HELDERSCHE COURANT Een ondoordringbare wolk stof en rook hing boven het getroffen gebied LICHTFLITSEN Indrukken uit bevrijd Indië NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De aioombomaanval op Japan Japan reageeri Half Augustus weer een „Spoorboekje". Weer massagraven bij Amersfoort ontdekt. Onze lezers aan het woord VONDERDAG I AUGUSTUS IMS. I*t IwrfMt Ne. MA GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen f 3.00 Jarenlang werd er in de wetenschappelijke wereld gezocht naar en gesproken over bet wonder der atomen. Velen stonden voor een raadsel. Het mysterie voedde niet zelden de fantasie van de schrijvers der sensatie romans. Nu is het dan zover: de wereld hefeft zijn atoombom. Na talrijke expe rimenten werd in dit weekend, voor de eerste maal in de geschiedenis, de atoombom aangewend in de oorlogvoering. In aansluiting op ons bericht van gis teren geven wij thans de volgende bij zonderheden: Het Amerikaanse departement van oorlog heeft medegedeeld, dat een on doordringbare wolk stof en rook hing boven het doelgebied, nadat de eerste atoomboom was neergeworpen te Hi- rosjima. zodat een nauwkeurig rap port over de schade nog niet kan wor den opgemaakt. 1 Proeven in een woestijn in Nieuw-Mexi co- De eerste door mensen teweegge brachte atoombomexplosie vond plaats boven op een stalen toren in een woestijn in Nieuw-Mexico op 16 Juli. Een verslag hiervan zegt: „Toen de bom tot .^ntploffing kwam, ontstond een verblindende lichtflits, die het ge hele gebied helderder dan bij bet hel derste daglicht verlichtte. Toen kwam een geweldig aanhoudend gebulder en een zware drukgolf. Een ontzaglijke, veelkleurige wolk steeg op tot een hoogte van ruim 40.000 voet. De wol ken, die onderweg werden ontmoet, verdwenen, spoedig dreven de substra- tosfeerwinden de op die hoogte rijp geworden massa uiteen. De proef was voorbij. Het project was een succes". Een blind meisje nabij Alburquerque ruim 200 km. van de plaats der proef neming, riep uit: „Wat is dat?" toen het licht opflitste. Thomas Farrell verklaarde: „Het to neel binnen de waarnemings-schuil- kelder was onuitsprekelijk dramatisch. Ieder kende de verschrikklijke poten tie van de dingan, die naar zij dach ten zouden gaan gebeuren- Wij reik ten in het onbekende. Toen kwam die geweldige lichtuitbarsting, gevolgd door een diep grommend gebulder. Alle opgekropte emoties kwamen los in die paar minuten. Allen schenen te voelen, dat zij aanwezig waren bij de geboorte van een nieuw tijdperk, het tijdperk van de atoom-energie". De nitvinder. Het organiserende genie achter „het grootste gokspel in de geschiedenis", de atoombom, was dr. Jtobert Oppen- heimer, een natuurkundige van 41 jaar, die het onderzoek in de woestijn in Nieuw-Mexico organiseerde. Stim- son bracht hem deze hulde: „De ont wikkeling van de bom zelf is voor een groot deel verschuldigd aan zijn genie en inspiratie en leiderschap". Een nieuwe chemie. Voor het vervaardigen van de bom moest een geheel nieuwe fabriek wor den ingericht en een volkomen nieuwe chemie moest worden uitgewerkt om bet materiaal te concentreren. Toen bet proces het eerst werd ontdekt, bon men een millioenste gram van bet materiaal vervaardigen. In Maart 1944 werden proeven met een gram mogelijk. Enorme hoeveelheden mate riaal worden thans verwerkt in vele processen, zonder dat een menselijk ®og ooit ziet wat er binnen de bouw werken gebeurt. Alleen door middel Tan een ingewikkelde reeks wijzerpla ten neemt men er Iets van waar. Iede- re verrichting wordt voltrokken in een afgelegen cel. Wanneer deze operatie voltooid is, wordt het materiaal naar de volgende cel gebracht. Grote mogelijkheden. Wanneer energie, zoals die in de bom voorkomt, beschikbaar wordt ge maakt voor het aandrijven van ma chines en het leveren van krachtbron nen, zou het gehele industriële leven kunnen worden gerevolutionneerd. Churchill zegt: „Het is, nu aan Japan te realiseren wat de gevolgen zullen zijn van een voortzetting van het ge bruik dezer verschrikklijke middelen ter handhaving van het recht over de gehele wereld". Bidden wij, dat deze verschrikkelijke werktuigen gemaatk zullen blijken om de vrede tussen de volkeren te herstellen en dat zij, in- plaats van mateloze vernieling op de aardbol te veroorzaken, een blijvende bron van voorspoed voor de gehele wereld zullen vormen- Het Japanse nieuwsbureau heeft gis ter iets omtrent de atoombom gezegd. Naar uit het Japanse hoofdkwartier wordt gemeld, schijnt de vijand zich van een nieuw type bom te bedienen, aldus het nieuwsbureau. Een klein aantal vliegtuigen viel Hirosjima aan en veroorzaakte aanzienlijke schade. Op 15 Augustus a.s. komt er weer een oude bekende terug: ons spoor boekje. Weliswaar nog niet als voor heen. De reisgelegenheid is nog zo beperkt, dat de complete dienstrege ling meer weg heeft van een vouw blad dan van een boekje. Maar toch, het begin is er. En het is vooral als symptoom van onze herrezen spoor wegen dat we het „spoorboekje" met vreugde begroeten. Overigens, men zij nog zo wijs zijn reislust althans per trein voorlopig tot het aller noodzakelijkste te beperken. Naar wij vernemen zijn in het kamp Amersfoort weer enige massagraven ontdekt. Hoewel de identificatie der slachtoffers uiterst moeilijk Is, meent men te kunnen vaststellen, dat in een der graven een 75-tal Russen ter aarde besteld is, terwijl in een ander een aan tal Joden begraven werd. Op velerlei terrein treedt langzaam maar zeker in ons land herstel in. Dat is bemoedigend! Dikwijls zijn het maar korte berichten tussen veel uitgebreid nieuws, daarom besloten wij deze toch verheugende tijdingen onder het op schrift: „Lichtflitsen" meer opvallend onder Uw aandacht te brengen. Binnenkort zullen in de broodjes met-vleeswinkels de broodjes zonder bon verkrijgbaar zijn; voor de beleg ging met vlees zal echter nog een rantsoenbon moeten worden inge leverd. Dinsdag Is de vaart op de Maas en het Julianakanaal weer geheel vrij gekomen. Daardoor heeft de kotenvoor ziening en daarmee de wederopbouw een sprong vooruit gemaakt! Terugkeer van het Nederlands Gezag als een zegen beschouwd Luit--generaal L. H. van Ooyen, com mandant der Ned- Indische strgd- krachten, is in Melbourne terugge keerd van een inspectie-tocht van drie weken door de bevrijde Indische gebieden. Hij deelde mede dat meer dan vijftig oliebronnen op Tarakan weer olie opbrengen en was van me ning, dat de raffinaderijen van Balik- papan niet vóór zes-en-veertig in ge bruik zullen kunnen worden geno men, hoewel een gedeelte van de in stallaties, die vernield werden aange troffen, nog kan worden gebruikt. Er zijn nog niet veel militairen uit Nederland in Australië aangekomen De Australiërs op Borneo kwijten zich uitstekend van hun moeilijke taak. De samenwerking tussen Australische troepen, Nederlandse troepen en Nica is zeer goed. De Australische com mandant, generaal Milford. was vol lof over het werk der Ned. Indische militairen. Hij noemde hen echte vuurvreters. Van Oyens voornaamste indruk van de inheemse bevolking te Balikpapan was, dat de mensen op recht dankbaar waren verlost te zijn van de wrede Japanse overheersing, men beschouwt de terugkeer van het Nederlandse bestuur als een zegen. De inheemsen hadden volkomen be grip voor de geallieerde luchtaanval len en vlootbombardementen op het belangrijke gebied van Balikpapan. Het grootste deel van de bevolking vluchtte meteen na het begin van dit offensief de heuvels in en keerde da delijk terug toen het vechten was af gelopen. Elke dag komen honderden inlanders uit de heuvels terug, de meesten lijden aan beriberi en andere tropische ziekten. Zij kunnen nauwe lijks lopen. De voedseltoestand is niet al te slecht. Grote voorraden rijst van de Japanners die de vijand niet tijdig meer hadden kunnen vernietigen, zijn intact aangetroffen. Er werden grote partij en schrootijzer gevonden. Alles stond gereed voor transport naar Japan, doch het had geen schepen bij de hand om een en ander te vervoeren- DE HOOGOVENS SPOEDIG IN BEDRIJF. Hoewel de hoogovens te IJmuiden in de oorlogstijd zeer geleden heb ben, zullen zij toch spoedig weer in bedrijf gesteld worden. De cement fabriek beschikt nog over een grote hoeveelheid hoogovenslakken en zal dezer dagen weer beginnen. De aan voer van gascokes zal binnenkort ook een feit zijn, naar verwacht mag worden, en de cokesfabriek kan der halve eveneens weer gaan werken. Zoodra over enige weken deze fa briek op temperatuur zal zijn geko men. kan een hoogoven op gang ge bracht worden. De grote betekenis van het gezin De aandachtige lezer(es) zal zich her inneren, dat we enige weken geleden gewezen hebben op de grote betekenis van het gezinsleven voor de opvoe ding van onze jeugd, waarbij wtj naast het gezin hebben genoemd de school en de verenigingen, die van vormende betekenis kunnen zijn op het karakter van ons kind, terwijl we aan het slot wezen op de grote bete kenis van het godsdienstig leven. De heer Schoeffelenberger slaat daar op aan. Hij zegt, zich als vrijden ker geroepen te voelen, erop te moe ten wijzen, dat de opvoeding van on ze jeugd niet alleen door het evange lie verbeterd kan worden, maar met meer zekerheid en kans van slagen door de maatschappij is te hervormen en wel zo, dat er voor een ieder een menswaardig bestaan zal zijn, waar door het. gezinsleven en dus de op voeding van de jeugd zal verbeteren, 't Is dus een eerste plicht, om alle sociale noden, welke oorzaak zijn van de hedendaagse bestaande verwilde ring onzer jeugd, weg te doen nemen. Is dat tot heden getracht door hen, die het Christendom belijden? Wertëte onze vorige regering daaraan mede? U zegt-o.m.: In het gezin worden onze kinderen gevormd voor het le ven, dat hun in de maatschappij te wachten staat. Zeer terecht! Maar om die vorming toe te passen zijn no dig: liefde, opgewektheid, geen finan ciële zorgen, enz., enz- Het kerkboek zal daartoe niet nodig zijn, al ontken ik niet, dat het mede een stimulans is tot verbetering van het gezinsle ven. Ook zegt de schrijver: Breng Uw kinderen onder de invloed van het evangelie van Christus en Uw gezin en de maatschappij zullen er de ge zegende werking van ondervinden. Deze zin luidt als algemene maatre gel en klinkt, alsof dit de enige weg is. Ik aanvaard' deze stelling niét, te meer niet. omdat ze te mooi is, om waar .te kunnen zijn. Ik word mis schien een beetje te scherp, doch vraag bijtijds daarvoor excuus, te meer als vrijdenker. Zoudt ge denken, dat, wanneer men, in plaats van het geweer, de bijbel ter hand had ge nomen en de vrede had gebeden, deze spoediger zou gekomen zijn? *De Paus bad en bad nog eens, zijn land zakte al meer en meer hl het moeras. Stalin zond de soldaat met het bajonet op het geweer, bad niet en het is niet te onkennen, dat het de Russische sol daat is geweest, die de vrede hielp brengen. Neen, waarde heer, om het gezin uit deze poel van ellende te ha len. moet het geestelijke plaats ma ken voor het materialisme; zo niet. dan zult ge het spoedig ontwaren, dat juist het gezin al dieper en dieper in armoede vervalt. Geen stenen voor brood, maar een goede huisvesting met al het nodige daarin, waaTop een mensenkind recht heeft. In zulk een gezin zal liefde heersen, zullen moe der en kind elkaar beter leren be grijpen en dan zal het bekende spreekwoord: „Zeg mij wie Uw kinde ren zijn en ik zal U zeggen wie gil zijt" eerst bewaarheid worden. We geven over dit belangrijke on derwerp gaarne het woord aan onz® lezers. Er is over dit „brandejyt" vraaestnk veel te zeggen en het is goed. dat verschillende meningen hier over naar voren komen! Tn een slotartikel.honen we hierover zei? dan nog een en ander te zeggen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1