HELDERSCHE COURANT Krijgen we spoedig leer en schoenen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Helpt de Boeren! Volksherstel Het proces Pétain. De Helderse Zeevaartschool WOENSDAG 26 JULI 1M5. D#n Holdsr VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Hoofdredacteur: j. bijlsma ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen i 3.00 j, En ge helpt» U zelf. Nee, waarde lezer en lezeres, laat ons daar vandaag niet over praten, over wat de boeren teJcort geschoten zijn in de vijf bezettingsjaren. U hebt een waslijst vol klachten over boeren, die U bij de deur hebben af gescheept; over boeren, die U een uur of langer in de kou hebben laten staan voor een litertje afgeroomde melk; over boeren, waarvoor U de linnenkast hebt leeggehaald om hun zolder met textiel te vullen; over boeren, die U in de nek hebben ge keken en prijzen hebben gevraagd voor boter, die uw weekinkomen ver overtroffen. We zijn het in dat op zicht roerend met elkaar eens, die boeren waren a-sociale elementen. Ze behoren, als iedere zwarte han delaar, buiten de gemeenschap, ze behoren geen enkel voordeel te heb ben van hun shylock-methodes, ze behoren ook tot hun hemd te worden uitgekleed door den belastingambte naar. Ja, dat behoren ze Maar wacht nu eens even. Wij mensen zijn zo geneigd te generalise ren en 'dan deugt er geen enkele I boer meer, omdat misschien vijftig zestig of zeventig procent misbruik gemaakt heeft van de bevoorrechte positie waarin ze verkeerden. Maar die 30 procent dan of was het er twintig? Die hebben toch maar klaar gestaan, die hebben gegeven, telkens weer, die hebben zich niet verrijkt, die hebben de gemeenschap gediend ijj de beste zin van het woord. En die boeren waren er, meer dan we eigenlijk wel willen geloven. We hebben er voorbeelden van, niet eén of twee, maar vele. En hebt U zich ook wel ooit rekenschap ge geven van de moeilijke omstandig heden waarin ook de boeren verkeer den? Weet U wat het zeggen wil van zonsopgang tot zonsondergang over stroomd te worden met de vraag Paar eten, met de klacht dver hon ger. met het aanbod om tegen hoge Prijs toch iets af te geven? „Ik word gek van", klaagde eens zo'n goe- e hoer. Driehonderd mensen kwa- men in twee uur tijds aan zijn deur en dat ging dag in dag uit door. Hoe zou U gereageerd hebben? Maar ge noeg hierover. De boeren, de goede en de kwade ebben onze hulp nodig voor het -nenhalen van de oogst, dat is het oedsel voor U en voor mij. En wat '•o't U nu doen? U, die vorig j^ar oussehien dag aan dag door de ko- j^nstoppeis gekropen hebt om *ren te lezen? Zult U nu het rijpe op de akkers laten staan? Of u 1 U meehelpen? kuisend val het graan" ••Sikkels blinken, sikkels klinken Zult U dit lied gaan beluisteren en armen vol het gouden graan agen naar de schoven? Natuurlijk doet U dat! U helpt den boer, maar U helpt ook U zelf en uw kinderen, uw ouden buurman, ^'e niet meer helpen kan, maar ook n boterham gebruikt, kortom, u 'Pi de gemeenschap. Geeft U op, vandaag nog, bij de 'eidsbeurs uw hele vacantie of ean deel ervan en hebt U niets an ders te doen, duik dan nu niet weg, *naar gaer wordt op u gerekend. B. Een somber beeld. (Van onzen specialen verslaggever). Toen we naar het zuiden vertrokken, vroegeff enkele kennissen ons: Probeer schoenen voor me te krijg2n. Schoenen. We weten, dat heel- Nederland er naar snakt weer eens een paar behoorlijke schoenen aan zijn voeten te hebben. Helaas, men zal ze voorlopig nog wel niet kunnen kopen, tenminste niet langs de normale weg. Evenals in' het Noorden lopen de meeste kinderen in Brabant op klep pers, klompen of vertrapte s«hoenen. De ouderen hebben ook niet veel meer. Het is nog precies zo als voordat de Engelsen kwamen. Ja, er is één ver schil. De schoenenwinkels etaleren prachtige schoenen tegeh niet te hoge prijzen, maar ze zijn op de bon. En bonnen krijg je niet- We vroegen ver der en vernamen de volgende sombere feiten. De meeste schoenfabrieken staan nog stil of maken rieten schoenen. Een en kele draait, maar de productie komt meestal niet uit boven 1 pet. van de vroegere productie. Een fabriek welke eens in een bepaalde tijd 1000 «paar schoenen fabriceerde, levert nu niet meer dan 10 paar af in dezelfde tijd. Het leer voor reparatie is ook mini maal. De zendingen, die worden inge voerd dragen de letter W ?n dat bete kent. het slechtste soort leer dat er is. het z.g. kopieer. In het Zuiden heeft men nu voor de tweede maal sinds de bevrijding een bon gekregen voor schoenenrepa- ratie- Maar op vijf bonnen kun je net 1 paar schoenen laten verzolen.... De fabricatie van kleppers en biezen schoenen vindt nog volop voortgang. Het zal nog wel een iaar duren eer er op grote schaal schoenen gemaakt kun nen. worden. Wij brengen U geen verblijdende be richten, maar menen dit toch bekend te moeten maken, opdat men ook wat deze zaken betreft geen hoge verwach tingen gaat koesteren. Voorlopig hou den we ons dus nog maar bij de „be faamde" kleppers..—. In aansluiting hierop geven wij nog enkele gegevens door welke werden verstrekt op een persconferentie te Eindhoven. De schoen- en lederfabrie ken behoren tot de bPÖriiven. die het meest effectief door de Duitsers ziin leeggeplunderd. Deze tek van bednif is daarom nog altijd sle-hts voor een gering deel weer In w rking. Er was na de aftocht der Duitsers nog zeer weinig leer over. waarvan een deel nog clandestien naar België verdwiint. De productie van zoolleer was in Januari nog nihil. De schoenproductie zelf be draagt nu nog slechts 15 pet. van de (H.A.R.K.) Voor wie gaan wij zorgen? Eindelijk hebben wij bericht ontvangen waar onze ingezamel de goederen naar toe gaan Alkmaar zorgt voor: Heusden. West-Friesland voor: Dongen, Chaam Berkel en Huiten. Omgeving Alkmaar en Kenne- merland voor: Loon op Zand. Spran-Capelle, Vlijmen en Was pik. Kop Noord-Holland voor: Gil- zen, Alfen en Baarle Nassau. Het vervoer zal per schip plaats vinden. •Wij zullen trachten in ons „hoekje" U van alles, op de hoogte te houden. Toont nu, waartoe ons district in staat is! normale maandproductie. De moeilijk heden voor grondstoffenvoorziening der schoenindustrie (alles hangt hier af van de huiden, die uit Zuid-Amerika moeten komen!) zijn nog enorm- Een lichtpunt. Later werd medegedeeld, dat door de regering in de Ver. Staten een half millioen paar schoenen zijn gekocht, die thans op komst zijn. Een klein licht puntje dus, maar dit getal 'vult nog slechts 6 pet. van de thans bestaande behoeften. Hopen we dat de betreffende instan ties achter deze zaken snelle vaart zul len zetten, opdat althans voor de ko mende winter in de uiterste noodge vallen zal voorzien worden. Stormachtig en dramatisch begin. Gistérmiddag is een aanvang ge maakt met het proces tegen maarschalk Pétain. De eerste zitting is zeer storm achtig en dramatisch verlopen. Op een gegeven ogenblik was het rumoer op de tribune zo groot, dat de president bevel gaf deze te ontruimen. Maarschalk Pétain verklaarde, dat hij het Franse volk heeft gediend en dat hij gekomen is om daarvan rekenschap af te leggen. Hij verklaarde verder, dat tret hof het Franse volk niet ver tegenwoordigt en dat hij op geen enkele vraag zou antwoorden. „Ik heb de Franse legers naar de overwinning geleid. In de tragische dagen van ziin geschiedenis heeft Frankrijk zich tegen mij gekeerd. Toen ik om een wapensti'stand verzocht, verrichtte ik een beslissende en red dende daad. waarmede ik de vrijheid van het Franse rijk verzekerde. Ik heb van mijn macht gebruik gemaakt om het Franse volk te beschermen. Voor het Franse volk heh ik mijn prestige op het spel gezet. De Duitse bezetting hoeft mij Bedwongen besluiten te ne men en daden te verrichten, waaronder ik meer geleden heb dan gij. Indien ge mii veroordeelt, hoop ik dat die ver oordeling de laatste zal zijn, maar ge zoudt een onschuldige veroordeien. Ik verlaat mii op Frankriik", aHus Pétain Vervolgens ging de president van het Hof over tot het horen van de getui gen. De eerste getuige was de oud-nre- mier Paul Beynaud. Deze herinnerde in zijn verklaring a: d militaire situatie in het voorjaar van 1940: De snelle Duit se doorbraak in het Noorden en het onvermogen van generaal Gamelin, over wien Revnaud overigens waar derende woorden sprak, om deze aan val te keren. Revnaud heeft toen Wev- gand doen benoemen tot opperbevel hebber en Pétain in zijn kabinet op genomen- Revnaud schetste de ponula- riteit van Pétain in die dagen hij was een figuur van marmer", en alle par tijen waren met deze beslissing ten zeerste ingenomen. Na de val van St. Quentin echter verklaarden Weygand en Pétain. dat het na het verliezen van de slaa om Frankrijk noodzakelijk zou ziin Duits land om wapenstilstand te vragen, om Frankrijk voor grotere onheilen te be hoeden. Er bestond geen mogelijkheid od dat moment om Weygand en Pétain te vervangen, en Reynaud besloot om. wanneer dat noodzakelijk mocht wor den. naar Noord-Afrika te gaan om daar het verzet voort te zetten. Rey naud verklaarde: „Ik heb toen een fundamentele fout gemaakt, ik heb ge loofd. dat de vaderlandsliefde van deze beide mannen groter zou zijn dan hun persoonlijke eerzucht en hun persoon lijke haat". Den Helder had zijn Zeevaart school; zij stond goed in Nederland bekend. In Mei 1941 werd de Zee vaartschool op last van de Duitse overheid opgeheven. Van de kant van h?t Gemeentebestuur deed men nog pogingen om de school ergens anders voort te zetten, doch men boekte geen resultaat. Het ligt voor de hand, dat de Zee vaartschool weer gaat beginnen. Men heeft het plan opgevat de cur sus, zo dit enigszins mogelijk is, per 1 Sept: as. te doen aanvajigen De leraren zijn grotendeels aanwe zig, terwijl het schoolgebouw aan het Ankerpark in gebruik kan worden genomen. Een internaat zal weder om aan de Zeevaartschool verbon den zijn. Voor de oorlog had de school al leen een A-opleiding; men wil nu pogen daar een B-opleiding aan toe te voegen. Wij hebben vertrouwen, dat onze Zeevaartschool wederom die bloei zal krijgen, welke zij voor de oor log had. Landwachters en N.S.B.'ers voor het tribunaal. Interneringsstraffen van 10 jaar. Het Bredase tribunaal heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de, zaak tegen een lid van het roemruchte Landwachtcorps. Het was een 28-jarige inwoner van Breda, die natuurlijk: ook N.S.B.-er was geweest. Hij had mee- geholpen aan huiszoekingen en had er voor gezorgd, dat een van zijn me-*' deburgers in een berucht Duits con centratiekamp belandde. Het tribunaal vond de hoogste straf voor hem op zijn plaats, n.1. interne-, ring voor de tijd van tien jaar en ver- beurdverklaring van alle goederen van verdachte. Iemand, die zich ook' „verdienstelijk" had gemaakt als land- wachter (hij was tevens een N.S.B.-er en N.S.D.A.P.-er geweest) kreeg even eens 10 jaa>, plus verbeurdverklaring van alles. Tien jaar kregen ook een 37-jarige transportarbeider, die eerst bij de Landwacht was geweest en daarna bi#- de SS was gedaan, in welke „functie" hij gevangenbewaarder te Vught was geweest, en een 47-jarige arbeider, die zwaar N.S.B.-er en N.A.F.-er was. Een ex-handelsreiziger, die als chauffeur bij de Duitse weermacht ging, werd tot vijf jaar internering ver oordeeld. Een ander type, die vier jaan lid was van de N.S.B., chef van de dieast der leden-registratie was en propa ganda voor zijn organisatie maakte, kreeg eenzelfde straf. Een slager, die sympathiserend U<H van de N.S.B. was geweest, kreeg drie] jaar. Een 40-jarige fabrieksarbeider, die lid van de N.S.D.A.P. en het N.A.ft was geweest, werd tot vier jaar inter nering veroordeeld. Een sinjeur, die dienst had gedaan bij de N.S.K.K. en bovendien drie jaag op andere wijze in dienst van de Duit sers was geweest, werd veroordeeld tot drie jaar internering. Slechts weinige vrouwen heeft het- tribunaal voor het hekje gehad Eed- vrouw, wier man thans in Vught ver toeft. omdat hij N.S.B.-er was. heeft 10.000 boete gekregen. Zij kon de boete ruimschoots betalen. Het mens had zich onledig gehouden met het breien van sokken e.d. voor de*Gast front-Duitsers en zij was bovendien een tijd lid van de N.S.B. geweest.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1