Stadsnieuws Onze Oudjes Vrienden van den Waarheid Anna Paulowna. Kermissport. Wieringeii, TexeF. ONZE VISSERIJ BLOEIT., Om te illustreren, hoe de Helderse visserij momenteel is opgebloeid, geven wij hier enkele sprekende cijfers. In 1944 was de omzet f 46.000, van 1 Januari tot 1 Juni 1945 bedroeg dit getal f 18.500, in Juni 1945 alleen werd er voor f 52.000 omgezet, terwijl dit bedrag voor Juli tot nu toe reeds f 116.000 bedraagt. Daarbij komt nog, dat de kwaliteit van de vis aanzienlijk is verbeterd- Vroeger bevatte 750 kg vis 500 kg kleine vis; nu bevat 750 kg slechts 25 50 kg kleine vis. Door het Bedrijfschap van Visserij producten wordt, door medewerking van hot Militair Gezag, ruimschoots gasolie verstrekt. Momenteel wordt door 30 vaartuigen, waaronder botters en motorvletten, en kleine vletten de visserij beoefend. Toch naar en Helder? We hebben een lichtpunt ontdekt voor onze oudjes, die in hun evacu atie-oord met „smartelijk verlangen" uitzien naar het ogenblik waarop zij hun biezen kunnen pakken, om naar Nieuwediep terug te keren. Allereerst weet men dat er van de zijde van de bevoegde autoriteiten geen bezwaar wordt gemaakt tegen terugkeer, wanneer men maar geen zelfstandige woonruimte eist wan neer men dus bij familie of vrienden gaat inwonen. Dat is dus een moge lijkheid. De andere mogelijkheid is, dat zo dra bekend is, dat alle mensen, die terug moesten keren, werf, marine en gemeente, hun woningen hebben betrokken, een lijst opgemaakt wordt van de percelen, die nog beschikbaar zijn. Deze worden dan beschikbaar gesteld voor de oude Nieuwediepers in ballingschap. Natuurlijk is dat niet een kwestie van vandaag of morgen, maar het opent toch perspectieven voor onze verjaagde inwoners, da£ ze binnen afzienbare tijd kans krijgen terug te keren. En dan is er nog een derde kans, maar daarover kunnen we op 'het ogenblik nog niet schrijven, maar dat is ook een plan, om onze oudjes weer in de gelegenheid te stellen naar hun oude stad terug te keren. Met de uitvoering van dit plan gaat evenwel ook nogal wat tijd heen. Wij tippen het alleen aan om onze oude stadgenoten een riem onder het hart te binden, opdat zij niet het gevoel zullen krijgen, dat Den Helder een gesloten stad voor hen wordt. Zodra ons iets naders bekend is, zullen we het publiceren. Vrijdagavond j.1. vond hl de Witte Bioscoop een vergadering plaats van de Vrienden van de Waarheid. De spreker, de heer C. Geugjes, sprak over het onderwerp Waarheidsvrienden en de Democratische Volkspartij- Spr. behandelde, wat hij noemde, de "ijf taken van het Nederlandse Volk. 1. De voedselvoorziening. De Vrien den van de Waarheid stelden de .eis een nieuw, fris 'en verjongd voedsel- apparaat te scheppen. 2. Zuivering. Dat na twee maanden bevrijding nog geen richtlijnen gevon den zijn voor de noodzakelijke bedrijfs- zuivering, wekt sprekers ergernis op. De v. v. d. W. eisen: in de kortst mogelijke tijd een doeltreffende zuive ring. 3. Oorlog In het Verre Oosten. Het is in hét belang van de millloenen, die ouder de Japanse druk staan, dat het Japanse fascisme zo spoedig mogelijk wordt vernietigd. De V. d. W. ac cepteren daarom een eventuele dienet- Plicht. 4. De Nederlandse Financiële Positie. P* oorlogsschuld en de financiële cbade, aangericht doot de Duitsei», NEDERL. MAR^IE-OFFICIEREN AAN BOORD VAN ENGELS VLIEGDEKSCHIP. Een speciale Reuter-correspondent aan boord van het Engelse vliegdek- schip Emperor schrijft: „Zeven dagen lang stoomt ons Smaldeel nu al in het zicht van de Japanners tijdens een actie van de Britse Oost-Indische vloot, welke tot nu toe namelijk in actie is geweest in het gebied van de Nicobaren en de Andamanen en het gebied van Noord-Sumatra. Wij lokken de Japanners uit tot een gevecht, maar het geval is, dat ze zich niet laten zien. op twee vliegtuigen na, waarvan er één werd neergeschoten. Dit ge beurde door een Néderlandsen offi cier. Aan boord, van dit schip bevin-j den zich namelijk zes officieren van de Koninklijke Nederlandse Marine- vliegdienst. die zich vrijwillig bij ons hebben aangesloten, mede omdat zij die goed kennen. Zij hebben daar vóór de oorlog gewoond en zijn dus tevens op weg naar huis. moet, volgens de V. v. d. W. betaald worden door hen, die in staat zijn deze lasten op te brengen. 5. De wederopbouw en het herstel v- d. Ned. Volkskracht. Men verlangt, dat de bedrijven zullen worden genationa liseerd en gericht zullen zijn op de behoefte van het Ned. Volk; de V. v. d. W stellen de eis. dat het gebruik van de grondstoffen zal zijn in het belang van ons volk. Politiek zag spr. de noodzaak in van het vormen van een zo groot mogelijk, zoals hij het noemde, Democratisch Blok. Het Democratisch Bolk wil een fusie -zijn tussen volksgroepen, die democratische vernieuwing voorstaan, en geen propaganda instituut van één wereldbeschouwing zijn, evenmin als beginselloos. De V. v. d. W- is nog een onvaste groep, waaraan nog vorm zal gegeven moeten worden, men staat de socialis tische gedachte voor en meent de ar beidersklasse, intellectuelen, boeren en middenstanders in zich te kunnen op nemen. Hoewel debat niet was toegestaan, werd nog van gedachten gewisseld tus sen spreker en een drietal aanwe zigen, waarbij bleek uit het antwoord, dat de heer Geugjes aan een commu nist gaf, dat men het marxistische be ginsel en program niet verlaten heeft, doch. integendeel de formatie der ar beidersklasse en proletariërs een vol komen marxistisch program heeft meegegeven. TIVOLI. Abe Lincoln, een film van grote waarde Wij zagen de R.K.O.-film „Abe Lincoln, geregisseerd door John Crom- wel. Deze film geeft de levensgeschiede nis van Abraham Lincoln vanaf zijn 22e jaar tot zijn verkiezing als presi dent- Wij zien hoed johge Abe, geboren en getogen op een boerderij in Ken- tucky, zichzelf ontwikkelt tot iemand, die bepaalde, vaststaande denkbeelden heeft over politiek, slavernij, staat kunde en de wetten van menselijkheid en samenleving. Wij zien, hoe deze man reeds in 1835 zich opwerpt als be schermer van de onderdrukte bevol kingsgroepen, met name de negers. Wij ondergaan zijn gelovig idealisme. Wij zien zijn strijd voor vrijheid en recht. Wij horen zijn vurige redevoe ringen, zijn rake opmerkingen, »wij be wonderen zijn gevatheid en fijne geestigheid. Wij volgen zijn weg; wij. zien hoe zijn wrouw Mary Todd hem schraagt in de geweldige arbeid, die hij verricht voor het welzijn van het gehele Amerikaanse volk. Abraham Lincoln, wij leren hem kennen als een waar humanist, die door een krachtig geloof en een op recht idealisme zijn volk tenslotte weet voor te gaan in de strijd voor vrijheid, welvaart, gelijkrechtigdheid en geluk. Het spel js heel goed, opnamen en draaiboek, niets dan lof- Maar wat het op aan komt i». het feit, dat wij hier een film hebben, die van overwegende betekenis is voor deze tijd, nu wij staan bij de puinhopen van een ver woest land, dat zal moeten worden opgebouwd als gelijkwaardig onderdeel van de wereld-samenleving, niet slechts materieel, doch bovenal geestelijk. Wij raden ieder aan deze film te gaan zien en te beleven. Zij kan ons helpen de weg te vinden, die nodig Is om uit deze chaotische periode vandaan te konen. B- DE ROSKAM IS DANCING GEWORDEN. Zaterdagavond is café-dancing „De Roskam" geopend. Men heeft een zeer gezellige dansvloer aangelegd, waarbij de verlichting buitengwoon aardig is; deze valt namelijk van boven in dcfor een glazen plafond. Zondagavond werd er gedanst; de Continental Hotclub o.l.v. Jan van 'Loo verzorgde de dansmuziek. Het doet goed eindelijk eens een vocalist te horen, die tenminste zingen kan en dat op verdienstelijke, maar toch eenvou dige wijze. Het samenspel was goed- Een gezellige dansruimte. Jammer, dat wij onder de aanwezigen weer en kele dames ontdekten, die kennelijk met Duitsers hebben gescharreld. Kan men deze „dames" niet weren? Het wordt tijd, dat men dansen leert. AVONDGEBED DOOPSGEZ. KERK. Te beginnen met ingang van heden avond zal in het Avondgebed worden behandeld de tien geboden. BKC had ter gelegenheid van de kermis 2 Helder-elftallen uitgenodigd. Het leek in het begin een pechmid- dag te worden. Regen scheen er wel en Helder scheen niet te zullen ko men. Het is echter goed gegaan; het is steeds droog gebleven er. Helder was ook present, zij het dan ook door autopech 1uur te laat. De 2e elftallen der beide verenigitv- gen speelden nu tweemaal een 1/, uur. Het was een vrij gelijk opgaande wedstrijd. Dé schuin over het veld staande harde .wind deed wel enige afbreuk aan het spel. De BKC-reser- ves beschikken thans over een goeden midvoor. Ex-doelman Prins gevoelt zich ook op deze plaats al aardig thuis en door zijn snelheid namen de geelzwarten de leiding en stonden met rust met 20 voor. Reeds kort na de hervatitng verkleinde Helder de achterstand en stelde alle pogingen in het werk om gelijk te maken. Ook zij bleek een goed midvoor te hebben. BKC wist echter aan de druk weer stand te bieden en door Oele de stand op 3—1 te brengen. Nog gaf Helder zich niet gewonnen en de eindstand werd 3—2. De Helder-voorzitter Breg- man leidde goed. Daarna kwamen de le elftallen in het veld. Helder telde enige invallers, waaronder de keeper uit het vierde elftal, terwijl BKC het zonder van Teulingen moest stellen. Ondanks de harde wind is het een vlotte wedstrijd geworden, waarin BKC met niet min der dan 5—1 zegevierde. Was Helder dan zo slecht? Wat de ochterhoede en middenlinie betreft: neen. De voor hoede echter combineerde wel aardig, maar het bleef te kort en er zat geen vaart achter. Daarbij was de BKC- defensie goed op dreef. Zij aarzelde geen moment en ruimde steeds flink op. Ook de BKC-middenlinie. was er heel goed in- Vooral Paardekooper en Heyblok lieten vele goede dingen zien en zetten steeds weer de voorhoede aan het werk. Het was weer behoorlijk 4e klasse spel en ook het publiek zal door zulke wedstrijden de minder goede eerste wedstrijden vergeten. BKC begon tegen de wind, doch hoe wel Helder meest in de aanval was, waren de BKC-aanvallen niet van ge vaar ontbloot. En een drietal doelpun ten (2 van Blok en één van de Laat) kwamen uit deze aanvallen voort, ter wijl de witte voorhoede, steeds in de gelegenheid was te doelpunten, doch zonder resultaat. Na de rust ongeveer hetzelfde beeld. De Helder-middenlinie, nu tegen wind spelend, wist toch steeds weer de voorhoede de bal toe te spelen. De backs stonden tot aan de middenlijn. De Helder-voorhoede bleef echter traag en slechts éénmaal werd keeper Dirks gepasseerd. Aan de; andere kant was het ver naar voren opstellen der Helder-backs een gevaar, daar BKC over een snelle voorhoede be schikte. Bij een der geelzwarte aan vallen kreeg Teekelenburg de bal verkeerd op het hoofd en op werkelijk goede wijze kopte hij in eigen doel. Blok wist ook nog éénmaal te scoren en zo kwam het einde van deze. door den oud VTJC-speler Koos van Gelder correct geleide wedstrijd- HANDBAL DAMES DOKEVHAV» Om déze „Anna PaulownaDe*. Helder"-middag volledig te makeiv kwamen de dames in het veld. aard hadden zij het meest met de wfcuH te kamper^ Handbal is, mits goed gespeeld, minstenR even aantrekkelijk als voetbal. Det sport is in Anna Paulowna nog jongt dus kan goed spel nog niet verwacht; 'worden, maar wij kunnen zeggen: bet wordt beter. De thuisclub speelde een» tamelijk goede wedstrijd tegen het met verschillende invallers verzwakte HAVj team. Om niet voor de heren onder, t» doen, wonnen de DOKEV-dames ookJ met 5—1, waarbij Fie de Schipper, het grootste deel der doelpunten voor hocat rekening nam. EERSTE VERGADERING „NUT EN GENOEGEN". Zaterdagavond hield Nut en Genoö» gen haar eerste vergadering ne de oorlog. De voorzitter, de heer J6 Mooi, opende de vergadering met eera woord van welkom, in 't bijzonder iw» die leden, die uit Duitsland wnreut teruggekeerd. De heren Mooi en Vink» werden met alg. stemmen herkozen terwijl de heer Roggeveen in dft plaats kwam van den heer Koorn. El werd besloten om in September m! mogelijk een jongedierendag te houden; wanneer er mogelijkheid bestaat on» hier keurmeesters voor te krijgen ztjnw ofschoon de reisgelegenheden nog heel moeilijk zijn. Er kwamen be dankjes, terwijl '4 nieuwe leden zicfai lieten inschrijven. Hierna werden nog enige bsprekingen van huishoudelijke aard gevoerd. Daarna sloot de voor zitter de vergadering met een wooxd van dank aan alle aanwezigen. WIERINGER WIELERBAAN. Voor de derde maal zijn wedstrij den verreden. Amateurs en profs gaven wat ze konden om het programma te doen slagen. Het was jammer dal et zo 'n harde wind was, zodat er niet zoveel publiek was' opgekomen. De uitslagen waren als volgt: I. le rit omnium Van Vliet en Derksen, sprint over S baanronden: J. Van Vliet in 13 1/5 sec: 2. Derksen. II. le manche van de wedstrijd acB- ter motoren, over 20 km: 1. Klink (gangm. Groen) 24 min. 25 4/9 sec.; S. Buis (gangm. Schleebaum) 1/, wiel; Si Kropman (gangm. Kremer) 500 meter. III. Af val wedstrijd voor amateoro: 1. J. E. de Bruin, 2. Kroon en N. Bruin. IV. 2e rit omnium Van Vliet—Derk sen, sprint over 3 baanronden: 1. Van Vliet 13 4/5 sec.; 2. Derksen. V. 2e manche achter motoren ©ver, 20 km: 1. Klink (Schleebaum) 23 min. 19 2/5 sec; 2. Kropman (Groen) op 20 meter; 3. Buis (Kremer) op 540 roeter. - VI. 3e rit omnium Van Vliet—Derk sen, tijdrit over 400 m met vliegende» start: 1. Van Vliet 26 3/5 sec.; 2. Derk sen 27 sec. t VII. 3e- manche achter motoren over 20 km: 1. Kropman (Schleeebaum) 29 min. 46 1/10 sec.: 2. Klink (Kremer) gq 430 m; 3. Buis (Groen) op 1120 m. Klink winnaar totaal en Kropman SL VIII. 10 km voor amateurs: 1. 5, E. de Bruin in 16 mil). 22 3/5 sec.; 2* D. Kroon, 3. N. J. Bruin; 4. en i. K» Middelbeek en J. J. v. Rijo, beidé 09 1 ronde. IX. 4e rit omnium Van Vliet ea Derksen, 10 km achter motoren: Z( Derksen (Schleebaum) 18 min. 25 sec-i 2. Van Vliet (Kremer) 150 meter. Winnaar omnium is dus Van Vliet met 4 pnt, 2. Derksen met 5 punten. Zaterdag 28 Juli wederom wedstrtH den achter motoren, waaraan deelne-v men: Van Vliet, Maltena, Boeyenfc Klink e.a. BURGERLIJKE STAND, van 13 tot en met 19 Juli '45. Geboren: Marius Witse, zoon van K.- J. Gieles en M- van Sijp. Jacob, z vw J. Bruin en T. Bruin. Johannes Fran- ciscus z. v. A. J. van Beek en J- Geert# Ondertrouwd: P. Kleve en J. Hemel rijk. W. Brouwer en A Geervliet. H« J. Craanen en J. Hemelrijk. Getrouwd: A. de Veij -an O. L. Schulg» POLITIE. Gevonden voorwerpen: Een kinder— wantje, een ceintuur, distr.bonnen e# een hoofddolk.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3