behoeven elkaar niets te vertellen. Wij Zien de oorlog realis tisch en niet door een bril van on gepaste illusies. Wie zou ook zijn dik wijls apocalyptische beelden van het front en ook van ons zwaar beproef de vaderland ooit kunnen vergeten? Zij zijn onuitwisbaar in onze herin nering gegrift. Wanneer ik dan toch en met een nog groter vertrouwen uiting geef aan het diepgewortelde geloof in ons allen' en aan de vaste hoop op een komende mooiere en ge lukkigere toekomst van ons volk, dan doe ik dit, omdat ik onwrikbaar er van overtuigd ben, dat deze in de huidige en verdere ontwikkeling van de oorlog hun diepe en zinvolle rechtvaardiging vinden en omdat zij daarenboven de beste troost zijn, waaraan, wij ons kunnen laven. Wij hebben in deze harde oorlogs jaren geleerd, dat het grootste geluk van het leven ligt in plichtsvervul ling en daarom is deze Kerstmis voor ons ondanks de hardheid van de tijd toch een feest van onze sterke har ten, waarin de overtuiging leeft, dat wij jegens ons zelf en jegens ons volk de taken hebben volbracht, die het lot ons opgaf en meer dan dat. Het succes is niet uitgebleven en zal ook in. de toekomst niet uitblijven. Dr. Göbbels fti .lacht voorts de zo nen, vaders, (moeders én kinderen, die aan het front en in het vader land voor het vaderland gevallen zijn. „Wij hebben de akker van ons geloof met offers en ontberingen In een frontbericht van de Britse i vruchtbaar gemaa/kt en daaruit zal berichtendienst wordt gezegd: De een prachtig zaad opschieten. De tijd slag in de Ardennen is nog altijd zeer I ;s rijp voftr een nieuwe wereld. Wei- De strijd in de Ardennen zwaar. De Amerikanen bieden de Duitsers geweldige tegenstand,- maar de Duitse divisies hebben hkar stoot- Finland aan de Sowjet-Unie moet kracht nog niet verloren, verrichten, volgens een bericht uit in de frontberichteri van het 'zeven- Helsinki zeeschepen worden afge- staian voor een waarde van 15 mil- lioen dollar, voorts nog kleinere mo tor- en stoomboten, vissersvaartui gen, lichters enz. voor een totale waarde van 60 millioen dollar. 1 de leger wordt gezegd, dat dit een el lendige eerste Kerstdag voor de mah- Naalr- Reuter meldt, zijn Churchill en Eden in Athene aangekomen. Na een ruggespraak met den opperbe velhebber der'geallieerde strijdkrach ten in het gebied van de Middel landse Zee, veldmaarschalk Alexan- der, en met den Britsen minister resident sir Harald Macmillan, als mede met den Britsen ambassadeur in Athene, vond een bespreking plaats met den Grieksen minister president Papandreoe. Deze werd er van in kennis gesteld, dat ter rege ling van het huidige conflict een conferentie zal worden belegd, waar toe ook de Elas is uitgenodigd. De aartsbisschop van Athene, mgr. De- maskinos, heeft zich bereid ver klaard, het voorzitterschap van deze conferentie op zich te nemen. nen van het Amerikaanse leger is ge weest, een dag, die nog bitterder jverd. doordat niet verhinderd kon worden, dat de Duitsers hun zuide lijke voorhoede nog verder naar het westen brachteh. Van het front van het eerste Amerikaanse' léger meldt 'James Cassidy: „De geweldige aan val van het Duitse leger op het ge allieerde front heeft alle dingen, die ons van belang lijken, veranderd." Chiappe ter dood veroordeeld Naar de Britse berichtendienst uit Parijs meldt, is de vroegere politie- prefect Chiappe Vrijdag wegens hoogverraad en collaborationisme ter dood veroordeeld. Tsjang' Kal Sjek en de communisten De correspondent van de News Ghronicle in Calcutta meldt, dat de voorstellen van de Chinese com munisten voor een coalitieregering en een verenigd militair opperbevel door Tsiapg Kai Sjek zijn afgewezen. Deze voorstellen waren door den com- munistischen leider, generaal Tsjoe eh Lai aan het bewind van Tsjoeng- king voorgelegd. Deze generaal moest ruim een week wachten, alvorens Tsjang Kai Sjek hem een onderhoud van een half uur yerleepde. waarin hij een zeer afwijzende houding aan nam. Tsjoe is nu naar Yenan terug gekeerd en het valt niet aan te nemen, dat hij nog eens naar Tsjoeng- kine gaat, tenzij Tsjang Kai Sjek zijn opvattingen wijzigt en dei! com munisten een plaats in de regering aanbiedt eii niet een schijnvertegen- woord 1 ging zonder volmachten, zo- als hij' hun tot dusver heeft aange- bodoi. Op grond van inlichtingen uit Londen houdt men hier in doorgaans welingelichte kringen rekening met- de mogelijkheid, dat Churchill en Eden van hun reis naar. Athene ge bruik zouden kunnen maken om Stalin een bezoek te brengen. Het zou dan van de "mogelijkheid van een regeling der Griekse kwestie af hangen, aldus deze kringen, of Sta lin iets-voor een dergelijke samen komst zou voelen. In Britse kringen te Genève be strijdt men deze vermoedens door te verklaren, dat een conferentie van drie slechts tussen Churchill, Stalin- en Roosevelt zal worden gehouden. De correspondenten in Engeland van de Zweedse bladen bespreken uitvoerig de reis van Chur,chili en Eden naar Athene. Zij geven als hun mening te kennen, dat de Britse pre mier zowel zijn eigen veiligheid als ook zijn prestige op het spel heeft gezet, om aan de Griekse crisis een eind te maken. Zijn Kerstreis naar Athene heeft in Londen diepe indruk gemaak-t en tevens aangetoond, hoe moeilijk en gecompliceerd de crisis Met alle ter beschikking staande f iddelen moet thans naar een opios- ting' van het conflict worden ge streefd zowel om binnenlandse Engel se, als om internationale redenen- Koning George v van Griekenland schijnt van Churchills reis niet op de hoogte gesteld te zijn. hetgeen er op duidt dat,er met den monarch minder rekening wordt gehouden Bommen op Zwitsers dorp Naar officieel wordt medegedeeld, werd bij een nieuwe grensschending van het Zwitserse rechtsgebied in de middaguren van de eerste Kerstdag het dorp Thaingen in het kanton Schaffhausen door ^Amerikaanse vliegtuigen gebombardeerd. O.a. wer den de spoorwegwérken, een steen bakkerij en 'een levensmiddelenfa- briek getroffen. Een persoon werd ge dood, drie werden gewond. iswaar verzetten de krachtenleer duisternis zich uit alle macht tegen het dagen van deze eeuw, maar zij zullen het niet meer kunnen uitdo ven. Zoveel vergoten bloed.en zoveel vergoten tranen zullen niet zonder zegenrijke gévolgen blijven. Uit de geboorteweeën van deze oorlog zal een nieuwe mooie wereld ontstaan: Zij zal de fouten en lasten van onze tijd overwinnen en voor ons volk en de gehele mensheid fle poort openen naar een lichtende toekomst. Dit is de zin van deze oorlog. Hoe wreed hij ook dikwijls in zijn vemieiings- waan aandoet, toch Vormt hij slechts een wereldcrisis en geen wereldcata- strophe. Crises zijn hoogtepunten in een ziektebeeld, die. wanneer de zieke nog een gezonden kern heeft, meestal langzaam gevolgd worden doof de genezing. Zo zal het ook met deze oorlog zijn. Langs steile afgronden Thans, op de-vooravond van Kerst mis, nu de mensen en volken zich tenminste voor' een paar uren nog op zichzelf -bezinnen, hebben wij Duitsers allen reden ons de grote historische taken voor ogen te hou den die de voorzienigheid ons in deze qprlog heeft gesteld. Zij gaan onze eigen tijd ver voorbij. Wij zijn reizigers tussen twee werelden, waarvan wij er een moeten overwin nen en de andere kunnen winnen. De weg daarheen leidt langs steile afgronden en het duizelt ons wan neer wij naan beneden kijken. In de afgelopen maanden zijn wij enkele malen langs een smalle weg hieraan voorbijgegaan. Aan weerszijden loer de het gevaar. Maar wij zijn niet gestruikeld. Zeker en onwrikbaar zijn wij onze weg gegaan en hebben altijd weer vaste grond onder de voeten gekregen. Wanneer wij het afgelopen jaar overzien, dan moeten wij ondanks tlles wat'het ons bracht, constatereji, dat het ons in de verwarringen van de zich bliksemsnel opvolgende ge beurtenissen toch altijd weer een vei lig houvast gaf, waaraan wij ons kunnen vastklampen. Wij zouden verloren geweest zijn, wanneer wij, evenals, andere volken, onszelf had den opgegeven. Daar dit echter niet het geval is geweest, hebben wij alle gevaren zegevierend overwonnen met als resultaat, dat onze nationale weerstandsvermogen en aanvals- kracht juist in deze dagen weer een omvang heeft bereikt, die zelfs in het kamp van onze vijanden een ge voel zowel van de grootste ontstelte nis als ook van de afgunstigste be wondering wekt. Welke bewijzen, zijn er dan nog nodig om aan te tonen, dat het Duitse volk niet zoals onze vijanden,ons steeds weer hebben-pro beren wijs te maken tot de onder gang gedoemd,, doch volkomen inte gendeel tot een grote toekomst ge roepen is. Rijksminister dr. Göbbels maakte zich vervolgens tot woordvoerder van alle gevoelens en zorgen, die een ge volg zijn van de luchtterreur en her dacht in het bijzonder <ie millioenen dappere Duitse soldaten aan alle fronten. In dit verband verklaarde hij; „Welk Duits hart zou niet van -trots en oritroering feller kloppen, wanneer ik hier onze soldaten ge denk, die nu sedert meer dan een week in het westen weer in het of fensief zijn en door hun heldendom en hun doof niejs gebroken en door niets te breken aanvalskracht de ge- help wereld in verbazing en bewon dering hebben gebracht? Dat in de geest met hen het gehele Duitse volk meémarcheert, weten ze en dat moeten zij voelen. Onze innigste wensen vergezellen hen bij hun win- teraanvalsslag, waarvan de eerste be langrijke resultaten reeds aan de dag zijn getreden. Niemand zal verwach ten, dat ik behalve de gepubliceerde officiëië berichten van het opperbe vel der weermacht nadere bijzonder heden zal mededelen over de aan de gang zijnde operaties in het westen, haar voorbereiding,, haar ontwerp en doelstelling. Daarvoor komt een gun stiger tijd en gelegenheid." Duitslands zaak is de zaak van Frankrijk De president van het Franse rege ringscomité, ambassadeur De Brinon, heeft ter gelegenheid van het Kerst feest voor de nationale'Franse radio een oproep gericht tot de Franse^, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van de gebeurtenissen in Frank rijk en van het lot van dit land' tij dens deze oorlog. De Brinon pep de Fransen op, zich over tiun teleurstellihgen heen te zet ten en de perspectieven der „bevrij ding",,op hun juiste waarde te schat ten. Helaas valt aan te nemen, zo vervolgde hij, dat de toestanden in Frankrijk' nog -erger zullen worden. Zolang Frankrijk hen niet zal uit roeien, die verantwoordelijk rijn voor het ongëluk van het land, zal het van beproeving tot beproeving naai de ondergang gaan. Het jaar 1945 zal echter Duitslands overwinning brengen en niet de zege van de z.g. verenigde naties. Voorts wees De Brinon er óp, dat het Frans-Sowjet-Russische pact niet overeenkomstig de behoeften der bei de landen is, zoals De Gaulle heeft beweerd, doch uitsluitend de belangen dient van Stalin. De gehele .Franse geschiedenis bewijst, dat een bond genootschap met Rusland altijd on gelukkig is geweest. Hij herinnerde er aan, dat de Fransen bij het begin van de. oorlog z.g. moesten medewer ken voor de verdediging van Polen, terwijl rij in werkelijkheid soldaten waren van de joodse plutocratie, van Groot-Brittannië en de Ver. Staten, in een oorlog, die niet hun eigen oor log was. Thans zullen De Gaulle en Bidault het als het hoogste nationale belang bestempelen, voor Sowjet-Rus- land door te vechten. Ten slotte zei- de De Brinon, dat Duitslands zaak ook die van Frankrijk is. Als een muur voor den Führer In het verdere verloop van zijn rede zeide dr. Göbbels: het Duitse volk legt in dit plechtige uur de ge lofte af, dat het ook in de toekomst als een mupr voor den Führer wil staan. In dit verband verklaarde hij „Evenals ik hem de wensen van het volk overbreng, zo breng ik zijn wen sen aan het volk over, de wensen van hem, die met trots, en waardigheid de zware beproevingen van deze oor log draagt. Zijn gedachten gaan al leen uit naar zijn volk, dat rijn ge hele denken en streven overdag en in vele slapeloze nachten geldt. Wan neer onze vijanden hem in hun leu genachtige agitatie ziek noemen, dan is de wens de vader der gedachte. De Führer verheugt zich in een pri ma gezondheid en' is zoals altijd ver vuld van de hoogste geestelijke en psychische spankracht. Wat hij de wereld te zeggen heeft, dat, zal zij te rechter tijd van hem vernemen, dat ervaart zij in deze dagen meer dan haar lief is.'Hij i ziet met een onwrik baar geloof en standvastigheid dë verdere ontwikkeling van de. oorlog tegemoet. Deoverwinning van onze wapens wordt gemotiveerd door zijn onwrikbaar besluit nooit moetie te wórden of te wankelen, nooit voor den vijand neer te knielen, van iede re gelegenheid te profiteren om hem slagen toe" te brengen en blindelings op zijn volk te vertrouwen, dat in deze wilde en veelbewogen tijd de beste en trouwste bondgenoot is. Nooit heb ik" den Führer zo vol plannen én toekomstbeelden gezien als in de laatste weken voor ons nieuw offensief in het westen, toen onze vijanden in hun verblinding weer eens de zo dikwijls tevergeefs ondernomen poging herhaalden om een weg .te drijven tussen hem en zijn volk. Hij zal hun ook in de toekomst zijn antwoord niet schuldig blijven." Nadat de vijandelijke luchtactivi- teit boven Birma reeds in November aanzienlijk was toegenomen, bewijzen de jongste berichten uit Sjonan. dat de tegenstander in verband met de slag om de Phiiippijnen een .nieuw offensief op dit oorlogstoneel be raamt. Hierop duidt de versterkte activiteit der. door'Amerikaanse offi cieren opgeleide troepen van Tsjqeng- king aan de Chinees-B irmaanse grens en de gelijktijdige versterking der activiteit van de Engelsen en Anglo-Indische strijdkrachten in het gebied van Arakan aan de zuidweste lijke grens yan het land. Bovendien wordt hier aangenomen, dat de nieuw gevormde Engelse „vloot voor het verre oosten" niet alleen zal wor den gebruikt tegen de Andamanen en de Nicobaren, doch ook ter onder steuning van landingspogingen in het gebied van Akyab en Sumatra. In Tokio wordt evenwel verklaard, dat de Japanse en nationale Indische strijdkrachten de gewonnen tijd niet ongebruikt hebben laten voorbijgaan, en eventueel nieuwe offensieven aan alle fronten met vertrouwen tege moet zien. zowel aan het eigenlijke front va'n het offensief als tussen Saar en Rijn. De belangrijkste gevechten werden geleverd aan de lange zuidflank, waarop de Amerikanen over een breed front talrijke hevige aanvallen deden, zonder dat het tot belangrijke wijzigingen kwam. Het zwaartepunt van hun actie lag in het gebied van Hollange, waar de door een tankdivi sie versterkte infantèrieformaties .trachtten de Duitse ring om Bastogne te verbreken en de ingesloten Ame- Het meest opvallende kenmerk van de ontwikkeling in het gebied van het Duitse winteroffensief is de hou- ding van het Britse opperbevel. Of- «rikaanse strijdkrachten te bevrijden, schoon het Maasfront van de 21ste - Engelse legergroep sedert vele weken de rustigste, sector van het gehele westelijke front is, heeft Montgome- ry tot voor kort geen troepen afge staan voor de sector van hèt eerste Amerikaanse leger en eerst twee da gen geleden moest hij besluiten, al thans een divisie beschikbaar t$_stel- len. De dag van Maandag stond in het teken van een vérstrekkende consoli dering van de Duitse terreinwinst, dan vroeger. Zou de reis der Britse staatslieden een fiasco worden, dan zou zulks de grootste politieke tegen slag betekenen, die de regering- Churchill sinds haar vorming heeft beleefd. Ver strekkende gevolgen rijn dan niet uitgesloten. Nog nooit tevo ren heeft Churchill zijn persoonlijk prestige zo sterk op het spel gezet. In verbitterde gevechten werden alle Amerikaanse aanvallen verijdeld met ongewoon zware verliezen voor de aanvallers. De concentrische aanval op het garnizoen van Bastogne bleef goede vorderingen maken. Ook in de rest van het gebied der Duitse opé raties werden alle doelen van de dag bereikt. Het zeer gunstige weer leidde Maandag tot een buitengewoon grote bedrijvigheid der geallieerde lucht macht. die zich voortdurend met for maties slagvliegtuigen en talrijke bommenwerpers in de strijd mengde. Ook deze actie kon echter de benar de positie van het eerste Amerikaan se leger niet verlichten. Door lucht doelbatterijen werden 53 vliegtuigen neergeschoten, door Duitse jagers 29. y Tussen Saar en Rijn werden de Duitse beveiligihgsacüies overal voort gezet. De Blies werd op meer punten bereikt. De ontwikkeling der krijg^gebeurte- nissen tijdens de Kerstdagen en vlak daarvoor geeft het volgende beeld: Op 23 December werd gemeld, dat tot veertien maal herhaalde aanvallen dor Amerikanen aan he,t noordelijk front van het doorbraakgebied waren afgeslagen. Sindsdien .plaatste het zwaartepunt vna de strijd zich naai de zuidelijke flank van het Duitse doorbraakgebied, waar de vijand on der het aanvoeren van nieuwe strijd krachten trachtte de Duitse zuide lijke vleugel in te drukden en de bij Bastogne ingesloten troepen te ontzetten. In felle gevechten werden de vijandelijke aanvallen uiteengesla gen en werd de ring om Bastogne kleiner gemaakt. De opmars ten westen van de Ourthe gaat voort. In het heroverde gebied werden ingesloten groepen vernietigd en werden gevangenen en buit gemaakt. De luchtmacht was, nadat het weer in het westen was opgeklaard, zeer actief, de drie laatste .dagen werden resp. 111, 87 en 44 vliegtuigen neer geschoten. Ben Amerikaans eskader tweemotorige bommenwerpers werd geheel 'uiteengeslagen en verloor al leen al 44 toestellen. Als een belangrijk resultaat van het Duitse offensief werd de 25e ge meld: „De druk van den vijand op het noordwest-Rijnlandse en Saar- paltisohe gebied is opgeheven, zijn doorbraakplannen naar de midden loop en benedenloop van de ljtijn zijn verijdeld." In het Saargebied heroverden de Duitsers tal Van stellingen. De rechteroever van de Saar werd over een breed front gezuiverd. Dillingen werd bevrijd. Oostelijk van Saarge- münd werd de lang omstreden vesting Schiesseck bij verrassing genomen. Ook zuidelijker werden een aantal hoogten en plaatsen heroverd. Hevige plaatselijke gevechten worden ten oosten van Kpyserberg in de boveh- Elzas gevoerd. Drie dagen werden Londen en Ant„ werpen genoemd als plaatsen, "die van verre beschoten werden, Zondag werd ook Manchester genoemd, Dinsdag Luik en Antwerpen. Volgens voorlopige berichten heb ben de Amerikanen sinds 16 Decem ber 700 tanks of gepantserde voertui gen verloren. De Kerstdagen van het 1944 zijn thans weer vergled het zwijgende Rijk van het leden. Met zijn onsje magere dat dat kerstmannetje ons bedeeld heeft, is hij stellij gul geweest, ilaar op t kerstdag heeft het geijze was er wat wit langs de der steden en dorpen. En goedde veel. Want bij K< hoort het rood van de hi het wit van de sneeuw. R maar een ander rood dan bekoorlijke, onschuldige pj was er dit Kerstfeest helai genoeg, en daarom was da te wit ener beschroomde i als een tedere vertroosting balsemend verband om schrijnende wond. Toch heeft het voorbije mis mij in een stille -kam hoofdstad als bij toeval rijkdom geschonken. Ik kri; handen het boek „Chirurg Majocchi. Het werd preciet jaar geleden beëindigd, wan de voet der laatste bladzijde gedrukt: Kerstmis 1934. Wat de roman van Majoc maken heeft met het Kers dat thans weer enige et: achter ons ligt? Voor mij dan het blote toeval, dat hi een decennium geleden vc werd. Laat ik het u dadelij gen zeggen, een overmatig t deraar van Majocchi ben il Daarvoor schrijft hij mij t< evenals zijn Zweedse Axel Munthe met een genomenheid, die ik onven lijk vind en daarvoor is hij mijn smaak, ook een tikje t op Zuidelijke wijze overd Maar toch weet hij soms s< eerlijke dingen te zeggen, d hart tot hart gaan, en he of op Kerstmis de weg twee harten minder versi gen telt dan gewoonlijk. Majocchi stelt ergens 'de „Waartoe al deze strijd, w: al dit lijden?" En als ant zegt hij: „Misschien, dat lutie van het ras eens de maakten mens zal voortbre Het doet goed op Kerstm het rampzaligste jaar, d!i ooit beleefden, een dergeli tuigenis onder de ogen te krijgen .van een man, dii dag van rijn loopbaan de d het aangezicht gezien heei De volmaakte n „maar" beperkt Majoa „die gedoemd zal blijven te en te sterven." Volmaakt dus binnen de zen van het ip e n s e Klinkt het niet als de i tonen, die de komst van hei se paradijs aankondigen? die volmaaktheid kan'nog c den jaren op zich laten wa maar en men beden] góéd! de mens van heder met z Ij n lijden en z ij n deel aan dat paradijs, wa helpt het voorbereiden, weerschijn van het bloed, deze jaren baldadig ve wordt, zal de toekomstige beseffen, dat de Aarde gesc is voor het leven en niet v! vernietiging, voor de yrijli niet voor de slavernij! Kleinigheden ontsluiten de wegen, die ons bestaarl Op dit Kerstfeest heb i' jocchi, ondanks zijn men en literaire gebreken, terwi één enkele, verheffende ge liefgekregen en hij zal. vriend blijven. OVI De aanvallen in Italië brachten den vijand zware verliezen,, in een kleine sector is de Lamone gepasseerd. In Hongarije duren de zware af- weergevechten voort. De bolsjewiki konden in het gebied ten westen van Boedapest 4°öi'dringen en drongen verder op in noordwestelijke en noor delijke richting. De aanvallen uit het oosten op het bruggenhoofd zijn mis lukt. De bolsjewiki leden zware ver liezen. Ten noorden van de .Eipel en aan de 'beneden-Zagya handhaafde de vijand' zijn sterke druk. Van de Beskiden tot aan de Memel werd op 26 Dec. slechts melding ge- 1 maakt van wederzijdse activiteit van verkennings- eh stoottroepen, In Koerland breidde de vijand zijn aanvallen uit tot ten noorden van Vainode, waar hij evenrtiin succes had als in de bestaande zwaartepunten ten zuiden van Frauenburg en ten noorden van Doblen. De bojsjewiki hadden zware verliezen aan man- j schappen, tanks en vliegtuigen, in i Koerland b.v. 123 tanks in 3 dagen i en 142 vliegtuigen in 2 dagen. Na een periode van rust herva.tten Engelsen en Amerikanen Zaterdag hun terreuraanvallen. Op Kerstavond i deden zij zware aanvallep langs de middenloop van de Rijn: Op de eersten Kerstdag vielen bovendien vijandelijke vliegtuigen in scheer- vlucht de burgerbevolking aan met bommen en boordwapens. Het garnizoen van St. Nazaire heeft Vrijdag een aanval naar het oosten gedaan en 80 vierkante km. gebied veroverd, Duitse patrouilleboten hebben aan de westkust van Noorwegen een vijandelijke, motortorpedoboot in brand geschoten. Centrale Rederij Voedsel voorziening Hieronder"volgt, een lijst van adres sen en telefoonaansluitingen ten be hoeve van schippets, de hun diensten willen aanbieden aan de Centrale Rederij Voedselvoorziening: Bevrachtingscofnmissariaat Alkmaar, D. J. Scheffel, Oudegracht 182. telef. 3141—3143. Agentschappen: Alkmaar: L. Schutten, Laat 27, tel. 2493; Enk huizen: K. C. de Bruijn. Dijk 12, tel. 23; Den Helder: M. A. Kolster, Nieuw- straat 62. tel. 2250; Den Burg: (Texel) P. B. Keyser, .Schildereinde 43. tel. 100; Middenmêer: N. Kaan Pzn., Schagerweg, tel. 44: Hippolytushoef N. Kaan Pzn., Kerkstraat 18, tel. 17; Noord-Scharwoude: Wambevsie en Zn., Dorpstraat A 135, tel. 489—365. Aanmelding Landstt Nederland "Keuringen en toelating to brigade Landstorm Nederian plaats in Den Haag, Korte berg 5 op 17 Janüari om lt De Nederlandse Arbe. roept 'jongemannen op vooi neming in de N.A.D. aannemen' te vereenvoudig! den alle jongemannen, die zijn in de jaren 1926 en 19! roepen zich bij de hieronder de aanmeldingsbureaux pe aan te melden. In bijzondei len kunnen ook personen andere jaren geboren zijn., merking komen. Arbeidsma' reeds hun dienstplicht vei ben, benevens zij,, wier dier» langs onderbroken werd, eveneens voor indeling in king. De inschrijving begint op cember a.s. en sluit op 15 1945. De oproepirfg voor de die in de noordelijke provi) legen zijn, volgt tussen M Januari 1945. Voorwaarden voor indient zijn: goede gezondheid, bezit bewijs, afgegeven door het i ■telijk arbeidsbureau, dat C diensttreding g.een bezwaaiu en persoonsbewijs medebrer>i De Ned. Arbeidsdienst vrije legering, geneeskundig, ging en goede voeding, zakt den arbeidsman en k -twix goeding voor het gezin, vrije! en bewassing. Voor het geb eigen ondergoed, wordt si gegeven. Aanmeldingen aan de - bureaux: Utrecht, Oude Ker Amsterdam, Vondelstraat i Haag, Prinsegracht 75; Rt. Eendrachtsweg 17. Nieuwe groenteprijz^ Met ingang van Dinsdag! gelden -voor de navolgende< ten de daarachter veumeldit maximum-veilingprijzen: i( gele kool ƒ6.80. witte ko groene kool 7. Chinese kd boerenkool ƒ8.50. bioemkoo- II ƒ18. III ƒ14.50, IV ƒ9, t (waspeen) I 15.30, ongew ƒ5.30, Ii'I ƒ4,30, kroten I I 3.80. III 3.10, andijvie 1 ƒ6, elas ƒ23.50, uien (gee (rood) J 9 witlof 25. spruil schoond 31 ongeschoond 100 kg. of stuks. Hoofdredacteur: H. M. C. A'dam. Rayonredacteuren Enkhulzen; J. Broersen, Hoon Kampen, Den Helder; M. Kuic gen en Langedijk; D. Kloi maar; W. Harwijnen. Koog a: J. Belterman. Beverwijk Chef Prov. Red.: H P. v. d. Verantw. voor de advertei! Ragetlie. Koog a.d Zaan. Drukker: N.V. „De Arbeid Amsterdam,

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1