Doodstraf tegen Petain geëist Stadsnieuws Ook Uw kind 7 ,Dolfijn" en ^Zeehond in Nederland aangekomen 6 millioen ton steenkool. SPORT Julianadorp. Het requisitoir van Mornet De openbare aanklager, Mornet, heeft Zaterdag aan het eind van zijn requisitoir de doodstraf tegen Petain geëist. Het eind van de oorlog. Wier in gen. UITZENDING VAN NEDERLANDSE KINDEREN 1945. One districtsbureau, omvattende alle gemeenten in de Noord-kop van Noord- Holland, is thans bezig lijsten samen te Rte)t?n van kinderen, die hier woon achtig zijn, en die om gezondheidsrede- Ren uitgezonden moeten worden. Deze uitzending gaat naar Zwitserland, Bel gië (Ardennen of hoge zandgronden), Noord-Brabant, terwijl uitzendingen voor Zuid-Frankrijk ot naar elders op het programma staan. 4 Sept. a.s. vertrekt er een transport van 40 kinderen naar Zwitserland, einde Aug. een 100-tal kinderen naar Noord-Brabant, terwijl 17 Aug. a.s. mis achten een transport van 60 kinderen naar België gaat, indien de daar heer sende kinderverlamming dit tenminste toelaat. Ouders, die menen, dat hun kinderen ook voor uitzending in aan merking komen, kunnen met hun kind naar hun arts gaan, deze geeft dan een bewijsje af, dat het kind voor uitzen ding in aanmerking komt. Daarna kun nen zij hun kind voor het rayon Den Helder opgeven aan ons bureau Spoor- laan D. 170 te Schagen, tel. 467. of bij 'dr. de Vries, Geneeskundige Dienst te Den Helder. Het kind wordt opgeroe pen, wanneer het ter keuring moet ko men, hetwelk geschiedt door de G G D. te Den Helder. (Schoolartsendienst). Verder heeft ons bureau nog een ver zoek aan allen, die in hun huis ruimte hebben om één of meerdere bleekneus jes op te nemen uit de grote stedan Deze kinderen hebben dringend be hoefte aan frisse lucht voor hun uitein delijk herstel na een zeer barre oor logswinter. U kunt zowel jongans gis meisjes opnemen in de leeftijden van 4—14 jaar. Indien U zo'n stadskind wilt opnemen voor de duur van 6 weken, kunt U dit aan bovenstaande adressen Ook opgeven met vermelding van wat 1) wenst (leeftijd, godsdienst, jongen of meisje). Helpt allen, het is voor de toekomst van onze jeugd! MUZIEKSCHOOL ONS GENOEGEN De heer Krijgsman, een goede be kende in de Helderse muziekwereld, opent binnenkort de muziekschool „Ons Genoegen", gevestigd Koning straat 31. Den Helder. Twee zalen staan ter beschikking Er zal zangonderwijs en muziekonder wijs gegeven worden; men kan de zalen afhuren voor vergaderingen. LAATSTE ORGELCONCERT MEVR. GRAAFF—KAMP. Het laatste van de serie van zes orgelconcerten, te geven door mevr. fcraaffKamp, in de Lutherse kerk alhier, zal a.s. Woensdagavond plaats jhebben. Uitgevoerd zal o.m. worden «fle prachtige sonate van Piutti. De belangstelling voor deze con- eerten is steeds zeer bevredigend ge- jwpesf en daaruit blijkt, dat het pu- fcllek het initiatief van mevr. Graaff beeft weten te waarderen. Wie dus nog wil genieten verzuime niet Woensdagavond 8.15 uur in de biuth. kerk te zijn. BUSDIENST WIER1NGEN. Wer verduidelijking wijzen wij er nogmaals op, dat de busdienst op (Wieringen als volgt gereden wordt. IWertrek Den Helder (Station) 10 4nnr, vertrek Den Oever 2 uur n.m. De Jantjes bezoeken bun familie. De Marine-voorlichtingsdienst meldt >ns: Weer zijn twee Nederlandse oorlogs bodems een vaderlandse haven binnen gelopen. Ditmaal waren het de onder zeeboten „Dolfijn" ;n „Zeehond", beide schepen, die nog nimmer voor de Hol landse wal hadden afgemeerd gelegen. Hr. Ms. Dolfijn, de bekendste en be roemdste van de twee, werd in Sep tember 1942 van de Engelse marine overgenomen, nadat op Nederlandse aanwijzing verscheidene verbeteringen aan het type waren aangebracht. Dank zq Amerika. De vertegenwoordigers van 9 Europese regeringen w.o. ook Jlederland, hebben aan de Ame rikaanse regering hun dank be tuigd voor de toezegging van de Ver. Staten, dat zij zullen trach ten zes nul 1'oen ton steenkool te verschepen t\t de nood in de ver woeste landen van Europa deze winter te lenigen. Met de verscheping is reeds 'n begin gemaakt. V«o e t b a 1. AMSTERDAM—NED. BONDSELFT. 0—1. Welk een verschil met de wed strijd van de vorige week tussen Amsterdam en de Belgen. Toen een zeer matige vertoning, vooral van de zijde der Amsterdamse spelers, dit maal een aantrekkelijke ontmoeting met snel open spel, aardige combi naties en spannend van èjegin tot eind. Er werd met geestdrift gespeeld en de overigens, in verhouding met de vorige week, lang niet zo talrijk aan wezige toeschouwers konden meele ven* met verrassend goede spelmo menten, welke in beide speelhelften vielen te noteren. Men zal zeggen: een lage score, dus de verdedigingen waren de respectieve voorhoeden volkomen de baas. Maar dan vergist men zich deerlijk. Want het aantal kansen, voor beide doelen, was zeer groot en het schieten zeker niet slecht, maar ontelbaar kwam de bal tegen de lat- terecht, zo vaak zelfs, dat men zich afvroeg of de latten lager waren bevestigd dan gewoon lijk. Ongelukkig genoeg was het enige doelpunt een kwartiw vóór het einde, van twijfelachtige waarde. Immers, Engelsman gaf Abe Lenstra die, voor zoover wij de situatie konden overzien, in buitenspelpositie stond, laag door en toen kostte het den Fries geen moeite het leder in het Amsterdamse doel te plaatsen. DE LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Ambachtgonderwös voor land bouwer!. Nadat jarenlang door verschillende instanties geijverd is om alhier een Lagere Landbouwschool te krijgen, en die pogingen steeds faalden, heeft men nu succes gehad en zal op 1 October a.s. deze school hare deuren voor de leerlingen openstellen. Deze school is met volle medewerking van het ge meentebestuur van Den Helder ge sticht. De school zal gehouden worden in de O. L. School no. 1 te Julianadorp. De bedoeling van deze school is om de toekomstige landbouwers en landar beiders de nodige vakkennis en alge mene ontwikkeling bij te brengen. Dit type school zouden we de ambachts school voor de boerenstand kunnen noemen. Verschillende vakken van de Lag- School wordsn daar onderwezen, maar daarnaast de nieuwe vakken, Na- tuur-, Schei-, Plant- en Dierkunde, Ge schiedenis en Staatsinrichting. Dit wordt onderwezen in de le en 2e klasse. Er zullen 4 klassen zijn aan deze school, die alle van één leeraar les krijgan. Het systeem verbeurt elkaar, d.w.z. de le klas heeft 2 dagen per week les en de 2e, 3e en 4e klasse ieder 1 dag per week. Zoals een ieder wel zal begrij pen, is dit dagonderwijs. Tot de le klasse mogen toegelaten worden diegenen, die minstens 7 leer jaren van de Lag. School met goed ge volg hebben doorlopen. Er mogen per klasse maar 24 leerlingen aangenomen worden. Dit aantal mag soms 30 zijn, dan moet er splitsing plaats hebben. Kan dat niet, dan worden de candidaten aan een toelatingsexamen onderworpen. Ook indisn men in een hogere klasse wenst aangenomen te worden, is het toelatingsexamen vereist. Enkelen zul len zich voor de 2e klasse aanmelden, ook de leerlingen van de Landbouw- wintercursus le jaar die niet verder voortgezet is, kunnen in de 2e klasse komen, doch zullen zich aan het toela tingsexamen moeten onderwerpen. De lesgelden worden berekend naar de inkomsten der ouders: onvermo- genden behoeven zich niet te laten af schrikken, want op een aanbeveling van het hoofd der school beschikt het de partement over töelating van deze leer lingen. Verder willen wij hier nog aan toe voegen. dat de school bestemd is voor de gemeenten Den Helder, Anna- Paulowna. Wieringerwaard, Zijpe. Cal- dat aan het zijne voorafging. Er was nog iets ergers: de vrijwil lige opoffering van het strijdmiddel dat ons nog overbleef: de vloot. Pétain heeft Frankrijk tegenover de wereld vernederd, het land op sleep touw doen nemen door zijn overwin naar. Pétain, die intussen aandachtig luisterde, scheen diep bewogen. Hij speelde nerveus met zijn handschoe nen en keerde zich naar zijn verde digers. Indien dit alles geen collaboratie met den vijand is, indien dat geen verraad is, dan vraag ik me af, wat die woorden betekenen. Voor zijn misdaden «;ie ik geen excuus en geen verzachtende omstandigheden. Het hof kan hierop slechts de hoogste straf, die de wet kent toepassen en behoeft daarbij geen rekening te houden met de leeftijd van den be klaagde. Daarom verzoek ik het hof tegen dezen man, die eens maar schalk Pétain was, de doodstraf uit te spreken. In het diepste stilzwijgen hoorde de de zaal het requisitoir aan. Pétain greep verward naar zijn militaire medaille, alsof hij deze wil afrukken. De ritting werd dan opgeheven. Van- dfij»g beginnen de pleidooien. De procureur-generaal Mornet heeft Zaterdag in het proces-Pétain zijn requisitoir gehouden. De belangstel ling hiervoor was enorm groot. De procureur begon met zich af te vra gen, van welk soort perraad hier sprake was. De ergste vorm die het verraad kan aannemen is de aanslag op de heilige belangen van het va derland. Geen enkele natie kan ver giffenis schenken aan hen, die het vaderland schade aandoen. Pétain heeft van Frankrijk gevraagd, defi nitief de nederlaag te aanvaarden, er in te berusten om achter hem zich te scharen in de nieuwe orde van 'n Europa onder Duitse leiding. Tegen over de wereld heeft hij Frankrijk vernedert!. Hij wilde Frankrijk dienstbaar maken aan den vijand, het de wetten, vooroordelen en zelfs de haat van denvijand doen aanvaarden. Hij wilde onder de dekmantel van een schijnheilige neutraliteit en met minachting voor aangegane verplich tingen, een geniepige oorlog voeren met onze bondgenoten. Ziedaar, wat een natie schande aandoet en wat een natie niet kan vergeven. Welke zijn de beweegredenen tot dat vemaa? Eerzucht, machtswel lust, die met de leeftijd scheen toe te nemen, haat tegen bet regicug, Een kenmerkend teken. Het Amerikaanse departement van Marine heeft Zaterdagavond aangekondigd, dat de bouw van Amerikaanse obrlogsachepen zal worden gestaakt. Men zal ophou den met het werk aan 95 oor logsbodems incl. het slagschip „Illinois" van 45.000 ton, twee vliegdekschepen, 20 kruisers en 11 torpedojagers. lantsoog en eventueel ook andere ge meenten. Hoe eerder men zich aan meldt als leerling, hoe groter de kans van plaatsing. (Men leze daarvoor de advertentie). De heer J. Henderikx is tot hoofd van de nieuwe school benoemd, d.w.z. niet dat genoemde heer er een baantje bij gekregen heeft, maar dat dit een volle dige betrekking is en hij dus per 1 Oct. het L- O. gaat verlaten. PLATTELANDS-ONTSPANNINGS VERENIGING D. V. S- OPGERICHT. De vorige week is alhier bovenge noemde vereniging opgericht. Momen teel telt zij reeds 70 leden. Dit aantal kan veel en veel groter zijn, wanneer alle jongeren tussen 15 en 30 jaar zich als lid aanmelden. Men kan zich daar voor vervoegen bij de bestuursleden. VERGADERING N.V.H. Op den 6 Augustus j.L,' des avonds 8 uur, vergaderde de afdeling Wie- ringen van het N.V.H. in de achter zaal van hotel M. Engel te Hippoly- tushoef. De Voorzitter, burgemeester Kolff, heette de aanwezigen van harte welkom. Hierna maakte de voorzit ter de opbrengst van de te Wieringen gehouden collecten bekend. Deze is als volgt: Straatcollecten te Hippolytushoef (lijsten en bussen) f 7939,98; collecten gez. kerken f 350,84; opbrengst van de uitvoering van het Symphonie- orkest ten bate van N.V.H. f 284 72; straatcollecten te Den Oever (lijsten en bussen) f 4115,50; visserijfonds (10 procent van de besomming) f 4447,53; totaal f 17138,49, Na aftrek van di verse onkosten blijft ruim f 16-000 voor de verdeling over.. Van het Commissariaat Noodvoor ziening te Alkmaar waren een aan tal artikelen binnengekomen bij de fa. Takes te Hippolytushoef, ter ver deling onder de daarvoor in aan merking komende personen in de gemeente Wieringen. Na enige be sprekingen werd besloten deze ver deling in handen te geven van een damescomité. Op )de vergadering waren tevens lijsten aanwezig vermeldende de in de gemeente Wieringen verzamelde gebruiksartikelen. De voorzitter deel de mede dat de gemeenten Alfen, Gilze-Rijen en Baarle Nassau (grens) aan de afdeling Wieringen van het N.V.H. ter verzorging waren toege wezen. Al de verzamelde artikelen zullen met spoed naar deze plaatsen worden verzonden. In verband hier mede werd voorgesteld een commis sie af te vaardigen, om eens pools hoogte in de getroffen gebieden te nemen omtrent de daar heersende toestanden. Beschikbaar hiervoor stelden zich mevr. Bakker- van Dijk pastoor Kouwenhoven en de heer v. d. Berg, N.H. predikant alhier. Na terugkeer van deze commissie zal zo mogelijk een propaganda-avond wor den belegd, waar de opgedane erva ringen en ontvangen indrukken aan de belangstellenden zullen worden weergegeven. Getracht zal worden op deze .avond tevens een film te ver tonen van de verwoestingen in het Zuiden van ons land aangericht, zo dat men zich met eigen ogen van de daar heersende noodtoestanden kan overtuigen. Tenslotte werden nog enige be sprekingen gevoerd over de verzen ding van de verzamelde gebruiksar tikelen. De heren N. Kaan en D. Min nes stelden kich béschikbaar voor het laden van de vrachtauto's. Hierna sloot de voorzitter met n woord yao de vergadering-

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2