DE OORLOGSBUIT ARRESTANTEN HOE KAN IK REIZEN? MIDDELBAAR ONDERWIJS BEGINT WEER. Het grote Retraiteoord B. S.-CANADEZEN 4-0. die onschuldig zitten. Waar blijven de fietsen, de auto's en de paarden? In een te Alkmaar gehouden pers conferentie op huize „Voorhout" heeft maj. prof- Bokhorst een en ander mee gedeeld over de oorlogsbuit, die in ons land gemaakt is op het Duitse leger. Alle oorlogsbuit, in Nederland ge maakt, komt toe aan het overwinnende leger, dat is dus in ons geval het eerste korps van het eerste Canadese leger. Het is dus volstrekt verboden, dat b-v. de Binnenlandse Strijdkrachten of par ticulieren zich meester maken van oorlogsbuit, omdat dit een overtreding is van het internationaal oorlogsrecht. Er is wel een regeling getroffen tus sen Engeland en Nederland om die delen, die van de oorlogsbuit van Ne derlandse oorsprong zijn, zo spoedig mogelijk in Nederlandse handen te krijgen. Daarvoor is het Mil. Gezag ingeschakeld. Deze regeling is in goed vertrouwen getroffep, er behoeft door de Nederlandse regering geen bewijs te worden geleverd, dat een bepaald voorwerp van Ned. bezit afkomstig is. Men neemt dat zonder meer aan- De overdracht geschiedt met gesloten beurs. Door bemiddeling van Civil Affairs (de Engelse afd. voor burgerlijke za ken) heeft de autorisatie plaats van deze over te nemen goederen en het Mil. Gezag wijst mensen aan. die de voorwerpen in ontvangst nemen. Dat is b.v. voor alle landbouwwerktuigen en paarden, de Prov. voedselcommis- saris. de heer de Veer, die Zaterdag de beschikking kreeg over 400 paarden en Maandag over 200 paarden. In Wieringen laten de Duitsers alle auto's, lorries, gouden horloges, geld enz. achter. Ook daar zijn weer per sonen. door het Mil. Gezag aangewe zen, voor het in ontvangst nemen van die voorwerpen- Bij de distribuering van deze goederen is voorlopig het principe aangenomen, dat de voorwerpen niet teruggaan naar den eigenaar, maar dat ze worden ingeschakeld in het productieproces. Door de betrokken autoriteiten wordt een prioriteitslijst opgesteld en daarin is o.m. bepaald dat van de 1000 paar den een bepaald percentage gaat naar het landbouwbedrijf in Noord-Holland en naar dat in Friesland en dat er zo veel nodig zijn voor de vuilnisdienst in de steden. Daardoor wordt het leven weer zo snel mogelijk op gang ge bracht. Als deze noodperiode voorbij is, zul len de eigenaars worden opgezocht. Wendt U tot de opsporingsdienst. Zoals uit een bericht, elders in dit blad blijkt, zal het aantal arrestaties, dat in de komende weken, door de opsporingsdienst zal worden verricht, enorm groot zijn. De opsporing en zui vering van onze gemeenschap moet snel en krachtig ter hand worden ge nomen. Het kan daarbij echter niet anders of er zullen ook fouten worden gemaakt. Om die fouten zo spoedig mogelijk te herstellen is ieder, die van de onschuld van een gearresteerde overtuigd is en die overtuiging met bewijzen kan staven, verplicht zich zo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot de opsporingsdienst van het Mili tair Gezag in het Gewest waartoe zijn gemeente behoort Dat is voor Den Helder: Bureau Militair Gezag. Gra venstraat en voor Alkmaar: Bureau Militair Gezag, Huize „Voorhout", Kennemerstraatweg. MET GESLOTEN BEURS! Wellicht heeft menigeen zich afge vraagd wie de kosten draagt van in kwartiering en voeding van het Cana dese bevrijdingsleger. Die kosten wor den gedragen door Nederland. In Juni 1944 is in Londen een over eenkomst afgesloten, dat de betaling van alle kosten voor de verdere oor logsvoering met gesloten beurs zou plaats hebben. Dat betekent dus, dat wij alle kosten dragen van het leger hier te lande, maar dat Engeland alle kosten betaalt van onze oorlogsvoe ring tegen Japan, dat Engeland al onze schepen betaalt, zodat ons land niet anders dan van deze regeling profi teert. Nederlandse goudvoorraad onaangetast. Naar de Mil. Commissaris, maj. prof. Bokhorst, ons mededeelde, is de Nederlandse goudvoorraad on aangetast. De regering heeft alle kosten van de oorlogvoering be taald uit andere bronnen van in komsten. Tot Januari 1942 werden nog vrij grote inkomsten uit Indië ont vangen, terwijl ook de inkomsten van onze koopvaardijvloot in een intergeallieerde pot kwamen en daaruit ook belangrijke bedragen voor de Nederlandse oorlogsvoe ring betaald zijn. Bepalingen voor de inwoners van de provincie Noord-Holland. 1. Zoals bekend is het om verschil lende redenen nodig zekere bepalingen voor de beperking van het verkeer van burgers te treffen. 2. Deze beperkingen zijn nu opge heven door de Mil. Comm. en de vol gende bepalingen zijn nu geldig- 3. In de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht is nu onbepaald verkeer mogelijk, doch een verlofpas is nog nodig voor het reizen in de dis tricten buiten de oostelijke grenslijn van Utrecht en buiten de zuidelijke grenslijn van Zuid-Holland. 4. Verkeer buiten het district van deze provincies is absoluut beperkt en verlof hiertoe zal alleen gegeven wor den in zeer uitzonderlijke gevallen. Het verloop om een dergelijk verlof te bekomen, is als volgt: a. Aanvragen moeten gericht wor den aan de Ned. Mil. Autoriteiten, welke gevestigd zijn aan hetzelfde adres als Burgerlijke Zaken, en wel als volgt: 717 Det. Kon. 1 Holl. Lloyd, Prins Hendrikkade. Amsterdam; 207 Det. Kenaupark, Haarlem; 603 Det. Hotel Irene, Alkmaar; 703 Det. Kamer van Koophandel, Westzijde 39. Zaandam; 721 Det. Plantsoenpark 1, Den Helder. b. Het Militair Gezag zal de kwes tie van de noodzakelijkheid en urgentie zorgvuldig onderzoeken. Indien het van mening is, dat de aanvrage voor een verlof gerechtvaardigd is, za.1 het de betreffende persoon verzoeken schrif telijke details in te dienen; na bevre-, digend onderzoek, dat de aanvrager betrouwbaar is, zal het verlof worden toegestaan. c. Het hiertoe gerechtigde Civil Affairs Det. zal dan de aanvrage be hoorlijk aangevuld, indienen bij het Mil. Gezag voor doorzending aan den Geall. Mil. Comm- die zal beslissen of een verlof gerechtvaardigd is of niet. 5. Het publiek wordt verzocht ge duld te betrachten en het werk van de Geall. Militaire autoriteiten niet te bezwaren door verlofpassen te vragen, indien de reis niet onmiddellijk betrek king heeft op het gemeenschapsleven, of enige andere dringende zaak, welke de reis gebiedend maakt. 6. Aanvragen moeten streng worden getoetst en indien zij geweigerd wor den, is waardevolle tijd verknoeid en teleurstelling het gevolg. 7. Zo spoedig mogelijk als de Geall. Mil. Comm- het mogelijk acht deze maatregelen op te heffen, zal hiervan onmiddellijk mededeling worden ge daan. De toekomstige veiligheid van Uw land en het welvaren van Uw volk in zijn geheel moeten gaan vóór persoonlijke belangen. Uw algehele medewerking is daarom noodzakelijk, totdat deze bepalingen kunnen worden ■opgeheven. Naar wij vernemen, zal de R.H.BS. de lessen op Woensdag 30 Mei a.s. hervatten in het gebouw Kerkgracht 15 des morgens om 9 uur. Ook het Gem. Lyceum gaat binnen kort weer beginnen. Datum en uur zullen nog nader bekend gemaakt worden. EEN GEITENDRIELING. Woensdag 9 Mei j.1. werd bij den heer W. J. Vinke, wonende Hoog straat 102 alhier, een geitendrieling geboren. Dit geldt als een grote zeldzaamheid. UIT DE NATUUR Stralend staat de lentezon boven het land, het land dat na een jarenlange knechtschap, een onzegbaar diepe mar teling, weer vrij is geworden. Vrij.... Verlost van het slavenjuk. Vrij Ontdaan van de knellende banden. Vrij.... Helemaal vrij! Holland vierde feest.... Holland dankte God voor Zijn steunende nabij heid in het moeilijkste aller dagen Holland herdacht de gevallen helden.. Op een gegeven ogenblik maakten we ons los uit het gewoel der bevrijdings dagen en gingen het ruime veld in om ons een te voelen met de groei van het leven, om stil te zijn temidden van de wondere schoonheid der natuur. In al die jaren van kommer en smart von den we zo dikwijls troost en bemoedi ging daar buiten in het vrije veld. In dien enigszins mogelijk, trokken we er pp uit om ons in te leven in de altijd terugkerende mysterieuze gang der seizoenen. De lente gaf je nieuwe hoop, de zomer bracht je het uitzicht op een nieuwe oogst, dan de herfst met haar weemoed, de stilte vgn het wintergetij en opnieuw het groeien naar een volgende lente. Vooral de loop der laatste seizoenen zullen we niet licht vergeten- Het was alles zo triest en op bepaalde ogen blikken zo ontzettend uitzichtloos en neerdrukkend Nu echter het nieuwe leven aan alle kanten is uitgebroken, de kastanjela nen hun witte bloesemtoortsen dragen en hoog boven het groen- kleine lente wolken langs de blauwe hemelwolken drijven, nu is ook de vrijheid weerge keerd. De laatste maanden werd onze vrijheid meer dan ooit aan banden ge legd, nu is dat alles voorbij en meer dan te voren waarderen wij het onge hinderd te kunnen uittrekken door de wijde schone wereld. Zo gingen we dus vanmorgen de VERPLEGERS(STERS) OPGEROEPEN. Verplegenden in het bezit van di ploma A of B of beide en 2e en 3e jaars leerlingverpleegsters, die zich voor de verzorging van patiënten met verhongering in het Westen des lands beschikbaar willen stellen, moeten zich onmiddellijk melden bij den In specteur of plv. Inspecteur van de Volksgezondheid in hun gebied. Zij moeten overleggen hun diploma en een verklaring van hun werkgever waaruit blijkt, dat deze er geen over wegend bezwaar tegen heeft, dat zij voor een tijdvak van 6 weken hun functie verlaten. Speciaal wordt erop gerekend, dat zij, die hun functie op het ogenblik niet uitoefenen, zich zoveel mogelijk melden. Na beoordeling door den In specteur of plv. Inspecteur van de Volksgezondheid moet men zich ver voegen bij den Militairen Commissa ris, die verdere maatregelen zal ne men. Salaris, voeding en onderdak zullen ter plaatse van tewerkstelling gere geld worden. GEEN MATERIAAL NAAR DUITSLAND. De bewoners van den Oever, op Wieringen, hebben zich er wellicht aan geërgerd, dat er nog zoveel rollend materiaal over de Afsluitdijk gaat. Ze hebben zich afgevraagd of al die vrachtauto's nu toch nog naar Duits land verdwijnen. Dat is niet zo. Men kan gerust zijn. Dat deze wagens nog over de Afsluitdijk gaan is een kwestie van de voedselvoorziening van het Duitse leger, maar al het materiaal blijft in ons land achter, daar kan men zeker van zijn. TRAGISCH ONGEVAL. Woensdag 23 Mei j.1. vond in de loop van de middag een ernstig on geluk plaats. Het vierjarig zoontje van de fami lie P. F. L. Lafère, dat op een boe renwagen geklommen was, viel tij dens de rit langs de Jan Verfaille- weg van het voertuig en werd, zon der dat de voerman het merkte, overreden. Een tweetal Cadanezen, die even later met een auto passeerden, ver voerden het kind naar het Gemeen telijk Ziekenhuis, waar het reeds overleden aankwam. polder in en we genoten van de tal loze kleine dingen om ons heen. De bloeiende weiden met het nu zo kost bare vee, een geit met haar jongen achter een boerderij, een knoestige bloeiende pereboom, een paar jongens, die naar stekeltjes visten met een bochtige tak. Nog meer indrukken? Goed! Sloten overdekt met het wit van waterranonkel, ertussen heerlijk rus tend aan het wateroppervlak gras groene kikkers. Donkere akkers met regelmatige rijen groene aardappel planten, geel bloeiende koolzaadvelden, vlinders. Een boer, die zelf de eg over zijn akker trekt.... Er is heel veel over de boeren ge sproken de laatste tijd. Er waren goede wóórden en kwadeDit moet mij echter van het hart. De boer is en blijft door de jaargetijden heen hèt symbool van de arbeid. Onder alle omstandigheden deed en doet hij zijn werk. Wat er ook rondom geschiedde: de boer hij ploegde voort En God zegende het werk zijner han den- Waar zovele dingen veranderden, waar zoveel verdween of voor altijd werd verminkt, bleven gedurende al dat lijden en alle ellende deze twee: God en natuur hetzelfde. In de cirkel gang der getijden, in het telkens weer opbloeiende leven zagen we een be lofte, en een bevestiging. Boven alles regeerde immers God de werld! Zijn majesteit bleef en blijft in de natuur volkomen onaangetast, daar kan geen mensenhand iets aan verknoeien. In de schoonheid der natuur, in het onver anderlijke en majesteitelijke spiegelt zich het beeld van den Schepper. In de dagen van storm en angst en verwarring gaf God ons het machtige geheel der natuur als een groot re traiteoord, als een veld van bezinning, als een plaats voor geestelijke rust. Wij mogen Hem daarvoor danken. Laat ons dan ook, wanneer wij straks in gedachten weer gezamenlijk onze tochten maken door het schier onbegrensde Zijner schepping. Zijn beeld voortdurend voor ogen houden. En moge de dankbaarheid voor het geen ons gelaten werd steeds groei ende zijn. w. KOK. Voetbal. Ook de tweede wedstrijd van de Canadezen was geen openbaring. Het elftal der Binnenlandse Strijd krachten was over alle linies sterker en wist dan ook een vrij gemakkelijke 40-zege te behalen. Voor de aanvang van de wedstrijd speelde het muziekkorps onder leiding van den heer Steinroth de volksliede ren, terwijl tijdens de wedstrijd vro lijke marsmuziek ten gehore werd ge bracht. Het geheel maakte dus een ge zellige indruk en daarom was het dubbel te betreuren, dat de voetbal wedstrijd zo diep teleurstelde. Reeds in de eerste helft, toen de B. S. de wind mee had, was de stand 30. Na de rust werd het spel wel enigszins meer verdeeld, maar gevaarlijk wer den de Canadezen geenszins. Integen deel, een kwartier voor het einde fa briceerde B. S. er nog een doelpunt bij, zodat met een stand 40 voor de B. S. het einde kwam. STERKE STAALTJES. Wat Helderse burgers tijdens de Duitse bezetting deden. Er zijn heel wat valse Ausweisen tijdens de „spergebied"-periode van Den Helder verstrekt. Jongelui hadden volgens de papieren de meest merk waardige beroepen, zelfs valse namen stonden dikwijls op persoonsbewijs e.d. afgedrukt. Wanneer men eenmaal zo'n Ausweis had, ging het slechts voor drie maa?T den goed, dan moest het afgestempeld worden aan de „Ausweisstelle" aan het station. Natuurlijk kwamen de on derduikers en andere stiekumme blij vers daar niet: een en ander zou gauw mis gelopen zijn. Neen, men vervoegde zich aan h® noodraadhuis, dat gevestigd was in he gebouw van den gemeenteontvanger op de hoek Van GalenstraatKerkgrn®" Daar zaten na de „grote evacuatie" ee aantal jonge mensen, die niet na"® waren en vrij bleven van alle aIJJ narij. Daar werden de „blijvertjes' s holpen- Bij de laatste afstempeling moes zoveel valse stempeltjes gegeven den. dat men hiervoor een aparte aa» reserveerde, waarop de AusW'eis werden ingeleverd; later kon men m papieren keurig in orde afhalen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2