HELDERSCHE COURANT Er komt weer werk aan de winkel Indië verloren, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA rampspoed geboren Wat luit. admiraal Fürstner zegt. Mei H.Ms. Flores" in de invasie Een fantastisch vuurwerk BINNENLAND De gezondheidstoestand van H M. de Koningin. R.K. Staatspartij weer in functie. Informatiebureau Repatriëring. De moord op Dr Wijtema. Nieuwe briefkaarten. 1 - DONDERDAG J AUGUSTUS 1945. 89e Jaargang we. GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLANO N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad ea omgeving i 2.60, Postabonnementen 3.00 In aansluiting op onze artikelen over Indië laten we hier volgen wat luite nant-admiraal Fürstner schreef in zijn voorwoord tot het in 1944 te Londm uitgegeven boek: „Neerlands Zeemacht in de Oorlog" door luit. ter zee A. Kroeze. Naast een gevoel van gepaste ver ademing dient thans ook plaats inge ruimd te worden voor diepe ernst. Het bevrijde Nederland is immers tevens een verarmd Nederland. De bevolking is verzwakt, het jongere geslacht on dervoed- De bodem is uitgemergeld en de veestapel verminderd. De bedrijven ■zijn gehavend, geplunderd en ont wricht. De koopvaardijvloot leed zwa re verliezen. Maar verreweg het ergste is, dat onze rijke overzeese gebieden verloren gingen in de strijd. De vlag van het land van de Rijzende Zon wappert nog boven het grootste deel van deze eens zo welvarende en ge lukkige gebieden. Vele millioenen Nederlandse onderda nen, blanke, bruine en gele, verkerïn daar in de jammerlijkste omstandighe den. Reikhalzend kijken zij uit naar 't uur der bevrijding. Het is zaak. dat deze bevrijding zo spoedig mogelijk tot stand komt. Het gaat om de redding van millioenen onderdanen van onze geliefde Konin gin! Dit is het" ideële motief dat de doorslag geeft. Daarnaast is óók nog een zakelijk motief! Onze banden met Indonesië zijn op het ogenblik nog verbroken- Ge moet allen begrijpen, dat het voor Neder land een levenskwestie is, dat deze banden worden hersteld! Indië verloren, rampspoed geboren! Dit is geen ijdel woord, maar een diep ernstige waarheid. Nederland be zit weinig mineralen in zijn bodem en een derde deel minder vruchtbare grond dan Denemark an. Toch is de bevolking van ons land dubbel zo tal rijk als die van Denemarken. De gun stige wisselwerking tussen Nederland en zijn overzeese gewesten gedurende een periode van 3 eeuwen heeft het m°gelijk gemaakt, deze overtalrijke be volking in betrekkelijke welstand te doen leven. Verbonden met Indonesië. J8 Nederland een evenwichtige staat. Losgesneden van dit rijke overzeese gebied, gaan onze nakomelingen een uiterst benarde toekomst tegemoet. De bevrgding een ereplicht. Onze voorvaderen uit het grijs ver leden hebben, duizenden ontberingen trotserend, de zeeverbinding met In dië tot stand gebracht en de grondslag gelegd voor het wonderwerk van ko loniaal beleid, dat later door vele ge neraties van Nederlanders en Indone- s'ërs is opgetrokken. Zeer veel arbeid, zeel veel idealisme en zeer veel kapi- taal zijn in de loop der eeuwen door Nederlanders in Indië geïnvesteerd- Zij allen hadden een grote liefde voor dat prachtige land en zijn bewoners- wij bezitten die liefde óók! Onze wil is niet minder sterk dan die van onze voorvaderen. Wij zien niet bezwaren, waar zij mogelijkheden zagen. Wij moeten de Pacific-oorlog medestrijden, van ganser harte, met volledige aan wending van al onze hulpbronnen. Het °£scilr'ft van onze wegwijzer luidt: idt en werkt". Bidt om wijsheid, bidt om eendracht, bidt vooral om kracht, want een geweldige hoeveel- oid arbeid moet worden verzet, on- er moeilijke omstandigheden. Werkt aarona uit alle macht, mannen en door Ltz. III A. C. VAN BEERS, Marine-correspondent. IV Vlak vóór het eten kwam een order van het vlaggeschip. die met enthou siasme werd begroet. De Flores moest verstomen naar één der flanken van het front. Als ergens een kans was om te schieten, dan was het wel daar. Op weg naar de nieuwe positie werd het 't mooiste sightseeing, wat men zich kon voorstellen. De Flores stoomde dicht onder de kust en daar zag men tonelen, die aan de drukste tijden van onze grote Nederlandse havens deden denken. Ontelbare schepen van aller lei slag en grootte. Duizenden en dui zenden soldaten, tanks, kanonnen en vrachtwagens aan boord. Het aanvankelijk nauwelijks hoor bare kanongedreun werd steeds luider, naarmate de Flores de flank van het bruggehoofd naderde. Want hier werd bij de kust gevochten en hard ge vochten- Zonder ophoudan daverde in deze sector de veld-artillerie en dreunden de explosies van bommen. Het kon niet missen, hier moest werk aan de winkel zijn. De Flores ging ten anker bij een groep Britse oorlogsbodems, zoals slagschepen, kruisers en destrovers, om van de vrachtschepen niet te spre ken. Het was een aanblik, die het hart van den Neder'andsen zeeman deugd deed. Van Hr. Ms Mauritius kwam een sein voor de Flores: „Delighted to see you", want de kruiser an de ka nonneerboot waren goede bekenden uit de Middellandse Zee „The pleasure is all ours', antwoordde Flores beschei den. Actie! Die nacht was het heel goed te be merken. dat de Flores achter een uiterst levendig deel van het front was beland. De slagschepen gaven uren lang steunend vuur aan de troeoen. In machtige boog trokken de 15 inch granaten lichtsporen door de nachte lijke hemel. Het kon niet anders of hier moest een vijandelijke reactie oo volgen Die bleef niet uit en heel de nacht door was er actie van vijande lijke vliegtuigen. Het werd een fantastisch vuurwerk De rode lichtspoorgranaten van het luchtdoelgeschut tekenden wentelende en draaiende stippellijnen op de don kere hemel, goud droop van de lichtfakkels. uitgeworpen door de vlie"- tuigen. Keer op keer stortten de vij andelijke bommenwerpers zich door de gordiinen van afweervuur en wier pen ze hun bommen. Doch onverstoor baar joegen de slagschepen, dicht in- vrouwen van Nederland, want de op bouw van het Koninkrijk eist de volle energie van elke vaderlander. Ons pa rool moet zijn: Blijven denken aan de oorlog. Blijven méédoen aan de oor log! Nederland zal herrijzen! Ook overzee!" Laat ons inspiratie putten uit het voorbeeld van Jan Pietersz. Coen, den grondlegger van ons wereldrijk, die in een tijd van grote benauwenis, het Nederlandse Volk vurig heeft aange maand: „Dispereert niet, Ontsiet Uwe vijanden niet, Daar is wat groots te verrichten!" geneveld, hun salvo's het land in, ge leid door observatie aan het front. Wel exploideerden de vijandelijke bommen meermalen gevaarlijk dicht bij de voor anker liggende schepen, doch de volgende ochtend was het grote gezel schap nog geheel compleet. En dat was vermoedelijk meer dan van den vijand te land kon worden gezegd. Patrouilleren aan het invasiefront. Aan de Flores viel in de volgende dagen de taak ten deel om op deze flank van het invasiefront te patrouil leren. Dit bracht de kanonneerboot op een koerslijn, welke ongeveer in het verlengde van de frontlijn aan land lag. Met zes mijls-vaart voer de Flo res hier op en neer. Aan de ene zijde lag de geallieerde schepenconcentratie, aan de andere kant van de koerslijn was een gemijnd zeegebied, waar ach ter hoog het kustgedeelte verrees, dat de vijand bezet hield. Dit gedeelte van de Atlantische Wal was nog intact en men kon veilig aannemen dat daar de nodige batterijen waren opgesteld. De aanwezigheid van kapitale oorlogssche pen was waarschijnlijk oorzaak dat deze batterijen er terdege voor oppas ten hun posities te verraden. Mocht evenwel een batterij het vuur openen, dan was bet de taak van de Flores. die zich het dichtst bij de kust bevond, om het vijandelijke vuur onmiddellijk te beantwoorden. Daags tevoren was de assistentie van de Flores ingeroepen voor het uit brengen van storend vuur op vijande lijke troepenconcentraties, 's Nachts had de vijand geantwoord met een se rie luchtaanvallen, zodat de alarm- posten voortdurend bezet bleven. Om de zaken nog wat ingewikkelder te maken had de vijand in het reeds van münen gezuiverde gebied opnieuw miinen uitgeworpen. Gezaoig voer de Flores heen en weer. Op den achtergrond wachtten Britse slagschepen af, hun hoofdbatterijen gereed om eventueel in te grijpen- Op de vijandelijke wal met zijn vele bos sen heerste een volkomen landelijke rust. doch men kon er op aan, dat vandaar scherp werd uitgekeken naar de drukke scheepvaartbeweging bij de landingsplaatsen. De bloemkool van een trilmijn. Plotseling werd de Flores heftig dooreen gerammeld. Het was alsof het schip op een rots liep en benedendeks hoorde men een geluid als werd met een geweldig stuk ijzer op de scheeps wand geslagen. Achteruit op twee kabellengten afstand rees een glinsterend witte berg van schuim uit zee op. Het was de „bloemkool" van een trilmijn. 's nachts door een vlieg tuig uitgeworpen en nu vermoedelijk door de schroefbewegiog van de ka nonneerboot geactiveerd. Verder weg spoten eveneans waterbergen omhoog, vermoedelijk mijnen, d'0 door de ex plosie van de eerste waren ontploft. Nog langen tijd daarna gaf een zwar te moddervlek de plaats van de ex plosie aan. De Flores ging rustig door en een Britse jager, een paar honderd meter verder ten anker, vroeg be langstellend of de Hollanders d>e mijn wel hadden gezien. Ja, dat hadden ze. Het derde artikel werd opgenomen in ons no- van Woensdag 1 Augustus. MEER DAN 890.000 Meer dan 800.000 Amerikaanse solda ten zijn reeds uit Europa vertrokken naar Amerika en het strijdtoneel :n de Stille Oceaan. In aansluiting op de dezer dagan ge publiceerde mededeling omtrent de ge zondheidstoestand van H.M. de Ko ningin wordt nader medegedeeld, dat deze bevredigend blijft. De haar behandelende artsen hebbe* de Koningin evenwel nog enige weke» rust voorgeschreven. Katholieke staatkundige vee» eniging ontbonden. Op een te Tilburg gehouden pers- conferentie werd door den wnd. voor zitter der R- K. Staatspartij, mr. Wit- teman, megedeeld, dat in een bijeen komst van het dagelijks bestuur der R. K. S. P. met bestuur plus afge vaardigden van de Kath. staatkundige Vereniging besloten is, dat de laatst genoemde vereniging zich zal ontbin den. De Kath. Staatsk. Ver. werd ge sticht in het Zuiden, toen dit nog maar alleen bevrijd was en men niet wilde vooruitlopen op ean partij-organisatie voor het gehele land. Het blijkt herhaaldelijk, dat velen nog onbekend zijn met het bestaan van een informatiebureau van den re- patriëringsdienst. Dit bureau is ge vestigd te Den Haag, Groenhovenstr. 13, en het stelt zich tot taak inlich tingen te verstrekken over personen die nog in Duitsland verblijven. Reeds geruime tijd is men bezig met het verzamelen van gegevens over repa- triërenden. Tot heden werden meer dan 260 000 personen geregistreerd. Verzoeken om inlichtingen omtrent repatriërenden dienen te geschieden via de gemeentehuizen ter plaatse, al waar daartoe bestemde formulieren, aanwezig zijn. Een verdachte pleegt zelfmoord. In het voorjaar 1944 werd dr. Wijte ma in Westwoud (N.-H.) door onbe kenden uit huis gelokt en vermoord. Het is een succes voor de recherche! van de P.O D. in Hoorn, dat deze er in geslaagd is de moord op te helderen. Drie leden van de Sicherheitsdienst uit Amsterdam. T. W. Viebahn. Ruehl en Mollis hebben bekend de moord ge pleegd te hebben. Hij was bedoeld als repressaille op een vuurgevecht tussen K.P. en Landwacht, waarbij aan beide ziiden doden vielan- Op verzoek van de S.D. heeft de sur rogaat-burgemeester van Blokker, Koeman dezelfde die in 1940 Musseri in een hooiberg verstopt heeft een drietal namen genoemd van vooraan staande burgers buiten de omtrek. Qr. Wijtema is hiervan het slachtoffer ge worden. Koeman, die ingesloten was in de rijkswerkinrichting, heeft na zijn be kentenis kans gezien om door middel van ophanging zelfmoord te plegen. Een onderzoek naar de omstandig^, heden is gaande. De posterijen zullen binnenkort ove f- gaan tot de -uitgifte van een nieuw model briefkaarten. Deze nieuwe kaarten zullen kleii er zijn dan tot dusver gebruikelijk an voorzien worden van een zegelafdruk van 5 cent met de beeltenis van H. M- de Koningin.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1