LOODGIETER VOEDSEL^ voor Amsterdam AGENTEN HELDERSGHE COURANT Flinke Kellner 2 Meisjes BEKENDMAKING. Kantongerecht Kerkgracht Bezoek aan het Zweedse schip „Hallaren" in de Helderse haven petrus huitinga S.SCHELLINGER WEER HEROPEND van v.m. 9—12 uur. Zitting iedere Dinsdag v.m. 10 uur. Sinds enige tijd ligt in de haven van Den Helder een Zweeds schip. Na het ogen blik van de bevrijding kwamen wij in ge legenheid een bezoek te brengen aan d»- haven, waarnaar wij deze lange jaren van bezetting zo vurig hebben verlangd, het geen wij combineerden met de bezichtiging van de „Hallaren". Het was een vroolijk gezicht de friswitte romp van het lenige motorschip van 2748 ton te zien blinken in de stralende middag zon. Meeuwen, onze Helderse vogels, zwier den tussen *de masten van het vaartuig; de zee strekte zich blauw uit tot de vage lijnen van Wieringen. Aqn boord was het één en al bedrijvig heid: de kostbare last, welke een uitkomst zal zijn voor de vele hongerige gezinnen in Amsterdam, Rotterdam en enkele andere grote steden in ons land, werd uit de ruimen omhoog gehesen en overgeladen in een vijf tal rijnaken, welke het voedsel naar hun plaats van bestemming zullen brengen. Het schip zag er keurig uit. Wij namen een kykje in de messeroom, waar de tafel reeds gedekt stond voor het avondeten, dat de kok in de kombuis bereidde uit de heerlijkste producten. Graaf Mörnen, een der leidende persoon lijkheden van het Zweedse Rode Kruis was zo vriendelijk ons een kort onderhoud toe te staan. Hierin zeide hij onder meer, dat de lading bestond uit 1850 ton meel, 130 ton erwten, 100 ton melk, 200 ton aard appelmeel en 1191 ton vis, waarvan reeds een aanzienlijk deel door zes aken, elk van 800 ton, naar Amsterdam was vervoerd. Om een idee te geven van de ontzag lijke hoeveelheid voedingsmiddelen vertellen wij, dat van het meel alleen de inwoners van Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam eens per week 400 gram brood kunnen bakken. De reis van de „Hallaren" was verre van eenvoudig: niettegenstaande het ge bruik van paravanes tegen het mijnenge vaar is het schip enkele malen op het nippertje aan het op-een-mijn-lopen ont snapt. Vooa Delfzijl was men door de oor logshandelingen van de laatste weken gedwongen 17 dagen te blijven liggen, voordat men door kon varen onder Duitse Opperwachtmeester P. Huitinga begraven. Woensdag 9 Mei des namiddags 2 uur vond de plechtige teraardebestelling plaats van den zo tragisch om het leven gekomen opperwachtmeester der politie, den heer P. Huitinga. Op de algemene begraafplaats te Huis duinen, waar de droevige plechtigheid werd gehouden, waren onder meer aanwezig de heer J. Wessel, waarnemend burgemeester, hoofdinspecteur Helder, inspecteur Vrije en verscheidene leden van het Helderse politie corps. Ais eerste spreker trad naar voren de heer Wessel. Hij memoreerde de moeilijk heden, welke de politie tijdens de jaren van Duitse bezetting ondervond en was van mening, dat Huitinga zijn taak zeer naar be horen had vervuld. Het feit, dat hij na de capitulatie vermoedelijk door een lid van de Duitse weermacht werd neergeschoten tijdens de uitdefening van zijn plicht, maakte zijn heengaan nog tragischer. Hoofdinspecteur Helder, de volgende spre ker, bracht naar voren, dat de tijd van bezetting ook het Helderse politiecorps slachtoffers kostte. Hij noemde de agenten Willem Leegwater en Roelof Zwinderman. Spreker besloot zijn toespraak met de woorden: „Ik hoop, dat de Trooster der weduwen en de Vader der wezen kracht geeft aan de achterblij venden om verder te gaan." Vervolgens voerden de heren hoofdwacht meester K. Horsman en het lid van de orde dienst A. Vries het woord. Een broer van den overledene dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. De melkvoorziening beter geregeld. Van officiële zijde wordt gemeld, dat de melkdistributie krachtig ter hand zal worden genomen. De zuivelfabrieken zullen van electriciteit worden voorzien. Wij voegen hieraan toe, dat het melk- halen bij de boeren als een onvaderlandse daad beschouwd moet worden. Krachtens Nederlandse wettelijke be paling zijn alle eigendommen van N.S.B.-ers of Duitsers overgegaan in eigendom en be heer aan den Staat der Nederlanders. convooiering naar Den Helder, waar men na één dag op de rede gelegen te hebben de haven binnenvoer. Wij bedankten graaf Mörnen uit naam van de bevolking onzer grote steden voor de uitkomst, die mede door zijn volharding, gebracht kon worden. en adressen, waar nieuwe abonné's opgegeven kunnen worden. Adm. Heldersche Courant p.a. Houthandel Eecen, Oudkarspel. M. Kuiper, A 104, Zuid-Scharwoude. Ea. Slendebroek, Boekh., Heerhugowaard. Fa. W. C. Rey, Warmoesstr., derf Burg,Texel. •A. Bakker Gz., E 80, Eierland, Texel. Mej. N. Bakker, oud-Kantoorhoudster P.T.T., Peperstraat 48, Oosterend. Mej. Boon, Postkantoor de Koog. Joh. Eelman Pz., Agent, de Waal. C. A. Kaczor, 129, Oudeschild. C. Rezelman, Molenvaart 105, Anna Paulowna. C. van Rossem, Rijksweg 65, Julianadorp. Mevr. v. d. Goes, Postkantoor, Breezand. His Wilms, Kerkplein, Hippolytushoef. K. H. Stoutenburg, Noodwoping 9, Oudesiuis. Boekhandel Raven, Laagzijde, Schagen. v. d. Oudenalder, Groote Buurt A. 97, Wieringerwaard. J. Laterveer, Lutjeweg B 85, St. Maarten. M. Klokman, Boschweg 49, 't Zand. H. Licher, A 112, Burgerbrug. F. Dukers, 58 a, Barsingerhorn. v. Zoonen, Weereweg C 7, Winkel. De Ned. regeering benoemd vertrouwensmannen. De Ned. regeering heeft bij besluit van 1 Aug. 1944 vertrouwensmannen benoemd, die het bewind zullen uitoefenen totdat de regeering zelf die taak kan overnemen. De vertrouwensmannen hebben reeds verschil lende maatregelen genomen, o.a. opheffing van «en paar tijdens de bezetting ingestelde departementen. Aan zeven departementen zullen secretarissen-generaal aan het hoofd staan; de andere vijf zullen worden be heerd door gemachtigden. Met het beheer van de departementen zijn de volgende secretarissen-generaal belast: Buitenlandsche zaken: jhr. mr. A. M. Snuck Hurgronje; Onderwijs, kunsten en wetenschappen: piof. dr. G. A. van Poelje; Defensie: C. Remeling; Waterstaat: ir. D. G. Spitzen; Sociale zaken: mr. A. L. Scholten; Overzeesche gebiedsdeelen: jhr. mr. O. E. W. Six. De volgende deMrtementen zullen door gemachtigden worden beheerd: Algemeene zaken en Binnenlandsche za ken: mr. L. A. Koster; Financiën: mr. H. Alberda; Handel, nijverheid en scheepvaart: mr. Den Hollander; Landbouw en visscherij: mr. H. J. Reierinkl Heden overleed, ten gevolge van een nood lottig ongeval, onze lieve Man,Vader, Zoon, Broer, Zwager en, Oom, de Heer In leven Opperwacht meester der Politie gem. Den Helder, m de ouderdom van bijna 52 jaar. Den Helder, 5 Mei 1945. Kerkgracht 27. Dit aller naam: Mevr. deWed.P. HUITINGA- BERGSMA. De teraardebestelling beeft plaats gehad op oensdag 9 Mei 1945 °m 14 uur op de Al gemene Begraafplaats Huisduinen (gem. ^n Helder). Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon en broertje AART. A. DE LA FONTEIJNE UITHOL. J. C. DE LA FONTEIJNE. FRANSJE. Den Heldor, 9 Mei '45. Jan Blankenstr. 28. Heden geven wij met grote blijdschap kennis van de geboorte van onzen zoon WILHELMUS JOHANNES dien wij noemen WILLY. N. H. SANDERS. E. F. SANDERS- MULDER. Den Helder, 9 Mei 1945. Hector Treubstraat 48. Tijdelijke adres: Fasantenstraat 39. H. MAATHUIS en A. C. VAN ZANDBERGEN hebben de eer U kennis te geven van hun voorge nomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden 17 Mei a.s. te Alkmaar. Den Helder, Julianadorp. Alkmaar, Mient 2. Voor direct gevraagd HOTEL WOUD, Spoorstraat - Den Helder. GEVRAAGD. VAN GALENSTRAAT 48. De Burgemeester van Den Helder maakt in opdracht van de militaire autoriteiten bekend, dat niemand de gemeente Den Helder mag binnenkomen of verlaten zonder dat het blauwe „Ausweis" voorzien is van een stempel van de Politie. Dit stempel wordt alleen in strikt nood zakelijke gevallen verleend. Deze afstempeling geschiedt op het Hoofdbureau van Politie en aan de Vlotbrug de Kooy. Van het bovenstaande is het strijdende gedeelte vrijgesteld. Aanvragen om bewijzen van toegang te richten aan den Burgemeester. Den Helder, 8 Mei 1945. De Burgemeester voornoemd, WESSEL, wnd. Burgemeester.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3