HELDERSCHE COURANT Een grijs gordijn van rook en stof INDIE hart van Holland NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Me# H.Ms. Floresin de invasie Eindeloze stromen tanks en lorries rollen de steile kustwegen op WEER SPOEDIG BURGERLUCHTVAART Canadese kleding naar de verbonden volken Conferentie der „Big Three" hervat ATTLEE NAAR POTSDAM Churchill blijft actief politicus De grote aanvallen op Japan ingezet DINSDAG 31 JULI 1945. S9« Jaargang No. 39^, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen f 3.00 Holland zonder Indiëgeen 10e rangs mogendheid. Den Helder en de Marine, die be horen bij elkaar. Daar zijn we het allen roerend over eens. Den Helder zonder marine is een mens zonder hart. Dat leeft niet meer. We weten het maar, wat wellicht niet zo sterk tot ons is doorgedrongen als bovenstaan de waarheid, is het feit. dat Holland zonder Indië even morsdood is. Daar van is lang niet iedereen overtuigd. „Holland zonder Indië is geen 10e rangs mogendheid, is niets", zo po neerde de chef staf van de Marine, luit. ter zee Knoops zijn mening, toen we met hem het Indische probleem bespraken. De heer Knoops kent Indië. Niet al leen Java Soerabaia, Bandoeng, Batavia maar hij kent ook de rijk dom van andere eilanden en hij zegt het met rustige zekerheid: „Econo misch en financieel is Holland volko men op Indië aangewezen. Als Indië vrijgevochten is, dan moet Holland het eerst zijn aandacht besteden aan Indië. Het herstel en de vernieuwing van onze koloniën moet zelfs gaan voor de opbouw van het eigen land". We kijken den spreker even vragend aan, als hij dit zo positief zegt. Maar bij knikt ter bevestiging van zijn woord. „De grondstoffen voor de op bouw van ons eigen land moeten voor een groot deel komen uit Indië. En het herstel van Indië kan vlugger plaats hebben dan het herstel van het Moederland. Het materiaal is er aanwezig, ter wijl het hier moet worden aangevoerd. Als er geld is en eten, rijst en zoute vis, dan kan men beginnen. Hout, ste nen, mensenmateriaal, het is er. De eisen van de arbeiders zijn gering. Een Indische stad kan in zes maan den worden opgebouwd. Balik Papan, dat door onze mensen grondig werd vernield, was een half jaar nadat de Jappen er waren weer in exploitatie". „En wat zal er in Indië vernield zijn? Industrieën waren er zo goed als niet. De cultures zijn niet te ver hielen en wat vernield is kan spoedig hersteld worden. De Indiër is een wa terbouwkundige bij intuïtie". Wat een schatten zijn er in de In dische bodem verborgen! We hebben iets van de Jappen geleerd. Ze hebben nikkel, ijzer en goud uit de grond ge baald. En denk eens aan de rubber, suiker, kina, koffie, tabak, thee, sisal. Wat Indië in één jaar produceert is van onschatbare waarde voor Neder land. „Maar", zo willen wijw eten van dezen Indië-kenner," gelooft U niet, dat Ne derland financieel zo geslagen is, dat bet niet in staat is voor de opbouw van Indië te zorgen?" „Nee", meent de heer Knoops," er is 'n het buitenland vertrouwen in Ne derland. Er zullen ongetwijfeld cre- dieten te krijgen zijn. En het kapi taal, dat er ingestoken wordt komt eruit. Wie het andets ziet lijdt aan kortzichtigheid". Concentreer je op Indië en Holland vaart er wel bij! „En wat denkt U van de mogelijk heid. dat we Indië terug zullen krij sen! Zullen „de grote broers" er niet Wat van inpikken, als betaling van onze oorlogsschuld?" Wet antwoord op deze vragen geven Wij in een volgend artikel. B. door Ltz. III A. C. VAN BEERS, Marine-correspondent. II* Het eerste artikel werd opgenomen in ons nr. van Maandag 30 Juli. Door haar merkwaardige bouw viel de Flores onmiddellijk op tussen de overige oorlogsschepen en Britten, die haar in de Middellandse Zee hadden ontmoet, herkenden de Nederlandse kanonneerboot. Temidden van het he vige bombardement begon op de kruiser Orion plotseling de seinlamp te blikkeren. Doch het was geen dringende boodschap, welke werd ge seind, doch de simpele mededeling: „Glad to see you here". Een Britse torpedobootjager informeerde belang stellend: „Are there any Mediterrani- tes on board?" daarmede doelend op de oude vrienden uit de dagen van Sicilië en Napels. Het was als een terloopse groetwisseling tussen jagers op grof wild. Over de Franse kust hing een grijs gordijn van rook en stof Toen boven dien tegen zeven uur de geallieerde luchtmacht zich andermaal op de kustverdediging stortte, was het to taal onmogelijk de doelen te zien. Flores stoomde dichter op de wal aan en toen om 8.15 uur het vuur op nieuw werd geopend, bedroeg de af stand 7400 meter. In de commando toren was het doel nu zeer duidelijk te zien. De stukken stonden opgesteld tussen betonnen blokken. Doch al kon deze bescherming veel verdragen, om 9.02 uur zweeg de batterij en scheen de eerste opdracht van Hr. Ms. Flores volbracht. Echter begon om 10.15 uur op een plaats achter de batterij een ander kanon verwoed vuur uit te brengen op het strand, waar de plat- boomde-transportvaartuigen hun tanks afzetten. In zeven minuten tijds zond de Flores een dozijn salvo's op dit ka non af. welk vuur de bamnning klaar blijkelijk buiten gevecht stelde. Om 12.49 uur opende het stuk eensklaps weer vuur, doch toen Flores opnieuw begon te schieten, kwam van de wal het verzoek hiermede op te houden, omdat de troepen aan de wal op het punt stonden de batterij, te bestormen. Hiermede was het werk van de Flo res op de eerste invasiedag ten einde en moest men naar een Engelse haven terug om de munitievoorraad weer op peil te brengen. In de loop van de ochtend waren 230 granaten afgevuurd. De Koninklijke Marine had haar best gedaan. Inmiddels voeren de transportsche pen af en aan. rolden eindeloze stro men tanks en lorries de steile kustwe gen op, verder het land in. Het eerste deel van de operatie was geslaagd, „accoKling to plan". Toen hem gevraagd werd, wat hem in deze operatie het meest had getrof fen, antwoordde de Commandant van de Flores: „In de eerste plaats de voortreffelijke organisatie, waardoor de landing zo rustig en goed verlopen is. En verder de werkelijk fantastische geheimhouding. Het kon niet «anders of reeds dagen van tevoren moesten duizenden mensen van de invasie op de hoogte zijn geweest. Toch is er niets uitgelekt de vijand werd vol komen verrast". Op de derde invasiedag lag de Flores een mijl uit de Franse kust ten anker. In de verte rommelde geschut vuur. Men wist dat aan land werd ge vochten. maar langs de kust was slechts de ordelijke bedrijvigheid van honderden schepen. Die nacht had de Flores een convooi van hospitaal en transportschepen naar de Franse kust begeleid. In de verte had men nog even in een ander convooi het silhouet van de oude. tijdelijk buiten dienst gestelde kruiser Su- matra gezien. Was ook zij op het oor logspad? Nu lag men dan wéér onder de Franse wal en was het mogelijk door de zeekijker nog eens de plaats te bekijken, waar twee dagen geleden dt eigen granaten waren ingeslagen. „Wie zei en ook weer dat we nooit langer dan negen uur aan land kon den blijven? 't Is nou al drie dagen". Het viel de mannen van de Flores moeilijk om zich als werkelijkheid voor te stellen, dat de met zoveel zorg tegemoet geziene landing zo vlot en regelmatig was verlopen. Welk een verschil met Sicilië en Italië! Daar was het hard vechten geweest tegen schier onuitroeibare kustbatterijen, terwijl hier, op de fameuze Atlantische Wal 't Was nauwelijks te geloven, dat de gehele karwei niet langer dan een uur af acht geduurd had en dat nu ver in het binnenland de eigen infan terie vocht, waarachter steeds meer versterkingen werden aangevoerd. Op de plaats waar de Flores ten an ker lag, kon men slechts een deel van het zeefront zien. doch wat men kon zien gaf wel een indruk van de ont zaglijke omvang der operatie. De oorlogsschepen hadden nu rust, maar de koopvaardijschepen en de lan dingsvaartuigen waren in volle actie. Het beeld, dat de Franse kust nu bood, verdreef elke gedachte aan de oorlog. Men kon zich op de Maas bij Rotterdam wanen, zó druk was dit vreedzaam scheepsverkeer, dat geheel gericht leek op opbouw en herstel. Als rustige politieagenten lagen de oorlogsschepen daarbij toe te kijken, doch niets was er, dat de orde ver stoorde. Zou er evenwel iets gebeu ren en mocht de hulp van „de gewa pende macht" nodjg zijn. dan waren ze gereed, de slagschepen, de krui sers ennehook onze kleine Flores. Alleen voor de verbindingsof ficieren en de radio-telegrafisten was er geen ogenblik rust. Elk ogenblik van de dag en de nacht luisterden ze op de vastgestelde golflengten, klaar om te docoderen en eventuele op drachten snel door te geven. Voor het kruiser-eskader, waartoe de Flores behoorde kwam deze op dracht tegen de avond. Negentien kilo meter het land in verzocht een Britse legergroep assistentie van de scheeps- artillerie teneinde den vijand uit een bos te vedrijven. Elk schip kreeg zijn F.O.B. (Forward Observer Bombardment aangewezen, met wien het voortdu rend in radiotelefonisch contact stond. De afstand was groot en derhalve riep de officier van artillerie de assisten tie in van het Hoofd-Machinekamer. De kanons moesten een grotere ele vatie hebben en het machinekamer- personeel zorgde hiervoor door het overpompen van olie en water, het geen de Flores een bepaalde slagzij over bakboord bezorgde. Daar begon het -bombardement van de schepen onder de kust. De Flores schokte hevig bij elk salvo der 15 cm- ers. Met scheurend geluid boorden de granaten zich door de lucht om 20 km. verder onzichtbaar voor de mannen aan boord uiteen te spat ten. Na twintig minuten vuur kwam van de F. O. B. het sein. dat het ge- (Van onzen specialen verslaggever). We spraken te Amsterdam den heer Thomson, een der be kende figuren uit de K. L. M.- wereld. Op onze vraag hoe de huidige activiteit der K. L. M. is op het Europese net en of Nederland weer spoedig bij de burgerluchtvaart zal worden ingeschakeld, wilde hij op heden nog geen objectieve ge gevens verstrekken. Wellicht over enkele weken. Wel deelde hij me de, dat een dezer dagen het eerste Zweedse vliegtuig weer op Schip hol zal arriveren. Een eerste symptoom dus van de herleving van de burgerluchtvaart. Van an dere kanten vernamen we, dat dagelijks vanuit Engeland 3 Da- kota-vliegtuigen op Schiphol aan komen. Er wordt op het gebied van het civiele luchtvaartverkeer al hard gewerkt. We hopen in staat te zijn U over enige tijd nadere bij zonderheden te geven. Volgens een bericht in La librtt Belgique, heeft de minister van Na tionale Oorlogsdiensten van Canada M. J. J. Mc. Cann verklaard, dat de Canadese Federatie van hulp aan de geallieerden een campagne zal begin nen voor het verzamelen van kleding, teneinde tegemoet te komen aan de ellende in de getroffen geallieerde landen. Officieel is Zaterdagavond medege deeld dat de conferentie van de „Big Three" is hervat. AANSTAANDE WEEK EINDE CONFERENTIE TE POTSDAM? Washington. 28 Juli (AFP). - Vol gens gezaghebbende waarnemers zou de conferentie van Potsdam in de ioop van de aanstaande week eindi gen. Truman zou tegen 10 Augustug terug zijn in Washington. Clement Attlee, de nieuwe Labour- ministerpresident, is Zaterdag naar Potsdam vertrokken, om de bespre kingen van de „Big Three" voort te zetten. De Daily Mail schrijft dat ChurchiU niet voornemens is bij de pakken neer te zitten. Hij zal de strijd tegen zijn politieke tegenstanders voortzetten.. Hij zal niet aftreden doch actief leider worden van de conservatieve opposi tie in het Lagerhuis. Superforten hebben Zaterdag Ogaki, de eerste van de elf gewaarschuwde steden, aangevallen. Ogaki ligt op het Japanse eiland Honsjoe. Ook het mu nitiecentrum Iohinomya op Honsjoe werd door Superforten aangevallen. Zes van de elf gewaarschuwde stede* stonden Zaterdag op het programma. noeg was en rinkelde bij de kanons van de Flores de bel voor de laatste keer „Vast vuren!". Dezelfde avond kwam een bedankje voor het nauwkeurig en doeltreffend vuur. Toen was het weer wachten or een volgende opdracht.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1