Sc AVEN DIJK? en de HATGRAVERS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ADVERTENTIES 11 CT. PER MM. ABONNEMENT PER KWARTAAL De herevacuatie. Duizenden mensen wachten op de „bevrijding" De aftocht van de Duitsers. OP DE RIJKSWERF. oe staat het met de DONDERDAG 31 MEI 1945 HELDERSCHE COURANT In de gehele provincie Noord-Hol land, in Z.-Holland, maar ook in Friesland en Groningen wachten duizenden mensen op het uur der bevrijding. „Bevrijd maar niet vrij", schreven we in een vorig artikel en we bedoelden daarmee dat de vijand ons nog dagelijks irriteerde, niet al leen door zijn aanwezigheid, maar in vele opzichten ook door zijn hou ding. Maar ook als de Duitsers straks over onze grenzen zijn weggevoerd en in hun concentratiekampen over de dwaasheid en misdaad van deze oor logvoering kunnen nadenken, dan zal er nog een groep van duizenden Nederlanders zijn, die zich wel be vrijd, maar niet vrij gevoelen. Dat zijn de opgejaagden uit hun huizen en woonplaatsen, de evacué's, die over het gehele land verspreid zijn, die huizen in kippenboeten en kool- schuren, op zolderkamertjes en „bij mensen in", en al die duizenden zul len zich niet eerder vrij gevoelen, al vorens zij het sein krijgen, dat ze hun spulletjes kunnen oppakken en naar eigen home terugkeren. Er is veel geleden in die vijf jaar. Veel ergenis werd verwerkt, veel ver driet verkropt. Het duurde alles te lang een maand, desnoods een kwartaal of een halfjaar vol, maar dan wordt het een dagelijkse last. Het inwonen bij een ander gaat veertien dagen goed, maar dan komen de botsingen de kleine onaangenaamheden, die een kwelling worden en het leven ver zuren. Laat staan dus, als er vijf lange jaren overheen gaan, voordat deze last van de schouders genomen kan worden. Maar dat moet dan nu ook met spoed gebeuren. Nu geen ge teut meer met ambtelijke instanties, geen getraineer met Bureaucratius- Hier is een noodtoestand, die even dringend moet worden opgelost als het voedselvraagstuk. Of dit vraagstuk zo eenvoudig en gemakkelijk is op te lossen? O neen, wij weten, dat er grote moeilijk heden mee gepaard gaan. Het ver voersvraagstuk, het woninggebrek, de wenselijkheid om eerst die mensen g te voeren, die voor opbouw en voor de vitale bedrijven nodig zijn. alles zijn vraagstukken, die niet et een handomdraai zijn op te los sen ?^aar al deze problemen wist men hot 6en ^aar geleden, toen we toch ren einde van de oorlog zagen nade- dn, 6n We wisten, dat we straks voor En6 vragen gesteld zouden worden. £piJiU de oori°g bijna een maand Heen n Selikwideerd is, nu is er nog m„f, enkele regeling bekend ge nie 6n we hijgen de indruk, dat wil* Zel^ nog niet weet wat men Het evacuatiebureau N.-Holland had ni -"".uaueuureau rv.-noiiana naa voer 611 Uitgewer^t voor de terug van de bevolking. Als er één to fn^e is die weet welk een nood- estand er in vele gezinnen heerst, n is het zeker het evacuatiebureau de belangen van de duizenden acué's zijn daar dus in goede han- n- Maar de plannen van Alkmaar Weer getorpedeerd door andere Jr? ijke instanties, die besloten de a van de herevacuatie landelijk te regelen. vragen ons niet zonder zorg af no reaucratius van vóór 1940 toch tnKK t en of we nu weer gaan ben met instantie a. en instantie niet het ene bureau, dat het werk Niet alle» via Den Helder. Zoals aanvankelijk werd meege deeld, zouden alle Duitse troepen, via Den Helder, naar Duitsland worden ingescheept. Het is geble ken, dat dit onpractisch was en een snelle afvoer belemmerde. Nu hebben de inschepingen ook via H. v. Holland plaats zodat we den vijand wat sneller kwijt raken. Ook over de Afsluitdijk vertrek ken grote contingenten Duitsers naar de kampen tussen Wilhelms- hafen en Emden. STRAKS WEER VLAGGEN! Men wordt verzocht de vlaggen tij delijk in te halen. Op de Helderse feestdag of bij een eerdere gelegenheid kan' men weer de vlag uitsteken. Het sein hiervoor is: wanneer de Water toren vlagt! KANTONGERECHT. Voor extra-justitiële aangelegen heden is het Kantongerecht weder geopend des Woensdags ten 10 ure v.m., op welk uur ook de zitting voor Burgerlijke Zaken weder gehouden wordt. NAMEN VAN OORLOGS SLACHTOFFERS. Er is zo veel belangstelling voor de slachtofferslijst van de plaatsen, welke wij in de Helderse Courant van Za terdag 26 Mei j.1. bekend maakten, dat inzage alleen mogelijk is op de volgende uren: 's middags van 23 uur en 's avonds van 79 uur bij den heer F. N. Winter, Molengracht No. 10. Ook een lijst van de slachtoffers in 's-Hertogenbosch en van Texel ligt daar ter inzage. „Ondergedoken" koper ter waarde van tienduizenden komt boven de grond. Inderdaad, het had er veel van weg, dat er schatgravers in de sloepen- loods van de Rijkswerf bezig waren, toen we Dinsdagmiddag onder leiding van den waarn. directeur, den heer de Klerk, en den heer van Ballegooyen een rondgang door de loodsen maak ten. Overal zag men verheugde gezichten en men was druk bezig met het los maken van planken en het opruimen van oude onderdelen, want daaronder lag het vooral in deze tijd zo kostbare materiaal. Het was in 1941, dat het koper gevor derd werd door de Duitsers en het was vanzelfsprekend, dat de Rijkswerf hiervan nog een rijke voorraad had. Maar het was even natuurlijk, dat er verschillende goede vaderlanders op de Rijkswerf waren, die het moment, waarop het koper van de sloepenlood- sen zou overgaan in handen van de Duitsers, met angst en vreze zagen na deren. Het was op dit moment, dat een van de mensen van de sloepenloods, de heer J- W. Bruul, het initiatief nam om dit koper aan de grage vingers van de Duitsers te ontrukken. Hij nam enkele medearbeiders in vertrouwen en met de nodige voorzichtigheid, maar eveneens met grote spoed ver dwenen de kostbare voorraden in de grond. Hier en daar werd een plant losgebroken, of een ruimte naast een kast werd gecamoufleerd en het metaal verdween tot er tenslotte geen koperen bout meer te vinden was. Tal van keren hebben de Duitsers gevraagd, waar toch de voorraad ko per was van deze afdeling, maar dank zij het feit, dat hun voorraadadmi nistratie niet veel te betekenen had, kwamen zij hier niet achter en dat, terwijl practisch ieder van de 50 60 man in de sloepenloods op de hoogte was van de verblijfplaats van het materiaal. Tientallen keren liepen zij over de plaatsen, waaronder de schat verbor gen lag, sloegen met hem met spijkers beslagen schoenen een roffel op de planken van de loods en keken ang stige Hollandse ogen of men het geheim niet zou ontdekken. En veertien dagen vóór de capitulatie werd een ge deelte van dit geheim opgeheven. De Duitsers zochten naar wapens en ook de sloepenloods kreeg een beurt. Wa pens werden niet gevonden, maar wel ontdekte men een klein gedeelte van het koper. Gelukkig voor de betrokke nen, dat de oorlog in een stadium ver keerde, waarop zelfs de Duitsers het hopeloze van hun toestand inzagen en er werd dan ook geen werk meer van gemaakt. Dit had zeker geen half jaar vóór de capitulatie moeten gebeuren! De directeur, de heer de Klerk, die natuurlijk van deze gehele geschiedenis reeds in 1941 op de hoogte was ge bracht, vertelde ons, dat het gewicht van het nieuwe koper zo ongeveer 10 a 12 ton bedroeg, terwijl aan oud ko per een ton of 8 aanwezig was. In totaal genoeg voor het bouwen van 50 sloepen, hetgeen een voorraad bete kent voor 2 jaren. De prijs van vóór de oorlog zou ongeveer 25000 gulden bedragen- Het materiaal bestaat uit koperen spijkers, bouten. kranen, stuurinrichtingen, schroeven, bolders, gietstukken, luchtkokers, vuldoppen, patrijspoorten, enz. Er was zelfs nog een prachtig koperen kompas gered. Dit is nog slechts een gedeelte van wat op de Rijkswerf is ondergedoken. Ook op andere plaatsen schijnen nog waardevolle materialen te liggen. Wij komen hier t.z.t. nog nader op terug. H Het verlangen van iederen recht- geaarden Jutter gaat uit naar de haven en de dijk. Hoe zien zij eruit, hebben zij veel geleden van de Duit se bezetting? Wij waren in de ge legenheid een w'andeling langs haven en dijk te maken en zullen daarvan hieronder iets vertellen. Bij het Kuitje, waar wij onze tocht begonnen, is alles nog bij het oude. Wel is het fort Oostoever door talrijke camouflages onher kenbaar geworden, maar het verwij deren hiervan zal weinig tijd in be slag nemen. Daar waar vroeger het mastenbos van de vissersvaartuigen oprees, lig gen nu nog Duitse „Vorpostenboo- ten", welke echter spoedig naar Duitsland zullen vertrekken. Het beeld van de havenglooiïng is sterk veranderd: overal zijn schuilkel- dertjes gebouwd, terwijl de steigers door het vijf jaar lang niet-onder- houden er verwaarloosd uitzien met hun gaten en verzakkingen. De ge- van het andere ongedaan maakt, met den enen ambtenaar die zijn plannen ziet afgewezen door een hogeren be ambte. Wij wensen deze figuren niet meer!- Men moet nu aanpakken, snel en doortastend. Er zijn duizenden men sen die wachten en die niet kunnen blijven wachten tot de heren het met elkaar eens zijn. Er zijn steden, die weer bevolkt moeten worden, huizen die moeten hersteld worden. En dat alles heeft haast, haast en nogeens haast. B. bouwen aan de haven zijn buitenge woon vervallen, burgerlijk gezegd noemt men dat uitgewoond". Alleen de Gemeentelijke Visafslag is geheel ontruimd en gereed om weer be trokken te worden. In de groote exercitieloods staat, tegen bominslag beschermd door muren, een der „nieuwe" Duitse wapens: de één mans-torpedo, een sigaarvormige scheepje waaronder twee torpedo's bevestigd zijn. In het Zoölogisch Station, vroeger de trots van Den Helder, is nog de Staf van een Duits mijnenvegersflottielje gevestigd; ook dit gebouw ziet er droevig uit. Voor al het huizenblok, waar vóór de oor log het Internaat van de Zeevaart- school zich bevond, js schandelijk verwaarloosd: vieze pakken stro lig gen in de vervallen kamers en ver trekken opgestapeld. Het gebouw werd waarschijnlijk voor kazerne ge bruikt. Wij namen natuurlijk even een kijkje in de Zeevaartschool op het Ankerpark. Daar werd veel door de bombardementen vernield: het kleine postkantoortje is verdwenen, terwijl de woonhuizen onbewoonbaar zijn geworden. In de Zeevaartschool zien wij pas, hoe zinloos de Duitse bezetter met onze bouwwerken om sprong: beneden staat het water enige centimeters hoog, de muren zijn ontzet en de wanden in de ver schillende leslokalen zijn beschilderd met stuitende voorstellingen. Veel zal nog gedaan moeten worden, voordat het schoolgebouw weer in gebruik genomen kan worden. Het havenkantoor ziet er nog uit als vroeger; het werd nimmer be trokken door Duitsers. De oude ko- lenloodsen zijn tijdens één van de zwaarste bombardementen vernie tigd; nu is de plaats, waar zij ston den, door een muur omgeven. Van de provoost staat alleen nog maar een ruïne. De Marinekazerne is on bewoonbaar: de ruiten zijn eruit, terwijl het geheel^ er verwaarloosd uitziet. De cantine'schijnt nog intact te zijn, maar het Marinehospitaal is met de grond gelijk gemaakt, alleen de barakken staan nog, evenals het doktershuis. Het Instituut en het Paleis, waarin de Duitse havencom mandant zetelde, zijn onbeschadigd gebleven. Het Havenplein biedt een trooste loze aanblik: twee ontzaglijke bom- kraters gapen temidden van puin en brokstukken. Het Monument-voor- hen-die-vielen is door het laatste bombardement, dat Den Helder te verduren had, zwaar beschadigd; hotel Den Burg is een puinhoop ge worden evenals een zevental huizen er naast. Het Wierhoofd is onherkenbaar verminkt: een of andere bunker is er dwars overheen gebouwd, de pier zelf is één prikkeldraadmassa. De kruin van de dijk wordt geheel in beslag genomen door een muur, die weer rijkelijk voorzien is van prikkeldraad; aan de voet van d dijk zijn betonnen ruiters opgesteld tegen een eventuele landing. Wij zijn aan de haven geweest, wij zijn op de dijk geweest, en het is ons tegengevallen. Zoals het vroeger was, is het niet meer en het staat te betwijfelen of het ooit weer zo zal worden. Laten wij slechts hopen, dat spoedig metterdaad aan de wederopbouw ervan begonnen zal worden. de B.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1