SPOORWEGSTAKING De- stagneerde de Duitse oorlogsvoering De taak van de opsporingsdienst. De opbouw van het Nederlandse leger Nieuws over onze marine STERKE STAALTJES Wat Helderse burgers tijdens de Duitse bezetting deden. Botsing. 1 20.000 Nederlanders achter slot en grendel. Marinepersoneel mei verlof Agrarisch nieuws (Vervolg van het eerste artikel in ons nummer van 19 Mei j.1.) Het is aan de banken gelukt de N.S.-saldi voor uitbetaling der pen sioenen weer vrij te krijgen. 1 y2 millioen aan pensioen. Door het N.S.F. waren ook de hia ten in de pensioenbetalingen zo goed mogelijk aangevuld en konden deze betalingen geleidelijk weer op legale weg worden gebracht. Per maand werd voor rond anderhalf millioen guldens aan pensioenen uitbetaald. Verder is de bedrijfsleiding in samen werking met de Personeelraad van den beginne af werkzaam geweest om de geest onder het stakende perso neel goed te houden en zo nodig aan te wakkeren. Aan het werk gebleven personeelleden werden bezocht en dikwijls met succes tot staken aangezet, waarbij zij namens de be drijfsleiding op de ernstige gevolgen van volharden in hun onjuiste opvat tingen werden gewezen en veelal aan een onderkomen elders werden ge holpen, waarbij de bedrijfsleiding en de Personeelraad goede steun onder vonden van de T.D., een illegale or ganisatie, welke haar over het gehele land verspreide orgaan in dienst der staking heeft gesteld. Grote steun van de bevolking. Grote steun ondervonden de sta kers van het Nederlandse publiek, hetwelk aan een groot aantal der stakers en aan vele gezinnen, welke hun huis moesten verlaten, onder dak heeft verleend en hen in na- tura heeft gesteund. Door de Duitsers is met Duits per soneel en meestal met Duits mate rieel het spoorwegbedrijf voor hun doeleinden nog enigszins gaande ge houden, maar het verkeer beperkte zich tot een gering aantal langzaam rijdende treinen. Alles wat voor dit miniatuurbedrijf niet nodig was, werd door de Duitsers weggevoerd of vernield. De grote diefstal. Alle werktuigen, alle voorraden gereedschappen, telefoontoestellen, schrijfmachines, meubilair, alles is weggevoerd. De gehele electrische bovenleiding is weg, de electrische onderstations zijn leeggehaald, de niqt direct nodige rails zijn opge broken en met de dwarsliggers weggevoerd, waarbij het dubbel spoor veelal tot enkelspoor is teruggebracht. Het rollend materieel, het elec trische en diesel-electrische mate rieel inbegrepen, is weggevoerd. De stations, loodsen en werkplaatsen zijn volkomen leeggehaald en deze gebouwen zijn verder door het Ne derlandse pubhek afgebroken en geplunderd voor het verkrijgen van brandhout, ruiten, enz. zodat er van het fraaie spoorwegbedrijf, hetwelk in de zomer van 1944 tot nimmer bereikte topprestaties in staat was, niets dan treurige restanten zijn overgebleven. Door de lange duur der staking werd de last, welke de spoorwegman nen in September zo dapper op zich genomen hebben, steeds zwaarder; het aantal arrestaties nam steeds toe, meerdere huizen van spoorweg personeel zijn moedwillig vernield, vele inboedels zijn geroofd, terwijl de lange scheiding van hun gezinnen de spoorwegmannen steeds zwaarder ging drukken, waarbij het steeds nij pender tekort aan de eerstnodige levensmiddelen de situatie nog ver ergerde. Duitsers vielen. In het begin van 1945 meenden de Duitsers dat het ogenblik gekomen was om de staking te kunnen breken en werden aan de toezeggingen van dubbel loon en extra voedsel- en brandstofvoorziening voor werkend N.S.-personeel fraaie beschouwingen mondeling en in de couranten, toe gevoegd, waarbij de staking als on schadelijk voor Duitse belangen als noodlottig voor het Nederlandse be drijfsleven en de voedselvoorziening werd geschetst. De bedrijfsleiding heeft als tegengif een beschouwing voor opname in de illegale pers inge zonden, welke om niet opgehelderde redenen nimmer werd geplaatst. Aan de hogere ambtenaren en personeel- vertegenwoordiging was bij de jaar wisseling reeds een aanmoedigend woord toegezonden, maar bovendien voor daadwerkelijke hulp aan het personeel door de bedrijfsleiding in samenwerking met de personeelraad een organisatie voor extra voedsel voorziening in het leven geroepen. Hierbij mag niet uit het oog ver loren worden, dat door de staking de toen lopende extra voedselvoorziening door de bedrijfsleiding was vervallen verklaard en alle andere bedrijven einde September bijzondere zorg aan de voedselvoorziening van hun per- soneeli hadden besteed. In alle be- langrijkes plaatsen zijn voedsecom- missies samengesteld, welke door een centrale commissie in Utrecht over koepeld werden. Veel steun is hierbij van verschil lende leveranciers ondervonden en het is gelukt door extra voedselvoor ziening de nood van een groot deej van het personeel te verlichten en hen daardoor moreel te steunen en de greep van de Duitsers op het sta kende spoorwegpersoneel te verzwak ken, zodat de Duitse pogingen volle dig faalden. En zo hebben de spoorwegmannen, die in September de staking zo dap per begonnen zijn, deze gedurende 7 zware maanden, totdat eindelijk de bevrijding kwam, dapper volgehou den. Zij hebben hierdoor de geallieer de oorlogvoering krachtdadig ge steund en een voorbeeld gegeven van discipline, onbaatzuchtigheid en va derlandsliefde, waardoor zij een ere plaats in de rijen van het Nederland se verzet tegen den overweldiger in nemen. Massa-arrestaties. Het ver trouwen moet teruggewonnen worden. In een persconferentie op Huize „Voorhout", aan de Kennemerstraat- weg te Alkmaar, heeft de luit. Noord- hoff, belast met de taak van de op sporing in het gewest Alkmaar, een en ander meegedeeld over het werk van deze dienst. Men behoort een onderscheid te maken tussen het begrip opsporing en zuivering. Opsporing betreft personen, die zich. door hun samenwerking met den vijand, de laatste jaren buiten de Nederlandse volksgemeenschap hebben geplaatst en die ,nu in werkelijkheid, door het Militair Gezag, buiten de ge meenschap zullen worden geplaatst. De zuivering bepaalt zich tot die groepen van ingezetenen, hetzij in overheids- of particuliere dienst, die het vertrouwen van de bevolking; daar- meer genieten- Tegen deze mensen worden maatregelen genomen door b.v- Militair Gezag heeft van den mi nister van Oorlog de mededeling ontvangen, dat de opbouw van het Nederlandse leger ten spoedigste ter hapd»wordt genomen, om de strijd tegen Japan voort te zetten. Bovendien zal Nederland aan de bezetting van Duitsland deelnemen. Er zijn plannen in voorbereiding om zo spoedig mogelijk ongeveer 200.000 man in de Nederlandse strijd krachten op te nemen. Het is de be doeling vroegere officieren en re serve-officieren te herscholen. Het aantal lichtingen, dat voor de dienst zal worden opgeroepen, zal later vastgesteld worden. De voorlopige zuivering van de Haagse politie heeft tot resultaat, dat tot dusver 32 rechercheurs zijn ge arresteerd en ontslagen. 75 geünifor meerde politie-officieren ondergingen hetzelfde lot. Enige honderden man schappen zijn geschorst. Het betreft hier de ergste gevallen. De zuivering wordt voortgezet. De zuiveringscommissie, bestaande uit leden der verzetsbewe ging, politiemannen en leden van de rechterlijke macht, heeft besloten, on danks het feit, dat ook „goede" poli tiemannen te Schalkhaar werden op geleid, al deze personen uit het corps te verwijderen. een verlaging in hun functie of door een uitschakeling uit hun betrekking. In normale tijd zou het politie- orgaan met deze opsporing en arresta ties belast zijn. Dit orgaan mist echter het vrtrouwen van de bevolking, daar bij komt, dat door hef" grote aantal van de arrestaties, het poktie-orgaan te klein zou zijn. Wel is de bedoeling, dat de politie na zuivering de taak van het Mil. gezag overneemt, maar dan moet het publiek eerst het ver trouwen in het korps terug hebben. De opsporing geschiedt nu door de z.g. politieke opsporingsdienst, die in nauwe samenwerking met de gebun delde illegaliteit, de leiding van de opsporingsdienst heeft samengesteld uit mensen, die het algemene vertrouwen en de achting van het publiek ge nieten. De grondslagen van de opsporing zijn: le. de dringende noodzakelijkheid, dat het publiek het gevoel van rechts zekerheid terug krijgt, welk gemis in de achterliggende jaren een belang rijke factor voor het verzet is ge weest; 2e. dat door snel en doortastend in- De marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat marinepersoneel, dat ge durende de oorlog buiten Nederland is geweest en thans in Engeland ver toeft, zodra de omstandigheden zulks toelaten, met verlof naar Nederland zal worden gezonden, alvorens dit personeel naar het Verre Oosten zal worden uitgezonden- De Schout bij Nacht, maritiem com missaris in Zeeland, deelt mede, dat al het uit het buitenland teruggekeerde marinepersoneel, ook officieren, dat in vijandelijke handen is geweest (dus gewezen krijgsgevangenen en politieke gevangenen), behorende tot de Ko ninklijke Marine, moet worden door gezonden naar het marinekamp te Sluiskil. Aldaar zullen ze worden voorzien van militaire kleding en geld, om daarna met verlof gezonden te worden. De hoofdofficier van administratie der 2e klasse, vertegenwoordiger van den hoofdintendant der Zeemacht, maakt bekend, dat het postadres van marinepersoneel buiten Nederland is: Netherlands Navy Headquarters, 4 North Row, London W. 1- De afzender moet naam. voorletters, rang of stand en stamboeknummer van den geadres seerde, alsmede eigen naam en adres op de post vermelden. Bij een familie in Huisduinen werd huiszoeking verricht. Een onderduiker bevond zich in de kamer, terwijl onder de tafel_een radiotoestel stond, gereed om gebruikt te worden. De onderdui ker nam de benen naar een schuurtje, dat achter in de tuin stond. Tijdens het doorzoeken van de wo ning was het radiotoestel het eerste, wat de Duitsers vonden- Vervolgens begaven zij zich naar de schuur, waar onze onderduiker verscholen zat. Deze rende, voor men hem gegrepen had, naar buiten, ontsnapte, doordat een der Duitsers zijn maat. die juist tussen hem en den onderduiker stond, niet overhoop wenste te schieten, aan de kogel, bereikte het huis, greep daar in vliegende vaart het radiotoestel en verdween daarmee door een luik on der de grond. De Duitsers doorzochten anderhalf uur lang het huis van de zolder tot de kelder, maar slaagden er niet in den onderduiker en zijn radio te vinden. Het lid van de B.S., de heer R. de Vries, botste Woensdagavond 23 Mei j.1.. toen hij de Lorentzstraat uitreed in dp richting van de overweg, met zijn motorrijwiel tegen een Voorbij rijdende Canadese auto. De heer de Vries brak het linker sleutelbeen en liep verwondingen aan het hoofd op Later vernamen wij. dat de toestand van het slachtoffer zeer bevredigend is. grijpen het vertrouwen in het gezag, dat ernstig geschokt was, wordt terug gewonnen. Hoe sneller deze zaken worden aan gepakt, hoe eerder aan de opbouw van ons land kan worden begonnen. Bjjna 500.000 onder de loupe. In een persconferentie op huize „Voorhout", te Alkmaar, deelde luit. Noordhoff, die belast is met de opsporingsdienst in het Ge west Alkmaar van het M.G., mede, dat in de komende weken ongeveer 1% procent van de be volking zal worden gearresteerd, in verband met hun houding in bezettingstijd. Dat betekent dus, dat bij een bevolking van pl.m. 8.000.000, ongeveer 120.000 men sen achter slot en grendel gaan of in concentratiekampen worden opgesloten. Onder deze arrestan ten zijn N.S.B.ers, zwarthande laren, collaborateurs en andere elementen die met den vijand hebben geheuld. Verwacht wordt, dat het aantal personen wier handelingen, on derzocht zullen worden, onge veer 3 maal zo hoog ligt, zodat dus door de betrokken instanties, die met de opsporing belast zijn, ongeveer een half millioen men sen onder de loupe zal worden genomen. De Minister van Marine draagt alle beroeps- en reserve-officieren der Ko ninklijke Marine, die op 14 Mei 1940 in actieve dienst waren en die. na de capitulatie, in Nederland zijn achterge bleven, \pp, zich schriftelijk bij het Commandement Zeemacht, Flatgebouw Duinwijck, Ruijchrocklaan te 's-Gra- venhage te melden. In dit schrijven moeten naam, rang en volledig adres worden vermeld. Ook al het beroeps- en reserveper- soneel der K. N. M. beneden de rang van officier (hieronder begrepen het hersteld actief personeel) moet zich melden, óf aan bovengenoemd adres óf bij den Marine-officier, met het bevel in hun woonplaats belast. DE COLORADO KEVER. De colorado-kever is, naar wij van de zijde van de Plantenziektenkun- dige Dienst vernemen, op verscheide ne plaatsen in Noord-Holland ge vonden. Er wordt een dringend be roep gedaan op alle kwekers van aardappelen om naar dit schadelijke insect te zoeken en het te doden. De vindplaatsen der kevers dienen aan den burgemeester en aan de ambtenaren van de Plantenziekten- kundige Dienst te worden opgegeven. HET SPUITEN VAN VROEGE AARDAPPELEN. De Provinciale Commissie voor de Veilingen in N.-Holland herinnert de tuinbouwers aan de verplichting om de vroege aardappelen vóór 1 Juni te sproeien tegen de gevreesde aardappèlziekte. Ter bestrijding van de Colorado kever is het gewenst aan het sproei middel kalcium arsenaat toe te voe gen. KOOLPLANTEN VOOR GEÏNUN DEERDE GEBIEDEN. De droog gekomen landerijen in de ge nundeerde gebieden zullen o.m. met kool worden beplant. Er wordt nu een beroep gedaan op de tuinbou-- wers in de Langedijker koolstreek, zoveel mogelijk koolplanten te telen, opdat eventuele overschotten kunnen worden aangewend voor de beplan ting van de geïnundeerde gebieden. ROOI VERBOD VROEGE AARDAPPELEN. Wij vestigen de aandacht op "et bestaande rooiverbod voor vroege aardappelen. Het gewas is dank öl het uitmuntende weer zeer goed, z®" dat er wel spoedig gerooid zal kun nen worden. Dit rooiverbod is echter ingesteld om de opbrengst te vergro ten. Er worden pogingen gedaan, d* rooiverbod zo spoedig mogelijk opg®" heven te krijgen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2