Vis! UieA& u-ooA toc-ondeAdwiÈe^ STADSNIEUWS Coeft Bxyt teAuq, H.R.C. bestaat 25 jaar. blijft bijv. deze week 400 gram; dit zal echter vergoed worden door de distributie van j biscuit. Reeds deze week zal het mogelijk zijn iob gram vet, 900 gram biscuit en een reep chocolade te verkrijgen. 2e Pinksterdag arriveerde de eerste trein met voedsel, terwijl de volgende dag nog een twee tal treinen, elk van vier wagons, aankwamen. Het eerste schip arriveerde de vorige week. Er wprdt op gelezen, dat stagnaties in de Voorzieningen kunnen optreden, aangezien het tranrportvraagstuk nog niet afdoende is opger lost. Men streeft er naar zo spoedig mogelijk tot een normaal werkende distributie van meer voedsel te komep. de B. Het L.O. Bureau, gevestigd Julianapark 17 (in het café Minneboo), waarvan wij in het ..oranje-pamfletjedat bij de Heldersche Courant vap Zaterdag 19 Mei jl. was ge voegd, reeds spraken, heeft een zeer belang rijke taak te vervullen in de Helderse samen leving. Momenteel lopen veel ex-onderduikers zon der werk. Dit is funest, want.juist zij, diq jaren genoodzaakt waren zich binnen viert muren te sluiten, vragen, neen roepen om ar beid; juist deze jongeren zijn het, die hun werkkracht en werkijver in dienst willen stel- ien van de wederopbouw van onze stad en ons land. Daarom moet er werk voor deze mensen gevonden worden. En dat is nu de voornaam ste taak van het L.O. Bureau. Men wil daar contact leggen tussen werkgevers en gewezen' onderduikers om zoodoende onze jongens aan geschikte arbeid te helpen. Er is werk genoeg, er zijn werkgevers, die om arbeidskrachten doodverlegen zijn, meert dan volddénde; het L.O. Bureau verleent zijn diensten aan beide partijen. Jongens, jullie kunnen weer aan de slag, •jullie kunt daadwerkelijk mee-arbeiden aan de opbouw van onze zwaar geteisterde stad. Vervoeg je aan het L.O. ^preau,'Julianapark No. 17, men zal je daar zetter helpen. de B. Post- en Telegraafkantoor. Het Post- en Telegraafkantoor is voor het publiek geopend van 8.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 16 uur. Openstelling Bankgebouwen. Vanaf 15 Mei 1945 zijn de Nutsspaarbank en de Rotterdamsche Bankvereniging, geves tigd- Polderweg 1, dagelijks geopend van 9 tot 12 uur.' De Twentsche Bank, Plantsoenstraat 3, is eveneens dagelijks geopend. Hollandse SS'ers naar Hilversum overgebracht. Maandagmiddag om ongeveer 4.15 uur zijn 41 Hollandse SS'ers, die ondergebracht waren in het kamp Hertzogstraat, per auto overge bracht naar een kamp te Hilversum. 4» Afvoering Duitse troepen over Den Helder. Naar wij vernemenzal de afvoering van de Duitse troepen, die nog in Nederland aan wezig zijn, plaats hebben over Den Helder. Vanaf deze stad zullen de Duitsers naar Wil- helmshafen verscheept worden. Zondag j.1. waren wij getuige van een der eerste transporten, welke uit ongeveer 4000 Duitsers bestond. De gehele dag marcheerden de ongewapende troepen via de Postbrug naar de Buitenhaven. Daar was het een drukte van belangt talloze wagens, auto's en vervoer middelen van velerlei soort, reden langs - de haven met kleren, dekens en voedsel. Door Ge allieerde soldaten en Nederlandse Marinetroe pen werd toezicht gehouden bij het aan-boórd- gaan van de Duitsers; zij keken toe of er geen Hollandse fietsen en dekens en andere zaken, aan de Nederlanders ontstolen, mee werden genomen. Inderdaad werd hier de hand aan gehouden: slechts voedsel voor de reis en twee dekens per hoofd tnochten aan boord gebracht worden. Toch vernamen wij, dat er ook" wel eens een baaltje rijst, voedsel waar menig Nederlands kjnd naar snakt? of suiker mee ging. rfet zijn kleinigheden vergeleken bij de ontzaglijke hoeveelheden, die gedurende de vijfjarige bezettingsperiode over ónze Oost grens verdwenen, maar het schrijnt toch, te meer nu' het hongerspook nog rondwaart en elke dag slachtoffers maakt. Kleine scheepjes zijn het, waarmede de Duit sers de weg terug zullen afleggen; en in ieder schip gaan tussen de 200 en 300 man. Het z^i geen prettige reis zijn, vooral wanneer stormweer optreedt. In elk geval zullen zij het er beter afbrengen dan de talloze Nederlan ders, die in beestenwagens naar de gevangen kampen werden teruggevoerd. Voldoends voor ieder. Dezer dagen vond een Vergadering plaats tussen den Chef Militair Gezag, kolonel H. J. Bueninck, enkele Geallieerde autoriteiten, leden van de plaatselijke voedselcommissie, enige afgevaardigden van het Nederlands Be drijfschap Visserijproducten, waaronder de directeur en de marktmeester van de Ge meentelijke Visafslag alhier, de heer J. L. Goedknecht. Debespreking liep over de positie van de Helderse vissersvloot, de huidige visstand en het distributie-van-vis-probleem. Twintig vissersvaartuigen zijn tijdens de oor log door de Duitsers gevorderd; hiervan zijn een tweetal verloren gegaan. De achttien over gebleven schepen zullen na de ontbinding van de Duitse Marine naar Nederland terugkeren, waar zij na een degelijke verbouwing weer in de „Helderse vissersvloot zullen kunnen wor den opgenomen. Momenteel beschikt onze vis serij nog over ongeveer vijftien motorbotters, tien motorvletten en een dertigtal kleine, open vaartuigen. Zij liggen nog verspreid, maar zullen spoedig naar Den Helder terugkeren. Nu de vissers weer uit mogen vaiVi. zal er snel voor olie, garens en netten gezo'rgd wor den. Wel zijn de vissers ernstig gewaarschuwd de uiterste voorzichtigheid te betrachten, daar de zee vanzelfsprekend nog niet geheel vrij van mijnen en wrakken is. Geen visvordering. De visstand is buitengewoon gunstig, voor al bot, schol en schar is in grote hoeveelheden aanwezig. Daar deze vis niet ver in zee ge vangen behoeft te worden, mogen wij er op rekenen, dat massa's hiervan op de markt zullen verschijnen. In dit verband wijzen wij op het feit, dat door de Geallieerden géén vis gevorderd mag worden; dit is aan de Ge allieerde troepen ten strengste verboden. Om een onrechtvaardige verdeling en een te-veel-op-de-markt van vis te voorkomen, zal er. in samenwerking met de visserijcentrale, de voedseldiitributiediensten en de Geallieerde autoriteiten voor gezorgd worden, dat ieder vol doende vis toegewezen krijgt. Deze distributie geldt niet alleen voor onze gemeente; hierin zijn ook andere gemeente betrokken. Wij vernemen nog, dat het gebouw van de Gemeentelijke visafslag aan de Buitenhaven binnenkort weer betrokken zal worden. de B. Dezer dagen is Coen Bot, schipper van de motorreddingboot „Dorus Rijkers", van Ewijck sluis naar de Binnenhaven teruggekeerd. Op Dinsdagavond, de 18de Mei, van het jaar 1920 vond. in het Alg. Mil. Tehuis in de Spoorstraat een gecombineerde vergadering plaats. Er werd aan deelgenomen door drie voetbalclubs, namelijk N.W.D., Victoria en Sportclub. Er werd besloten tot ontbinding der verenigingen en tot weder oprichting van een nieuwe vereniging, welke de naam zou dragen H.R.C. (Heldersche Racing-dub). Het besbuur bestond uit de volgende heren: Fasol, Keppel, Duinker, Gastelaar en Augusteijn. Dit was in korte trekken het ontstaan van onze plaat selijke derde klasser H.R.C. _Wanneer\ wij ook de verdere verrichtingen even in vogelvlucht nagaan dan blijkt al direct dat vooral in de eerste jaren vele suc cessen werden geboekt. Na 7 jaren 2de klasse. In het voorjaar *mn 1927, dus 7 jaren na de oprichting, werd na een 91 overwinning in Schoten tegen de club van die naam de tweede' klasse bereikt. Een ieder begrijpt wat deze prestatie wilde zeggen en het ontbrak de Helderse roodjakken ootf toen1 al niet aan belangstelling. Het elftal dat de tweede kla^e bereikte was als volgt: W. Goudswaart (de eerste drie wedstrijden .H. Beijer, één *der beste doelmannen die H.R.C. ooit heeft ge had), Augusteijn en Hoenderdos; Smit, P. Goudswaart en Luyt, alsmede Kapteyn, Rij kers, Beneker, Selderbeek en Prins. Het suc ces van die dagen was vanzelf te danken aan deze elf, maaf ook aan het actieve bestuur en m de «eerste plaats wel aan Mr. Leavy, de trainer van H.R.C. Het eerste jaar in. de tweede klasse was niet zo denderend, maar het seizoen 19281929 werd izowaar de 2de» plaats bezet met drie punten verschil achter Zeeburgia. Racing hield het geruiAe tijd vol in die klasse, maar in 1935 moest zij degra deren en was dus weer 2de klasser af. Men had het enige jaren zonder Mr. Leavy geprobeerd, maar toen de degradatie een feit was, werd door net krachtige bestuur met Thijssen aan het hoofd, direct weer besloten tot een nieuw engagement over te gaan. Het gevolg was dat H.R.C. reeds het tweede jaar in de derde klasse met succes bekroond zag en wederom naar de 2de klasse promoveerde in de plaats \jan Kinheim. Een bloei-periode. Er brak weer een bloei-periode aan voor Röod-wit en toen in het seizoen 19391940 de noodcompetitie werd afgebroken door de oorlog, had H.R.C. met 7 punten voorsprong op Z.F.G. de. leiding in haar afdeling. Ook enige 3de klasse clubs namen aan deze com petitie deel en vooral de Wedstrijden tegen Helder droegen een spannend karakter. Wij herinneren ons nog duidelijk de 10. zege van H.R.C., waarbij de Hélder-achterhoede met Kenter aart het hoofd, zich zo kranigweerde. Een eigen inzet Hasht toen de overwinning aan H.R.C., die zij ook volkomen Verdiende.- De oorlogsperiode was voor H.R.C. wel bijzonder wreed? Vrijwel het geheele elftal werd uit elkaar gerukt en mede door het oorlogsgeweld in onze stad kon er zelfs het komende seizoen .niet ge speeld worden. Het volgende seizoen, dus 19411942, was H.R.C. noodgedwongen weer verplicht te gaan voetballen. Het werd een zwart jaar voor H.R.C., want zowel het lste als het 2de elftal degradeerden een klasse lager. v H.R.C. was dus weer 3de klasser! Eigenaar-- dig genoeg riep de N.V.B. een jaar later een maatregel in het leven, dat de clubs niet kon den degraderen. Dit was met het oog °P evacuatie en andere oorlogsmoeilijkheden. Een jaar tevoren, echter, toen maar enkele clubs met dit euvel te doen hadden, zoals de clubs uit Vlissingen en Den Helder, bleek dat niet nodig. H.R.C. is daar dus de dupe van ge' worden. Wij vertrouwen er op dat de K.N. V.B-t met name, als Lotsy e.d., een dergelijk misverstand alsnog zal herstellen en H.R.C. in het komende jaar haar plaats in de 2de klasse zal hergeven.. Wij kunnen niet verder uitwijden °ver namen en bijzonderheden, die H.R.C. hebben groot gemaakt. Een uitzondering hierop maken de heren Dries v. d. Akker en Piet van Rijs' wijk. twee trouwe bestuursleden, die de ver' eniging door eeti vroegtijdige dood moes missen. Hoewel het jubileum dus nog juist in vredes tijd plaats vond, meende het H.R.C.-bestu vanwege de korte voorbereiding, de teiten tot een nader te bepalen datum te mo ten verschuiven. "r' RECTIFICATIE. 17 In de Heldersche Courant van Zaterdag Mei j.1. stond een advertentie van het Levens- middelenbedrijf A. J. de Vries. Hierin 'f et^, fout geslopen. Het Lgyensmiddelenbedrijf A- J. de Vries is alleen in 3e Spoorstraat 9e' vestigd.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2