Komt het jNAZI-PLANterug NIEUWE BONNEN. Een dringende waarschuwing van Curt Riess. Propaganda gericht op de bezettingstroepen in Duits land. Men wil trachten hen te Nazifiseren! Bezetting en heropvoedinghet zijn de twee hoekstenen voor alle plannen ten opzichte van het versla gen Duitsland. De bezetting moet worden gehandhaafd opdat een her bewapening van Duitsland voor een volgende oorlog wordt voorkomen; de opvoeding moet het Nazi-onder- wijs en de Duitse wereldveroverings idee vernietigen. Maar de Nazi's heb ben óók hun plan. Dit heeft ten doel,'al hetgeen wij hopen te vol brengen te niet te doen. Zij veronder stellen, dat er een goede kans bestaat voor een eventuele herbewapening van Duitsland, ondanks de vijandelij ke bezetting, zelfs vlak onder het oog van de Geallieerden. Zij denken ook dat zij een goede gelegenheid hebben om op hun beurt de Gealli eerden opnieuw op te voeden en hen te doordringen met de kiemen van het Nat.-Socialisme, zoals wij om het Duitse volk op te voeden tot demo cratie. Na de laatste oorlog ging Duitsland er op grote schaal toe over om in de wereld de meningen ten opzichte van Duitsland te veranderen. Geschriften werden verspreid om te bewijzen, dat Duitsland de oorlog niet was begon nen; vele propagandamiddelen wer den gebruikt om medelijden op te wekken voor hongerende Duitse vrouwen en kinderen. Over het alge meen hadden de Duitsers daarmede succes. De wereld vergat snel de verschrikkingen van de voorbije ja ren. Maar dit was slechts één oorzaak van het Duitse propagandasucces. De andere oorzaak lag in het feit, dat de Geallieerden direct onderlinge on enigheid kregen; daardoor was er steeds wel één te vinden om de Duit se zaak te steunen. De Amerikaan en de Brit voelen altijd medelijden met de verdrukte en de verdrukte was Duitsland. Duitsland leed vatér de nederlaag. En zonder twijfel zullen Duitse pro pagandisten opnieuw de wereld pro beren te bewijzen, dat de Duitser in de grond van de zaak nog zo slecht niet is Zij behoeven er daar zelfs niet voor op uit te trekken. Er is een pracht gelegenheid voor hen om zulk een proef in het eigen land te onder nemen. Deze gelegenheid zullen ze vinden bij de bezettingstroepen. Hoe veel Geallieerde troepen zullen er naar Duitsland komen? Schattingen spreken over een anderhalf a twee millioen man. Hoe lang zullen zij Duitsland bezetten? Ook hierover va riëren nog de meningen. Sommigen beweren 5 jaar, anderen 20 jaar en weer anderen spreken zelfs over een bezetting, die 60 jaar zou duren. In elk geval zullen de troepen na be paalde tijden worden vrewisseld. Zo zullen dus waarschijnlijk tegelijker tijd enkele millioenen vreemdelingen op Duitse bodem verblijven. Natuur lijk zal de grote meerderheid Van het Duitse volk zich niet prettig ge voelen onder een vreemde bezetting. Reeds in 1943, zelfs nog voor de Geallieerden heel Noord-Afrika ver overd hadden, werd er in Duitsland een departement gesticht, dat verant woordelijk was voor het verspreiden van propagandaleuzen ten einda de Duitsers aar, te sporen weerstand te bieden aan de bezettingstroepen. De ze propagandamethode, met 'het doel de Duitsers schrik voor een bezetting bij te brengen en in het harnas te jagen tegen de bezettingstroepen, zou alleen doorgang hebben gevonden in geval van oorlog. Nu de oorlog ge ëindigd is, zal deze propagandame thode veranderd worden en zal een deel vormen van een langdurig en sluw beleid. Dan zullen de pogingen tot verspreiding der Nazi-propagan- da onder de millioenen» manschappen beginnen. Ter verwezenlijking van deze plan nen werd als een deel van het Pro paganda Ministerie de z.g. Afdeling Tien opgericht. Belast met de leiding van Afdeling Tien was een zekere Erwin Lande, gedurende enige tijd We brengen U enkele hoofdge dachten van een belangwekkend artikel uit Maclean's Canada's National Magazine. De schrijver Curt Riess heeft gedurende lange tijd de Nazi-methoden bestu deerd. Hij werd geboren in Duits land, opgevoed in Frankrijk en Zwitserland. Hij werkte 2 jaar als reporter in de V.S., keerde naar Berlijn terug en ging naar Parijs, toen Hitier aan de macht kwam. Na de val van Frankrijk week hij uit naar Amerika- Thans bevindt hij zich opnieuw te Parijs. In dit artikel komt nog eens scherp aan het licht, dat ofschoon de nederlaag van het Derde Rijk een feit is, de idee van het Na- tionaal-Socialisme daarmede nog niet uit de wereld is gebannen. De strijd daartegen zal niet ge staakt mogen worden, maar moet worden gevoerd met een verbeten wiL ten einde het verderf met wortel en tak uit te roeien. Onze anti-houding dient niet te ver slappen. Waakzaamheid blijft ge boden, ook nu! Denk er aan: Als de vos de passie preektboer pas op je kippen!(W-K.) Göbbels' gunsteling op het Propa ganda Ministerie. Dit alles werd geheim gehouden; de Duitse pers zelfs kon niets te weten komen over het eigenlijke werk van Afd. Tien. Tot Göbbels zelf in de zomer van 1943 bekendheid gaf aan het bestaan er van. Hij stelde Lande op één van zijn conferenties met uitgevers van grote kranten voor en vertelde hun, dat zij Lande en zijn Afdeling op alle mogelijke manieren moesten steunen. In Sept. '43 publiceerde Lande's Afdeling het eerste kleine pamflet, het was ge titeld: „Waarom moet Duitsland win nen?" Hier werd voor het eerst offi cieel in druk de mogelijkheid van een Duitse nederlaag jiaar voren ge bracht. Van dat ogenblik af voorzag Afd. Tien radio en pers dagelijks van materiaal over de gevolgen van een mogelijke nederlaag. Vooraanstaande industriëlen, hoogleraren en medici werden verzocht voor Afd. Tien te' gaan schrijven. Zij zijn ervan overtuigd, dat geen bezettingstroep Duitsland anti-Nazi- gezind zal verlaten. Dat is de ware taak van Afd. Tien. Als Duitsland eenmaal bezet was, zou Afd. Tien op houden te bestaan. Maar het zal blij ven voortbestaan onder de een of andere onschuldige naam. En dan zal de - uitvoering van het plan in volle omvang beginnen. - Wat zal Afd. Tien doen om de bezettingstroepen te beïnvloe den en hun eigen vaste mening over Duitsland en de Duitsers te verande ren? Erwin Lande weet natuurlijk, dat het uitgesloten is directe methoden te gebruiken. Mogelijk zou hij kunnen hopen op beïnvloeding der bezet tingstroepen door middel van gehei me zenders of door propagandapam- fletten onder hen te .verspreiden. Maar hij kan wél tot hen spreken door tussenpersonen. Zijn beste hel pers zal hij vinden in Duitse vrou wen, kinderen en oorlogsinvaliden. De nieuwe Nazi-methode is er niet op gericht om (openlijk) voor of tegen iets stelling te nemen. Zij zal pro beren een atmosfeer van sympathie en begrip te scheppen. In dit ver band is het bizonder belangrijk, dat Duitse - ouwen als „Ipkaas" moeten dienen. Tijdens de vorige bezetting van Duitsland werd een meisje, dat zich te veel met leden van de vreem de bezetting bemoeide, uitgeschakeld. Ditmaal zullen er zelfs officiële leu zen zijn, die de Duitse vrouw elke omgang met vreemde soldaten zullen verbieden. Maar de vrouwen, die af gericht zijn om te werken voor Lande en Afd. Tien zullen weten, dat zij hun vaderlandsliefde kunnen to nen door omgang te zoeken met vreemde soldaten. Lande weet en dat is juist, dat een buitenlander die Nederlandse mariniers in Amerika Camp Lejeune in Noord-Carolina. In het heerlijke ly^pldellandse Zee klimaat van Noord-Carolina, op een gebied, zo groot als de provincie Utrecht, zo lezen we in „De Vrije Alkmaarder, kan men getuige zijn van het voortzetten van een goede Holland se traditie. Terwijl ons land onder de bezetting leefde en er geen plaats meer was voor onze wakkere marine, werd daar weer een nieuw gedeelte van dit prachtige korps opgeleid om de zaak van de vrijheid te dienen. Boven „Camp Lejeune" wappert de Neder landse driekleur, over het oefenterrein, dat onmiddellijk „Crooswijk" werd ge doopt, schallen Nederlandse bevelen. Het enige „Amerikaanse" aan het hoofdkantoor, is een geweldige auto maat met Amerikaanse limonade, die bij de mannen snel populair is gewor den. Al dragen de jongens Amerikaan se uniformen, al zijn die dan ook toe gerust met Nederlandse knopen en dis tinctieven, al gaat het er soms Ame rikaans toe, de Nederlandse geest leeft hier voort, zoals ook blijkt uit de benaming van het ziekenhuis, dat algemeen wordt aangeduid als „zieken boeg". Ook de kampkrant door de be woners zelf verzorgd, sprankelt van oer-Hollandse soldatenhumor. Zo worden daar in een prachtig kli maat, de uitstekende conditie van vrijwel alle recruten wijst het uit in een sfeer van goede onderlinge ver standhouding, mede de grondslagen ge legd voor het weer opbouwen van onze marine, gedurende vele eeuwen de representant van Nederlandse moed en ondernemingseest. Namen oorlogsslachtoffers Bij den heer F. N. Winter, Molen gracht No. 10, liggen momenteel lijsten van oorlogsslachtoffers ter inzage 's middags van 23 uur en 's avonds van 79 uur van de volgende steden: 's-Hertogenbosch, Texel, Eindhoven, Vught, Delden en Varsseveld. Bovendien is een lijst aangekomen van Joden, die zich nog in het kamp Westerbork bevinden, terwijl een ver volg op de oorlogsslachtofferslijst van Deventer is binnengekomen. VERRE OOSTEN. In de afgelopen 5 maanden heeft de geall. luchtmacht 2 millioen ton Japanse scheepsruimte tot zinken gebracht of beschadigd. Verder ver nielde de luchtmacht 1.200 Japanse vliegtuigen. Er werd 70.000 ton bom men geworpen tot stëun van de ope raties te land. In Birma is een nieuw Brits leger gevormd, het 12e leger. President Truman heeft verklaard, dat Amerika binnen een jaar 7 mil lioen man tegen Japan in de strijd zal hebben. Japan heeft 4 millioen man onder de wapenen- De Japanse luchtmacht beschikt over 3000 vliegtuigen. Per maand kan Japan 1.500 vliegtuigen bouwen. De Japanse marine heeft weinig te betekenen. Als de Japanners zich tothet einde blijven verzetten, dan zal hun land dezeifde vernieling ondergaan als Duitsland. DE HEMEL IN HET MIDDEN OOSTEN OPGEKLAARD. Efc Franse regering heeft aan de Franse troepen "in Syrië en de Li banon bevel gegeven de vijandelijk heden te staken, maar niet om zich in de kazernes terug te trekken, zo als Churchill aan De Gaulle had verzocht. De Britse bevelhebber in het Midden-yosten, generaal Sir Be nard Paget, wien opdracht was ge geven te bemiddelen in het Syrische conflict,' bracht gisteren een bezoek aan den president van de Libanon. Een vertraagd bericht uit Damas- cus van Donderdag meldt, dat daar tenminste 500 personen zijn gedood of gewond. Volgens de laatste berichten heb ben de Franse troepen zich in hun kazernes teruggetrokken. Sir Ber- nard Paget is in Damascus aange komen- De Franse instellingen in de stad worden door Engelse troepen bewaakt. verliefd raakt op een Duitse vrouw, niet geneigd zal zijn te geloven, dat de natie, waartoe ze behoort, slecht is en onder permanente contröle moet blijven. (Slot volgt). voor de 4de week van de 6e periode 1945 - 3 t-m. 9 Juni voor alle distri butiekringen in de districten den Helder en Alkmaar. A 470 (nood!«aart) 800 gr. brood 01 400 gram brood Reserve 17 400 gram brood (gratis Rode Kruis-verstrekking). 02 300 gram biscuits 04 125 gram suiker 436 (noodkaart) 250 gram suiker 05 4 oz. (plm. 112 gram 06 4 oz. (plm. 112 gram) 07 4 oz. (plm. 112 gam) Reserve 19 8 oz. (plm. 224 gram) vlees in blik en-of vis en-of meat en vegetables. 08 200 gram vet A04 (inlegvel) liter melk 09 50 gam kaas 10 1 tablet chocolade of 55 gram gebroken chocolade 11 2 kg aardappelen Reserve 20 2 kg aardappelen R13 (tabakskaart) 1 pakje siga- garetten Nog geldige bonnen: Geldig tot en met 9 Juni. B 468 (noodkaart) 12 liter melk B 03 (inlegvel) 10 liter melk C 07 (inlegjkd) 10 liter melk De datum en de plaats van uit reiking van de artikelen: brood, biscuits, vleees, vet chocolade en sigaretten zal plaatselijk nader wor den bekend gemaakt. Bovengenoemde bonnen, met uit zondering van die voor melk, mogen eerst bij aflevering der goederen aan de winkeliers worden afgegeven; on geoorloofde vóórinlevering kan tot misbruik ten nadele van het publiek aanleiding geven. Bij deelneming aan warme maal tijden uit de Centrale Keukens moe ten aldaar bij de kaartverkoop op Maandag 4 en Dinsdag 5 Juni de bon nen 11 voor 2 kg. aardappelen en 05 voor 4 oz. vlees worden ingeleverd. I Zelfverzorgers moeten op door de distributiediensten aan te geven da gen aldaar inleveren: graan. 01, 02, reserve 17 vlees: 05, 06, 07 reserve 19, melkB 468 (noodkaart) en A 03, A 04, B 03, C 07 (inlegevel), aardappelen: 11 en reserve 20. Indien op bonnen voor vlees in blik aflevering plaats vindt van blikken meat and vegetables (vlees en groen te), dan ontvangt men hiervoor het dubbele van de voor vlees aangege ven hoeveelheid. Bij aflevering van Irish Stew ont vangt men de voor vlees aangege ven hoeveelheid, dus niet het dubbe le kwantum. AANVULLING OFFICIëLE BONNENLIJST voor de 4e week van de 6e periode 3 tot en met 9 Juni voor alle distributiekringen in de districten Den HelderAlkmaar: 03 400 gram brood- Zelfverzorgers voor brood moeten de bon 03 op door de distributie diensten aan te geven dagen aldaar inleveren. WAT KOSTTE DEZE OORLOG? De totale directe kosten van deze oorlog bedragen volgens Amerikaan se berekeningen meer dan 1-030 milliard dollar, hetgeen neerkomt op 500 dollar voor iedere man, vrouw of kind in de wereld. Bij deze bedra gen is de schade, toegebracht aaD particuliere eigendommen, niet toe grepen, evenmin de kosten van de oorlog tussen China en Japan sedert einde 1931. Engelse scheepswerven bouweo nieuwe vliegdekschepen voor de oor log tegen Japan. Deze week zuil0* weer twee van deze schepen te wa I, worden gelaten. Naar gemeld wor® is er bjj de slag op de Atlantisch Oceaan slechts 1 Amerikaans vliegden schip verloren gegaan. Tijdens de he oorlog in Europa hebben Poolse v'°° strijdkrachten 68 vijandelijke vaa_ tuigen tot zinken gebracht. De verii - zen van de Poolse vloot bedroegen kruiser, 4 torpedojagers en 2 onde z6€ërs. Vanuit het Ruhrgebied 10.000 ton steenkolen naar DeIiemar:Let geëxporteerd worden, ln overleg de Shaef-commissie.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2