HELDERSCHE COURANT r Een machtige vloot in de strijd JAPAN wijst capitulatie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Geruisloze REVOLUTIE Mei H.Ms. ,,Floris" in de invasie En terwijl het bombardement voortging De jeugd deze winter SCHOENEN J van de hand CHURCHILL niet terug naar Potsdam Olie in Nederland MAANDAG 30 JULI 1945. 69c Jur;ao( Mf, S» VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen f 3.00 „Geruisloze revolutie" noemden de Engelse bladen de grote politieke ver andering, die zich in Engeland heeft voltrokken. En dat is wel de juiste be naming. Een maatschappelijke om kering gaat gepaard met daverend ge weld, met het offer van vele mensen levens. Een verandering in de geest van de mens voltrekt zich in de stilte- Niemand had verwacht, dat de poli tieke verandering in Engeland zó groot en zó ingrijpend zou zijn. Engeland was behoudend, was conservatief en nu heb*- - de geest zo veranderd, dat er een radicale verschuiving heeft plaats gehad van rechts naar links, maar gematigd links, want zo kunnen we de Engelse arbeiderspartij wel betitelen. Het Engelse volk heeft geen radicale zwaai gemaakt van uiterst rechts naar uiterst links, het heeft niet zijn ver trouwen gezet op de communistische partij, die met één zetel meer, of in to'aal twee zetels, in tmt nieuwe La gerhuis zitting zal nemen, maar het heeft zich toch ook wel zeer duidelijk uitgesproken, dat het 'n Engelse con servatisme opzij gezet heeft, dat het daarmee heeft afgedaan. Het kiest een nieuwe richting, de richting van de sociaal democratie of van het demo cratische socialisme, zoals het in ons land heet. Dit verschijnsel is niet vreemd. Het voltrekt zich over geheel Europa. Er ia in alle landen van West-Europa een verschnrvjng naar links en al naar de geaardheid van de bevolking is die richting meer of minder radicaal. Ook in ons land kunnen we hetzelfde ver schijnsel verwachten, wanneer straks het volk zal worden opgeroepen ter stembus. We kunnen een periode van socialistisch bestuur in ons werelddeel tegemoet zien. We kunnen daarbij dus rekenen op belangrijke sociale veran deringen en wij vertrouwen, dat de arbeiders daarbij wel zullen varen- Een socialistische regering zal ook betekenen een veel meer ingrijoen door de staat in het bedrijfsleven. Een ordening van bovenaf. Daar in zit op zichzelf veel goeds, mits het niet zo sterk wordt gedaan, dat alle narticu- ler initiatief gedood wordt. Wij wen sen geen particuliere staatsbedrijfies e krijg.»n. me{ ambtelijke apparaten, at de grote bedrijven onder staats controle komen, zodat niet het parti- cu iere belang, maar het belang van e ^emeenschap domineert, daarbij ,"n, de gemeenschap alleen maar voor deel hebben. Voor Chiircliill is de uitslag van de- verkiezing zeker een teleurstelling weest. Ligt hier echter ook niet en symbolische uitspraak aan ten hondslag? was de man van de oor- m?, Welnu, het Engelse volk heeft dal >,deZe verhdezlngsuitspraak gezegd het de oorlog als geliquideerd e nst te beschouwen en dat msn nu nat vredesregering wil. Dat betekent Uur!ijk geenszins, dat men de strijd zelf11 dapan zal verslappen. Misschien 0 za' men harder toeslaan in het liik 0m tot een zo sPoed'g moge- wi'1 eir|dbeslissing te komen. Daarop lie' b0^ het ultimatum, dat de geal- 1 erden aan Japan zonden en dat he- werd afgewezen. 1 ?e za' de politiek tegenover Duits- g ziin? Het is niet onmogelijk, dat aa ?n<* 'n dat opzicht wat meer e n de kant van de Russen zal staan vP i er dus over het geheet een slapping zal komen in de bezetting lij. contr°le van het Duitse rijk. Dat na*! °ns bnscwenst, omdat het natio- ,nert 30^'al'stische monster wel slui- maar geenszins dood ie. tond™5'0"' interesseert ons in het bl- er hoe zal de houding van de ar- door Ltz. III A. C. VAN BEERS, Marine-correspondent. I. „We gaan den mof de laatste slag op z'n bek geven". Duidelijker had de commandant van Hr. Ms. kanonneerboot „Flores" de komende invasie niet kunnen aandui den. Hij keek het verblijf rond, waar de bemanning dicht opeen gepakt stond om te vernemen, waarom de „Flores" de bekende ankerplaats had verlaten. Er was geen uitbundigheid onder zijn mannen, maar het gegrijns waarmee deze korte en bondige aankondiging werd ontvangen, zeiden den comman dant genoeg. Deze mannen wisten wat oorlog was niemand behoefde hen te zeggen wat een invasie betekende. Wie de strijd in de Middellandse Zee heeft meegemaakt, die roept niet gauw Hoezee! Maar het was een opluchting om te weten, dat het nu eindelijk ging ge beuren, dat ze nu eindelijk na maanden van spannend afwachten een begin gingen maken met de bevrij ding van Europa en dus met de terug keer naar het vaderland. Hun aandeel in deze machtige onder- derneming zou niet groot kunnen ziin. Twee kanonneerboten Hr. Ms. ..Soemba" zou ook van de partij zijn was maar een sobere vertegenwoordi ging van de marine ener zeevarende natie. Maar het was goed om er bij te zijn en als het er straks op los ging zouden ze hun mannetie staan. De commandant legde hen de ope ratie uit, gaf hen een inzicht in de ge- we'dige organisatie Vierdu'zend sche pen... 6600 vliegtuigende taak van de „Flores".... Wanneer de aanval be gon zou de Nederlandse vlag in de eerste linie te vinden zijn. Zo hoorde het ook. nu de eerste rekening aan den gehaten vijand werd gepresenteerd. Naar het rendez-vous. De „Flores" stoomde naar het rendez- vous. Om tien uur in de avond zou men een Brits kruiser-eskader ontmoe ten om zich daarbij aan te sluiten Precies op het afgesproken uur kwa men fier de kruisers aanzetten, H.M S Belfast. Diadem. Argonaut en Oriën. De kleine „Flores" schaarde zich tus sen deze machtige schepen, als derde achter Belfast en Diadem. waarmede zij één bombardement zou vormen, en in kiellinie ging het om de Zuid. Zo ver men zien kon was de zee bedekt met honderden vaartuigen. Daar gleden "5e grimmige silhouetten van machtige slagschepen, sneden destroyers door de golven, Ameri kanen. Britten. Fransen, Polen, de grootste macht, welke ooit voor een operatie ter zee was biieen gebracht Dit moest gelukken. Wie zou tegen deze overmacht opgewassen zijn? beidersregring na afloop van de oor log zijn tegenover het militaire vraag stuk? Za' er een norit meer propaganda worden gevoerd of zal men een krachtige bewaping voor staan, als preventieve werking tegen over agressieve staten? Dat is ook voor ons land van grote betekenis, omdat we in vele opzichten zo afhan kelijk van Albion zijn geworden. We wachten af. de tijd zal het leren. B. De kruiserlinie stoomde op naar de boeien, die de ingangen van de mijn- vrije kanalen aangaven. In de vroege ochtend kwam men daar aan. En toen bleek hoe fantastisch goed de voorbe reidingen waren getroffen. Want die zelfde nacht nog hadden de mijn- vegers een aantal kanalen geveegd door het Duitse mijnenveld, dat moest word2n gepasseerd. Al deze kanalen waren nauwkeurig beboeid alles onder de neus van den vijand. Elk schip van de bombardements- greep had zijn doel nauwkeurig opge kregen, iedere officier van artillerie wist precies waar hij aan toe was. Het doel van de „Flores" was een 7.5 cm. batterij achter het kustpiaatsje Arro- manches-les-Bains, ten N.O. van Bayeux. De batterij bestond uit twee stukken en bestreek het strand, waarop één der Gealieerde landingen zou plaats vin den. Zij moest dus .zo snel mogelijk buiten gevecht word in gesteld. Geen kleinigheid, want zij werd door zware betoniagen beschermd en bovendien tyas de ligging zóó, dat de „Flores" haar vuur onder een scherpen hoek met de kustlijn moest uitbrengen. Kwart voor vijf in de ochtend van de invasiedag bereikte de „Flores" de haar aangegeven positie. Zij lag om streeks 14.000 meter van het doel. In de verte, aan stuurboord, drong de grote Amerikaanse aanvalsgroep op de kust in en men wist: De Soemba, strijdmakker uit de dagen van Sicilië en Napels, was daarbij. Daar lag de Atlantische Wal voor hen, de geduchte verdedigingsgordel van het bezette gebied, die onoverwin nelijk heette te zijn. In de ochtend schemering zag men de hoge kust, die elk ogenblk een hels vuur zou uit braken. De strijd begonnen. Achter de Flores brulden plotseling de kanons van de kruisers Belfast en Diadem. De strijd was begonnen. Dui zenden vuurmonden bulderden en loeiend boorden de granaten zich door de lucht, uiteen barstend op de kust. De vernieuwde vuurmonden van de Flores voegden zich daarbij en slinger den hu" 15 c.m. granaten op de vij andelijke stellingen. „Vuur!" als paarden werkten ze, de stuksbemanningen. Nauwelijks waren de drie zware kanons afgevuurd of reeds tuimelden de motor lange, lege hulzen rookend over de dekken. De scherpe stank van kruitdamp joeg over het -schip en benam den mannen bijna den adem. In de magazijnen, diep in het schip, tilden sterke kerels de 50 kilo wegende granaten in de liften. Snel werden ze in kanons geschoven en aangezet. Een belsignaal uit den commandotoren en weer sprongen de dekken onder de voeten der kanon niers omhoog en wiegelde de flores onder het geweld der slagen. Hier sprak de jarenlange oefening van het marine-personeel, hier spraken ook de concentratie en de wilskracht van de stukbemanningen, die zonder op te zien werkten en werkten. Salvo na salvo barstte daar op den wal uiteen. De kanonniers zagen de aanslagen niet maar ze wisten: Ginds is de vijand. Scheur hem uit mekaar!" En terwijl het bombardement voort ging, rolde een ontzaglijke, grijze golf van honderden landingsvaartuigen op de kust toe. Daartussen slingerden Een optimistisch geluid. Het doet ons genoegen, na het wat pessimistisch gestelde artikel van de vorige week, over het schoe- n en vraagstuk, vandaag een optimis tischer klank te kunnen laten horen. Er is de laatste weken veel in het Zuiden ten goede veranderd. De fabrieken zijn bevoorraad met leer en ze draaien op behoorlijke capa citeit. Van deskundige zijde ver zekerde men ons, dat zoals de za ken er op het ogenblik uitzien, ver wacht mag worden dat hoogstens over een of twee maanden met de distributie van schoenen zal worden begonnen en dat die distributie ruimer zal worden dan ze in de vijf oorlogsjaren is geweest. Vooral zal aandacht worden besteed aan kin derschoenen. Het schoenwerk op bon 2 is reeds sinds enige weken vrij. Men zij nu evenwel niet te opti mistisch. Er komt licht in het schoenenvraagstuk, maar opgelost is het natuurlijk nog niet. De be hoefte is te groot. Van de acht millioen Nederlanders zijn er zeker zes millioen, die op hun laatste schoenen lopen en de andere zijn ook zo langzamerhand aan een paar nieuwe stappers toe. Er is dus nog al wat nodig. Verwacht mag evenwel worden, dat de kkideran deze winter op nieuwe schoenen lopen. Vecht door tot het bittere einde. Volgens het Japanse nieuwsagent schap zal Nippon de proclamatie van de geallieerden aangaande onvoor waardelijke capitulatie negeren. „Ja pan zal de oorlog tot het bittere ein de voortzetten. Het kabinet is om twee uur Cs middags) bijeengekomen Tokyotijd ten huize van den eer sten minister ten einde het rapport aan te horen van den minister van buitenlandse zaken aangaande de pro clamatie en punten, die daarmede sa menhangen". De bijeenkomst nam dri» uur in beslag. Churchill zou definitief besloten zijn, niet naar Potsdam terug te ke ren. Hij zal nog enige dagen ia Downingstreet blijven wonen tenein de de lopende zaken af te handelen. De petroleumboringen bij Coevorden leveren thans dagelijks zeventig ton olie op. De olie in Hengelo wordt verwerkt tot voor het gebruik ge schikte ruwe olie. „recketbarses" hun vurige pijlen voor zich uit, die op het strand uiteen spatten en bressen sloegen in de ver sperringen, waarmede de Duitsers het optrekken van onze troepen trachtten te beletten. Wel werd er van den wal op dit alles gereageerd en vielen er b.v. in de onmiddellijke nabijheid van dn Flores zeven granaten, doch niets ver mocht de concentratie te verstoren, waarmede de stukbemanningen zich aan hun werk wijdden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1