r> Door vertrouwen te wekken kon men rustiger werken. STADSNIEUWS Sjef van Dop knapt het op De Marinecantine heropent. "Sabotage Commando-overname bij de B.S. Kapitein H, Winter terug. De Prins zorgt voor brood. RAAKT NIETS AAN. Jongeren Tivoli-Theater. ONZE RUBRIEK Zaterdagavond half acht. werd de Marinecantine aan de- Buitenhaven of ficieel heropend met een soirée dan sant. In opdracht van den marine-comman dant overste Bax, die door ziekte Verhinderd was, heette de waarnemend commandant, luitenant ter zee le klas .F. J. A. Knoops, de aanwezigen harte- Mijk welkom- Spreker wees erop. dat liet marine-onderdeel hier aanwezig, Cllesn nog maar de rijdende marine ras; de varende marine bevindt zich )4n de strijd om ons belangrijkste ge biedsdeel. De waarnemend comman- Idant sprak de hoop uit, dat ons aan- Meel in die strijd weldra groot zal zijn. Kin het Engels richtte spreker zich tot [onze Britse bondgenoten. Luitenant [Knoops eindigde met de wens, dat de ICantine een voorspoedige toekomst te gemoet zou gaan. Het feest was buitengewoon geani- Erd: Lou Nottelman gaf enkele lied ten gehore; een marineman, pas uit eland teruggekeerd, zong op zeer [Verdienstelijke wijze het békende O oio Mio. De dansmuziek werd goed [verzorgd door een combinatie van de jpmateursband De Optimisten. Enkele spelletjes verhoogden de («temming, terwijl men voor ouderwet se versnaperingen gezorgd had. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. den Chef M.G. op, kolonel H. J. Bueninck. Het meest viel ons op de democrati sche omgang van hoog en laag, militai- l«ren en burgers; de voor-oorlogsche „clubjesgeest" is gelukkig verdwenen. Diepe indruk maakte de Taptoe, die fdoor twee tambours, een pijper en fclazer der mariniers ten gehore werd gebracht. Op dat ogenblik voelden wij, idat onze marine er weer is. De frisse kleuren van de Nederlandse vlag, de stemmig geschilderde portretten van (onze koningin, de prinses en prins Hen- jdrik, de frisse zeewind, die door de [bpenstaande deuren binnenwaaide, de «vitte shirts van de Britse matroosjes. He zeilende zeemeeuwen en het gesput ter van een voorbijvarende marinesloep [ïn de haven versterkten dat gevoel nog. Tegen middernacht werd een collecte Ügehouden voor het M.S.F- en het Rode [Kruis; de collecte bracht totaal 543 gulden op. Het feest werd besloten met het Wil- gj^lmus en het God save the King. ét personeel van de tekenkamer scheepsbouw had bij den Duitsen di- eecteur. Palleter, een vrij groot ver trouwen. Dat was wenselijk, want daardoor kon men rustiger saboteren. Zo wilde Palleter een hijsbok laten bouwen voor éénmans torpedo's. Hij had het materiaal daarvoor aange schaft en liet in de tekenkamer de be rekeningen maken en de plannen uit werken. Men heeft toen kans gezien Palleter ervan te overtuigen, dat zijn materiaal te licht voor het doel was en de hijs- bok kwam er niet, hoewel het mate riaal inderdaad wel geschikt was. Er moesten kanonnen geplaatst Worden- Men zag kans Palleter onder het oog te brengen, dat de landopstel- ing niet mogelijk was. De kanonnen fcwaman niet op hun plaats. Er moest hij de Kooy een nieuwe brug worden gebouwd, die waarschijnlijk bestemd was voor de aanvoer van het V. 1- urapen. De Duitsers hadden daarvoor fces pontons, maar de deskundigen toonden aan, dat er zeven pontons no dig waren. Ze wisten, dat de zevende ponton niet te krijgen was. De brug □leef dus een vrome wens. Intussen werd met de ondergrondse een af spraak gemaakt, dat, wanneer de Kooy- brug bij de capitulatie vernield zou woeden, er direct een nieuwe brug ge bouwd zou kunnen worden, met... zes pontons- woor de ondergrondse werden regel- ;ig lichtdrukken gemaakt, zelfs ir de ondergrondse organisatie in terdam. Wanneer dit werk werd stond er permanent een wacht r de deur van de tekenkamer, want dekking van dit werk zou ongetwij- het concentratiekamp betekenen, iar wellicht ook de dood. tekenaars hadden van de Duitse ftUtoivteiten een papier kunnen los- jfcrijgen, dat hun tassen aan de poort Wet opengemaakt mochten worden. En «Jat papier deed goede dienst, want nu toen zonder risico de stukken bul- de poort brengen en te hemden vag persopen. die voor door is CKSfka'H .ipjüOMn Donderdagmiddag 21 Juni j.1. vond op het exercitieplein van het fort Dirks Admiraal te Den Helder de plechtige commando-overdracht plaats yan de Stootgroep Den HelderAnna- Paulowna van de Binnenlandse Strijd krachten- Keurig stonden de drie groepen op het plein aangetreden, toen de Plaat selijk Commandant Anna-Paulowna, de heer J. Polderman (Jan Blaauw), ver gezeld van den Districtscommandant van de B.S., den heer L. Korndörffer, per auto arriveerde, geëscorteerd door een aantal motorrijders van de B. S. Een interessant en indrukwekkend militair cerimonieel vond vervolgens plaats, waarbij men door het z.g- Appèl van de Gesneuvelden de dertien vrien den, die aan den Duitsen bezetter ten offer vielen, herdacht. Terwijl de jongens in militaire for matie stonden opgesteld, inspecteerden de districtscommandant Korndörffer en de commandant Polderman de Stoot troep. Daarna werd "in waarderende bewoor ding en door den districtscommandant de heer Polderman uit zijn comman do eervol ontheven, aangezien bezig heden hem riepen, welke voor ons land van zeer belangrijke aard zijn. Commandant Polderman sprak zijn dank uit over de hulp van het district, en richtte zich dan tot de mannen, waarmede hij in zo'n goede verstand houding samenwerkte. Tenslotte defileerde de troep voor de commandanten en genodigden, waarbij duidelijk bleek, dat de Stoottroep A.- Paulowna een troep is met goede geest, strenge zelf-discipline en een grote eer bied voor den commandant. Kapitein H. Winter van het Leger des Heils alhier is, na een gevangen schap van ongeveer twee ir. uit Duitsland teruggekeerd. Met drie van zijn collega's mocht hij. naast zware arbeid, ook veel geestelijk werk verrichten onder zijn lotgenoten. Kerkdiensten en samenkomsten stonden onder zijn leiding evènals de begrafe nissen van vele verhongerde kamera den. Kapitein Winter heeft, trots de duis ternis van die periode, zijn taak in den vreemde vervuld- Op initiatief van Z.K.H. Prins Bern- hard wordt het brood, dat door de BS wordt overgehouden, aan behoeftige grote gezinnen uitgedeeld. Hiertoe stelde de Prins zich, door middel van zijn adjudant, in verbin ding met de Nederlandse Padvinders vereniging, die bij de uitdeling behulp zaam zal zijn. Zaterdag j.1. zijn in Den Helder 400 broden aangekomen, die aan de meest behoeftige gezinnen zijn beschikbaar gesteld. Het Provinciaal Militair Com missariaat Noord-Holland vestigt nogmaals de aandacht op het grote gevaar, waaraan men zich bloot stelt door het betreden van gebieden, waar zich landmijnen bevinden, door het spelen met oorlogsmateriaal en het weghalen van dit materiaal. Verschillende ernstige ongevallen hebben plaats gevondén, in één gemeente reeds een vijftal met dodelijk gevolg. Het ernstig advies is: Raakt niets aan, wat U onbekend is, maar maakt onmiddellijk melding van Uw vondst, ook als ge twij felt, aan de naastbijzijnde mili taire of politionele instantie. Het is voorgekomen, dat afba keningen van mijnenvelden ge sloopt waren; het is duidelijk dat men hierdoor anderen in groot levensgevaar brengt en dus een ernstig misdrijf begaat, waartegen uiterst gestreng zal worden opge treden. GUNGA DIN. Tot en met Donderdag 28 Juni draait in de Tivoli-bioscoop de hoofdfilm „Gunga Din" naast een welverzorgd voorprogramma, waarin een interes sante zwemsportfilm met merkwaardi ge onder-water-opnamen te bewonde ren valt en een gekleurde Wilt Disney. Vóór de oorlog mochten wij reeds het genoegen smaken „Gunga Din" te zien, en wij moeten zeggen, dat ook nu deze rolprent het zien nog best waard is. Hoewel men het verhaal overladen heeft niet spannende momenten, waar bij de haren je te bergen rijzen, is de eenvoudige waterdrager Gunga Din toch de tragische hoofdfiguur geble ven, ook al liet men naast hem een drietal geliefde sterren optreden, die met hun breed-doenerij vooral de jon geren onder het publiek zullen boeien. Wij krijgen een beeld te zien van de moeilijkheden, die de Engelse regering in haar grootste kolonie India ontmoet. De geschiedenis speelt zich af in de nabijheid van de Britse buitenpost Mu- ri en behandelt de strijd tussen de be zetting van de buitenpost en een Indi sche secte, de Thugs, een onguur volk, dat in naam van Kali, de Godin van het Bloed, de strijd na vijftig jaar pas siviteit weder opneemt- De held is Gunga Din, de inlandse waterdrager, wiens hartewens het is nog eens soldaat in het Britse leger te worden. Op het ogenblik, dat alles ver loren schijnt, is hij het, die met be wonderenswaardige opofferingsgezind heid en plichtsbesef de Schotse troepen Wij hebben onze eigen rubriek en dat is goed. Er zijn veel problemen, welke wij in openhartigheid wensen te bespreken; er zijn onderwerpen, welke eens van verschillende kanten bekeken moeten worden. De jongeren bezitten initiatief. Het is te betreuren, dat men ovei het algemeen zo weinig gebruik maakt van deze eigenschap. De jonge mensen bezitten levens moed. Zij staan gereed om onver vaard aan de slag te gaan. De jongeren willen het beter doen. Zij willen medebouwen aan ons land* zij willen pogen de geest van de samenleving te verbeteren. Zij willen de ongeorganiseerden in hun gelederen opnemen; zij willen de zwakke broeders de helpende hand bieden. Er zijn jongeren, die geladen zijn met een eerlijk idealisme, dat zij willen gebruiken. Hoe jammer, dat zij hiertoe zo weinig in de ge legenheid worden gesteld. De jongeren hebben plannen. Vele van deze plannen zijn zeer ze- 'ker van waarde bij de politieke en materiële opbouw. Aan deze specifieke jongereneigen- schappen en karaktertrekken wil nu onze jongerenrub riek tege moet komen. Wij zouden wensen, dat de jongeren deze rubriek ook werke lijk als hun eigen beschouwden. Ook zij kunnen het woord voeren. Voorlopig, nu de Helderse Courant in zo'n klein formaat verschijnt, zal onze rubriek niet groot kunnen zijn. Doch het ligt in de bedoeling, zodra ons formaat weer is als vanouds, de jongerenrubriek aanzienlijk uit te breiden. De correspondentie, die ons uit jongerenkring bereikt, zullen wij gaarne behandelen, als daar zaken uit naar voren komen, die de al gemene belangstelling van de jonge mensent hebben. de B. waarschuwt en daarmede, ten koste van eigen leven, het Britse leger defini tief de overwinning op de Thugs be- zorgt. „Gunga Din" is een spannende film met vele goede en geestige momenten; de opnamen zijn goed, vele scènes groots opgezet. De hoofdrollen worden vertolkt door Victor Mac. Laglen. Car- ry Grant en Douglas Fairbanks Jr.; de regie is van Sam Jaffe. 't Is doodstil in de klas. Mijnheer Hop vertelt Vaderlandsche Geschiede nis; 29 paar ogen zien gespannen naar hem op.. Hè. wat kan hij dat toch fijn. 't Is net of hij alles zelf heeft meegemaakt. Van De Ruyter vertelt hij; hoe dapper hij was.... hoe beroemd hij later werden hoe wij nu nog in eerbied aan hem denken. Als de school uit is, zijn de meeste jongens en meisjes nog met hun ge dachten bij den zeeheld. En in hun hart leeft de gedachte: „Kon ik óók maSr zo beroemd worden, grote overwinningen behalen, zodat de hele wereld over mij spreekt" Enkele weken zijn voorbijgegaan. Er is in die tijd heel wat gebeurd. Ons Nederland werd bevrijd.... De jongens en meisjes uit de klas van mijnheer Hop vierden mee feest verwelkomden óók de Canadezen met vlaggen en bloemen., ook zij huppelden achter de muziek aan, door versierde straten Nu is alles weer „gewoon". Ze sjou wen met boodschappen voor Moeder. Repen, biscuitjes, vlees in blik, spek!! En verder doen ze nog eeiï massa an dere dingen. Op school maakten ze op stellen over de bevrijding met tekenin gen erbij, ze kijken naar voetbalwed strijden tussen Engelse soldaten en de club van hun stadje en leven zo hun leventje van iedere dag. Maar over één jongen wil ik hier iets vertellen. Sjef heet hij. Sjef van Dop. Hij is op school lang geen heilig boon tje en er zwaait wel eens straf van meneer Hop, omdat fiü fo slecht kap ,,'k Heb vrolijke armen en benen", beweert Sjef, en die kan ik niet de baas worden" Een paar meisjes hebben een rijmpje verzonnen: „Wie krijgt van meester Hop het meeste op z'n kop? Natuurlijk Sjef van Dop!"... Maar daar geeft Sjef niet om hij weet best dat ie alleen straf krijgt als ie het er naar maakt. Meester Hop is even goed een f ij n e meester Maar nu snaptp mijnheer er toch niets van en de jongens en de meisjes ook niet. Sjef zat niet op z'n plaats om twee uur. „Waar blijft ie?" seinden een paar jongens met hun ogen. „Waar blijft ie?" vroeg Meesters stem. Nee. niemand had hem gezien En nu is Sjef net binnengekomen. Zeventien over tweewees de klok. Sjef met een buil op z'n hoofd en een scheur in'z'n broek, en een paar handen als als van een kolensjouwer. Meneer was juist bezig adn een dic tee. „Houdt je oom zei hij. Verder kwam hij niet- Hij kijkt naar Sjef. „Kom eens hier", gebiedt hij. Lang zaam sjokt de laatkomer naar Mees ters tafeltje. „Wat heb jij uitgevoerd?" „Geknokt" antwoordt Sjef zacht. „Zo?" Maar Meesters staalblauwe ogen vragen méér. „Vertellen" eisen die. En Sjef gehoorzaamt. ,,'t Was in de ParkstraatEr liepen twee Engelse soldaten. Eén rookte 'n sigaret, de ander een pijp. Ineens alle maal van die van die kóters erbij. Met blote benen en smerige gezichten. Van een jaar of dertienSmokie? Smokie?" zeurden ze. „No smoke" zei en de soldaten, en liepen door. Maar ze begonnen gewoon hun zakken na te voelen. Toen werd die éne kwaad ».K£«l Maar -dénk Je jjat gingen? Niks hoor, d'r achteran- En één zo'n lummel vlóékte tegen ze. O me neer, ik schaamde me dóód. In Enge land vloeken ze helemaal niet, zef>' m'n broer Gijs. En die is er geweest. Wat zullen die Tommies nou wel den ken van de Hollandse jongens Dat we allemaal zo zijn! Bedelaar® en smeerpoetsen en vloekbeesten. Maar dót vertik ik. Woést was ik- En ik d r op af. Nou, die kóters waren gauw weg, dat snapt U. Niks waard natuur lijk. Maar die lange knul bleef staan. „Kom maar op", zei d'ie Dat dee ik. Hij was sterker... omdat ie z groot was natuurlijk maar ik h® 'em toch een paar opmeppers Se" geven" Sjef zweeg. Z'n gezicht was rood. Kleine zweetdruppeltjes Pare op zijn voorhoofd- Wat zou Meeste zeggen? Hij houdt niet van vechters bazen. Maar Meesters ogen zijn vriendelijk^ „Zo Sjef. Dus jij wilde de eer van land ophouden?" Snel kijkt Sjef f „Ja meneer, 'k Moest ineens aan Ruyter denkenen aan de derlandse geschiedenis. Aan w Wijcherts enzo dat waren nog kerelszo moeten wij ook dacht ik. - „Goed gedacht" zegt Meester „e. „Als de jongens in Canada en n: land straks aan hun vader vr s „Hoe zijn die Hollandse jongen, meisjes?" dan moet het als „Kwiek, prettig en correct jat 't verleden van dat land". Jamrne ,k niet alle jongens zo denken als.'.«efd Ben bang,, dat je 't geen je nu d g^eJ, hebt nog vaak zult moeten zien En wat dan?" Jetje. „Dan geef ik ze wéér van m'neer", zegt Sjef vol vuur. cB ze zo groot als als een tóren le met z'n lijmden Jp z'n zakken

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2