Een vredesaanbod van Japan. En nuvooruit! Reuter meldt uit San Fran- cisco, dat er in Amerika een Japans vredesaanbod is ont vangen door bemiddeling van Rusland. Het bericht wordt aangevuld met de medede ling, dat elk vredesaanbod, dat niet een onvoorwaarde lijke overgave bevat, zal worden afgewezen en dat het niet aan één der geallieerden moet worden gedaan. MARINEWERF WEER IN DIENST GESTELD. Watervoorziening loopt gevaar! Verschoning gevangenen. HELDERSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ZATERDAG 19 MEI 1945 Dezer dagen is, op verschillende punten in de stad, een affiche aangeplakt waarop de tekenaar in beeld heeft gebracht onze verbroken boeien. Een krachtige vuist, een verbroken keten. Het is een suggestieve plaat. Een plaat, die geen commentaar be hoeft, die spreekt voor zichzelf. Als een wekroep staat er onder: „En nuvooruit!" Het is alsof de tekenaar heeft aangevoeld, dat velen, nu de boeien verbroken zijn, bij 4° pakken gaan neer zitten. De reactie op de spanning van de laatste jaren kon bij velen wel eens zijn géén actie, maar een lijdelijk afwachten van de dingen die komen zullen. Om dat te voorkomen, roept de tekenaar: „Niet af wachten, niet achteruitzien, maar vooruit." Vooruit, dat is niet stilstaan, dat is niet bepeinzen, hoe het had kunnen zijn als deze oorlog niet gekomen was, maar dat is de handen uit de mouwen steken en aanpak ken. En nu is dit de moeilijkheid, dat er voor velen nog zoo weinig aan te pakken is. We ontdekken, nu we tot bezinning komen, in well» e,en chaos we beland zijn, wat er vernield is, hoe moeilijk het zal zijn, alles weer op gang te krijgen. We hebben nog geen gas, dat zal nog eenige weken duren, we hebben nog geen krachtstroom, geen licht, daarmee gaan nog weken heen. VYe kunnen nog geen gebruik maken van de spoorwegen, dat duurt nog eenige maan den. En zo zouden we kunnen doorgaan. Voor menigeen is deze realiteit zo teleur stellend, dat ze alle moed verliezen. Ze hadden gedacht direct aan het werk te kunnen, op de trein te stappen en terug te keren naar eigen haard. Ze hadden gehoopt, dat de materiaal-aanvoeren direct zouden beginnen. En nu hebben ze het vooruitzicht, dat dit alles nog weken, misschien maanden duren zal. En dat kunnen ze niet dragen. De reactie op deze ontdekking is ver schillend. Er is een groep van mensen, die er zich lijdelijk bij neerlegt. Er is een groep, die begint te „kankeren", zo echt op z'n ouderwets zijn bezwaren en grieven uit te spreken tegen ieder die ze horen wil. Met deze twee groepen bouwen we echter geen nieuwe wereld- op, herstellen we niet wat vernietigd of verloren is. En nu vooruit! De mensen waaraan wereld behoefte heeft, dat zijn de mensen naLi- V0Pruit, mensen, die willen aan- "ken, die hun handen gebruiken als er »een mechanisch vermogen is, die zich be- len^6n met meest primitieve hulpmidde- bre'kenaar mo^erne middelen nog ont- 1 J^e hebben het vooruitzicht, dat de ensomstandigheden met de week beter hptv°' ^e®ds nu stroomt het voedsel uit u'den binnen. Zo zal het straks gaan bon raaterialen, benoodigd voor de op- kanW V.an ons iand- Dat kan weken, dat het uUsschien enige maanden -duren, maar ni °mt en wie zijn energie verspilt, met e oos klagen of teleurstellend wachten, W1S D!et klaar' ver -n vÜf jaren van afbraak en jjj^'^'oiog doorgekomen, zouden we dan wer i )Ze overgangstijd naar een betere ons i rï°0rhoroen? De afbraak ligt achter Wp ae opbouw vóór ons. En daarom gaan v„, nu aan de slag, hoe moeilijk dat in opzichten nog zal ziju. de a*wachten maar aanpakken, dat zij Het bestuur van Nederland in de overgangstijd. Groote belangstelling voor de rede van Majoor Prof. Dr. M. Bokhorst. De zaal van het Gulden Vlies te Alkmaar bleek Donderdagavond te klein om alle belangstellenden te kunnen bevatten. Velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen. De grote interesse be hoefde niet te verwonderen. De Militaire Com missaris voor het District Alkmaar zou n.1. spreken over: Het bestuur van Nederland in de over gangstijd. De spreker werd op sympathieke wijze ingeleid door den burgemeester van Alkmaar Jhr. van Kinschot. Majoor Bokhorst, het hoofd van het Militair Gezag in het district Alkmaar, zette daarna op vlotte en duidelijke wijze de werking en de be tekenis van het Militair Gezag uiteen, waarbij hij er allereerst nadrukkelijk de aandacht op vestigde, dat Nederland nog in oorlog is. In het verre Oosten wordt nog de groote strijd gestreden tegen Japan, waarbij onze koloniën zo buiten gewoon nauw zijn betrokken. Verder zijn de ontwapening én wegvoering der Duitse militairen zeker nog als onderdelen van de oorlog te be schouwen. De organisatie van het Militair Gezag, dat in de overgangstijd van zoo groot belang is, was in Engeland reeds lang voorbereid voor de diverse bezette gebieden. De instelling en werking der cursussen te Wimbledon werden door spreker uitvoerig geschetst en gaven een prachtig beeld van de wijze, waarop alles reeds ver van te voren was overdacht. De staf is in ons land het middelpunt van het Militair Gezag en gevestigd in Den Haag Daaronder staan de provinciale afdelingen, die weer in districten zijn verdeeld. Het Militair Gezag werkt op alle mo gelijke wijze samen met het burgerlijke gezag en treedt vooral ook daar op, waar de macht van het burgerlijk gezag niet voldoende is. Met talrijke interessante voorbeelden, waarbij soms de humoristische noot niet ontbrak uit zijn practijk, vooral ook in het Zuiden, lichtte spr. alles toe. Gezien het grote' belang van de voedselvoor ziening, werd dit onderdeel toegelicht door het hoofd van deze afdeling. Na een korte pauze werd er gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan ver schillende aanwezigen gaarne gebruik maakten Op korte, rake en vaak scherpe wijze gatlWajoor Bokhorst antwoord op hetgeen men wilde weten en vooral bij de kwestie Indië werden belangrijke mededelingen verstrekt in verband met de taak die Nederland daar wacht. Aan 't slot 't was onderwijl bijna elf uur geworden sprak de burgemeester hartelijke woorden van dank tot den spreker, die men gaarne nog eens zou horen. Met een daverend applaus reageerden de aanwezigen op deze woorden van den burgemeester. Baron mr. De Vos van Steenwijk. oud-burgemeester van Haarlem, is benoemd tot commissaris der Kt ningin in de pro vincie Nóord-Holland. De Marinewerf is Donderdagmorgen om 10.30 aur weer in dienst gesteld onder Ne derlands gezag. Onze Marine, voorzover in Den Helder aan wezig, aangevuld met eenige officieren uit het zuiden en van de overkant, stond om 9 uur in de Molenstraat opgesteld. Daar was ook de leiding van de Werf, de ingenieurs, referendaris, de hoofdambtenaren, er waren de bazen en commandenrs en een aantal leden van het personeel. Om kwart over tien werd de werf opgemar cheerd. Daar waren reeds aanwezig de chef van het M.G. kolonel H. J. Bueninck, overste Coolhaas en de directeur der Marinewerf ir. de Klerk. Om tien min. vóór elf werd bij de ingang der werf de Nederlandse vlag gehesen. Ieder maakte front naar de vlag en stond in de houding. Do sobere plechtigheid was daarmede ge ëindigd en de Marinewerf van Den Helder staat weer onder Ned. gezag. Indien het waterverbruik niet aanzienlijk vermindert, zal de directie van de Water-, Gas- en Lichtbedrijven genoodzaakt zijn de watervoorziening wederom op z.g. speruren te doen plaats vinden. Het waterverbruik is thans veel hooger dan in normale tijd. Dit is een gevolg van het feit, dat ook Koegras en andere kleine plaatsen, die vroeger door de provincie van water werden voorzien, hun water van Den Helder ontvangen. Weest dus zuinig! De Commandant van het gevangenenkamp Herzogstraat te Den Helder maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 18 Mei om de 14 dagen, tussen 8.00 uur en 10.00 uur v.m., een verschoning kan worden afge geven aan het kamp, ten behoeve van in het kamp ingesloten gevangenen. De was moet voorzien zijn van een label, waarop vermeld staan het nummer van de gevangenen en naam en adres van de af zender. Des Maandags daaropvolgend kan het vuile wasgoed weer in ontvangst worden geno men. Hieraan wordt stipt de hand gehouden. De Commandant, voornoemd, B. J. VAN TOL. H.R.C. bestond 18 Mei 25 jaar. Naar wij vernemen bestond de voetbal vereniging H.R.C. 18 Mei j.1. 25 jaar. Van zelfsprekend was het tijdsbestek te kortom dit feit ouderwets feestelijk te herdenken. Wij komen hier nog nader op terug. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Mei, le Pinksterdag. Ned. Herv. Gem. (gebouw Palmstraat) v.m. 10 uur ds. J. Borghardt (bevestiging van lidmaten). Geref. Gem. (Bethelkerk) v.m. 10 uur en n.m. 3.30 uur leesdienst. Herst Evang. Luth. Gem. v.m. 10 uur J. K Schend elaar. Herst. Apost. Gem. v.m. 9.30 uur en n.m. 3.30 dienst. Evangelisatie Vijzelstraat v m. 10 uu» en n.m. 7 uur samenkomst. Maandag 21 Mei, 2e Pinksterdag. Ned. Herv. Gem. (gebouw Palmstraat) v.m. 10 uur Heilig avondmaal. Geref. Gem (Bethelkerk) v.m. 10 leesdienst. Evangelisatie Vijzelstraat v.m. 10 uur samen komst. Woensdag 23 Mei. Herst. Apost. Gem. n.m. 7.30 uur: dienst.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1