De weg terug JANUS KUIPER Wie mogen er naar Den Heider terugkeeren en wie voorloopig niet En nu aan de slag Burgemeester Van Kinschot hervat zijn ambt. terug naar Nieuwediep! streng gestraft worden, allen riie geheuld hebben met de Duitschers, zullen zich heb ben te verantwoorden, leder wachte zich, totdat onze wettige overheid haar oordeel velt. Geen volksgerichten dus en geen wraakoefeningen. De handhaving der orde in ons land is opgedragen aan de Nederlandsche Binnen- laudscbe Strijdkrachten, die, zoo noodig met gebruik van wapenen, zullen optreden tegen allen, die zich vergrijpen aan het leven of aan de goederen van andere iandgenooten. Viert dus uw vrijheid, maar viert haar in gebondenheid en toont daardoor uw vrij heid waard te zijn. Kr zijn maar weinig Nieuwediepers, ook ouder Ue ouderen, die zoo optimistisch zyn om te denken, dat we een maand na de oorlog, weer even genoegelijk met z'n allen in Den Kelder zuilen zitten ais voor de lüe Mei 1940. bijna een vierde deei van Den Helder is vermeld. Ken twefcduizendtai woningen wer den dour den vijand afgebroken, een duizend- lal werd weggebombardeerd of zo zwaar bescnauigd, üat ze voor maanden met be woonbaar zullen zijn. Dat beteekent dus, dat pl.m. een vierde van het aantal inwoners op lu Mei 1940, voorloopig met terug zal kunnen keeren. In ronde cijters zijn dat bijna 900U a 10.000 menschen. De vraag is nu, wie mogen terugkeeren en wie kunnen voorlopig niet naar hun oude woonplaats terug L»ie vraag is eenvoudig te beantwoorden. De directeur van net Kvacuatieoureau, ue beer v. d. Kluym, die straks ook de leiding van de herevacuatie, heeft, zeide ons: Het is dringend noodig, dat ieder blijft in de woonplaats waar bij is. Op eigen gelegenheid mag niemand verhuizen. Niemand mag dit probleem op eigen wijze oplossen. Tegen allen, die zonder vergunning van het Evacuatiebureau naar hun oude woonplaats vertrekken, zal streng worden opgetreden. .Natuurlijk zal men met langer, dan drin gend noodig is, in zijn evacuatie-oord blijven. Als er één instantie is, die van den nood toestand, waarin vele evacué's verkeeren, op de hoogte is, dan is het zeker het i^vacuatieuureau. Men zg.1 dus mets onbe proefd laten om aan deze toestand zo spoedig mogelijk een einde te maken. De medewerking Van de autoriteiten is toege zegd, de piaunen voor een herevacuatie zijn uitgewerkt, en liggen kant en klaar om te woruen uitgevoerd. De grote vraag is echter: Wie mo'geii terugkeren? Dat zullen allereerst zijn de mensen van de vitale bedrijven, gas fabriek, waterleiding, electriciteitsbedrijf en andere gemeentelijke bedrijven zijn. Zmdat het gemeentelijke apparaat weer zo spoedig mogelijk op gang komt. Kn dan zullen er nodig zijn de mensen voor het herstel en de opoouw van Den Heider. Bouwvakarbeiders, veel arbeiders waar schijnlijk, die geen ingezetenen van Den Heider waren, doch die nodig zijn oih dé stad weer bewoonbaar te maken. Als al deze mensen een woning heb ben, natuurlijk zijn hierin ook begrepen de mensen van de Marine, dan zal bekeken wórden, wie in de nog leegstaande huized mogen trekken. 4 ,\Vij komen op ^en en ander zo spoedig mogelijk terug, omdat we weten, dat iedere Nieuwedieper popelt van verlangen om terud te keeren naar de stad aan het MarsdiepA Lezers, vijf jaar zijn we geknecht ge weest. Vijf jaar lang hebben we gewacht op ue uaD der bevrijding. Vijf jaar lang hebben we met wrok en verbittering, de zinlooze vernieling gezien, die de vijand ons land heeft aangedaan en vijf jaar lang heb ben we min of meer „gekankerd" tegen de Duitse maatregelen. Vyf jaar lang zijn de meesteu van ons passief geweest in hun verzet, negatief in bun arbeid. Die tijd van passiviteit is voorbij! We moeten nu met meer praten maar werken. We moeten aan de slag! Ken van de meest karakteristieke eigen schappen van onze voorvaderen was, dat ze wei geslagen konden worden, maar met verslagen, wel buigen konden maar met breken. Wij vergeten niet wat achter ligt, maar beseffen, dat de gemeenschap met nakaar ten over dat wat voorbij is, niet is gediend. Het recht zal zijn loop hebben, maar wy moeten met nieuwe energie werken aan de opbouw van ons geteisterd vaderland. Her- btellen wat vermeld, straks opbouwen, wat afgebroken werd. Den Helder moet weer levend worden, Den Helder moet weer bevolkt. Nieuwediep moet weer gezellig worden als voor de Aan onze correspondenten. Wij verzoeken onze correspondenten het nieuws, in beknopte vorm, zoo snel moge lijk te zenden aan onze redactie, Koning straat 7Ö-Ö2 Den Helder of Voordam 9, Alkmaar. Zorg voor snelle doorzending! Ked. Held. Crt. sombere lüe Mei 1940. Kn daarvoor moeten we ons allen inzetten. De schotten weg. De vensters open. Middenstanders breng fleurigheid in uw étalages. Ktaleer de goederen, die u nog hebt. Toon uw klanten, dat de vijand u niet alles heeft ontnomen. Kn iaat ons inet spoed aan de slag gaan om wat jarenlang weid voiwaarioosd aan huizen en tuinen, te herstellen. Dan zuilen onze winkelstraten hun aantrekkelijkheid weer terugkrijgen. Daaraan mee te werken moet voor ieder, die Den Heider een warm hart toedraagt, een vreugde zijn. Aan de slag dus! in een Zaterdagmorgen verschenen extra editie van „De vrije pers" is opgenomen een proclamatie van burgemeester V an Kinscnot tot de burgerij üjj beet in de volksmond immers nog altijd, ondanks zijn afwezigheid, „onze burgemeester" waarbij hy mede deelt het bewind over de stad weer op zien te bebben genomen. Hij herdacht de in het land in de afgelopen jaren gevallenen en sprak de wens uit, dat zy, die in gevan genschap of arbeidsinzet verkeren, spoedig gezond en wel terug keren. De bevolkiüg der stad wordt opgewekt orde en rust te bewaren en mede te werken aan de opbouw van het land. De proclamatie eindigt met een: „Leve het vaderland, leve de koningin!" ln een onderschrift heten de medewerkers van „de vrije pers" de burgemeester welkom by zyn terugkeer en ?y spreken de wens uit, dat hij Alkmaar zyn vroegere plaats in het land zal mogen terug geven. 7 Verhuisverbod geldt niet voor den Koning der Zeeridders. „Niet direct naar bleu Heider terug"... dat is net parool, dat door hel Kvacuatie- bureau gegeven is en daaraan zal de be volking van Den Heider zich hebben te houden. Voor velen zal deze maatregel, hoe noodzakelijk ook, een bittere nasmaak neb ben. Nietwaar... men wil wei terug krui pen Wie dat óók wildat is de hoog bejaarde Koning der Blauwe Zeeridders, Janus Kuiper, de groote held van Noorder- haaks, Kazende Bol en alle andere oorden, waar de naam van Hollands zeendders-bend" groot gemaakt werd. Janus, die V rydag 11 Mei a.s. de ieeiiyd bereikt van negen en tacntig jaar, beeft ook drie lange jaren in zijn „bagno", dat Alkmaar neette, gezucht, tty bad het goed. Zeker. Kijn docnter zorgde voor hem, zooais men voor zoo'n ouden Koning moet zorgen. Hij had een mooi, groot huis aan do Nassaulaau tot zijn beschikking ge kregen kortom, ieder ander zou het er wel geklaard hebben. Alleen by Janus vrat het heimwee naar Den Helder, dat nabye stormnest, diep in aan zyn hart. Hij kon het niet verzetten. Hy rook nooit meer de zoute zeewind, hij miste de koppen van zijn vrienden uit Jut- terland, hy kon z'n braadje niet zélf ha len van de buitenkant. Hy treurde er al die jaren over en we hebben het geweten. V rydag a.s. wordt de Koning der Zee ridders negen en tachtig jaar. Dat wordt een schone verjaardag, lezers. Zo schoon, als de stiefzoon van Dorus Kijkers zich dat niet had kunnen deuken. Want het zal zó zyn, dat hij wellicht op die dag reeds in Nieuwediep zit. Hoe dat mogelijk is? Omdat zowel het Helderse gemeentebestuur ais het Kvacuatiebureau Noord-Holland van mening zijn dat de enige grote uitzondering op de regel die „verhuisverbod" heet, aan Janus moet worden toegekend en dat er in heel Neder land geen sterveling zal zijn, die daaraan aanstoot neemt. Janus gaat, met eerste gelegenheid, terug naar zyn geiiefd Jutteriand. Hy zal er by een vriend van hem ondergebracht worden, en daarnamaar daar hoort U nog over. We houden U wei op de hoogte. in ieder geval zal het zo worden, dat Janus Kuiper een huisje toegewezen krijgt en dat zowel gemeentebestuur ais evacuatie bureau zich zyn belangen hebben aange trokken. Dat is niet meer dan biilyk. Dat heeft de grote Kuiper, de overwinnaar van de Noorderhaaks, met zyn werk verdiend, werk, niet ten bate van oorlog en vernie tiging, doch v re des-werk, het werk be staande uit het redden van veie honderden mensenlevens uit de kokende brekers van een wiid-geworden Noordzee. Janus was een gróót zeeman en een gróót Jutter. In Janus wordt de geest van Nieuwe diep gesymboliseerd. Hy is een schoon voorbeeld «n daarom moet hij, ais nummer één, terug naar de bakermat. Dan zal hij weer kunnen lopen daar, waar hij de wind, die van het Marsdiep aan- gedaveid komt, kan horen en ruiken. Kn eerst dan zal hij gelukkig zyn, deze ras-Jutter. Kn zo krijgt hij toch nog datgeue, wat wy hem allen zoo innig toegewenst heb- oen: een heerlijke, rustige levens-avond IN Den Helder. Geen schoner cadeau was mogelijk en denkbaar by deze aanstaande negen en tachtigste gebooitedag-herdeukiug. Omtrent de nadere regeling van Janus' terugkeer houden wy U op de hoogte. Die zal waarschijnlijk met eenig ceremonieel plaats vinden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2