Operaties eerste Canadese legér uitgebreid Sowjets concentreren grote formaties a.d. Oder Bolsjewistische regimenten vernietigd Nieuwe Belgische regering Provinciaalnieuws Oproep aan allen, die van goede wille zijn Westelijk front De operaties van het eerste Canadese eger bij het Reichswald, die 8 Februari jegonnen met plaatselijke infapterie-aan- /allen, zijn thans aanzienlijk uitgebreid ai in hevigheid toegenomen. Vrijdag reeds werden twee BriUe divi- iies aangevoerd als ruggesteun voor de Canadezen. Gisteren werd ook een Britse tankdivisies in de slag geworpen, terwijl tevens een derde Britse infanteriedivisie n het vuur moest worden gebracht, ter tanvulling van de zware Canadese ver- iezen. Aan weerszijden van Kleef, en in iet zuiden van het Reichswald hielden de jevechten met onverminderde hevigheid lan. Over het vlakke terrein ten noord- vesten van Kleef, dat doorsneden wordt ioor kanalen en andere wateren, vielen Brits-Canadese strijdkrachten met steun tan 40 tot 50 amphibietanks aan, waarbij dj er in slaagden, door te dringen tot de aoordwestelijke rand der stad. Hier kwam aet tot buitengewoon zware en bloedige gevechten om de Kleefse berg, terwijl aan 3e rand van de stad gevechten om de hui- sen en straten ontbrandden, die nog voortduren. Doorbraakpogingen naar de weg naar Goch werden afgeslagen. In weerwil van de uitbreiding van het lanvalsgebied en het toenemende gebruik van Britse en Canadese infanterie- en tankformaties, moeten deze operaties slechts als inleiding voor het nieuwe grote geallieerde offensief beschouwd worden, waarvan de zwaartepunten vermoedelijk wederom zullen liggen aan weerszijden van Venlo en In het oude penetratie- gebied van Aken. Daartoe kan men ook concluderen op grond van het feit, dat het 2de Britse en het 9de en 1ste Ameri kaanse leger er toe zijn overgegaan, hun pionierbataljons en artillerieformaties naar voren te brengen. De artilleriebedrij vigheid is toegenomen en de Amerikaanse bommenwerpers hebben bomtapijten op het Duitse gebied bij het front gelegd. De Engelsen hebben reeds vrij sterke ver kenningsgroepen over de Roer gezonden, die op alle punten uiteengeslagen zijn. De Roertalsperre, waarom sedert dagen hevig was gevochten, is opgeblazen. De watermassa stortte zich uit in de dalen en Maas en Roer hebben hoog water. Oostelijk van het bosch van Hürtgen moesten de Amerikanen reeds beginnen met het ontruimen van hun stellingen. Oostelijk front In het gebied ten oosten van Frankfort aan de Oder concentreren de Sowjets op het ogenblik grote formaties. Zij zijn echter aozeer bezig met opstelling en her groepering. dat hun gevechtsbedrijvigheid aan de Oder gering bleef. Daarentegen hebben de Duitse troepen wederom enige kleine bruggenhoofden op de westelijke oever opgeruimd. De naar Küstrin leiden de corridor werd aanzienlijk naar het noorden en zuiden uitgebreid. Aan het brede front tussen de beneden loop van de Oder en Weichsel golfden de zware gevechten heen en weer. Het hevigst was de Sowjetdruk aan weerszij den van Pyritz. waar de bolsjewisten met het verlies van 49 tanks op hun uitgangs stellingen werden teruggedreven. Een in Naar Reuter uit Brussel meldt is Zon dagmiddag officieel medegedeeld, dat de vorming van een nieuw Belgisch kabi net, met Van Acker als premier, prac- tisch voltooid is. Bij een ontvangst van de pers heeft Van Acker verklaard: „De regering zal het karakter dragen, 'dat op het ogenblik nodig is. Binnen de regering zal er een uit zes ministers be staand oorlogskabinet zijn." Het Reuterbericht zegt voorts, dat de nieuwe regering een „kabinet -ran natio nale eenheid" is, waarvan zowel katho lieken als communisten deel uitmaken. |Het besluit der katholieken tot deelne- ining is vandaag genomen na een be spreking van de toestand, die vier uur duurde. Op de vraag of ook de verzets beweging in de nieuwe regering verte genwoordigd zou zijn, heeft Van Acker feeantwoord: „Verscheidene leden der ver zetsbewegingen zullen deel van het kabi net uitmaken, doch geen hunner zal de 'verzetsbeweging als zodanig vertegen woordigen." Burgemeester van Könlgsberg terechtgesteld De burgemeester van Königsberg in de Neumaik. drager van het ereteken Kurt Ploeter, is door het standgerecht te Schwedt a. d. Oder ter dood veroordeeld en opgehangen. Ploeter had zijn stad zon der ontruimingsbevel verlaten. Pyritz binnengedrongen groep werd na korte straatgevechten tot de stadsrand teruggedrongen. Een ander zwaartepunt van het Sowjet- offensief is het grote penetratiegebied ten noorden van Schneidemiihl, waar de Sow jets langs de sterke Duitse verdedigings grendel bij Deutsch-Krone trachten te ko men. Ook op de slagvelden ten westen van de Beneden-Weichsel bleven de vijande lijke tankcolonnes tengevolge van de krachtige Duitse verdediging steken. Alle Sowjetaanvallen op het bruggenhoofd Graudenz werden afgeslagen. Aan de wes telijke rand van Schneidemiihl en in de puinhopen van Posen woedden overdag en des nachts buitengewoon hevige straatgevechten. Na de aanvoer van versterkingen werd de Sowjetactiviteit tussen de westelijke Beskiden en Ratibor gisteren weer leven diger. Zij stiet op zeer krachtige tegen stand. vooral in Bielitz, een hoeksteen van het Duitse afweerfront. De bolsjewis ten moesten zich terugtrekken uit het zuidelijke stadsdeel, waarin zij de vorige dag waren binnengedrongen. In het pe netratiegebied ten noorden van de stad stonden de gevechten in het teken van krachtige Duitse tegenactie. Ter verkor ting van het front en tot- het vormen van extra reserves werden de Duitse linies bij Pless enkele kilometers naar het westen teruggenomen. Noordoostelijk van Rati bor hebben de Duitsers de oude hoofdge vechtslinie stormenderhand heroverd. Zuidelijk van het bruggenhoofd bij Brieg hebben Duitse pantserformaties ver scheidene Sowjetregimenten uiteengesla gen en het knooppunt Grottkau weer be reikt. Een poging der Sowjets, zuidelijk van Breslau naar het noordwesten op te rukken om zich te verenigen met de uit het noorden opdringende groepen en zo Breslau in te sluiten, werd verijdeld. Ook westelijk van Breslau werd de van het noorden komende Sowjetvoorhoede door hevige flankaanvallen buitengewoon ver zwakt en tot uitwijken gedwongen. Verwoestingen in Manilla De schuld voor de verwoesting van tal rijke cultuurmonumenten en woonwijken in Manilla tijdens de daar ontbrande hevige straatgevechten drukt uitsluitend op ue schouders van de Amerikanen, zo verklaarde de woordvoerder van de Ja panse strijdkrachten op de Philippijnen, kolonel Akiyama. Het Japanse Opperbevel heeft de belangrijke militaire installaties der stad verwijderd of vernield en evenzo alle opslagplaatsen van wapens uit de stad weggenomen, om de bewoners van Manil la en de oude eerbiedwaardige gebouwen der stad voor verliezen en schade te be houden. Slechts kleine troepencontingen- Nederlandse regering in Londen afgetreden De Nederlandse emigrantenregering in Londen is, nadat Albarda, v. d. Tempel en Van Mook hun ontslag ingediend had den, in haar geheel afgetreden. Prof. Ger- brandy is door de Koningin belas* met de vorming van een nieuw kabinet. ten zijn ter handhaving van rust en orde achtergelaten, terwijl het garnizoen gro tendeels uit de stad is vertrokken. Deze maatregelen, aldus de woordvoerder, zijn genomen in overeenstemming met de regering van de Philippijnse republiek, die zelf Manilla heeft verlaten, zodat aan de hoofdstad generlei militaire of politieke betekenis meer kan worden gehecht. Wan neer de Amerikanen derhalve desondanks met tanks en zware artillerie de stad zi.in binnengedrongen, dan is aan hen" de schuld voor de in de afweergevechten ont stane verwoestingen. Volgens frontberichten woeden de ver bitterde straatgevechten in Manilla, die sinds de 2e Februari aan de gang zijn, met onverminderde hevigheid voort. Een eerste aanvalsspits van Amerikaanse Filippino's, die in de nacht van 2 op 3 Febr. het regeringsgebouw van het Noor den uit probeerde in te nemen, werd met bloedige verliezen voor den vijand afge slagen. In.de daarop volgende dagen ging de vijand tot het grote offensief over, waarbij hij gebruik maakte van tanks, zware stukken geschut en ook van amphi- bische tanks om de rivier de Pasig over te steken. Andere berichten melden, dat eenheden van het Japanse leger, ondersteund door mariniers, die de elite vormen van de Japanse strijdkrachten, zijn overgegaan tot een vastberaden tegenaanval. Verbit terde gevechten, die van beide zijden door het ingrijpen van de zwarte artillerie ondersteund worden, woeden in het ge bied van het vliegveld bezuiden Manilla. ALKMAAR Geboren: Peter, z. v. P. N. Groot en M. J. de Groot; Celia, d. v. N. D. Snel en C. Rietkerk; Catharina C. M., d. v. "Ih. Hulskamp en C. M. Meijssen; Gerardus M., z. v. L. Dekker en A. C. Ottenbros; Marianne M. E., d, v. F. Stuiver en C. Vogelpoel. Gehuwd: J. Dalenberg en A. v. Essen. Overleden: Helena Brinkman, geh. m. J. Schut, 30 j.; Antje Schot, wed. v. L. Houttuin, 67 j.; Afke Dekker, geh. m. W. Groenendal, 71 j.; Simon Bieman, 6 mnd.; Franciscus van Peperzeel, geh. m. N. C. Burgers, 60 j.; Willem Scherders, wedn. v. J. J. M. Gielen, 77 j. ZAANDAM Hulpgevangenis Door medewerking van den burgemees ter is het voormalig loge-gebouw aan de Stationsstraat, dat in de laatste jaren gebruikt werd als kringhuis van de N.S.B. „Zaanstreek", thans ingericht als hulpgevangenis, doordat in de Vinke- straat alle gegadigden vaak niet kunnen worden gehuisvest. De bekende Amsterdamse krant „Het Zondagavondblad" publiceert in haar jongste uitgave het navolgende manifest, dat wij gaarne met de meeste klem steu nen Wij bevelen het in het bijzonder aan in de belangstelling-der Noord-Hollandse boeren, die thans weder een goede gele genheid krijgen zich van hun beste kant te doen kennen. Amsterdammers. Kinderen zien ons aan... Zij zien ons aan met blijdschap en ogen vol tintelende, weldoende levensvreugde, het zijn de kinderen van hen die „nog hebben", zoals men dat in de volksmond pleegt te noemen. Maar er zijn andere kinderen, die ons ook aanzien nooit was de scheidings lijn zo scherp kinderen, die ons aan zien met moedeloze, doffe blik, vol ver langen naar warmte, voeding en liefde... Dat zijn de kinderen der armen, de mus sen in het maatschappelijke leven onzer grote stad. Gedreven door de nood van deze groep. was het. dat ondergetekenden (hoofdzakelijk redactieleden van „Het Zondagavondblad) besloten tot het in het leven roep>en van een krachtdadige actie ter redding van deze kleine slachtoffers van de thans woedende titanenstrijd der verschillen. Wij weten dat er reeds veel in deze richting wordt gedaan soms daadwer kelijk, soms ook als poging zonder resul taat door alle richtingen en gezind ten en veelal in hechte samenwerking. Wij stelden ons op de hoogte van al deze p>ogingen en al dit streven en kwamen tot de overtuiging dat het geenszins over bodig was, deel te nemen aan deze felle strijd voor het behoud van onze jeugd. Uitgaande van onze overtuiging dat de Nederlandse beschaving is: een christe lijke beschaving, zochten wij contact met beide richtingen en verkregen morele steun van Katholieke zowel als Pro testantse zijde, terwijl meerdere vooraan staande Amsterdamse beeldende kunste naars toezegden ons streven met krachtige prenten te steunen. Amsterdammers. De nood onder de kinderen der armen is ontzettend groot. Wij zijn vooral pijn lijk getroffen door de wel zeer Spartaans uitziende maatregel, die met zich brengt dat de kinderen die na medisch onder zoek werden afgekeurd, nimmer voor uit zending naar buiten en dus bijvoeding al daar, in aanmerking zullen komen. Voor hen werd daarom in de allereerste plaats onze actie in het leven geroepen. Wij moeten en wij zullen voor deze af gekeurde kinderen de plaatsen vinden, vanwaar wij het noodzakelijke voedsel zul len halen, zowel binnen onze veste als in de provincie. In een liefdevol ingerichte lccaliteit zullen wij beginnen deze kinde ren de nodige bijvoeding te verschaffen, medici zullen deze onbevoorrechten con troleren, inkopers(sters) en inzame laarsisters) zullen naar alle windrichtin gen tijgen om ons »e bevoorraden. Wij hebben veel, zeer veel nodig voor deze, op initiatief van ons blad onderno men actie. Wij behoeven een aantal kor date vrouwen en meisjes voor huisbezoek en andere werkzaamheden. Wij behoeven steun in elke vorm, vooral in natura be nevens kook- en eetgerei, boeken, kinder schoeisel en kinderkleding. Kinderen zien ons aan... Zij zien ons aan vol levensvreugde... zij zien ons aan vol doffe wanhoop... de scheiding is tergend... maar zij die hun kinderen tijdens ae achter ons liggende vorstperiode van de ijs- en sneeuwpret zagen huiswaarts keren, zullen zeker niet doof blijven voor onze luide bede om steun voor de mussen van onze grote stad, de vreugdelozen, wier kleine stem metjes niet bij machte zijn het woelige geraas van deze bewogen tijd te over schreeuwen. Mej. C. W. Brugman, Doopsgezind Predikant te Grijpskerk, Groningen. Dr. J. H. C. FREYER. Mej. E. H. TEN HAVE. C. DOMMELSHUIZEN. Jr., allen te Amsterdam. H. P. VAN DEN AARDWEG, te Alkmaar, comitélid voor N oord-Holland. WESTZAAN Noodorganisatie Als voortzetting van het reeds enige tijd met veel succes optredende Vrouwen hulpcomité, is thans alhier opgericht de Noordorganisatie Westzaan, welk comité zich ten doel stelt de noden der daar voor in aanmerking komende gezinnen zo veel mogelijk te lenigen. Degenen, die voor een uitkering in aanmerking wensen te komen, dienen hiervan schriftelijk opgave te doen en deze opgave te deponeren in de brieven bus van de School met de Bijbel. HOORN Bekendmakingen De Burgemeester van Hoorn maakt be kend: le. dat bij zijn besluit van 19 December 1944, no. 16, goedgekeurd door den Com missaris der provincie Noord-Holland bij diens besluit van 19 Januari 1945, no. 99, de ambtenaar ter secretarie, belast met de belastingaangelegenheden of zijn plaats vervanger, is aangewezen als vertegen woordiger van den Burgemeester bij be roep krachtens het derde of vierde lid van artikel 299 der Gemeentewet ingeval van bezwaarschriften tegen of verzoeken om ontheffing van een aanslag in de plaatse lijke belastingen of in het schoolgeld. 2e. dat de ingezetenen dezer gemeente, die op 1 December 1944 textielgoederen hebben ingeleverd bij de Duitse weer macht, verzocht wordt hiervan op het stadhuis mededeling te doen. De aanmelding dient te geschieden van 10 tot 15 uur op de dagen als in de an- plakbiljetten vermeld. Het verkregen bewijs van ontvangst en het persoonsbewijs van belanghebbende moet bij de aangifte worden overgelegd. De betaalbaarstelling geschiedt op nader bekend te maken data. Overigens wordt naar het aanplakbord verwezen. Hoorn, 8 Februari 1945. HEEMSKERK Vroeg voorjaar Op kasteel „Marquette" werd dezer da gen reeds een lammetje geboren. BEVERWIJK Comité voor kindervoeding opgericht In verband met de grote nood op het gebied der voedselvoorziening, heeft zich hier ter plaatse een comité voor kinder voeding gevormd. Dit comité stelt zich ten doel, kinderen van alle gezindten, die dit om gezondheidsredenen nodig hebben, onder te brengen bij particulieren, die nog in staat zijn voor korter of langer tijd een middagvoe,ding te verstrekken aan één of desgewenst meer kinderen. Kinderen, die voeding nodig hebben kunnen door het comité worden geplaatst, waarbij uitsluitend de voedingstoestand van de betrokken kinderen, zulks ter be oordeling van een geneesheer, voorwaar de zal zijn voor deelname. De nood is zeer groot en alleen de ergste gevallen zulen geholpen kunnen worden. Valse schaamte kan in dit geval de lichamelij ke ondergang van de kinderen bet eke- nen. Deelname staat slechts open voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Het comité is als volgt samengesteld: W. van Dok, wethouder; N. va n Leeuwen, voorzitter; P. H. Schmidt, L. Aardenburg, meVr. F. BarbiersSeelemeyer; mej. N. L. Dan sen; mevr. A. FierstraHtmdt, mevr. T. Kemp—Haan, Th. M. Luypen. mej. E. R. A. H. Roos, A. Visser, zuster A. Zandstra. VELSEN Burgerlijke Stand GEBOREN: H. Deykers, d., v Speijkstr. 12; IJmuiden; A. J. Wittebrood, z„ Fazan tenlaan 38, IJmuiden; J. Buur, z„ Sparren- str. 27, IJmuiden; H. Zwart, d., Esdoornstr. 19, IJmuiden; C. J. v. d. Berg. z.. Brederood- seweg 66, Santpoort; H. M. Kram been, d„ Hyacinthenstr. 32, Santpoort; H Schaap, d„ Duinlustparkweg 58 a, Santpoort: M. v. d. Brink, d.. Meeuwenlaan 1 rd.. IJmuiden; A. D(ndam, z., Esdoornstr. 23. IJmuiden; C. F. Smit, z.. H. v. Alphenlaan 29. Driehuls. OVERLEDEN: C. Wijker, 27 j.. ongeh.. Zandersstraat 39, IJmuiden; W E. Bakker, 47 j.. echtgen. v. B. Pabl. Eikenstr. 11, IJmuiden: T. v. d. Wel, 27 j.. achtge v. C. Kramer, Tuindershofje 9, IJmuiden; A. A. Brandjes, 69 J„ echg. v. J. Kamper, J. V. Coenstr. 1, IJmuiden; M. H. F. J. Jacobs, 48 j„ echtge v. C. Huijgens, v. Speijckstr 53, IJmuiden. BROEK OP LANGENDIJK Tarwediefsta! snel opgelost Zaterdagmorgen kwam een tuinder al hier tot de onaangename entdekking dat zijn hele voorraad tarwe uit zijm pakhuis was gestolen. Hij deed dadelijk aangifte bij de politie en deze slaagde er nog in. Zaterdagnacht de hand te leggen op de daders van de diefstal, de gebrs. de H. al hier. terwijl tevens de hele partij tarwe werd opgespoord. NOORD-9CHARWOUDE Politie Gevonden: armoand van muntstukjes. Inlichtingen bij den heer P. v. d. Mar. Burgerlijke Stand TEXEL GEBOREN: Adrlana J„ d. v. J Gieles en en J A. L. Standaart; Margaretha M. C. d. v. A. Beers en M. Ertl ONDERTRC "JWD: F. G. Vermeer en N. Schagen. OVERLEDEN: Cornells Jacebus Geense, 68 J„ geh. m. Antje Bruin; Hendrik van Heerv.» arden, 76 J.: Gerbrand Dros, 74 wedn. v. Grietje Roeper.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2