HELDERSCHE COURANT Verkiezingen?!?! DE VIJAND WORDT UITGEDAAGD NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, HOEGRAS TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Actie onder de Franse kust EEN SPANNEND INTERMEZZO Het goede voorbeeld 1 Een nieuw Amerikaans wapen De atoombom EEN OPTIMISTISCH GELUIOI WOENSDAG I AUGUSTUS 1945. 99a Jaar*»os W®. 49#, naa. j GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLANO N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen f 3.00 ISSYHdA I* door Ltz. III A- C. VAN BEERS, Marine-correspondent. VI. Een heiige morgen aan de Norman- dische kust. Een licht waas hing over de zee en de verre, hoge wal was in een grijze nevel gehuld. Als dat zo bleef werd het een verloren dag. Maar er was één troost: de barometer liep omhoog en het kon dus nog goed worden, ata behalve het weer ten minste ook de vijand meewerkte Des nachts was hij zeer bedrijvig geweest en aan boord van de Flores had men steeds de alarmposten bezet moeten houden, zodat het wachtschema van zes uur op, zes uur af voor de meesten in de war was gelopen. Van rusten was er maar heel weinig terecht ge komen. En dat was nu al nacht na nacht het geval geweest. Zouden de mensen aan wal daar enig begrip van hebben? De Flores voer haar gebruikelijke patrouille langs de grens van het mij nenveld. Het succes van vorige dagen, waardoor een paar Duitse batterijen het met boter en suiker gekregen hadden, maakte een aansporing tot oplettendheid vrijwel overbodig. Men wist nu iets meer van die kustbatte- rijen af en toen het beter zicht werd. hielden de wachtposten de verdachte plekjes steeds in de kijker. De vijand past op zijn teilen. De vijand paste eohter terdege op zijn tellen. Het was en bleef „koppen weg" daar aan de wal. De tijd ver streek zonder dat er ook maar iets gebeurde. Je kon er echter van op aan, dat de leiding van de strijdmacht, waartoe de Flores .behoorde, de nodige plannen zou smeden om te proberen toch contact met de vijand te krijgen Al heel spoedig werd een boodschap naar de brug doorgegeven en toen stoomden de Flores, de Britse destroyer Scorpion en de Noorse destroyer Stord beroemd door zijn actie tegen de Scharahorst verder daa gewoonlijk onder de vijandelijke kust Een der officieren van de Flores vertelde de bemanning door de luidspreker-instal latie wat het doei van deze onderne ming was. „We gaan proberen ae bat terijen uit te lokken. Extra scherp uitkijken naar mondingsvuur". De bemanning wist wat dit beteken de. Zo was het immers ook gegaan onder de kusten van Italië. De vijand zou de eerste kans krijgen, doch daar na kwam het op ieder van hen per soonlijk aan om snel en goed te rea geren. Uitdagend stoomden de geallieerde schepen verder. Als de Duitsers de Stord herkenden, dan moesten ze wel Net vuur openen. Uit de tent gelokt. En het werkte! Plotseling vlamde mondingsvuur op de verre kust. .Drie zware granaten vielen in de buurt van ^n der schepen. De spanning was ge broken. De batterij had haar positie verraden. Maar het was een teleurstelling. De vijand was buiten het bereik van onze kanonnen. Was dan al dit werk ver geefs geweest? Het antwoord op deze vraag werd gegeven toen het Britse slagschip Ramilies aan de horizon verscheen en dwars aan bakboord van onze Flores ligplaats koos. Gespannen wachtten we .af wat er ging gebeuren. Het duurde •oog al een tijdje: de olflcier van ar tillerie daar aan boord scheen een erg secure te zijn. Maar zijn moeite werd dan ook rijkelijk beloond, want het eerste salvo van de Ramilies lag met een dekkend. En de batterij zweeg.... Regelmatig slingerde de reus toen zijn granaten op de batterij, één der zwaarste in dit gedeelte van de kust. Ontzaglijke rookkolommen stegen op. Zelfs onder de zware betonbesciier- ming moet het leven voor de Duitsers een hel zijn geweest. De batterij althans zweeg.... als een mof. Maar in de onmiddellijke nabijheid van het slagschip viel plotseling een granaat en degenen. dj,e deze hadden afgevuurd, moesten wel uitstekende artilleristen zijn. De alarmschei op de Flores rinkelde en de 15 cm kanonnen werden over stuurboord gebakst. Want de bootsman van de Flores had ter dege uitgekeken en het mondingsvuur van een meer nabije batterij gezien, die nu de Ramilies aanviel. Nog vielen enkele aanslagen bij de Ramilies, maar voor en aleer de vijand een treffer kon plaatsen, dreunden de kanonnen van de Flores enhet tweede salvo zat boven op de batterij. De Duitsers legden er meteen het bijltje bij neer. terwijl de Ramilies, zwarte rookwolken uitblazend, reti reerde. De Flores had de goede afstand te pakken en dekte deze manoeuvre van het slagschip op afdoende wijze. Toen bovendien twee andere geallieerde schepen zich met de batterij gingen bemoeien, was de zaak snel bekeken. Twee batterijen tot zwijgen gebracht het was een welbestede dag. De volgende ochtend verbruikte de Flores het restant van haar munitie door een kruispunt van wegen te be schieten, waar een aanzienlijke con centratie van troepen en materieel was geconstateerd. Het was indirect vuur, van de wal geleid door een waarnemer. Het eerste salvo lag tweehonderd yards naast het doel, maar de overige waren er a.le boven op en de waarnemer seinde, dat de 15 cm granaten met hun groote scherfwerking groot succes hadden gehad. Terug naar Engeland. Als slot van deze episode zette de Flores toen als escorte-schip van een convooi koers naar Engeland om mu nitie bij te laden en de bemanning eindelijk weer eens behoorlijk *e laten uitslapen. Het vijfde artikel werd 'opge nomen- in ons nr. van Vrijdag 3 Aug. Zorg voor de oorlogsslachtoffers in België. Het Belgische ministerie voor oor logsslachtoffers geeft de volgende op somming van rechten waarvan de po litieke gevangpnen genieten. Zij heb ben n!. recht op: e;n repatriërings toelage van 1000 fr., drie maandelijk se vergoedingen van 2-500 fr. elk (de uitbetaling 'van deze vergoeding heeft thans plaats), kledingstukken en schoei sel, dubbel rantsoen gedurende drie maanden (déze termijn kan op advies van den dokter met drie maanden verlengd worden); kosteloos verblijf met dubbel rantsoen in een rustoord voor zwakke of herstellende politieke gevangenen; kostelooze geneeskundige en pharmaceutische verzorging met verblijf ia eea kliniek of ia uea sa- Wij weten niet of het volk om ver kiezingen roept of dat het in onver schilligheid de dingen afwacht, die komen zullen. Er is in ons volk nog altijd een sterke geestelijke moeheta merkbaar, een vermoeidheid die zich over het geheel genomen openbaart in de geringe belangstelling voor tal van maatschappelijke problemen. De pers maakt er zich warm voor, maar die is dan ook uit haar rustperioéte plotseling gezet in de na-oorlogse chaos en die heeft zich te bezinnen op de vraagstukken van de dag. En de politieke leiders lopen ook warm, die willen een vaster richting in ons bestuursapparaat, landelijk en gemeentelijk. We kunnen ons echter ook vergis sen, als we spreken over indolentie van het volk. Vergissen, zoals men zich in Engeland vergist heeft. Want daar bleèk wel degelijk, dat het volk zich bezonnen had over de richting die het wilde gaan. Dat kan ook in ons land het geval zijn. En hoe het zij, we willen toch in ieder geval weer democratisch geregeerd worden en dat betekent dus, dat het volk zich heeft uit te spreken ook over de samenstelling van haar regering, z^- dat de leiding van ons land de uit drukking is van de volkswil. En daarom is het juist, dat er op de kortst mogelijke termijn véfkiezin- gen worden gehouden. Daarmee heeft onze tevredenheid over het huidig bewind niets te maken. Dit is in geen geval een democratische regering. Het is wel merkwaardig, dat èn Parool" èn „Trouw" op een en de zelfde dag in een hoofdartikel schre ven over de wenselijkheid van de verkiezingen. „Het Parool" sprak over een politieke mist, die sinds de be vrijding over ons land hing en die met de tijd niet ijler eer dichter werd. Politiek zou men, aldus het blad, bij wijze van spreken, als het President Truinan heeft Maandag onthuld, dat de Amerikaanse lucht macht 16 uur geleden de grootste bom, ooit in de historie van de oorlog gebruikt, een atoombom, krachtige dan 20.000 ton, ontplof bare stoffen heeft uitgeworpen op een Japanse legerbasis op Hiros- jima- De president voegde hieraan toe. dat twee grote en vele klei nere fabrieken in de V. S. voor de productie van atoombommen in werking zijn. Er is meer dan 2 jaar aan gewerkt. natorium en 500 kg. kolen- Bovendien zal binnenkort een be sluit worden uitgevaardigd, waarbij een dagelijkse vergoeding toegekend wordt aan de politieke gevangenen, drie wegens gezondheidsredenen on bekwaam zijn om te werken en geen aanspraak kunnen maken op de ver goedingen uitgekeerd door den natio- nalen dienst voor sociale veiligheid. Deze Staatsregeling' voor de oor logsslachtoffers lijkt ons juist. De oorlogsslachtoffers moeten niet over geleverd worden aan de liefdadigheid, maar het is plicht van de Staat deze verzorging op rtch te nemen. Over de toekomst van Nederland Een deputatie, samengesteld uit elf leden van verschillende com missies van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden, is in Amster dam aangekomen om de toestand in Nederland op te nemen. De commissie bestaat uit ex perts op verschillende gebieden. Speciaal het kolenvraagstuk, waar van de oplossing als meest urgent geacht wordt, heeft haar aandacht- Ook het -tekort aan kleding ia voedsel staat in het centrum der belangstelling en de heer Vtctor Wickersham wekte de indruk dat er geen reden was tot pessimisme aangezien, zoals hij zeide, da Amerikaanse productie zo is, dat de urgentste problemen wel spoe dig een oplossing zullen vinden. Import- en exportbanken zullen zeker wel de nodige credieten geven om Holland te helpen, aan gezien in Amerika de mening oyer Nederland zeer gunstig is. zo doorgaat, weldra geen hand meer voor ogen kunnen zien. Velen beschouwen de mistige toe stand bij ons als een argument tegen spoedige verkiezingen. Anderen hebben tegen verkiezin gen wëer andere bezwaren. Bezwa ren van technische aard. Al deze lieden handelen naar onza mening als de man, die zijn para- pluie opborg, toen het begon te rege nen uit vrees, dat zij nat zou wor den, wanneer hij haar opstak. Da vrees- was gegrond, de man niette min onwijs. Niet anders is het met de verkie zingen. Het Engelse voorbeeld heeft opnieuw geleerd hoe verhelderend zij kunnen werken. Labour heeft da onvoorzichtigheid aangedurfd, ze te houden, terecht vertrouwende op da politieke rijpheid van het Engelse volk. In politieke rijpheid volgt ech ter wij durven deze uitspraak aan het Nederlandse volk op het En gelse. En daarom: wanneer men wil voorkomen, dat de politieke mist blijft hangen en dichter en dichter wordt, met alle gevaarlijke botsingen van dien, dan zal men de sprong naar verkiezingen zo spoedig moge lijk moeten wagen. Tot zover „Het Parool". En ..Trouw" schrijft o.m.: De nieuwe voorzitter van de Ne derlandse Volksbeweging verklaart: ,Wij zullen ons best doen het tijd stip. waarop de verkiezingen zullen worden gehouden,- achteruit te druk ken". Denkt men zo de vermoeidheid en de zielloosheid van natie en maat schappen te cureren? Meent men dus zo, dat de demo cratie over haar traagheid heenge- holpen wordt? Dit is het recept van 1813, een recent dat gefaald heeft. Niet door het afsnijden van cri- tiek, niet door het canoniseren van een regering, niet door uitstel van verkiezingen komt ons volk over het dode punt heen. Ons volic moet met de neus op da politiek gedrukt worden. Het is da zaak des volks waar het om gaat. En het volk moet in de gelegenheid gesteld worden zijn plicht te doen. Een volk dat tot politipke werk loosheid gedoemd is. raakt zijn ver moeidheid niet kwijt. Een natie di# (Zie vervolg pagina 2».

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1