STADSNIEUWS. Texel. H.Ms. „Zwaardvis" terug in Nederland Julianadorp. Anna Paulowna. Sport. INGEZONDEN. WE KRIJGEN GAS. De gasfabriek gaat weer werken. Eigenaren en beheerders van leeg staande of onbewoonde percelen, con troleert de leidingen en sluit de hoofd kraan direct. Ontdekt U gebreken, meldt dit direct aan de gasfabriek onder overlegging van de sleutel- ADRESWIJZIGINGEN. Tot steun van het werk van de P.T.T. wordt men verzocht in zijn eigen belang adreswijzigingen ter stond door te geven aan het post kantoor. KINDERFEESTEN! Op 1 September zullen kinderfeesten gehouden worden. Hieraan zullen deel nemen ongeveer 2800 kinderen. Alle leerplichtige kinderen, ook die van het voortgezet onderwijs tot en met de veertienjarige leeftijd, zullen meedoen, evenals kinderen, die op 1 September op school komen Om half negen wordt begonnen met de opstelling. Om 9 uur wordt afgemarcheerd van de plaats van opstelling, het Stationsplein, naar de Sportlaan. Op de terreinen hier zul len diverse spglletjes gespeeld worden voor groot en klein. Ook, dat mogen we wel verklappen, zal er voor ver snaperingen gezorgd worden. Dit heeft natuurlijk heel veel moeite gekost- De winnaars van de wedstrijden krijgen prijsjes, die we voorzover dit mogelijk is, aankopen en misschien ook krij gen. We hebben ruim 550 prijsjes nodig. Er is natuurlijk een groot aantal helpers nodig. Via de hoofden van scholen zal een beroep op verschillen de mensen gedaan worden. We hopen dat aan dit verzoek gehoor zal worden gegeven. Eenzelfde verzoek tot hulp wordt ook gedaan aan de speeltuinver enigingen en aan d« diverse buurt- comité's. Het sub-comité voor de kinderfeesten, H. J. Marinus, voorzitter, Ruijgh- weg 21. MeJ. C. Leeuwens, se cretaresse, Jav&straat 157. Mej. M. Moor, penningmeesteresse, Jan Verfailleweg 16. BRANDWEER REKT DIT. Gistermiddag brak een schoorsteen brand uit in een perceel in de Wee- zenstraat. Door krachtdadig ingrijpen van de plaatselijke brandweer kon er ger worden voorkomen. PAKHUIS INGESTORT. Gistermorgen is het pakhuis van den heer Vink in de Visstraat ingestort. Geen slachtoffers zijn te betreuren. •nvoLi. Jeugd Idylle. Deanne Durbin is nog steeds een ge liefde ster, daar doet het feit, dat zij getrouwd is -en wederom gescheiden, niets aan af. Inderdaad is deze film er een, die er zijn mag: romantisch, met veel muziek en zang. een geestig maar onwaarschijnlijk verhaal, goed spel en rijke scenes. Een vijftal liederen van het moderne en het ernstige genre brengt Deanne ten gehore: „Love Is all", het Schotse volksliedje „Loch Lomond" en naast nog enkele minder bekende melodiën het prachtige „Ave Maria", waarmede de film besloten wordt. De hoofdrollen worden vervuld door Deanne Durbin, Kay Francis als Pam's moeder en Walter Pidgeon als minnaar van moeder en in Pam's gedachte van haar. De arrangementen zijn van Frank Skinner, de regie van Henry Koster. TOCH NOG VEEL VREEMDELINGEN-BEZOEK. Niettegenstaande het zeer moeilijk op Texel is om pension te verkrijgen komen zeer veel vreemdelingen naar ons eiland. De Tex. boot en de diensten van T. E. S. O. en van Zuidewind op Amsterdam vervoeren een groot aan tal personen naar ons eiland, 't Ziet er voor de Texelse hotels en pensions niet slecht uit: de oorlog heeft blijk baar de belangstelling voor ons eiland niet verstoord. Toch is Texel voor de bezoekers nog lang niet wat het was voor de overweldiging, men moet vooral in de duinen en op het strand nog zeer voorzichtig zijn met de honderden landmijnen, die de Duitsers daar heb ben achtergelaten. Een van de grootste ©nderxee- boien van de Kon. Marine. De marine-voorlichtingsdienst meldt ons: De een na de ander keren de oor logsbodems van de Koninklijke marine in het vaderland terug. De Zwaardvis is een van de grootste onderzeebooten die de Koninklijke ma rine op het ogenblik in dienst heeft- Eind November 1943 is zij op een Engel se werf afgebouwd en door Z. K. H. Prins Bernhard in dienst gesteld. In het vroege voorjaar van 1944 vertrok 't schip naar het Vere Oosten. Onafge broken heeft het van een Australische basis uit patrouilles uitgevoerd in een der gevaarlijkste gebieden van dit ge vechtstoneel, de wateren van ons eigen Nederlands-Indië. Regelmatig kruiste de Zwaardvis door en onder de Java Zee en voor de kusten van Borneo en Celebes. Een angstig avontuur. Groot waren de gevaren en groot en talrijk waren ook de avonturen.' Geen lid van de bemanning zal ooit die nacht vergeten in Straat Lombok, de natuur lijke toegang tot de Java Zee en om die reden door de Japanners natuurlijk zwaar bewaakt. De Zwaardvis was door den vijand opgemerkt en naar 90 voet diepte gezonken, waar zij doodstil haar lot afwachtte. De Japanse jagers waren niet karig met hun dieptebom men, die in een rechte lijn dwars over het schip ontploften. Alles aan boord werd ontwricht, de boot lekte, de peris copen waren onbruikbaar en het kom pas was vernietigd. Tegenover deze te genslag stonden prachtige successen. In onze eigen Indische wateren bracht de Zwaardvis namelijk de U 95, ver scheidene oorlogsbodems en koopvaar dijschepen tot zinken. De Zwaardvis staat onder com mando van luit. ter zee 2e kl. J. van Dapperen. De bemanning bestaat prac- tisch geheel uit de zelfde mannen die de gehele periode in het Oosten hebben meegemaakt. Wanneer Nederland ooit reden-^had trots te zijn op de daden van een van haar oorlogsschepen, dan komt deze stoutmoedige onderzeeboot met haar dappere bemanning daarvoor zeker in aanmerking. HULPWERKKRACHTEN IN DE LANDBOUW. Sedert een week vertoeven op Texel ruim 200 leerlingen van het Kenne- mer-lyceum uit HaarlemBloemendaal (meisjes en jongens) die hier behulp zaam zijn in de landbouw. Aanvanke lijk stonden de Texelse boeren enigs zins sceptisch tegenover deze werk krachten, nu zijn ze echter deze zaak wel anders gaan inzien, 't Is namelijk gebleken, dat deze jongelui, die onder uitstekende leiding staan, goede werk krachten zijn op de landerijen, voorna melijk aardappelenrooien en bieten wieden is hun werk. De verhouding tussen deze prettige jongelui en de Texelse ingezetenen is uitstekend. DE HEER EPE OVERLEDEN. Men schrijft ons: De heer Epe is pl.m. 30 jaar in onze gemeente als boswachter werkzaam geweest en heeft zich gedurende zijn verblijf alhier zeer bemind gemaakt. De overledene heeft hier tal van be stuursfuncties van verschillende ver enigingen vervuld. Hij was vele jaren lid van de Raad, zat o.a. in het bestuur v. d. vereen. „Mooi Texel", eerder in de V. V. V. Texel, in het bestuur van het Witte Kruis, „Wijkverpleging" etc. Zijn teraardebestelling, die Donderdag plaats had, werd door zeer velen bijge woond. Ook waren enkele van zijn superieuren en collega's van elders overgekomen. DE VOETBALVERENIGING HEEFT HAAR OORSPRONKELIJKE NAAM WEER TERUG. Toen tijdens de Duitse bezetting vele namen van clubs, straten, enz. veran derd moesten worden, viel de voetbal vereniging daar ook onder, die toen de naam „Koegras" aannam. Thans heeft zij echter haar werkelijke naam weer terug en heet voortaan weer „J. V. C." VAKGROEP GOEDERENVERVOER- Op een, in Veerburg gehouden verga dering is een onderafdeling gesticht van de Vakgroep goederenvervoer langs de weg. Het bestuur, dat de belangen van deze vakgroep in de kop van N- Holland zal behartigen werd als volgt samengesteld: S. Wilms en P. Muntje- werf, beiden van Anna-Paulowna; Jac. Borst, Breezand; A. Kaptein, Schagen; J. Peetoom, Winkel; P. Zeeman, Kol- horn en Koningsbruggen Den Helder. De sport wordt te kort gedaan. Naar aanleiding van enkele regels, die wij onlangs schreven, betreffende het initiatief nemen voor het organise ren van een voetbalwedstrijd, waarbij de opbrengst zou zijn voor oorlogs slachtoffers, hebben wij veel critiek ontvangen. Critiek, omdat de oetbal- lers inderdaad de noodzaak daarvan ook wel voelden, maar omdat een dergelijk initiatief te enemale onmogelijk wordt gemaakt door het gemeentebestuur. Hoe zou men naar Den Helder nu eefi elftal van naam kunnen halen, ter wijl er niet eens een voetbalveld is, dat aan de eisen voldoet? Terwijl er kleedkamers zijn, die alleen maar be vorderlijk zijn om sanatoria te vullen, vanwege haar ruitloosheid? Dit zijn vanzelf belangrijke argumenten en ook wij moeten erkennen, dat onze ge meente voor de moeilijkheden der sport clubs maar weinig oog heeft. Niet al leen de voetballers zijn ontevreden, maar ook de andere clubs hebben klachten en aangezien de gemeente rus tig zwijgt, raken de clubs met elkaar op slechte voet. Waarom nu nog langer gewacht! Overal in den lande worden de clubs met behulp van gem. instan ties op gang gebracht. Zelfs in de meest getroffen gebieden, wij denken aan Zeeland, maar ook bijv- aan Kam pen, waar de sport tot nog toe op Zon dag verboden was, is er door B. en W. een veld beschikbaar gesteld. En bij ons leeft een ieder maar In onzekerheid. Ja, we krijgen een bevrij dingsfeest, met hoogstens 10 min. bok sen en wat paardensport, maar overi gens geen enkele wedstrijd van belang. Hebben daarvoor onze mensen vijf jaar lang hun vereniging in stand ge houden? Wat wij nodig hebben ls een kern achtige sportraad met mensen erin, die de sport willen dienen, en die ook de noodzaak van een gezond sportleven aanvoelen. Toen de Duitsers hier nog waren, wisten wij dat de clubs geen verbetering in de velden-toestand te wachten waren. Nu rekent men daar, wel op, laat het dus nog op tijd komen, want een stad als Den Helder kan toch niet achteraan komen. Br. Film- WATERVOGELS TE ZWAK VOOR SUCCES. De eerste nederlaagwedstrijd van Watervogels Is op een 3—1 nederlaag uitgelopen. De wedstrijd viel op zich zelf al geducht tegen en uitgezonderd de twee eerste doelpunten viel er maar weinig fraais te beleven. Watervogels hadden wij al eerder zien spelen en toen de veronderstelling opgedaan 'dat zij goed overwinterd hadden. Maar Zondag j.1. was het wel heel erg mis. Een voorhoede zonder één enkel ge vaarlijk element, een middenlinie, die hard werkte maar de voorhoede niet steunde en een paar backs die onzeker waren. Waarschijnlijk kwam het door dat er enkele invallers waren. Watervogels nam de leiding. Beek hoven snelde door de S.-verdediging heen, gaf een afgemeten trekbal, waar mede Kuiper wel raad wist en die Dukers kansloos passeerde. Lang plezier hadden de Heldersen niet van deze voorsprong, want de snelle S.-linksbuiten had met een hard schot Hollander gepasseerd en zodoen de de stand gelijk gemaakt 11. De twede helft was geheel en al voor Succes. Dat er maar twee doelpunten uit voortvloeiden, was meer het gevolg van onbesuisd schieten dan van goed verdedigingswerk- Het bleef 8—1 voor Succes, wat dus in nederlaagwedstrijden 4—2 is. Wie zal het verbeteren? Scheidsrechter Waalwijk van Doorn leidde correct. DIRECTE OPLEVING VAN HET SPORTLEVEN EEN PRIMAIR BELANG. In de „Sportkroniek" lazen wij het volgende belangrijke artikel, voorko mende onder het hoofd Haarlem: TOEKOMSTZORGEN VAN PRIMAIR BELANG- In de heer M. A. Reinalda hebben wij een figuur aan het hoofd onzer gemeente, die de sport een zeer warm hart toedraagt. Reeds tijdens zijn wethouderschap, dus vóór 1940, be zocht hij vrij geregeld de verschil lende sportgebeurtenissen. Na zijn uitroeping tot burgemeester, was één van zijn eerste daden een feit, dat slechts weinigen bekend is om op een Zondag, zonder ceremonieel en in allen eenvoud, zieh persoonlijk van de toestand der sportvelden te overtui gen. Luttele dagen later vond een con ferentie ten Stadhuize plaats, waar aan de voorzitters van alle sport- en ontspanningsverenigingen deelnamen en waar middelen tot een zo snel mo gelijk herstel werden beraamd. Een directe opleving van het sportleven achtte de heep Reinalda van primair belang. Thans, nu wij enige maanden verder zijn en enig inzicht hebben, lijkt, dat wat de terreinen betreft, een gepast optimisme niet ongegrond is. Hieruit blijkt dat de heer Reinalda een heel goede kijk op de zaak heeft- Hij begrijpt dat de jeugd grote offers heeft gebracht en dat dit alles met een gezond sportverkeer weer terecht kan komen. Wij hopen dat deze gang van zaken een inspiratie moge zijn voor andere hoofden van gemeenten, die tot heden nog verzuimd hebben iets voor de sport te doen. Br. Mijnheer de Redacteur, Zijn wij vee? vraagt U in de Held- Crt. van Woensdag 8 Aug. boven uw artikel over de verbinding Ajkmaar— Den Helder met de trein. Mijn antwoord op uw vraag is beves tigend. Immers de reizigers worden vervoerd in beestenwagens, het zand ligt een cm dik op de vloer en men moet staan van Alkmaar tot Den Helder. Vele passa giers want er wordt evengoed een druk gebruik gemaakt van deze trein- gelegenheid gaan v8n vermoeidhei zitten en komen „onder het stof". Het publiek begrijpt de ijoeilijke po sitie van de spoorwegen maar vraag zich toch af, kan zoo'n wagen nu me vdór het vertrek even stofvrij geveeg worden en is het niet mogelijk daarl" wat banken te zetten of planken timmeren? - Als dat zou kunnen gebeuren was reizend publiek al zeer tevreden, w*" het reizen, zo met elkander, in 10 heen en weer wiebelende wagen is ongezellig. Overigens hulde aan spoormannen. Men wordt netjes opg vangen wanneer men „uit moet s pen" maar verschrikt ziet welk 'n gr afstand er ls tussen wagen en zijn P ron en dat er geen treplanken zo®- Uw abonne VRIENDEN! WIE HELPT? Het Rijksbureau voor Oorlog^o^ mentatie schreef, dat het In °P der regering bezig was een arcbiëL men te stellen, ten einde hierdoo. volledig overzicht te verkrijgen va historische gebeurtenissen van het derland tijdens de bezetting. Daar deze jaren aan Den He.' an, niet ongeschonden zijn voorbij waarin enkelen tol van hun ge arbeid met gevangenis en concen kamp hebben geboet, zouden wO „leD graag „Vrij Nederland" ter band stellen aan het Rijksbureau voor logsd. Zelf hebben we nog twee n.1. een enkel blad van de laats e,e jol gave en de stencil, die nog op ^er, zat van machine die we nu he' L 'ebbtn kocht, en daar we niets meer ylU]p van onze uitgaven, zouden we willen inroepen. - J942 Wij hebben in die Jaren tot J»' w(r pl.m. 10.000 stuks uitgegeven, d" n0g gen we veronderstellen dat oUd«° enige in omloop zijn. Daarom jjo»» we de bezitters daarvan wllïs® 'Jjgn. ken die bladen aan ons op W lL t P. Marbus, Gladiolen»""

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 4