glazen huis ERVARINGEN in het concentratiekamp te Amersfoort NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, HOESRAS TEXEL, WIERIM6EN EN ANNA PAULOWNA Een He'dersche jongen vertelt UITGAANSVERBOD OPGEHEVEN 5 maal per week DINSDAG 12 JÜNI 1945 I ELDERSCHE COURANT HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.25, Postabonnementen f 2.70 In een ii. Er is nog een andere instantie, die in een glazen huis woont en waar dus de buren en alle voorbijgangers zien wat er gebeurt. Wij bedoelen Ae N.B.S. Van het ogenblik van de bevrijding af is de N.B.S. naar buiten getreden en in de volle belangstelling van de publieke opinie gekomen. Als „on dergrondse" was er niet anders dan waardering voor de vaderlanders, die hun leven inzEtten voor hulp aan duizenden landgenoten, die ondergedo ken waren of die om andere redenen geholpen moesten worden. Toen de jongens die eerste dagen van de be vrijding in hun blauwe overalls met hun stants en geweren door de straten marcheerden, werden ze be jubeld zooals de Canadezen, maar toen de eerste roes van de bevrijding Vt>orbij was, toen kwam de critiek los. Was diè er bij en diè en diè? Men ging de N.B.S. onder de loupe nemen en inderdaad waren er elementen in, die er niet in thuis behoorden. En die zullen er nog wel in zijn. Pieter 't Hoen heeft enige weken geleden in „Het Parool" een scherpe critiek ge oefend op de profiteurs, die zich vooral de laatste maanden van de be zetting in de N.B.S. hadden inge drongen. „Boeven en zwarte hande laren noemde hij de elementen, die op slimme en slinkse wijze hadden getracht zich te dekken, door in de gelederen van de N.B.S. te treden. Die feiten hebben een storm van critiek doen losbarsten. Critiek im mers is zo gemakkelijk, maar tevens zo gev.aarlijk en o zo vaak ongemoti veerd. Vergeten zijn zo licht alle goe de dingen, vergeten is, dat heel veel van de jonge mensen, die een positie in de N.B.S. hebben, dikwijls hun leven hebben ingezet en dat ze dat volkomen onbaatzuchtig hebben ge daan. De N.B.S. moet gezuiverd. Daarover z'jn juist die mensen het volkomen eens, die tot de kern van de N.B.S. behoren, die niet tot het korps van profiteurs gerekend moeten worden, maar tot die flinke kerels, waarop ons volk trots kan zijn. Men heeft critiek ov^r het optreden van de N.B.S. tegenover de N.S.B.ers. rad men tegen de landverraders elijk met Duitse methoden op, l heeft zich spoedig gewij- en het algemene oordeel is, dat On= m°mfnteel veel te slap optreedt. v - V0lk is^nu eenmaal geen volk over h* ijvers- °ns volk brengt cpni- ,Gt, Seheel genomen geen con- kioi at ampbewakers voort. Geluk- Prf' Maar toch, tegenover de N.S.B.- briiikt°et n'et teveel consideratie ge- ten h ,wor<ten- Men mag niet verge- at deze mensen de beestachtige uatmethoden van de Duitsers heb- beh ®®tc>tereerd en goedgekeurd. Men wjj°eft hen daarom niet op dezelfde nig.e te ranselen, men behoeft hen hen laten verhongeren, maar laat XVat Werken hard werken, ze hebben schap8°eC* *e maken aan de gemeen- hed''3' ^.S.B.ers niethejt hoogste dat u'tzingen in hun kampen, zoals n„ ergens gebeurt en dan nog wel en h so'datenliederen. De „dames" zu„ "heren" zijn niet in pension. Ze en zwijgen, we willen hun,mof- enliederen niet horen. Ais een bewaker, die toezicht had p..een aantal N.S.B.-werksters en v slaP toezicht vaak bij 't einde .et werk zegt: „Kom meisjes, we hr.,,.. huis", dan vergeet hij zijn 0£p v5' Daat ons het beeld voor ttav /louden van de Duitse concen- im i waarin duizenden zijn gekomen, dan zullen we een juis- IV. We hoorden de Engelse radio. We hoorden ook dagelijks de Engelse radio. Doordat we in de N. S. F.-af- deling werkten, kregen we radio toestellen in reparatie- Eén daarvan hebben we kunnen verduisteren en daardoor konden we dagelijks luisteren naar de Engelse berichten en die weer aan betrouwbare mensen doorgeven, die voor verdere distributie zorgden. Wat zijn we die week van de invasie in Nederland doqr het dolle heen geweest. Maastricht bevrijd, Breda bevrijd, Arnhem bevrijd. In Rotterdam para chutisten gedaald. We waren in een hoera-stemming. De Moffen pakten hun boel. De S.S.-lui in het kamp tracht ten de benen te nemen. Er waren n.1- oók in het kamp S.S.-gestraften en die trachtten nu uit te breken. Maar dat hebben wij verhinderd. We hebben wachtdiensten ingesteld om te verhin deren, dat de heren aan hun kuiten zouden trekken en hun gerechte straf ontgaan. Op een nacht hebben we er een aan zijn benen weer naar binnen getrokken. Wat was er in het kamp een des illusie. toen later bekend werd. dat al die berichten op fantasie berustten. De dag van de bevrijding. Donderdag 7 September, 's morgens 6 uur, werden 80 nummers afgeroepen We moesten onze burgerkleding aan trekken en waren in de mening, dat we naar Duitsland zouden worden gede porteerd. We wachtten tot 10 uur, we waren in spanning, toen werd ons medegedeeld, dat we een „Entlassungs- schein" kregen. We konden het niet geloven. We keken elkaar aan. Dat was niet zo snel te verwerken, want dat betekende dus ons vrijbiljet. Vrij, vrij, vrij het dreunde door ons heen, we beseften het nietmaar daar werd me het papier overhandigd. En daar stond het: Der Verkerk. Lucas, geb- am 17-l-'22 in Den Helder, wurde heute aus dem polizeilichen Durchgangslager entlassen. Der Lagerkommandant S.S. Untersturmführer, BERG. Het was dus waar. Als er geen bi- zondere dingen gebeurden,zouden we strpks met dit papier door de poorten van onze gevangenis weer buiten komen. Onze vrijheid We wachtten nog tot kwart over drie 's middags. Toen werden we tot de poorten weggebracht. Nog eenmaal werden onze papieren gecontroleerd., toen moesten we in groepjes van vijf elk een andere kant uit. Daar lopen we dan als vrije mensen in onze eigen burgerplunje en het enig uiterlijke kenteken van onze ge vangenschap is onze kale kop. We beseffen het nog niet We zijn geneigd voor iederen Duitser die we tegenkomen, onze hoed af te nemen. Dan dringt het tot ons door, dat dat niet meer nodig is. dat we ze van nu af aan weer kunnen negeren. Een paar kleine meisjes staan met een autoped buiten het hek. „Móeten jullie naar het station?", vragen ze. tere houding vinden tegenover hen, die deze methoden hebben goed ge praat. Geen nazi-methoden, maar wel strikte rechtvaardigheid in de toe te passen straffen, opdat de gestraften straks niet, over een jaar, over twee of over vijf jaar, uit de kampen van daan komen met lachend gezicht en de gedachte: dat kunnen we nog wel feens riskeren. B. En als we ja zeggen, nodigen ze ons uit onze koffers maar op de autoped te zetten dan zullen zij die wel rijden en zo rijden de dreumessen met drie koffers op een autoped naast ons. We ontmoeten een verpleegster. „Hebben jullie al gegeten?", vraagt ze- Als we ontkennend antwoorden, dan wil ze ons meenemen. Maar wij hebben op het ogenblik maar één verlangen en dat is zo spoedig mogelijk op het sta tion te komen en zo snel mogelijk van Amersfoort weg. Overal zijn mensen, die ons toewui ven of toejuichen zelfs. We zijn weer in de „mensenwereld" terug. Op het station Amersfoort worden we of we willen of niet. eerst naar het bureautje van de P. T. T. ge bracht en daar krijgen we vier dubbele boterhammen. En dan stappen we in de trein en rijden weg. Je kan je de dingen nog niet goed realiseren. En als je thuis komt en weer mensen spreekt, dan verbaas je je erover, dat ze klagen, dat er niets te krijgen is- Een boze droom is voorbij Een droom, die we niet spoedig zullen ver geten. die we nooit zullen vergeten (Slot). Clandestien terugkeren Wij kunnen ons levendig indenken, dat zij, die Den Helder reeds zo lang moesten missen, branden van ver langen om naar hier terug te keren. Toch willen wij hierbij op één ding wijzen. Het werd welhaast een tweede ge woonte van ons tijdens de Duitse be zetting. zoveel mogelijk de maatrege len van de Duitse overheid te sabo teren. Wij behoeven hiervan geen voorbeelden te geven, ieder kent er voldoende uit zijn eigen omgeving. Nu moet het met dergelijke o n- vader landse praktijken uit zijn. Niét alleen de zwarte handel moet tot het verleden behoren, doch ook het clandestien terugkeren naar Den Helder. Het is begrijpelijk, dat men graag terug wil, maar het be tekent sabotage van de arbeid van onze eigen overheid. Men doet zijn best, de her-evacuatie spoedig .te doen verlopen en rechtvaardig. Men dient echter begrip te tonen en vertrouwen te hebben in de com missie voor her-evacuatie. Reisvergunningen Het reizen naar de Oostelijke en Zuidelijke provincies is alleen toege staan over de landroute, dus niet over het IJselmeer en ook niet over de Afsluitdijk. Passen voor reizen verder dan de Grebbelinie moeten opde gewone manier worden aan gevraagd. Toestemming wordt alleen verleend: 1- voor reizen van nationaal belang; 2. bij dringende familie-omstandig heden, als een doktersattest kan worden overgelegd. Het uitgaansverbod van 115 uur is in de gehele provincie Noord-Holland opgeh even. Met ingang van deze week zal de Heldersche Courant vijf maal verschijnen. Er zijn nog enige technische moeilijkheden te over winnen en dan zal onze krant weer dagelijks uitkomen- Op Maandag na komt zij nu echter weer iedere dag. Wel zijn we dan, in verband met de papiervoor schriften genoodzaakt inplaats van vier, zoals op het ogenblik gebeurde, twee pagina's te geven, doch de krant zal er in ieder ge val wat de actualiteit betreft aan winnen. Dinsdag en Zaterdag zul len we vier pagina's kunnen blij ven geven. Wij weten, dat onze abonné's dit bericht met instemming zullen begroeten en wij hopen, dat wij binnen afzienbare tijd, ook weer met groter formaat kunnen ko men. Er komen fietsen Engels fabrikaat. Naar „Trouw" verneemt worden door het rijksbureau vóbr metaalverwer kende industrieën onderhandelingen gevoerd over de aankoop van fietsen en onderdelen in Engeland- Het gaat hier over een zeer aanzienlijke partij. De nieuwe regering Spoedig samengesteld? Met Militair Gezag deelt mede: De heren prof. dr. W. Schermerhorn en W. Drees. door H. M. de koningin aangezocht om het nieuwe ministerie samen te stellen, hebben deze opdracht aanvaard in de overtuiging, dat zij zouden slagen. Thans, na een nauwe samenwerking van enige tijd. zijrl zij in deze verwachting ten zeerste ver sterkt. Toch vallen er vele moeilijk- y hedsn van practische aard te over winnen vooral inzake het contact met personen, wier huidige verblijfplaats buiten de Hollanden of zelfs buiten Nederland ligt- Verder is velerlei uitvoerig overleg nodig, opdat het komende kabinet de vereiste stabiliteit kan bezitten. Niettemin mag de vorming van de nieuwe regering zeer binnenkort wor den verwacht. De Wieringermeer Met Kerstmis droog. Half Augustus de dijk dicht en met Kerstmis de polder droog. Dat is het plan van Waterstaat, naar min. Tromp verklaard heeft. Om hiertoe te geraken moet er met man en macht gewerkt worden en zal ook de scheepvaart enige lasten moe ten dragen. Het peil van het IJssel- meer zal n.1. gedurende enige dagen wordsn verlaagd tot 50 cm. A P. Wanneer de nieuwe dijk van 700 M„ die om het 400 M. wijde gat gelegd wordt, gereed is. gaan de beide grote gemalen Lely en Leemans aan het uitslaan. Naar de minister meedeelde zou ook het gemaal van de Vier Noor der Koggen bij Medemblik hulp ver lenen, terwijl voorts dertig hulpge malen rrltet een zelfde capaciteit als de grote gemalen in werking worden gesteld. „Trouw". Terugkerende krijgsgevangenen Terugkerende krijgsgevangenen van land- en zeemacht moeten zich vervoegen bij den betaalmeester van het departement van Oorlog, Singel 250, Amsterdam. HILVERSUM ZENDT 1 JULI WEER UIT, De zenders te Lopik -en Jaarsveld komen één dezer dagen gereed, zodat er 1 Juli met de omroep van Hilver sum uit kan worden begonnen. I

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1