De collectieve boerderijen in Rusland Overvolle concentratiekampen - NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hei kwade geruchi Tenslotte: laat ons niet meedoen aan ONTWIKKELING EN QRGANISATIE Vijf Duitse kriigs- éevan£enen opgehangen. BINNENLAND Lekenrechters uit de tribunalen IN HET ZWEMBAD BUITENLAND Ontmoeting tusschen Chrchill en Franco Japans stuiptrekkingen. DONDERDAG 1? JULI I94S HELDERSCHE COURANT v VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent pet millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60, Postabonnementen f 3.00 „Heb je het ook gehoord", zo vroeg ons van de week een kennis", dat het niet botert tussen de geallieerden en Rusland ?JJ We hadden het niet gehoord en spra ken onze twijfel uit over de juistheid van dit gerucht. Het gerucht, dat in oorlogstijd zoveel kwaad heeft gedaan, is nog niet gestorven. Helaas, neen We hadden het wel graag begraven op de 5e Mei 1945, maar we nemen het mee als een geestelijke erfenis van de vijf jaar tyrannie; waarin het gerucht een zo belangrijke rol heeft gespeeld om ons murw te maken, om stemming te kweken in een bepaalde richting. Het is niet voor het eerst dat men ons wijs wil maken, dat de verhouding tussen de geallieerden en Rusland toch niet te best is. En men voegt er dan aan toe, dat er binnen een of twee jaar een oorlog is te verwachten tus sen het Westen en het Oosten. Som migen durven zelfs, met enige zeker heid te beweren, dat die oorlog al veel vroeger zal komen. Zij geven de Europese vrede nog een maand of drie. Ais straks eerste de Grote. Drie maar bij elkaar zijn geweest, dan zal je vsrel van de meningsverschillen ho ren. dan zal het wel spoedig tot een botsing komen, zo veronderstellen ze Het gerucht is in oorlogstijd onze grote vijand geweest en zolang die niet verslagen is, doet hij zijn afbre kend werk. Zijn geniepig, ondergronds gewroet is fnuikend, fnuikend voor onze we/kkracht en remmend op onze energie. Waarom zouden we ons dik maken, als we straks toch weer in een oorlog zitten? Men spreekt deze dinj, gen wel niet zo onomwonden uit. maar ,z? 'eggen toch een min of meer geestelijke druk op ons En is daar nu reden voor? WÜ geloven van niet. Natuurlijk zijn er verschillen tussen de democratie en tussen het communisme. We behoeven daar werkelijk de ogen niet voor te sluiten, maar dat betekent geenszins, dat Engeland, de Ver. Staten en Rus land niet tot een gezamenlijke en goede regeling zouden kunnen komen van de na-oorlogse vraagstukken. Pre sident Truman is reeds op weg naar Europa en straks zal hij in Potsdam t-nurchill en Stalin de hand drukken en zullen zij de laatste hand leggen «an de vraagstukken, die reeds gron- zlJ.n voorbereid. Men behoeft w'iar- u'l d'et bang te zijn, dat onze drie ondgenoten naar Potsdam komen om aar een robbertie met elkaar te r>ruiten' 'n Beesteliik opzicht dan. De P °blemen, die worden behandeld, zijn a n, 'evoren bekeken en een staf van SKundigen ziin aanwezig om even- 0f1 duidelijkheden nog te verkla- n en toe te lichten. e<w' ^el:>ben goede hoop, dat als de aferentie. die ongeveer een maand 31 duren, zal zijn geëindigd. Europa "iet meer vastheid en zekerheid de eg naar de opbouw zal kunnen be- andelen. Waar een goede wil is, daar ook een weg en de goede wil is •'inwezig, zowel bii Engeland als bij "merika en Rusland. het geroddel van de bittertafel, doch 'gat ons onze nuchtere Hollandse geest bewaren, want daarmee alleen kunnen "te aan de slag tot herstel en opbouw Van ons geteisterd werelddeel. B In Kansas zijn vijf Duitse krijgs gevangenen, die waren beticht van moord op een medegevangene ir>- Januari 1944 en deswege ter dood Waren veroordeeld, gisterochtend op gehangen. Zij zijn de eerste krijgs gevangenen die in de Ver. Staten z'ih terechtgesteld. Allen tobben zij uitgemaakt van Rommels «tiudxaftciit in Afrika. Lonen worden niet uitbetaald. De collectieve boerderij wordt be heerd door een directeur en een ad ministratieve staf, welke elk jaar door alle boeren wordt gekozen; elk lid van die staf is voor zijn afdeling verantwoordelijk. Aan degene, die de afdeling veldarbeid heeft moet door de ploegen rapport worden uit gebracht; een ander is weer belast met de wijngaarden of de boom gaarden- Aan de collectieve boeren wordt geen loon uitbetaald; ze ontvangen hun deel naar verhouding van hun bijdrage aan het werk. Nadat de oogst is verkocht, ontvangt ieder zijn of haar deel van de opbrengst en het geld. B-v. ieder zal een zekere hoe veelheid graan ontvangen, dat door de maalderii van de boerderij wordt gemalen. Het productie-overschot wordt verkocht voor prijzen die door de regering zijn vastgesteld en de kas wordt dan op een dergelijke ma niet verdeeld- Verscheidene boeren hebben flink geld gespaard. Er zijn duizenden voorbeelden, dat collectieve boeren sommen van 1000 tot 20 000 roebel gaven voor de landsverdediging. Ge deeltelijk ziin deze hoge spaargel den natuurliik een gevolg van het tekort aan koopbare goederen. De koopkracht van het publiek staat hoog door het geringe aanbod. Wel goed, maar geen goed De vraag naar goederen heeft tn Rusland zijn hoogtepunt bereikt. Dikwijls moet een collectieve boer derij jaren wachten voor ze een gra- mofoon, een fiets of een ander half- luxe artjkel kan kopen. Dit' is een gevolg van de energie die besteed werd aan de Vijfjaren plannen, aan de fabrikatie van „ka pitale" machinerieën en locomotie ven en ook aan het feit. dat de Sow- ietindustrie meer en m""r op de oor logsproductie moest worden inge steld. Twee procent van hetgeen de col lectieve boerderijen opbrengen, is be stemd voor de wezen, ouden van da gen en de arbeidsongeschikten. Dan is er een ontwikkelings- en ontspan ningsfonds om sportartikelen voor de jeugd te kopen muziekinstrumenten voor het boerderijcorps,' boeken voor de bibliotheek, films en om toneel- en muziekgezelschappen te betalen. Zomers zijn de voornaamste schouw burgen in Moskou, Leningrad en an dere steden gesloten en gaan de ge zelschappen op tournée en bezoeken collectieve boerderijen op honder den kilometers afstand van een stad Elke boer ook eigen grond Behalve het collectieve land- en magaziin-werk heeft elke collectieve boer zijn eigen stukje grond. Hier kan hij groenten telen, fruitbomen d'anten of maïs verbouwen. Hij mag ook een koe. 20 tot 40 schapen, 2 of 3 varkens en zoveel pluimvee als hij an voeren, erop na houd°n. Over Ie opbno-gst van z'in grond mag' de boer naar wens beschikken binnen de beperkingen van de Sowtet prijs controle. De opbrengst van de col lectieve boerderijen zelfs wordt op contract verkocht aan regerings voedselopslagplaatsen en soms direct aan restaurants of gemeentelijke in stanties. Alle 'gebouwen en toebeho ren van de collectieve boerderijen zijn eigendom van de boeren. De in ge bruik zijnde grond is niet hun eigen dom, want in Rusland is al het land blijvend bezit van de staat. Maar zij ontvangen het van de regering op een „eeuwig contract" in huur, vrij van alle lasten. Geen „domme" boeren! In vroeger dagen keek het Russi sche volk laag neer op den onweten den, onontwikkelden boer. Maar nu wordt de boer ook opgeleid. Er is geen dorp zonder school. De boer volgt wetenschappelijke landbouw- cursussen. Hij kan een „trekker" re pareren en rijden- De stad is in ze kere zin naar het platteland gekomen en dat heeft den boer radicaal ver anderd. Eens had hij geen begrip van de wereld buiten zijn afgelegen dorp. Nu woont hii de talrijke boerenver- gaderingen bij in de steden en goed kope reisfaciliteiten maken bet hem mogelijk om de vacantie door te brengen in andere delen van het on metelijke land. De collectieve boerderijen, die met veel lijden en opofferingen tot stand ziin gekomen, zijn nu dien ingewor teld in het gemeenschappelijke leven van millioenen Russen- In 1941 wa ren er bijna 250.0O0 van zulke boer derijen in Rusland! Vele boeren maken nu deel uit *an het Rode Leger, maar zü ver langen naar de dag waarop zij zul len mAgen terugkeren naar hun zo geliefde akkers. Lichte gevallen zullen worden vrijgelaten Het aantal gevallen, dat door de tribunalen zal moeten worden be recht, wordt thans geraamd op niet minder dan 180.000. Dit betekent zulk een stortvloed van gearresteerden, dat het straks onmogeliik zal blijken al deze men sen op de duur onder arrest te hou den. Et, zullen dus aanstonds vrijla tingen komen. Dit op vrije voeten stellen wil natuurliik niet zeggen dat de betrokkene niet voor het tri bunaal zal behoeven te verschiinen. Ook zal hij zich niet op straat mogen vertonen, zijn arrest wordt veran derd in huisarrest, terwijl voor elk geval een curator wordt aangawezen die een oogje in het zeil moet hou den. Nog is het niet zo ver. Men ver- wondere zich echter niet, wanneer aanstonds soortgelijke vrijlatingen- plaats hebben. De tribunaalrechtsspraak is ver- smderd en wel zodanig, dat de leken daaruit worden verwijderd. De prao- tijk schijnt te hebben uitgewezen, dat het beter is de rechtspraak in handen te leggen van een jurist- rechter. De lekenrechters bleken niet objectief genoeg. Het systeem van leken-rechtspraak' blijft echter gehandhaafd in het Hof van Beroep, „Handen onder kin Voorwaarts zijwaarts sluiten!" Blijf niet staan, daarbuitenl Freddie, Miep en Daan Zwemmen al als ratten Greetje achteraan Blijft met water spatten „Kun jij 't nog niet goed?? Ga het dan maar léren! 'n Kind van Holland moet Zich in 't water.... wéren!!" Corry de Haas. Truman naar Nederland In Washington blijven geruchten da ronde doen. dat president Truman niet alleen Duitsland, Italië en EngelantL maar ook N e d e rl a n d, België. Dene marken en Noorwegen zou bezoeken. OOK DE COMMISSARIS DER KONINGIN KAN VOORTAAN ZUIVEREN. In Noord-Holland is de .poli'ieke ontwikkeling zo ^nstig gebleken, dat de regering heeft besloten ten aanzien van de zuivering, de twede faze te doen ingaan. Dit betekent, dat de zuivering niet alleen meer plaats heeft door het M. G., doch dat het gemeente- en provinciaal personeel wordt gezui verd door den Comm. der Koningin. De zuiveringscommissies blijven on veranderd, ze brengen echter voort aan hun adviezen uit aan den Comm. der KoningTn. Hieraan zijn twee voorwaarden verbonden: le. De Comm. der Kon. mag déze bevoegdheid niet overdragen aan den burgemeester. 2e. Het M. G. mag te allen tiide zelfstandig zuiveren. Om deze reden ontvangt het M. G. een copie van alle adviezen door de Zuiverings commissies uitgebracht. Geen van beide m instanties kan be slissingen van de ander ongedaan maken- Steeds meer tekenen wijzen er op. dat Churchill een ontmoeting zal heb ben met generaal Franco. Franco heeft Madrid verlaten Ook de Spaanse minister van buitenlandse zaken heeft Madrid verlaten. De Engelse marine-attaché in Madrid heeft een onderhoud gehad met Chur chill. die momenteel in Zuid-Frankrijk vertoeft. De grote luchtaanval op Tokio, die gistermorgen begon, heeft de geallieer den de volkomen heerschappij in de lucht boven de Japanse hoofdstad be zorgd. Bij de aanvallen op de vlieg velden werden 154 Japanse machines vernield of beschadigd Geen enkel Amerikaans oorlogsschip heeft schade opgelopen en geen enkel vliegtuig werd boven Tokio neerge schoten. De Japanners hebban geen poging tot tegénweer gedaan; 2 Japanse verken ningsvliegtuigen werden neergeschoten. Door een nieuwe landing op de West kust van de baai van Balikpapan wordt deze Qg gehee! door de geallieerden be heerst- Het gebied van de olieraffina derijen van Pandansari is In geallieer de handen Enkele kilometers ten N O. van het vliegveld Manggar bieden de Japanners nog hevige tegenstand. In Washington is bekend gemaakt, dat Amerikaanse deklandingsvliegtuigen in de laatste 18 maanden 10.000 Japanse vliegtuigen hebben vernietigd en 1*006 Japanse schepen tot zinken gebracht of beschadigd hebben

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1