HELDERSCHE COURANT JAPAN HEEFT ZICH OVERGEGEVEN NIEUWSBLAD VODR DEN HELDER, HOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Onze lezers aan het woord t De grote betekenis van het gezin Het weerbericht De Britse eerste minister Attlee heeit hedennacht om twaalf uur voor de radio verklaard, dat Japan zich heeft overgegeven. Het Japanse volk weent...... Ook Truman deelt Japanse overgave mede Ook in Moskou bekend gemaakt Deze winter 7 eenheden brandstof Oproep voor de Oosten kolonie in Nederland Graan voor Nederland Het wereldpostverkeer herstelt ztch WOENSDAG W AUGUSTUS 194S, «9e Jaargawr W «x GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen f 3.00 Een andere Jutter, die, als de heer Schoeit, ook nog niet in de Jutterstad woont, maar wel met 1 wet en wee in Hollands Noordpunt meeieeit, laa de ontboezeming van den heer S. en meende, mede op grond van de door de redactie gewenste uiting van denken der lezers, hierover een ogenblikje Uw .belangstelling te mogen vragen. Wij mogen weer vrij spreken, schrij ven en denken. Vrij denken hebben we zei Is onder de bezetting kunnen blijven doen. Dat mag ieder en altijd. Daar kan niemand iets tegen doen. Allen, protestanten, katholieken, libe ralen, allen zijn we dus ,,vrij"-denkers. Het vrijdenkerschap van den heer S. kan men dus gevoegelijk achten een schuilnaam te zijn voor anti-goddelijk- 9-tieid of anti-geestelijkheid. „Het geeste- Lttlke moet plaats maken voor het mate rialisme"! schrijft de heer S. Immers. De remedie voor de betere mens en de be tere wereld is volgens den heer S.: ver beter de wereld door verdrijving van de armoede; schep betere omstandigheden, meer gefnak, meer stoffelijke voordelan, dan merk je niet veel meer van gebrek kigheid én verkeerdheid. Een soort „As pirine-methode". Voel je pijn of ongemak? Neem een Aspirientje en je voelt je weer fit. Helpt t niet voldoende, misschien kun je dan wel aan cocaïne of morphine komen Dan merk je stellig niets meer van pijn of narigheid. De „vrij"denker S. weet toch ook wel, dat op grond van de niet geestelijke natuurwetten er geen gevolg zonder oorzaak. De betere maat- ■chappij ontstaat door betere mensen. De betere mens ontstaat door zijn ver enderde levensbasis. Eïn ander uit gangspunt voor zijn doen en laten: Christus en ^ijn goddelijke boodschap. De vruchten, die eerst wrang of rot waren: zelfzucht, haat, afgunst, oneer lijkheid, liefdeloosheid, onreinheid e.d. waarop geen goede samenleving kan worden gebouwd, zullen na dit totaal andere uitgangspunt goed en smakelijk kunnen worden: Liefde, blijdschap, vre- be. geduld, vriendelijkheid, goedheid en vele andere met als bekroning het eeuwig leven, toegezegd door Hem, die 0e Waarheid is en die alle macht heeft. De arme materialist daarentegen Werkt slechts voor het tijdelijke, het stoffelijke, het zienlijke. Htj verliest naarmate hij ouder wordt z'n jeugd, z'n racht, z'n selioonheid, zijn huis, zijn nroilie en eindelijk, als hij sterft, alles ea alles. Hij la een beklagenswaardig i~~5enS- Toekomst verwacht hij hierna Dij kan er dus ook niets voor toe- ^den °°k zijn gezin Biet. De mens rhter, die aanvankelijk ook zo was. aar zijn zondige staat inzag, verkreeg. «eloof tn Christus, die hem een nieuwe atuur gaf, waaruit hij, wanneer hij ristus Zijn werk in hem laat doen. ®r op de wereld goede dingen kan le6n en goede dingen kan voorleven er ,ren; in de eerste plaats aan zijn ge- waar hij gedurende de gehele ont- kelh\gsperi0(je de opgroeiende kin- ren tn deze richting kan leiden. Daar- Het eerste! Het weerbericht geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond V. h<* Kon. Ned. Met. Inst. luddt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enkele bul. Zelfde tempera tuur. Noordelijke wind. Hij gaf daarbij de tekst van het Ja panse antwoord op de geallieerde voor waarden voor de overgave. Deze tekst luidtf „Verwijzende naar de mededeling van 18 Augustus, betreffende de aanvaar ding van de bepalingen der verklaring van Potsdam en het antwoord der regeringen van de Ver. Staten, Groot- Brittannië, de Sovjet-Unie en China, verzonden door staatssecretaris Byrnes op II Augustus, heeft de Japanse re gering de eer als volgt te antwoorden aan de regeringen der vier mogend heden: „1. Zijne Majesteit de Keizer heeft een keizerlijk rescript uitgegeven be treffende de aanvaarding door Japan van de bepalingen der verklaring yan Potsdam. 2. De keizer is bereid machti ging te geven tot en de ondertekening door zijn regering en het keizerlijk hoofdkwartier te verzekeren van de noodzakelijke bepalingen voor (Jé uit voering der bepalingen van de ver klaring van Potsdam. 3. De keizer is ook bereid deze mede deling door te geven aan alle militaire, marine- en luchtautoriteiten, teneinde te worden uitgegeven aan alle onder hun bevel staande strijdkrachten, waar deze zich ook mogen bevinden, met het bevel de actieve weerstand te staken en de wapens over te geven". Voortgaande gaf Attlee een kort overzicht van de loop van de oorlog in het Verre Oostep. Na verklaard te heb ben, dat „de Japanse tegenstand thans overal is gebroken", vervolgde Attlee: „Op dit ogenblik moeten wij hulde brengen aan de mannen van dit land, uit de dominions, uit Indië en de kolo niën, aan onze vloten, legers en lucht machten, die zo goed gestreden hebben in de veldtocht tegen Japan. Onze dank baarheid gaat uit naar al onze schitte rende bondgenoten, bovenal naar de Verenigde Staten, zonder wier wonder- Nadat een boodschap met de aankondiging van de keizerlijke beslissing voor het keizerlijk pa leis te Tokio was voorgelezen, weende de menigte en riep: „Ver geef ons, o keizer, onze inspan ningen waren niet voldoende." Het verslag van deze scène werd uitgezonden door het Japanse nieuwsbureau aan zijn bureaux in het Verre Oosten en werd op gevangen te New York. De uit zending brak af, zonder nader te verklaren wat de inhoud van de keizerlijke beslissing was. om is het gezin een ideale uitgangs basis voor een goede samenleving en kan de waarde van het behoud ervan niet hoog genoeg worden aangeslagen. Wat de bemerking van den heer S. betreft over het gebed in 't algemeen en van den Paus in het bijzonder, zeker ig hierop afdoende en uitvoerig te ant woorden. Er is echter beperkte plaats ruimte. Bidden is vragen en aan God voorleggen. Het is niet bevelen of dic teren, mr. S. Wat betreft de „vrede" door de Russische soldaat met de ba jonet tot stand gebracht, daarop mag u geantwoord worden: Vrede is niet de afwezigheid van oorlog, maar de aan wezigheid van God. Waar God is en werkt, daar is vrede. Onder gelovigen, katholiek of protestant, waar God werkt en een eerste plaats inneemt, spreekt men niet over de rechten van de mens. De gelovige, die in 't Licht Gods heeft gezien wat hij bedierf en nog vaak be derft, weet dat htj „recht" heeft op de eeuwige straf. Dit is het mensenrecht. Maar. hij roemt de genade van Chris tus, die Zijn Leven aan het Kruis voor hem gaf, om hem eeuwig levenskans te geven. A. S. baarlijke inspanningen deze oorlog in liet Oosten nog vele jaren zou hebben geduurd. Wij denken, in het bijzonder op dit ogenblik, ook aan de gevange nen in Japanse handen, aan onze vrien- cte* hr- de dominions, Australië" én Nieuw-Zeeland, in Indië en Birma en in die koloniale gebieden, die het ge weld van de Japanse aanval ondergin gen. Wij verheugen ons er over, dat die gebieden spoedig gezuiverd zullen zijn van den Japansen binnendringer". Attlee deelde voorts mede, dat van daag (Woensdag) en morgen overal in Groot-Brittannië gevierd zullen worden als feestdagen der overwinning. Reuter verneemt echter, dat de ope ning van het parlement door den ko ning, hedenochtend om 10 uur GMT, zal doorgaan zoals dat was geregeld. Na de troonrede van den koning zullen Hogerhuis en Lagerhuis beide verdaagd worden voor dankdiensten. Voor het Lagerhuis in de kerk St. Margaret in Westminster, en voor het Hogerhuis in de Westminster Abdy. Na de toespraak van Attlee werden de volksliederen van Engeland, de Ver. Staten, Rusland en China voor de radio gespeeld. President Truman heeft verklaard, dat Japan de voorwaarden der geal lieerden voor overgave heeft aanvaard. Hfj zeide in zijn verklaring, dat hij van oordeel is, dat het Japansche ant woord ,,ean volledige aanvaarding is van de verklaring van Potsdam, die de onvoorwaardelijke overgave van Japan specificeert". Generaal Mee Arthur ia benoemd tot geallieerd opperbevelhebber voor het in ontvangst nemen van de overgave. Regelingen zijn getroffen voor een for mele ondertekening der bepalingen van de overgave op een zo spoedig mogelijk ogenblik. Intueschen is aan de geallieer de strijdkrachten bevel gegeven de of fensieve actie op te schorten. Stalin heeft een radioboodschap uit gegeven, waarin hij de onvoorwaarde lijk# capitulatie van Japan heeft be kend gemaakt. Dus zuinig aan. De Heer H. H. Wemmers Jr., direc teur van het Rijks Kolenbureau, heeft gistermiddag in een persconferentie de volgende mededelingen gedaan in zake de kolenvoorziening. Zoals de omstandigheden momen teel zijn en wanneer geen onvoorziene remmende factoren optreden (b.v, strenge vorst) zal het mogelijk zijn, pl.m. 7 bonnen voor vaste brandstof aan te wijzen. Het publiek zal echter niet lastig kunnen zijn t.a.v. de kwali teit! Er zullen ook bruinkoolbriketten wordenverstrekt. Dat zal ongeveer 10 zijn, maar het zal kunnen gebeu ren, dat op een bepaald ogenblik, als een handelaar niets anders kan krij gen, 100 aan briketten moet worden afgenomen. Er komt 30.000 ton uit Duitsland. De vaststelling van 7 bonnen is geba seerd op de productie en de aanvoer, zoals die volgens redelijke verwachtin gen zal zijn. 2.300.000 gezinnen zullen een kolenkaart krijgen. Om de bevol king 1 bon toe te wijzen, is nodig pl.m, 240.000 ton vaste brandstof. Met de gezinsgrootte kan men geen rekening houden. Eer men van 7 tot 8 eenheden per gezin kan overgaan, zal eerst overwogen moeten worden, wat men kan doen voor hen, die in niet toehtvrije woningen zitten doordat de ruiten vernield zfjn en hierin niet be hoorlijk kon worden voorzien. De leiding der Oostenrijkse kolonie in Nederland verzoekt alle in de provin cie Noord-Holland woonachtige Oosten rijkers, mannen zowel als vrouwen, zich met opgave van hun personalia aan te melden btj de organisatieleiding der Oostenrijkers in Noord-Holland, Wag- r.erkade 47, Heemstede. Momenteel brengen een aantal boeren in Kansas graan bijeen voor Nederland. Het Amerikaanse hulpfonds zal voor de verscheping zorgen. P. T. T. deelt mede: De gelegenheid wordt opengesteld om met ingang van Maandag 13 Augustus met de vluchten AmsterdamStockholm drie maal per week, n.1. Maandag, Woensdag en Vrij dag, luchtpostcorrespondentie te ver zenden naar Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland, de Ver. Soc. Rep. der Sovjets (met inbegrip van de randsta ten), Polen en Tsjecho-Slowakije. Bo ven de gewone porten en rechten is een extra luchtrecht van 10 cent per 20 gr. verschuldigd. Verder kan luehtpostcorrespondentie worden verzonden ovar de gehele af stand of een gedeelte daarvan naar: Groot-Brittannië en Ierland, de Vrije Staat Ierland en IJsland, Portugal, Spanje en van Parijs af Zwitserland. Het extra luchtrecht boven de ge wone porten en rechten bedraagt voor Portugal en Spanje 20 cent per 20 gr. en voor de andere bestemmingen 5 ct. per 20 gram. Naar Groot-Brittannië en Ierland en IJsland zijn toegelaten briefkaarten, brieven, drukwerken en zakenpapier t m- 200 gram, naar de overige landen alleen briefkaarten en brieven t/m. 200 gram. De postkantoren verschaffen alle na dere inlichtingen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3