HELDERSCHE COURANT ANNEXATIE In de branding van de strijd Einde conferentie te Potsdam NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Mei H.Ms. Floresin de invasie De kleine Flores weert zich Broodrantsoen weer verhoogd .Jeugd. J VRIJDAG I AUGUSTUS IMS. GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAO VOOR NOORD-HOLLAND N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen f 100 Onze lezers aan hel woord: Het vraagstuk van de annexatie, dat we vorige week in een hoofdartikel bespraken, is niet zo eenvoudig op te lossen als sommigen wel menen. Het volk zal zich over dit vraagstuk heb ben uit te spreken. Bij de beslissing, die de regering straks zal hebben te nemen, heeft men met deze stem van het volk rekening te houden. En dat zal men zeker doen. Wij ontvingen van enige lezers daar over hun beschouwing. Helaas kunnen we, tengevolge van 't gebrek aan ruimte, de stukken niet in hun geheel opnemen. We zullen echter de quintes- sence er uit halen. Wij geven deze stukken zonder enig commentaar onzerzijds. Men kent ons standpunt uit ons artikel van Vrijdag en het gaat niet om onze persoonlijke mening, maar om de mening van de massa. Wellicht zijn er anderen, die hun inzicht over dit probleem ten beste willsn geven. Wij stellen daartoe gaarne de gelegenheid open. Alleen., maak het kort en verval niet in her haling. De heer A. Vries schrijft ons: Het zal m i- van groot belang* voor de toekomst van land en volk zijn, dat na alles wat Duitsland ons in de af gelopen vijf oorlogsjaren heeft aange daan, Nederland een flinke strook Duits grondgebied krijgt toegewezen, langs de gehele Oostgrens, van Oost- Friesland tot Limburg. Ook al uit utiliteitsoverwegingen. Ten eerste met het oog op een betere verdediging van ons land, een deel van onze gren zen verleggen tot aan de Rijn. Tejj tweede met het oog op de aldaar lig gende mijn- en landbouwgebieden in Nederl. exploitatie te brengen, zodat zij onder onze controle het hele Ned. volk ten goede komen. En ten laatste om een eventuële overbevolking tegen gaan. Het laatste js wel van be lang als wij zien dat de emigratiemo gelijkheden naar Amerika of Z.-Afrika de laatste jaren tot een minimum werden gereduceerd. Zou dan, om dit alles mogelijk te maken, de Duitse bevolking in haar geheel uit de te annexeren grensge bieden moeten worden geëvacueerd? Ik geloof niet dat dit, met uitzonde ring van gevaarlijke elementen, nodig I®- Een grensbevolking welke in ver wantschap niet zo heel ver van ons ligt, is binnen afzienbare tijd wel te ver-Nederlandsen. Wat Uw vrees betreft voor toe komstige represaillemaatregelen van Duitsland, wanneer het de ontrukte ge bieden terug zou willen vorderen, daarop zou ik dit willen antwoorden: Er is m.i. maar één mogelijkheid om Duitse agressie in de toekomst te voor komen, n.l. de landen rond Duitsland vergroten ten koste van Duitsland. Een land met zulke militaire aspiraties als Duitsland is zeer gevaarlijk als het groot en in zijn geheel gehandhaafd blijft. Verdeel en heers is 'hier een harde noodzakelijkheid. Niet uit haat maar uit zelfbehoud. A. Vries- In een volgend artikel geven wij het woord aan een anderen lezer. En wie volgt dan? B. door Ltz. III A. C. VAN BEERS, Marine-correspondent. V. Kort daarna had de jager zelf echter alle reden om aan lijfsbehoud te den ken. Een korte, vinnige fluittoon, en vijftig meter achter haar verrees op eens een grauwe waterzuil. Eén der walbatterijen had het vuur geopend. Ogenblikkelijk nevelde het Britse schip zich in. De vijand, ziende dat zijn vuur goed lag. haastte zich hiervan te profiteren en vóór de Brit het anker kon laten slippen, sloegen .nog enige granaten bij hen in. Toen stoof de jager er vandoor» een wit- en zwart rookgordijn achter zich latend. Dit be dierf voor de Flores de zaak, want de toch al heiige kust was door den nevel van den jager onvoldoende zichtbaar geworden. De Patrouille ging verder. Dicht bij de landingsplaatsen sloeg een granaat in en met regelmatige tussenpozen volgden andere aanslagen- De camou flage van den vijand wa3 zó goed dat de vurende batterij niet kon worden gelocaliseerd. Aan boord van de Flores nam men esn verdacht punt op de kust waar. Was het de batterij? Tien salvo's werden er op afgevuurd, maar de bossen rond het doel smoorden de aanslagen. Trouwens, de vijand hield zich vooflopig stil. Afwachten dus, tot daarginds iemand „zich weg gaf". Een spitfire in moeilijkheden. De uitkijk rapporteerde een spitfire, die in moeilijkhedan verkeerde. In steile duik stortte het toestel om- i„ag en terwijl een ieder vol spanning afwachtte of de piloot zich zou weten te redden, hing deze reeds hoog in de lucht aan zijn parachute te bengelen. Enkele minuten nadat hij in zee was neergekomen, werd hij al door een reddingssloep opgepikt. Ook hier klopte de organisatie dus als een bus- Vele ogen speurden de kust af, zoe- kehd naar den vijand; een bezigheid, die volkomen concentratie vraagt. Een Oerlikon-schutter liet zijn kijker langs een zanderig vlekje vlak naast een bos glijden Was dat een rookwolkje? Onmiddellijk volgde zijn melding aan de brug. waar de officier van de wacht en de B LO hun kijkers op de aange geven stip richtten-. „Flash"! Even lichtte mondingsvuur op. De batterij was ontdekt, 'n Pluim voor de scherpe uitkijk! Meteen deed de alarmschei de stuksbemanningen over de dekken rennen, begerig om den mof er weer een kantje van langs te geven. Een schrille fluittoon Een schrilie fluittoon. Ter weerszij den van de Flores verrezen twee -wa terzuilen. ..Straddled". riep de B L O. en zijn stem verried sportieve bewon dering voor de zuiverheid van het Duitse salvo. In de commandotoren richtte de of ficier van artillerie zijn. afstandmeter op het doel. 13.800 meter wees de af standgever. De kanonnen werd ;n cen traal gericht en daar vlamde het.eerste salvo weg. Toen het tweede en het derde. Seconden verliepen terwijl de granaten zich kreunend door de lucht schroefden. Toen zagen we het Twee donkere pluimen van zand rezen boven de batterij op. Wie daar niet bijtijds was weg gedoken, zou nooit meer de Heimat zien. Invsnel tempo weden de volgende salvo's afgevuurd- Het ene na- het an dere beukte op de zware betonnen dekking. Het slingeren en stampen van de Flores maakte het richten verre van eenvoudig, maar toch ploften de granaten op het doel neer. Verder zee in begonnen toen de kanonnen van twee Britse oorlogsschepen zes van 15 cm en vier van 38 cm ons een handje te helpen en reeds na enkele salvo's was het kustgedeelte onzicht baar geworden door rook en stof. De actie succesvol. De Flores staakte het vuur. De actie was een succes geweest, van het be gin de uitstekende waarneming tot de energieke finale toe. De sigaret ten, die de scherpe lucht van verbrand krutt uit neus en keel moesten ver drijven, smaakten beter dan ooit- Ie dereen was tevreden. Alleen de hof meester van den commandant was hooest ongelukkig, want de vele salvo's over stuurboord hadden in zijn kqm- buis een ware ravage aangericht. Nie mand moest hem komen vertellen, dat scherven geluk brengen- Er vallen weer granaten. Enkele uren later vielen er Weer granaten tn de buurt van de voor an ker liggende schepen. Was de batterij weer bijgekomen? De Flores opende het vuur en ditmaal lag het derde salvo er weer op. Spoedig bleek echter dat de aanslagen afkomstig waren ge weest van een andere batterij en hoe men ook speurde, daarvan viel geen mondingsvuur te ontdekken'. Blijkbaar stonden de stukken achter een heu velrug opgesteld en werkte de vijand met een vooruitgeschoven observatie post. Er viel weinig anders te doen doen dan de schepen in te nevelen. Die avond kreeg de Flores nog een opdracht om storend vuur uit te brert- gen in een gebied, waar vijande!"ke concentraties waren. Ditmaal werd het vuur geleid door een waarnemer aan de wal. Toen deze karwei achter de rug was. had de F'ores 171 grana'ten verschoten. Wat voor één enkele dag niet slecht was- Het vierde artikel werd opge nomen in ons nr. van Donderdag 2 Aug. Thans !4M gram brood en 304 gram biscuits. Het broodrantsoen van de Neder landse bevolking heeft zich de laatste' tijd in stijgende lijn bewogen. Sedert 29 Juli j-l. had het normale rantsoen een voedingswaarde van 2800 gram. Voor de twee komende weken van 518 Augustus zal het brood rantsoen in het gehele land '3804 gr. per week bedragen, deels brood, deels biscuits. Voor het Westen is het rantsoen op 2404 gr. brood be paald. terwijl één bon zal worden aangewezen, die voor twee weken recht geeft op 604 gram biscuits. Men vestigt er de aandacht op dat het broodrantsoen thans, dank zij de graanaanvoer uit de geallieerde lan den, een peil heeft bereikt, dat uit eigen productie nooit bereikt kon worden. De regering streeft er naar zo spoedig mogelijk het broodrantsoen nogmaals te .verhogen, zodra dit maar enigszins mogelijk is. 'k Ben op een morgen het buis ontvlucht 't Werd er mij zo benauwd Zuiver en koel was de ochtend lucht 't Gras nog nat-bedauwd 'k Zwierf door het donk're geurende woud Zocht me een weg door het kreupelhout, 'k Ben op een morgen het huis ontvlucht Omdat een hart soms naar vrijheid zucht Tussen de muren vond ik geen rust, 'k Moest er op uit 't Vuur van mijn jeugd kón niet worden geblust "k Moest er op uit Zwerven Is leven van blijheid en gloed. Jubelend, trad ik die dag tegemoet CORRY DE HAAS. De conferentie te Potsdam is gis teren- geëindigd om 00 uur 30 Ber- lijnse tijd, na een zitting, die veer tien dagen" heeft geduurd. Volgens de tot dusver uit Berlijn ontvangen berichten is een officiële mededeling omtrent hetgeen besproken is reeds opgesteld, gpedgekeurd en onder tekend. Wanneer men buiten beschouwing laat de recente gemeenschappelijks waarschuwing aan Japan, uitgege ven door Engeland, de V S- en Chi na, die in de eigenlijke zin van hel woord niet strikt tot de conferentie van Potsdam behoorde, aangezien Stalin er niet zijn handtekening on-r der heeft geplaatst, zal het te ver-i schijnen communiqué de eerste offi ciële mededeling zijn van besluiten, die van vitale betekenis zijn voor Europa en het grootste deel der wereld. Engelands eerste minister Attleeu Churchills opvolger in de bespre kingen. is gisteren naar Engeland teruggekeerd. Truman gaat ook naar Engeland, teneinde een déjeuner ta gebruiken met koning George aan boord van het slagschip Renown, dat buiten Plymouth ligt. De slotzitting- De slotzitting der conferentie der Big Three heeft twee uur geduurd en werd gehouden rondom een tafe& die gedekt was met de nationale vlaggen. President Truman, generalissimus Stalin en de Britse premier, AtV- lee, hielden elk een toespraak. DT staven werkten onder hoge druk om| de laatste bewoordingen vast tr stellen. -I De slottaak der conferentie be*s stond in het opstellen van het coms muniqué dat niet zal worden uitga geven vóór Donderdagavond. Toe» het gereed was, vroeg Truman air voorzitter: „Is. er nog iets? Attioa en Stalin schudden het hoofd, Tru man zeide daarop. „De conferentia wordt verdaagd". In korte woorderf zeide Attlee Stalin iank voor de voortreffelijke regelingen en Tru man voor zijn werk als voorzitter.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1