NOORD-HOLLAND Geweldige geallieerde aanvallen De Zuivering Duitsers vorderen in Hongarije Sowjets vallen aan bij Koningsbergen Strijd om Küstrin De Polen te Londen Aanslag te Rome Nieuwe bonnen Waarschuwing tegen t" boomhakkers Een heethoofd in het koele Noorden Door sloperswerkzaamheder gedood HOOFDREDACTEUR H. M. C. SCHRÖDER. Tijdelijke redactiebureaux N V „DE ARBEIDERS PERS" HEKELVELD 15, AMSTERDAM-C. TEL. 38811, TOESTEL 58. ZATERDAG 17 MAART'45 DAGBLAD VOOR 147e JAARGANG No. 31 B Uitgave Dagblad voor Noord- "lolland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureaux te Alkmaar, Den Helder, Schagen. Hoorn, Beverwijk, Koog a.d. Zaan. Losse nummers 7 rent. De oorlog in Europa, schrijft de heer Goedhuys in „De Waag", nadert zijn hoogtepunt en zijn einde. En daarmede ook het gistingsproces, dat zich achter de fronten ontwikkelt, zowel achter het Duitse als achter het geallieerde front. Achter de geallieerde fronten hebben blijkbaar de ontbindende krachten voor lopig vrij spel; nergens is het gelukt ook maar een schijn van een ordelijke, goed geleide samenleving op te bouwen, in vele gevallen slaan de golven van burger oorlog, partij-tegenstellingen en oude ver deelzucht hoog op. Overal moeten hoe wel wij daar weinig van bemerken de goedwillende, nog aan moraal gebonden elementen en zij die niet het oude. maar een nieuwe toekomst willen, een verbitter den strijd voeren tegen de ontbindende krachten. Voor ons. waarnemers van bui ten, schijnt het of in al deze landen die de zegeningen van het geallieerde bewind hebben leren kennen, de ontbindende elementen de overhand behouden. Schuim drijft boven. Ook achter de Duitse fronten vindt een gistingsproces plaats; zij het in iets an dere vorm, in wezen toch hetzelfde. Ten gevolge van de lange oorlogsduur begin nen ook en met name in de bezette gebieden de geldende normen der samenleving te verslappen. Ook hier ont staat een dagelijks scherper wordende strijd tussen hen die ondanks de stij gende moeilijkheden, bepaalde idealen willen hooghouden en hen, die de teugels laten vieren. Bewust met misdadige nei gingen of min of meer onbewust, uit zwakte. Wij kermen allen de toenemende bonzenmentaliteit. de toenemende zucht tot het zich toeëigenen van wat men nodig heeft, zonder te vragen of het ook een ander toebehoort. En min of meer zijn wij allen daaraan onderhevig, omdat vrij wel niemand geheel tegen deze stroom kan oproeien. Er zal wel niemand in Nederland meer zijn, die niet op een of andere wijze iets „zwart" gekocht heeft; de controle-appa raten van het economisch leven function- neren practisch niet meer, deels tenge volge van het gebrek aan verkeersmoge- lijkheden, deels tengevolge van een toe nemende sabotage. Het gevolg is dat het economisch leven, gedecentraliseerd in kleine stad-, dorps- of streekgemeenschap- pen, geheel en al terugvalt op het beken de „vrije spel der economische krachten", hetgeen niet anders betekent dan de on gebreidelde overheersing van het indivi duele eigenbelang. Ook hier drijft schuim boen. Nu de militaire situatie voor Duitsland ongunstiger is geworden, neemt de nei ging tot sabotage of tot afwachten steeds meer toe; tot in de hoogste regionen van het Nederlandse bestuursapparaat wordt men steeds meer bevreesd, om door Lon den beschuldigd te worden van samen werking met ..de Duitsers". Het getal van hen die vasthouden aan hun plicht en bereid zijn rustig hun dagelijksen arbeid te_ verrichten, slinkt steeds meer. Dat de morele zijde van het gistings proces. Daarnaast bestaat er echter nog een andere, voor ons wellicht belangrijker zójüe van het vraagstuk. Naarmate de golven van het bolsjewistisch-kapitalisme hoger slaan togen het nationaal-socialis tische eiland, waarin het hart van Europa klopt, wordt het vertrouwen in de Duitse overwinning kleiner. Zij die meegingen omdat zij voor zichzelf een positie-verbe tering verwachtten, of omdat zij uit ver standelijke, theoretische overwegingen wel iets voor het nationaal-socialisme ge voelden. zij vallen af. Zij plegen verraad, of wel trekken zich langzaam en geruis loos terug De nationaal-socialisten-onder- voorwaarden de witte-handsdhoenen-dra- gers, de druktemakers en de medelopers van het slappe handje, geloven allang Met meer in de overwinning en organi seren reeds lang een rugdekking aan de andere zijde. Over blijven alleen zij, voor wie het halionaal-socialisme en het volgen van den Führer geen zaak van overweging, maar een diep en onuitroeibaar geloof is, dat ook door een tijdelijke nederlaag niet Weg te nemen is. Wat is de zin van dit alles? Dat onder bloed en tranen in het oude Europa zich een scheiding voltrekt. Ieder volk en iedere man of vrouw wordt nu getoetst op zijn innerlijke waarde. Het is in onze tijd niet meer mogelijk te simu leren en doorlopend een masker te dra gen: vroeg of laat toont zich nu de ware aard met alle goede of slechte eigen schappen. Zij, bij wie de goede overheer- sen, staan aan de zijde van het fatsoen de orde en langzaam zullen zij zich beginnen te wenden naar de enige zijde waar orde en opbouw te vinden zijn. naar Jhe van het nationaal-socialistische Duits land. De anderen vallen ten prooi aan het veldwinnende en verwoestende bolsje wisme. .„°°k ih dit gezicht dus werkt de tijd «Rot Duitsland. Iedere maand dat langer HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 Maart. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Ten zuiden van het Plattenmeer dron gen onze gevechtsgroepen tegen toene mende tegenstand der Sowjets in het krachtig door mijnen beschermde vijan delijke hoofdgevechtsterrein binnen. Aan weerszijden van het Sarvizkanaal werden in zware strijd wederom zeer versterkte steunpunten genomen, ons front daar door rechtgetrokken en hevige tegenaan vallen afgeslagen. Slag- en jachtvliegtui gen steunden de aanvallen en brachten vooral aan het aanvoerverkeer der Sow jets zware schade toe. In luchtgevechten en door afweergeschut der luchtmacht werden 36 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In het Slowaakse Ertsgebergte bleven Sowjetaanvalsgroepen, die hier en daar verder waren opgedrongen, zuidelijk van Heiligenkreuz en bij Altsohl voor onze achterwaartse steunpunten steken. De dag van gisteren bracht bij Schwarzwasser onze pantserwagens en grenadiers, die steeds weer tot vastbera den tegenaanvallen overgingen, een vol ledig afweersucces. Vijandelijke stellingen ten noordoosten van Striegau werden in een moedige aanval veroverd en tegen alle bolsjewistische aanvallen gehand haafd. De vesting Breslau wordt in ver beten gevechten om de huizen tegen den van het noorden en zuiden opdringen- den vijand met. succes verdedigd. Ook het garnizoen van Giogau behoudt zijn stellingen in dappere afweerstrijd. Aan de Oder, voor Stettin en op het bruggenhoofd Dievenow bleven onsamen hangende aanvallen der bolsjewisten voor het grootste deel voor onze stellingen ste ken. De verdedigers van Kolberg hielden onder zware beschieting stand tegen de voortdurende hevige aanvallen van den vijand en lieten de tweemaal tot hen ge richte sommatie tot overgave onbeant- woord. Aan de frontsaillant van Gotenhafen en Dantzig,. vooral in het gebied van Qua^- sendorf, werden de doorbraakpogingen der met sterke tankstrijdkrachten aanvallen de bolsjewisten wederom in zware strijd verijdeld. In de afweerslag om Oost- Pruisen strandden de voortgezette aanval len der vijandelijke legers, die over een breed front tussen Eisenberg en het ves- tinggebied van Koningsbergen wet den ondernomen, op de voortreffelijke ge vechtsgeest onzer infanterie. Binnenge drongen Sowjetstrijdkrachten werden door achterwaartse stellingen opgevangen of in de tegenaanval teruggeworpen. Het hevige karakter van de slag blijkt uit de vernieling van 88 vijandelijke tanks. Het volledige Duitse afweersucces in de vijfde slag in Koerland dwong den vijand zijn doorbraakpogingen ook in het gevechtsgebied van Frauenburg te staken. Vijandelijke bewegingen en c°nce""^' ties aan de Nederrijn werden onder doel treffend artillerievuur genomen. In weer wil van krachtige tegenstond heroverden onze troepen in een tegenaanval ten oosr ten van Remagen heuveis_ en Patsen. In een nieuwe aanval konden echter de Amerikanen wederom enige peneti aties bereiken, die afgegrendeld werden Tegen ons front ten westen van de ïtLln is de vijand aan de Moezel, aan de Sa ar en in de beneden Elzas tot de grote aan val overgegaan. Met. gebruikmaking van kunstmatige nevel op grote schaal slaag de hij er in ten noordoosten van Kochen en bij Uerzig vaste voet te krijgen op de oostelijke oever van de Moezel. Tussen het Osburger- en het Schwarz- walder Hochwald duren zware afweer- gevechten voort. Ook om onze stellingen tussen Forbach en Hagenau zijn zware gevechten ontbrand. In Italië vernietigde een stoottroep van valmschermjagers zuidelijk van Imola een vijandelijk steunpunt, nam talrijke Italianen gevangen en bracht den vijand zware verliezen aan doden en gewonden toe. Door aanvallen van vijandelijke bom menwerpers op noordwest- en west-Duits- land ontstond schade, vooral in de woon wijken van Hannover, Hildesheim, Gue- tersloh en Hattingen aan de Ruhr. Ameri kaanse formaties lieten bommen vallen op plaatsen in zuidoost-Duitsland. Gedu rende de nacht richtte de vijandelijke bomterreur zich tegen midden-Duits ge bied. Volgens tot dusverre binnengekomen rapporten werden door luchtverdedigings strijdkrachten 23 viermotorige bommen werpers neergeschoten. In de laatste dagen hebben talrijke „Sturmwikinge" en duikboten van het kleinste type doelen in het Scheldegebied aangevallen. Volgens tot dusverre ont- vangen rapporten werden vier schepen met een gezamenlijke inhoud van 12.000 t. tot zinken gebracht. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat andere, niet teruggekeerde Sturmwikinge, nog meer successen hebben behaald. De Sowjets zetten ook gisteren hun aan vallen in het gebied tussen Frankfort en Küstrin voort, zo deelde de militaire woordvoerder 13 Maart op de persconfe rentie in de Wilhelmstrasse mede. Het Sowjetopperbevel voerde deze aan vallen uit met drie infanteriedivisies. Het bericht uit Moscou. dat Küstrin ver- ovefd zou zijn. noemde de militaire woord voerder onjuist. Küstrin zeil en zijn mili taire installaties bevinden zich nog steeds hecht in Duitse handen. Alleen in een nieuwe buurt, een villawijk, hebben de Sowjets reeds sinds enige tijd vaste voet gekregen. Naar Reuter meldt, zou de socialistische minister van Handel der uitgeweken Pool se regering te Londen, Kwapinski, zijn ontslag hebben ingediend. Het zou nog niet aanvaard zijn. Zijn aanvraag zou een gevolg zijn van zekere voorvallen sedert de - benoeming van generaal Anders tot opperbevelhebber der Poolse troepen. An ders zou n.1. drie generaals van hun func tie ontheven hebben. Naar Radio Londen uit Rome meldt, is de commissaris voor de bestraffing der fascisten in zijn bureau door een schot, afgevuurd door een onbekenden dader, licht gewond. Er werden 15 per sonen gearresteerd. Volksgerichtshof De Führer heeft dr. Haffner, procureur- generaal te Kattowitz, benoemd tot presi dent van het Volksgerichtshof. duidelijker de onmacht van geallieerde zijde om de orde te handhaven naar vo ren blijkt steeds duidelijker dat voor de goedwhienden de enige redding m het nationaal-socialistische Duitsland ligt en voltrekt zich het zuiveringsproces steeds verder. jOit alles moet ook ten nauwste samen hangen met het ogenblik, waarop de Führer terug zal slaan. Velen vragen zich af, waarom, indien het werkelijk in Duits- land's macht ligt een beslissende slag te doen, deze zo lang uitblijft. Waarom de bijkans ondragelijke bombardementen voortduren zonder volkomen afdoende afweermaatregelenwaarom grote en zo belangrijke gebieden van het Rijk worden prijsgegeven, zij het ook na eervolle, har de afweerstrijd, zonder dat teruggeslagen wordt. Uit de aard der zaak kennen wij met de overwegingen van den Führer. maar er zijn voor dit uitstel verschillende rede nen aan te voeren. De slag zal beslissend moeten zijn hetgeen beiikent, dat alle krachten tot het alleruiterste toe, eerst verzameld moeten worden. Hoe dichter de geallieerden zich bij de overwinning wanen, wanneer de slag valt hoe sterker de psychologische uitwerking zal zijn en hoe sneller met een ineenstorting van de den. Dat zijn alle geldige overwegingen. Maar vanuit het standpunt van de op bouw van het Rijk gezien, is ook dit van het grootste belang: dat de opbouw be gonnen moet worden met volkomen in het vuur geharde krachten, wier trouw tot het uiterste beproefd is. Bij het begin van óe reuzenarbeid, materieel en ideo logisch, die voor de boeg staat, moet vol strekt duidelijk zijn wie wel en Wie niet als betrouwbare bouwsteen in aanmerking komt. Er moet volkomen zekerheid be staan, dat niet bij de aanvang reeds ver raad of onkunde of verschil van in zicht het leggen der fundamenten van het Rijksgebouw reeds ongunstig zouden beïnvloeden. De offers, die ons geslacht daartoe moet brengen, zijn gerechtvaar digd door de toekomstige bloei van het Rijk. dat het werk zal zijn van onze kin deren en kindskinderen. Ons geslacht echter schept thans de voorwaarden voor een zuivere grondslag door de offers, die nu worden gebracht. En boven alles uit rijst de figuur van den Führer, die, verpersoonlijking als hij is van volk en ras. iedere wonde door den vijand toegebracht moet gevoelen en toch de kracht heeft deze offers te brengen ter wille van het grooter ideaal, dat boven alle belangen van ons huidig geslacht Herinnering Zacht zingen nog je woorden door mij heen, als echo's van te vroeg verstorven zangen, van weemoed, leed en onvervuld verlangen, waarom ik in de stille avond ween. zoals om bloemen waar geen zon voor scheen, waaraan des zomers regendroppels hangen. Haar weemoed houdt niet ieders hart1 gevangen,c haar prille schoonheid kent niet c iedereen. i Je woorden zal ik nimmermeer vergeten al zou je ook voor altijd van mij 1 gaan, i op verre en mij onbekende wegen. L En dan hoop ik dat je eens dit zult weten dat ik weer iemand meer heb liefgé- kregen; Ik heb de honger van je hart verstaan. MARBUS. Voor de provincie Noord-Holland ziji voor de week van 17 tot 24 Maart d>- volgende bonnen geldig: e Brood: A 376, B. 376, A 377, B 377, viej rants. brood. Vlees: A 378 en B 378, 11 rants. vlees. Onderstaande bonnen dienen te wordei" ingeleverd vóór Woensdag 21 Maart: r Aardappelen: A 380 en B 380 1 kg. aard appelen. Suikerbieten: A 381 en B 381 3 kg. suf" kerbieten. Gerstemoutbloem: A 382 en B 382, 250 gf; gerstemoutbloem. Kindervoeding: B 364, 250 gram kindeï" irfeel, voedingsuiker of 210 gram tarwe1 bloem. Aflevering van deze bonnen zal ge schieden na 26 Maart, uitgezonderd sui kerbieten. Geldig tot 31 Maart: E 07, 10 lito melk, D 05, vier liter taptemelk of 4<J gram walspoeder. i De Höhere ff - und Polizciführer vestig de aandacht op het feit, dat het gebrq aan brandstoffen er toe heeft geleid, da de bevolking willekeurig bomen en stru ken in straten, op wegen en pleinen vei wijdert. Deze wijze van optreden van de bevol king is niet toelaatbaar. Tegen overtredei zal met de meest mogelijke grstrengnei worden opgetreden en de daders zulle door de Nederlandse politie onmiddellij worden gearresteerd. Enige dagen geleden heeft zich in ee café aan de Nieuwstad te Groningen drama afgespeeld. De caféhouder had c hulp der ix>litie ingeroepen, waarop zie twee hoofdrechercheurs derwaarts beg? ven om een verdacht individu te arrast ren. Toen zij hiertoe wilden overgaa: schoot de man plotseling met een revo ver op den heer R. Rensema, die dood ii eenzakte. Ook op den anderen reche cheur werd een schot gelost, waarde* deze ernstig gewond raakte. E>e dad< werd eveneens ernstig gewond, doch wi, eerst nog te ontvluchten. Later is hij aa| de verwondingen overleden. Opnieuw heeft het ondeskundig slop< van leegstaande percelen een dodeli slachtoffer geëist. Ditmaal een 65-jangc havenarbeider, wonende in de Gove- Flinckstraat te Amsterdam, die gistermi dag in de Jodenbreestraat liep, juist tot doordat de verbindingsbalken waren g sloopt, een.hu is instortte. De man we: onder het puin bedolven en was op dood. Hooioreuacteur: H. M C. Scnröder, A'dam. RayonredacteurenJ. Groot, Enkhulzen; J. Broersen. Hoorn; A. van Kampen, Den Helder; M. Kuiper, Scha gen en Langedijk; D. Klomp. Alk maar; W. Harwijnen, Koog a.d. Zaan; J. Belterman, Beverwijk. Verantw. voor de advertenties Ragetlie Koog a.d. Zaan. Drukker N.V. „De Arbeiderspe A1K- ia n; les W, ■spe

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1