Een werkplaats waar alles tegengewerkt werd STADSNIEUWS Geschutmakers saboteren Wat je doet, doe het slecht A R kiesvereniging vergadert weer Aantal inwoners Den Helder Verjaardag Z K H Prins Bernhard Openstelling Telegraafdienst op ondag Briefpostverzending naar het buitenland Depots Helderse Courant Jongeren EEN PLAN Het NVV herrijst Baas Zegwaart heeft een glunder [ezicht. Hij is rap met zn mond en evendig in zijn gebaren. Hij draagt ajn hart op de goede plaats en is van iet begin van de capitulatie van het (tandpunt uitgegaan: alles wat je loet, doe het beroerd, jl „De werkplaats van de geschutma- jfcerij", zo vertelt hij ons, „was slecht Woor „ondergronds werk", maar als ■Je vijand eens in het werfkanaal was eaan vissen dan had hij daar gevon den sluitstukken, pistolen, geweren, «fstajidmeters en veel onderdelen, (die de Moffen nodig hadden, maar Bie we hebben laten onderduiken, in We meest letterlijke zin van het (woord. i Van de kanonnen ontbraken de (sluitstukken. De Duitsers wilden na tuurlijk de sluitstukken er in hebben. (Ze kochten daarvoor het materiaal in Kuli 1940, maar in Augustus 1942 wa ren de sluitstukken nog niet gemon teerd en daarover waren de „heren" ontstemd, dat de kanonnen in September 1942 werden weggehaald. Op de trompen van lopen werd jfeen braam getikt, waardoor een af- Iwijking ontstond, zodat het projectiel (lijn trefkans miste", t „Nu begrijpen we, baas Zegwaart", Ho zeggen we, „dat die Duitsers zo iilecht schoten. Ze troffen practisch Hooit hun doel. Daartoe heeft de ge schutmakerij, beter was misschien te zeggen „de geschutvernielerij", het liare bijgedragen". „De punten van de slagpennen werden zacht gemaakt", zo vertelt de baas verder. „Een kanon, dat in her stelling was, hebben we gelast, hoe wel dit nimmer bij onze regering ge beurde. _iïet resultaat was dan ook, dat toen het aan boord gebruikt werd, het de leerste de beste keer achteruit schoot (Br.: in zee terecht kwam. Ik had tegen m'n mensen gezegd- Werk hard, maar werk niet voor de Moffen, werk hard voor jezelf, maar eorg, dat ze het niet in de gaten heb ben, want je moest er mee rekenen, «at er altijd een paar van die Moffen Kepen te „stinkvogelen" en je kon den betrappen. De kijkers, die bij de kanonnen Waren, werden vernield, zodat de kanonnen ook daardoor onbruikbaar Werden. Ik had in de werkplaats heel Wat vet staan, dat we gebruikten Noor het invetten van de onderdelen, jom het roesten tegen te gaan. Door Mat vet heb ik ongeveer m liter feoutzuur gemengd en het gevolg was dat de sluitstukken daarna vast roestten in de kanonnen. Op Duitse last moesten we eens leen kanon klaar maken van een van Be Hollandse schepen. Het is zo ge repareerd, dat ze het nooit hebben (runnen gebruiken. Andere kanonnen "eerden kapot geslepen of gebrand. De Duitsers, die dóór hadden ge- egen, vermoedelijk door verraad, lat er heel wat materiaal in het -erfkanaal was gegooid, hebben op m bepaalde plaats laten vissen. Er vamen negen afstandmeters boven JWater, met een basis van 1.25 M. De Mieters moesten worden hersteld en (dat is heel goed mogelijk, maar we Me^en kans gezien het werk maan- Vlr- te traineren en toen ze in Au- te"-'us 1942 werden afgeleverd, ble ken ze totaal onbruikbaar. Van een ferote afstandmeter, met een basis van B meter, hebben we de prisma's be dorven zodat het ding onbruikbaar jwas. Van het oppercommando van de weermacht te Berlijn kregen we Mens 21 afstandmeters gezonden. Jk ■fieb de prisma's van deze meters met een bepaald vocht ingesmeerd, waar door het aan matglas gelijk werd! De Duitsers, die erbver opspeelden, dat niet één van de meters te gebrui- riePen ter verantwoor- Butg. Xk tugld iue natuurlijk rolko- Een van de werkplaatsen, die I zich slecht leende voor sabotage, was de geschutmakerij op de Ma rinewerf. De gehele werkplaats is van gewapend beton en voor „ondergrondse spullen" was er dus geen plaats. Toch behoort de geschutmakerij tot een van de werkplaatsen, waar het meest ge saboteerd werd en het is dus geen wonder, dat baas Zegwaart er in December 1942 uitgezet werd. Wij vertellen in bijgaand artikel een en ander over de sabotage daden in de geschutmakerij. men van de domme. Het slot van de zaak was, dat alle instrumenten naar Berlijn terug gingen. Wel heb ik angst uitgestaan, dat ze zouden ont dekken, dat de prisma's opzettelijk verknoeid waren en vooral toen ik in December 1942 er door de Moffen uit gezet werd, heb ik in benauwdheid gezeten, dat ze in m'n kast in de werkplaats het flesje met inhoud zouden ontdekken, waarmee ik de prisma's onbruikbaar had gemaakt. Een kanon, waarmee haast was en dat in twee dagen klaar moest, heeft precies 2% maand in de werkplaats gestaan en toen het gebruikt werd, zat het na het eerste schot weer muurvast. Voor de ondergrondse hebben we ook het nodige werk kunnen doen. Pistolen en onderdelen van mitrail leurs. werd gerepareerd. We hadden twee leden van de ondergrondse in de werkplaats en die zorgden dat een en ander binnen kwam en ook, dat 't weer buiten de poort kwam. Hoe? dat weet ik zelf niet, maar dat inte resseerde me ook niet. Het werk ge beurde en daar ging het om- De Duitsers hebben nooit kunnen aantonen, dat we saboteerden. Na tuurlijk hebben ze ar vermoeden van gehad en zo hebben ze eens een vrij groot aantal van m'n mensen naar Duitsland willen sturen. Ik heb dat kunnen tegenhouden, door aan de hand van schriften met z.g. werkop drachten aan te tonen, dat er nie mand was te missen. Er is zelfs een vice-admiraal voor over geweest om een en ander te bezien en die was er aan de hand van m'n paperassen van overtuigd, dat de mensen hier nodig waren." Zo droeg de geschutmakerij het hare er toe bjj, om de Duitse oorlog voering te stagneren. Ze deed het met succes en na de verhalen van baas Zegwaart zijn we opnieuw be vestigd in onze mening, dat de werf in die vjjf jaren wel vol was bezet, maar niet vol heeft gewerkt, integen deel, dat heel veel van het werk de Duitse oorlogvoering in niet geringe mate stagneerde. Woensdag JJ., 'g av. 8 uur, vond de opening plaats van de eerste huis houdelijke vergadering van de anti- revolutionnaire kiesvereniging door den heer A. Lever. Na een kort toe passelijk woord ging men over tot het kiezen van een geheel nieuw be stuur. De leiding werd wederom toe vertrouwd aan denzelfden voorzitter, terwijl voorts o.a. de heer Steven- son, voormalig bestuurslid der Chris telijk Democratische Partij, werd ge kozen- Met blijdschap werd de mede deling ontvangen, dat de heer C. BOLSZÊBSSfiS-ifii de A.R. was gegaan, zodat dit kon worden be groet als de eerste samenwerking van gelijkgezinde partijen. De verga dering besloot eenparig het bestuur volmacht te verlenen in deze geest meer contact te zoeken. De avond werd op de gebruikelijke wijze be sloten, nadat men het plan had ge maakt naderhand nogmaals bijeen te komen om de verschenen richtlijnen te bespreken. Een tweetal terugge keerde „staatsgevaarlijken" werd verwelkomd. Bij de capitulatie van de Duitse weermacht bedroeg het aantal inwo ners van Den Helder ongeveer 9000. In zes weken tijd zijn hier 7 a 8000 personen bijgekomen. Aan de hand van het aantal uitgereikte bonkaar ten voor brood is nu met zekerheid komen vast te staan, dat Den Hel der in de afgelopen week ongeveer 16.500 inwoners telde. Men verwacht, dat dit aantal zeer binnenkort tot 20.000 zal zijn gestegen. Het blijkt dus, dat, niettegenstaande het alge meen gemopper over de ambtelijke traagheid, de commissie voor her evacuatie zijn werk zeer naar beho ren doet; men doet goed dit te er kennen. Op de ochtend van Prins Bern- hards verjaardag werd om 9 uur een vlaggenparade gehouden voor het Koninklijk Instituut aan de Buitenhaven. Terwijl een negental Mariniers met gepresenteerd geweer voor het Instituut stond opgesteld, werd de vlag 'gehesen. Vervolgens speelde de combinatie van Helderse muziek corpsen o-l.v. Sergeant Majoor Stein- roth het Wilhelmus en het Engelse volkslied. Na de korte plechtigheid bracht het orkest nog een aantal Vader landse liederen, waaronder de Lippe Detmoldmars ten gehore, alsmede de Engelse mars Officer of the Day. Onder de aanwezigen merkten wij op de wrnd. Marine Commandant Luit. ter Zee Ie klas F. J. A. Knoops. Na afloop werden de musici door de Marine onthaald in de Marine- cantine. Om 10 uur werd een rondgang gemaakt over de Rijkswerf door het corps, versterkt met enkele tam- bours van de Mariniers. Een en ander werd zeer op prijs gesteld, zowel door leden van dg Marine als door het Werfpersoneel- Mede dank zij het fraaie weer was de belangstelling voor het con cert van gisterenavond vrij groot en toen na afloop een rondgang door een gedeelte van de stad plaats had waanden we ons weer in oude tijd- Vooral de jeugd was rijk vertegen woordigd en „hoste" op z'n ouder wets. Met ingang van 1 Juli a.s. zal het Telegraafkantoor van 89 uur en van 1314 jrur voor het publiek opengesteld zijn. Het telegraafverkeer blijft nog beperkt. In het briefpostverkeer met het buitenland is de gelegenheid open gesteld stukken te verzenden, even eens in beperkte zin. Inlichtingen aan het Postkantoor. Met ingang van Maandag 1 Juli a.s. komen de depots van de Hel- dersche Courant te vervallen. Losse verkoop heeft dus nog uitsluitend aan ons kantoor, Koningstraat, plaats, waar men zich ook als abonné kan opgeven. AANNEMING AANGETEKENDE *- STUKKEN. Verzending van aangetekende stukken is weer mogelijk- InlichUa- Postkaatooru - Zoals nog nader bekend zal worden gemaakt, zal er in de eerste week van Juli de tweede jongeren-bijeenkomst plaats vinden ter stichting van een Helderse jongeren-federatie. Uit de vorige bijeenkomst bleek reeds, dat man algemeen de behoefte gevoelde tot nauwere samenwerking te geraken tussen de jongerengroepen hier ter stede. Echter begrepen de vertegen woordigers van de plaatselijke sport verenigingen niet goed, welke voor delen er voor hen aan het tot stand komen van een dergelijke federatie verbonden zijn- Inderdaad bestaat de kans. dat het samengaan van de jongeren dood loopt op het gemis van een reëel doel. Het is nu eenmaal niet eenvoudig, zich te verbinden op zuiver ideële gronden. Daarom geven wij hieronder het vol gende plan ter overweging aan de jonge mensen onzer gemeente. Over het algemeen genomen zijn de jongeren-verenigingen in Den Helder in zekere zin noodlijdend. De hockey club „Hermes" beschikt niet over een behoorlijk hockeyveld; de Helderse tennisclub klaagt steen en been over het grote tekort aan tennisbanen, ter wijl bovendien de bestaande sportvel den zich in zeer slechte staat bevinden. Door de afbraak van de Oude Helder heeft onze stad zijn enige jeugdherberg verloren, terwijl het troephuis van de padvinderc tegen de grond ging. De overige jeugdorganisaties beschikken niet over voldoende vergaderruimte. Hierin dient spoedig verbetering te komen. Ons plan is een soort jongerencen- trale op te richten, waar vergaderloka len, een vrij grote zaal voor gemeen schappelijke bijeenkomsten, ruimten, waar men diverse ontspanningswerk zaamheden kan verrichten en lokalen voor speciale bezigheden aanwezig zijn. Sportvelden, tennisbanen, een zwem bad en kleinere gebouwen (bijvoor beeld een troephuis voor de padvin ders) kunnen om de jongersncentrale gegroepeerd worden. Zorgt men voor enige beplanting, dan kan het geheel onze stad aanzienlijk verfraaien- Wij menen hier (in zeer grote trek ken) een plan geopperd te hebben, dat ongetwijfeld de belangstelling van de Helderse jongeren hebben zal en naar welks verwezenlijking men streven wil. In latere artikelen voor de jongeren zullen wij dit plan verder bespreken en uitwerken, waarbij wij gaarne ini tiatief van de zijde der jonge mensen verwachten. de B. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen heeft zijn taak weer opgevat en het stelt zich voor, alle krachten te wijden aan de bouw van een nieuwe maatschappij, berusten de op sociale gerechtigheid. Dat is een samenleving zonder klassevoor- rechten en met gelijke sociale levens kansen voor leder, waarin de voort brenging gericht zal zijn op het wel zijn van allen en niet op de winst van weinigen en waarbij aan iede- ren werker (via zijn organisatie) mede-verantwoordelijkheid door me dezeggenschap zal worden gegeven. Naast deze alomvattende taak zal worden gestreefd naar de uitvoering van een urgentie-program ter leni ging van de directe nood. waaraan onderstaande punten zijn ontleend: 1. Krachtige bevordering van de werkgelegenheid. 2. Herziening van lonen en prijzen ter verbetering van het levens peil. 3. Wederinvoering van normale werk- en rusttijden. 4. Handhaving van het ontslag verbod- 5. Krachtige bevordering van de volksgezondheid. 6. Directe verbetering van de uit kering aan ouden van dagen. De Helderse Bestuurdersbond. de plaatselijke centrale van de afdelin gen van de bij het N.V.V. aangeslo ten organisaties, heeft eveneens »in taak hervat. Er is een voorlopig be stuur samengesteld bestaande uit: H. Th. Weenink, voorz.; C. Steenlage, •- secretaris; H. Wijnia, penningmees-^. ~tor- Dol

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2