HELDERSCHE COURANT HET PHILIPSBEDRIJF TABAK... NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA komi langzaam op gang Buitenland Prinses Juliana te Ottawa De status van Tanger Tokio nog slechts 200.000 inwoners HER-EVACUEES... Stadsnieuws VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60, Postabonnementen f 3.00 (Van onzen specialen verslaggever.) Het Persbureau van Philips te Eind hoven verstrekte ons de volgende ge gevens over de huidige stand van zaken bij de Philipsfabrieken aldaar. Grondstoffen. De situatie is zeer onoverzichtelijk. Weliswaar is er een werkelijke verbe tering in de grondstoffenvoorziening te bespeuren, o-a. wordt er uit Engeland enig wolfram ingevoerd, doch het ge brek aan transportmiddelen en de sto ringen in het internationale betalings verkeer leveren nog grote moeilijk heden op. Daardoor ontstond soms aan bepaalde grondstoffen zoals sommige chemicaliën, die dikwijls voor het be drijf niet eens van heel groot belang zijn, een tijdelijk tekort, waardoor de productie lamgelegd wordt. Energie. Wanneer man bedenkt, dat het bedrijf in Eindhoven nog niet beschikt over een derde van het normale electrici- teitsverbruik en nog niet over een vierde van het normale gasverbruik, dan is duidelijk welk een grote invloed de kolenschaarste op het bedrijf heeft. Personeelbezetting. Het percentage van het personeel, dat de arbeid heeft hervat, is stijgend. Het bedraagt momenteel voor het be drijf in Eindhoven 56 Een gedeelte van de weer te werk gestelden ver richt evenwel herstelwerkzaamheden, zodat men uit dit cijfer generlei con clusies mag trekken over de omvang der productie. Weggevoerde machines. Onder de goederen, die de bezetter voor de bevrijding door de geallieerde legers, uit Nederland heeft weggevoerd, nemen de productiemiddelen een be langrijke plaats in. Uit het Philipsbe- drijf te Eindhoven werden voor mil- lioenen guldens machines weggevoerd en uit de Philipsfabrieken in Neder land in totaal voor meer dan f 10.000.000. Uit berichten, die de directie uit Duitsland bereikten, blijkt, dat een groot aantal der weggevoerde machines opverschillende plaatsen in Duitsland werden aangetroffen. Het terugvoeren dezer machines naar Nederland is van et grootste belang, temeer daar de kans bestaat, dat een deel dezer ma chines verloren gaat of door onvol doende verzorging zeer snel in waarde dehteruit gaat. T?eze terugvoering ls echter tot op eden op onoverkomenlijke moeilijk heden gestuit. Productie- He productie kon reeds worden her at. Ook de radiotoestellen worden p^ar gefabriceerd. De vraag naar de huips-toestellen op de Nederlandse arkt overtreft echter dermate het wantum dat Philips kan aanbieden, at zelfs aan de meest rechtvaardige behoeften van het publiek nog niet kan "Orden voldaan. In de afgelopen jhaand was het b.v. zo. dat handelaren n radiotoestellen, die twee of drie- °hderd klanten op de wachtlijst had- staan, slechts 2 of 3 toestellen per "taand konden ontvangen. Export. Het probleem van de uitvoer, die v°°r het herstel en de wederopbouw 20 belangrijk ls. wordt door de boven geschetste overweldigende omvang van ae behoeften die in het binnenland aan bhze producten bestaat vooralsnog op °e achtergrond geschoven. Een noodtoestel- In het Zuiden heeft men zich de laat- "e maanden beholpen met een kleine ®®nlampsontvanger. die afgestemd was ?P „Herrijzend Nederland". Een kleine kans bestaat, dat deze apparaatjes, nu afgestemd op Hilversum, benoorden de "vieren in de handel komt. Zeker is, dat binnenkort een toestel haat golflengtenbereik aanvankelijk in zeer bescheiden aantal geleverd kan worden. Eindhoven hoopt echter nog dit najaar de helft van de normale productie te zullen bereiken. We maakten nog een wandeling langs de Philipsbedrijven. Verscheidene ge bouwen zijn zwaar beschadigd. Arbei ders zijn bezig met het herstel. In een der gebouwen is een noodziekenhuis ondergebracht. Een der nieuwste pro ducten van Philips (eigenlijk een nood- product) zijn kleine uit metaal ge perste jeeps in de vorm van een broche- Natuurlijk koestert Philips voor de toekomst grote plannen, o.a. ook op het gebied van de televisie. We willen deze beschouwing niet ein digen zonder de wens uitgesproken te hebben voor een spoedige algehele op bouw van dit voor ons land zo belang rijke bedrijf. Prinses Juliana is Zondag te Ottawa aangekomen, waar zij vele malen om helsd werd door de drie prinsesjes, die een kwartier lang op het perron had den staan trappelen van ongeduld. „Wat zijn ze gegroeid!", zei prinses Juliana, die haar kinderen in geen drie maanden gèzien had. Prinses Juliana deelde mede, dat zij ongeveer tien da gen in Ottawa zal blijven alsvorens voorgoed te vertrekken. „Ik kan mij nog niet goed voorstel len, dat ik nu mijn kinderen weer om mij heen heb", zei prinses Juliana. ter wijl prinses Irene zich tegen haar aanvlijde. Op een vraag of de Canadezen nu Nederland bezet hadden, antwoordde prinses Juliana: „Bevrijd is meen ik een beter woord". Daarna werd prinses Juliana de vraag gesteld of zij Canada later nog eens zou komen bezoeken- Zij antwoordde: „Zeer zeker, het zou voor mij vreselijk zijn Canada voor goed vaarwel te moeten zeggen. Er bestaan thans trouwens vviiwel afstanden meer". De prinses verklaarde, dat zij niet alleen teruggekomen was om haar ddchtertjes te halen, maar tevens om afscheid te nemen van Canada en de Canadezen. „Ik was gedwongen mijn vertrek uit Canada geheim te houden", zei de prinses, ..maar nu wens ik de Canadezen openlijk dank te brengen voor hun gastvrijheid." Uit Washington wordt gemeld, dat de Verenigde Staten een uitnodiging van Engeland en Frankrijk hebben aanvaard om deel te nemen aan een bespreking met betrekking tot de toe komstige status van Tanger. Er schijnt niet langer enige rechts grond te vinden te zijn voor een ver dere bezetting van de internationale zóne van Tanger door de Spaniaarden. Op 14 Juni 1940 bezetten de Spaanse strijdkrachten de internationale zóne van Tanger bij eenzijdige beslissing van de Spaanse regering. Aan de daarbij betrokken mogendheden werd medegedeeld dat d» actie ondernomen was als gevolg van het Spaanse ver langen om de neutraliteit van de zóne gedurende de oorlog te bewaren, in welke oorlog de voornaamste mogend heden. Engeland. Frankrijk en Italië, -betrokken waren. Radio Tokio deelde gisteren mede, dat de stad Tokio, die in vredestijd een bevolking heeft van pl.m. 7 millioen inwoners, spoedig nog slechts een be volking van 200.000 zielen zal hebben Het grootste deel der bevolking is of wordt geëvacueerd in verband met de Amerikaanse luchtaanvallen. De radio deelde voorts mede. dat er een nieuwe organisatie is opgericht, de „Liga voor bescherming van het va derland". wier doel het is, de nationale politiek te bevorderen en alle Japan ners te verplichten om hun taak bij de bescherming van het moederland te vervullen. Gematigd optimisme. (Van onzen specialen verslaggever). We brachten een bezoek aan een der grootste sigarenfabrieken van ons land en spraken in de prachtige ont vangkamer met een der heren van de directie. Er is tabak! We kunnen in Brazilië tabak kopen en deze wordt momenteel verwerkt. De Braziliaanse tabak is echter alleen geschikt voor het bin nenwerk. Een sigaar geheel uit deze tabaksoort vervaardigd, is te zwaar bij een normaal gebruik. Voor het buitenwerk wordt de tabak uit Deh (Sumatra) gebruikt, die nog over is, maar hiervan hebben we maar een betrekkelijk geringe voorraad. De aanwezige hoeveelheden, die via Amerika en Londen naar ons land kwamen, zijn zó, dat we met het nu in te stellen rantsoen het ongeveer 3 jaar kunnen volhouden. Mocht In ie vrij komen, dan zal het nog wel twee a drie jaar duren, eer we weer tabak hebben van de plantages. Met het nu aanwezige dekblad moet dus uiter mate zuinig worden omgegaan. Er is veel van dit dekblad, dat verkregen wordt uit de onderste bladen (zand- blad) naar Duitsland gesleept, Wij weten waar het ligt. Krijgen we van de geallieerden toestemming om die tabak te gaan halen, dan zou het er beter voorstaan. Thans wordt er door de daarvoor aangewezen fabrieken. nJ. de grote, middelmatige en de „grote kleine" 20 gemaakt van de productie in 1939. Dit is voldoende voor een wekelijkse distributie van 5 sigaren of 10 kleine sigaartjes of 20 sigaretten. Deze worden niet onder het eigen fabrieksmerk in de handel gebracht, maar onder een willekeurig gekozen tijdelijke naam. Dit om de niet-werkende fabrieken in het Noor den niet dwars te zitten. Papier wordt niet meer in de sigaren ver werkt. De prys is per stuk gemiddeld 15 cent plus 33 procent opcenten voor sigaren, voor kleine sigaartjes 8 V, cent plus 40 opcenten, terwijl van de verkooppriis der sigaretten 80 opcenten is. We zien dus dat de hoge Priizen der rookartikelen een gevolg zijn van de zware belasting. De tabaksfabrieken zelf werkten gedurende de oorlog en ook nu noe met grote verliezen. Bij de Karei I-fabrieken in Eindhoven wordt een deel van het oersoneel nog onledig gehouden met het maken van b-'ezen zolen voor de schoenindustrie. Hoewel de machines er nog ziin. worden de sigaren met de hand ge maakt, omdat men de mensen weer wil leren werken. Een lofwaardig streven! We zien in elk geval dat rokend Nederland weer enigszins voorzien kan worden. Binnenkort zal geregelde toewijzing voor het gehele land kunnen plaats hebben. Men zal echter de eerste jaren nog wel zuinig met zijn rantsoen moeten omspringen. Maar gerookt kan er in de nabije toekomst worden, dat is zeker* Eerst een vergunning voor meubeltransport. Na de .verhuisvergunning" eh „vestigingsvergunning" heeft men in het vervolg ook een ver gunning nodig om zijn meubelen en huisraad te vervoeren. De zg. „vergunning voor Meubeltrans port" is een zegen voor hen, die hun boeltje naar Den Helder moeten terugvoeren aangezien daardoor het „zwarte" vervoer onmogelijk wordt- Inderdaad hoorden wij schandalige verhuls- prijzen noemen; dit zal in de toekomst niet meer gebeuren. Het is in belang van de terug- kerenden zulke vergunningen aan te vragen. Zij moeten worden aan gevraagd bij de Regeling-Cen traal Meubeltransport (R- C. M.), gevestigd Sociale Zaken, ingang Politiebureau. Wij wijzen «r nog op, dat een verhuisvergunning vestigingsver gunning of een andere vergun ning niet voldoende meer is om zijn verhuisboel naar onze stad terug te vervoeren. Men moet de „vergunning voor meubeltrans port" bezitten, wil men Den Helder binnen komen met zijn huisraad. De R. C. M. is dagelijks ge opend van 912-30 uur en van 's middags 25 uur. Deze rege ling treedt meteen in werking. Kinderfeest in de vogelbuurt Het Buurtcomité Vogelwijk hield Vrijdag j.1. ter. ere van de verjaar dag van den Prins, een jeugddag.- Van 's morgens 10 uur tot 's middags 5 uur werden talloze wedstrijden en spelletjes voor de kinderen georga niseerd. De buurtbewoners hadden, voor de jeugd ingrediënten beschik baar gesteld om boter-jodenkoeken te bakken, terwijl de heer Nijpels de kinderen genieten liet van limonade Een 150-tal prijzen werden uitge loofd voor de winnaars van wed strijden en spelletjes. Des avonds werd er in het gebouw van de Speeltuin in de Kemphaan straat een dansavond gehouden voor de ouderen. De geluidsinstallatie van den heer Sali maakte het moge- Tijk, dat men tot middernacht kon dansen. BOEKEN VOOR DE NED- STRIJDKRACHTEN. Voor het samenstellen van een rij dende bibliotheek voor de Neder landse Strijdkrachten (oorlogsvrij willigers enz.) worden boeken ge vraagd., Wie wil hiervoor één of meer boeken afstaan? Gevraagd worden goede en in goede staat verkerende Nederlandse boeken; boeken over Indië zijn meÉ het oog op de uitzending van oor logsvrijwilligers natuurlijk zeer wel-< kom. De boeken kunnen worden af gegeven bij drukkerij De Boer, Ko ningstraat 78-80 te Den Helder, docH worden ook gaarne afgehaald indien men zijn adres opgeeft bii drukkerij De Boer, den heer E. .T. H. Volk- maars, Javastraat 155A. Den Helder, of aan het Aanmeldingsbureau Oor logsvrijwilligers, hoek Koningstraat Prins Hendriklaan. Ook zij. die niet in Den Helder woonachtig zijn, wor den verzocht hun adres, als zij boe ken willen afstaan, op te geven. D« boeken zullen dan afgehaald worden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1