De Wieringermeer in het najaar droog Buitenlands nieuws Nederlands nieuws REEDS 70.000 NEDERLANDERS KEERDEN TERUG. Thans wordt er door den heer Westrate te Kolhorn werkvolk ge vraagd voor de drooglegging der Wieringermeer. Naar verluidt hoopt men de Meer in het najaar droog te hebben. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 27 April t/m 3 Mei 1943. Geboren: Jacobus Johannes, z. van Jacob Dijt en Vroukje Tromp. Frans. z. van Frans Witte en Wilhel- mina Bakker. Immetje, d- van Sij- brand Keijser en Neeltje Eelman. Meijert Gerard. z. van Simon de Waard en Pietertje Annetje Geertje Alder- üeste. Overleden: Jacob Keijser, 82 j.. gehuwd met Willemina Lagerveld. Nicolaas Pieter de Graaf, 20 maanden. Jannetje Bakker, 83 j„ wed. yan G. Kuijper- Teunis Bakker, 50 j„ wo nende te Wieringen. Johanna Mar- garetha Catharina Barhorst, 44 j. Gevonden voorwerpen: Een bril in koker, een dameshand schoen, een portemonnaie. een rozen krans. CHURCHILL OPENT ZUhf VERKIEZINGSCAMPAGNE. Churchili heeft Zaterdag zijn ver kiezingscampagne in zijn nieuw ge vormde kiesdistrict Woodford, bij Londen, geopend met een serie toe spraken. Hij zeide, dat hij er abso luut zeker van was, dat alle moei lijkheden zullen worden overwonnen en dat het met de Japanners zal worden klaargespeeld in de nauwste samenwerking met Amerika. Wij zul len ons woord niet breken, hoe moei lijk het ook zijn zal. Wij zullen onze krachten in deze worsteling tot het uiterste inspannen. Churchill hoopte vurig, dat deze strijd niet zo lang zal duren als sommigen denken. De problemen waarvoor het con tinent zich gesteld ziet zijn een essen tieel deel van ons eigen bestaan. Hij verklaarde voorts aan president Truman de verzekering te hebben gegeven, dat de verkiezingen geen beletsel zouden vormen voor de bij eenkomst van de vertegenwoordigers der drie grote mogendheden, op het vroegst mogelijke tijdstip. Jn een andere bijeenkomst hield Churchill een pleidooi voor de vrij heid van de individuen. Hij wees op net gevaar, dat in verschillende lan den van Europa opduikt, namelijk dat van een politiestaat, waar de re gering geen verantwoording schuldig is aan een parlement, dat door vrije en eerlijke verkiezingen tot stand is gekomen. Er is de verschrikkelijke angst, dat er op de deur wordt ge klopt en niemand weet wanneer de kostwinner zal worden weggevoerd, om nooit weer terug te keren, voor ^Ujfiyertreding die niet omschreven is, or die zodanig omschreven is, dat ze iedereen bedreigt. Churchill verklaarde verder, dat zijn vrouw zijn plaats inneemt op de kiesbijeenkomsten indien hij niet aanwezig zal zijn. Zij is zeer ervaren °P politiek gebied. Ze heeft verschei dene millioenen ponden verzameld om het dappere Russische volk te tonen, hoezeer zijn strijd door Enge land wordt bewonderd. Zij heeft het Srote volk gezien en zijn grote wens oegrepen, dat de Russische massa's in warme vriendschap met ons volk willen leven. HIMMLER BEGRAVEN. Het lijk van Himmler is Zaterdag ."raven in de buurt van het gealli- ®rde hoofdkwartier, op een geheime, met aangegeven plaats, in ongewijde grond. Er was geen kerkelijke plech tigheid. Aan degenen die de teraarde bestelling verrichtten, werd geheim houding opgelegd. in een laken gewikkeld werd het mïk van de plaats waar de zelfmoord j« gepleegd naar het graf vervoerd, j-hirurgen hebben vóór de begrafenis e hersenen uit het hoofd van Himm- er verwijderd en gipsafdrukken van de schedel genomen. Verder werd een dodenmasker genomen en werden de ledematen opgemeten- Dit is gebeurd om een bewijs te heb- oen dat de man, die zei dat hij Himm- ier was, geen andere is geweest en ook °m het gelaat vast te leggen van den jhan, die vijf millioen tnensen de dood hi gedreven heeft. BIJZONDERE TOESTEMMING VOOR HUWELIJK. Ingevolge het Besluit Vijandelijk Vermogen E. 133 moet yoor huwelijken, die sinds de bevrijding zijn gesloten tussen Nederlanders en vijandelijke onderdanen of personen, alsnog toe stemming worden gevraagd bij Militair Gezag. Deze huwelijken zijn bij het ontbreken van deze toestemming van rechtswege nietig, tenzij de rechtshan deling nog bekrachtigd wordt. NEDERLANDERS IN DUITSLAND. De speciale correspondent van Reuter bij Shaef (het geallieerde hoofdkwartier) meldt, dat meer dan een millioen Fransen, Belgen, Neder landers en Luxemburgers zijn gere patrieerd door de geallieerde leger- organisaties. Het merendeel wordt gevormd door de Fransen met een totaal van 834.000. Het aantal gere patrieerde Belgen bedraagt 145.000, dat der Nederlanders 89.600 en dat der Luxemburgers 2713. Geschat wordt dat 2.300.000 West-Europeanen zich bevinden in het bestuursgebied van Shaef in Duitsland en dat het tempo van repatriëring belangrijk zal worden opgevoerd. De minister van Sociale Zaken heeft besloten het regeringscommissariaat voor repa triëring op te heffen. Voortaan zal de hele repatriatie worden behandeld door de dienst der repatriëring van het Militaire Gezag. Men hoopt door deze maatregel de moeilijkheden, die aan de repatriëring verbonden zijn, met meer kans van slagen te over winnen. De Labour-partij heeft gisteren haar congres, waarschijnlijk het be langrijkste in haar geschiedenis, ge ëindigd, nadat besloten was de poli tieke invloed van de conservatieven voor de eerstvolgende 25 jaar uit te schakelen. Er werden voorts resolu ties aangenomen om te streven naar internationaal bezit en beheer van de luchtvaartdiensten en (tegen het advies van het bestuur in) om na de oorlog aan oudstrijders op gelijke basis, zonder te letten op rang of geslacht, uitkeringen te doen, die bovendien groter zullen zijn. In Frankrijk zijn maatregelen aangekondigd betreffende een scher pe controle op de tewerkstelling van alle Franse arbeidskrachten. Alle particuliere arbeidsbureaux worden opgeheven. Advertenties van ge vraagde en aangeboden betrekkin gen, met uitzondering van huishou delijk personeel, zullen aan over heidscontrole onderworpen zijn. In de Oostzee zwerven nog Duitse onderzeeërs rond die zich niet willen overgeven. Russische vliegtuigen pa trouilleeren boven de Oostzee en er hebben gevechten plaats gehad tussen deze vliegtuigen en Duitse duikboten. Over de Duitse concentratiekam pen zijn nog geen volledige bijzon derheden bekend, omdat er nog steeds nieuwe massagraven worden gevonden. Wel kan worden medege deeld, dat in het kamp Dachau, dat in 1933 werd opgericht, tot Mei 1945 53.560 personen zijn omgekomen. In Buchenwalde zijn alleen in Februari, Maart en April 1945 13.600 mensen gestorven. In het kamp Nordhausen zijn 3.000 lijken gevonden. De Noorse regering is Zondag uit Londen naar Noorwegen terugge keerd. Voor zover bekend zal koning Haakon nog enige tijd in Engeland blijven. De voormalige Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Joseph Dewis, is met een speciale boodschap van president Truman in Londen aange komen. Harry Hopkins, de tegen woordige Amerikaans# ambassadeur in Moskou is, eveneens met een spe ciale boodschap van pres. Truman, in de Russische hoofdstad teruggekeerd. HET OPTREDEN VAN KUNSTENAARS. Op het bericht over de vereiste ver gunning voor het optreden van kun stenaars deelt Sectie XIV (Kunsten en Wetenschappen) van Militair Gezag ter toelichting mede: Daar het kunstleven in ons land door een instelling van de Duitse be zetting, de Kultuurkamer, op onneder- landse grondslagen was georganiseerd, heeft de Overheid voor bet herstel van Nederlandse verhoudingen en met het oog op de eisen der zuivering gedu rende een korte overgangsperiode een algemene kunstpauze noodzakelijk vaïi voorzorg. Hiertoe hebben gediend houden geen oordeel of sanctie in, maar dragen uitsluitend het karakter von voorzorg. Hiertoe hebben gediend het besluit tot sluiting van schouw burgen, theaters, concertzalen, enz., door de vertrouwensmannen (Staats courant 39), en vervolgens het verbod van openbare bijeenkomsten, uitge vaardigd door het Militair Gezag. Het is de bedoeling van het Militair Gezag het kunst- en cultuurleven zo spoedig mogelijk weer op normale wijze te doen hervatten. Daartoe zullen door het Militair Gezag in het algemeen voorlopige vergunningen voor het optreden aan kunstenaars worden ver leend. In gevallen van vermoedelijke collaboratie met den bezetter zal geen vergunning worden verstrekt, in af wachting van het oordeel van in te -stellen zuiveringscommissies of ere raden, die zulke gevallen zullen onder zoeken. De voorlopige vergunning kan worden ingetrokken, indien een nader onderzoek naar iemands houding ge durende de bezetting nodig blijkt. Naast de vergunning geldt als voor waarde voor optreden natuurlijk het door het M. G. in het algemeen be paalde aangaande vergunning voor openbare bijeenkomsten. Zodra de for mulieren voor aanvrage van een ver gunning verkrijgbaar zijn, wordt dit nader in de pers bekend gemaakt. Het Hoofd der Sectie XI van het Militair Gezag N.-Holland. Nader wordt gemeld: Van 1 Juni a s. af zal het alle kun stenaars verboden zijn om zonder toe stemming op te treden- Dit verbod geldt voor alle kunstmanifestaties, ten toonstellingen. toneel- en muziekuit voeringen, voordrachtavonden, klein kunst, variété, enz. Aanvragen om toestemming moeten ingediend worden bij Militair Gezag. Sectie 14. BEKENDMAKING MILITAIR GEZAG. v De Militaire Commissaris in de provincie Noord-Holland maakt be kend: 1. Alle distributiebeschikkingen blij ven bij K.B. 17 September 1944 voor alsnog van kracht en derhalve be houden de Rijksbureaux voor Handel en Nijverheid volledig hun bevoegd heden en blijven alle door de Rijks bureaux uitgevaardigde regelingen onverminderd gelden. 2. Alleen ten behoeve van voorzie ning in Nederlandse behoeften mag productie voortgang hebben. Niet toe gestaan is verwerking, bewerking, transport, koop, verkoop en afleve ring van materialen, halffabrikaten en eindproducten die waren bestemd voor Duitse opdrachten in de ruim ste zin van het woord. 3. Evenzo is niet toegestaan de ver werking, bewerking, transport, koop, verkoop en aflevering van materia len, halffabrikaten en eindproducten, voor zoverre de feitelijke voorraad niet overeenstemt met die in de laat ste opgave aan het Rijksbureau, afge zien van de sinds die opgave geoor loofde wijzigingen in de voorraad. 4. In dringende gevallen kan van bovenstaande bepalingen ontheffing worden verleend door de Rijks bureaux. 5. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat ook de prijsvoorschriften tot nader order on verminderd van kracht blijven. De Militaire Commissaris in de Provincie Noord-Holland, De Lt. Kol. Mr. C. W. A. SCHURMANN. I OPROEP. lederen burger die bekend is met de aanwezigheid van een mijnenveld, ammunitie of verdachte voorwerpen van welken aard dan ook, of de aan-; wezigheid daarvan vermoedt, wordt hierbij verzocht zo spoedig mogelijk daarvan kennis te geven aan den burgemeester van de betreffende ge meente. Den .burgemeester wordt verzocht de meldingen door te geven aan den Britsen Civil Affairs Officer bin nen wiens district zijn gemeente is gelegen. Het hoofd der Sectie XI van het Militair Gezag N.-Holland. Tot nu toe zijn 70.000 Nederlandse dwangarbeiders en andere gedepor teerden uit Duitsland in Nederland teruggekeerd. Voorlopig moeten ze nog verblijven in de provincies Lim burg, Gelderland, Overijsel en Noord- Brabant. Er bevinden zich nu nog 320.000 Nederlandse dwangarbeiders en an dere gedeporteerden in Duitsland, waarvan 20.000 moeten worden opge nomen in ziekenhuizen en kampen, in verband met hun gezondheidstoe stand. De resterende 300.000 zullen zo spoedig mogelijk geregistreerd en naar hun vaderland teruggezonden worden. Zij, die over afwezige familieleden inlichtingen wensen te ontvangen dienen zich te wenden tot den bur gemeester in hun gemeente van wien zij een formulier kunnenontvangen, dat na invulling weer bij den bur gemeester moet worden ingeleverd, die voor doorzending naar Breda zal zorgdragen. DE ENGELSE AMBASSADEUR IN ONS LAND. De Engelse ambassadeur in Ne derland, Sir Neville Bland, is met de Britse torpedojager .Garth" voor een bezoek aan Nederland via de •Rotterdamse haven teruggekeerd. De Amerikaanse gezant is reeds op be zoek geweest. Sir Bland werd door zijn vroegeren chauffeur, die al die tijd zijn auto's heeft bewaard, gereden. Te Rotterdam werd de ambassa deur ontvangen door Britse marine officieren en een erewacht van die marine. Vice-admiraal Dickens ont ving den ambassadeur in de ambas sade te Den Haag. Aangezien het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken voorlo pig te Londen blijft, zal Sir Neville Bland binnenkort daarheen terug keren. Op 23 April j.1. overleed,, na een kort ziekbed,zacht en kalm, mijn lieve Moeder, Mevrouw MARRETJE DE BOER, geb. Korver, in de ouderdom van ruim 71 jaar. B. M. J. DE BOER, Spoorstraat 14—16, Den Helder. Evacuatie-adres: Hoep B184, Schagen. Schagen, Mei 1945. De voorlopige teraarde bestelling heeft plaats gehad Donderdag 26 April op het kerkhof te Schagen. Heden overleed na een kortstondig lijden onze geliefde Vrouw en Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevr. BARTJE REUVERS, geb. BAKKER, in de ouderdom van 51 j. Den Helder, 25 Mei '45. Polderweg 22. De begrafenis heeft plaats op de Algem. Begraaf plaats te Huisduinen op Dinsdag 29 Mei 1945. Vertrek van uit Polder weg No. 22 n.m. 13.15 u. WIJ KOPEN konijnen, metalen, flesschen, enz. tegen de hoogste waarde. J. J. VOS, Breewaterstr. 75, Den Helder.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3