HELDERSCHE COURANT Een nieuwe phase in de geschiedenis vangt aan Van de duisternis tot het licht NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Minister Schermerhorn De heldhaftige taak van onze Marine WEERBERICHT. Het herstel begint De Wieringermeer in November droog Staakt het vuren i Invasie van Ned. Oost-lndiè was voorbereid De toespraak van Attlee De Oorlog is voorbij VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1945. «9e Jaargang No. 413. GEDRUKT OP DÉ GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORO-HOLLAND N.V. tw H.kjo* VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen 1 3.00 Voo- de zender „Herrijzend Nederland" heeft de minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, naar aanleiding van de capitulatie van Japan een rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontlenen: Land- en Rijksgenoten. Zo is den thans het heugelijk en plechtig ogenblik aangebroken; de oorlog, de grootste van alle tijden, de verschrikkelijkste, die de historie gekend heeft, Is van de aarde gebannen. Het Japanse keizerrijk is de laatste in de rij der roofstaten, dia zieltogend in elkaar is gezakt. De weg omhoog ligt vrij voor alle volkeren en alle rassen. Een zucht van verlichting gaat in net bijzonder door. Zuid Oost-Azië, door Indonesië, dat wonderschone deel van het Koninkrijk der Nederlanden. Onbeschrijfelijk is er geleden, veel zal onherstelbaar blijken te zijn, veel smart zal nog het deel van menig land genoot worden. Maar ook het blijde weten ligt nu voor duizenden weer binnen hun bereik. Drama van betekenis. wereldhistorische Luisteraars, tn Zuidoost-Azië heeft zich een drama afgespeeld van wereld historische betekenis, dat waarschijn lijk nog belangrijker Is dan de ver pletterende nederlaag van Duitsland. Om dat te kunnen begrijpen, moeten wij ons bezinnen op de achtergrond van deze oorlog met Japan, een oor log, die voor al wat Nederlander was in Indië, geen verrassing was, doch een feit, dat men jarenlang heeft zien komen. Iédere marineman wist gedu rende zijn gehele loopbaan, dat het voor hem ging om de strijd tegen Japan, die eenmaal onafwendbaar ko men zou. Zo diep was dit in de geest gebrand, dat een van de verantwoor delijke aanvoerders van de Nederland se marine medio 1941 bij de aanval van Japan op Indo-China gebrand heeft van verlangen niet alleen, maar ook bet ernstige voorstel heeft gedaan, op dat moment de Japanse vloot met onze onderzeeërs aan te vallen en de oorlog tn Zuidoost-Azië te ontketenen °P het ogenblik, dat ons dat paste en niet te wachten tot de Japanners huD programma hadden voorbereid. In 1940 zijn Indisch-Japanse onderhandelingen gevoerd, waarbij de brutaliteit en on beschaamdheid var de Japanners alle Perken te buiten ging. De huidige lul- tenant-gouverneur-generaal dB- van "ook had bij deze onderhandelingen *®n zware taak, doch bij deze gelegen heid trad voor het eerst de grote wijs heid en in het bijeonder de onver- «chrolckenheid van den 8«neraal van *°orgrond. Daarna begint met Pearl Harbour op 7 December 1941 de gigantische wor steling. waarin van te voren vaststond, dat Nederlands-tndlë, te zeer aan zich '•elf overgelaten, het onderspit zóu e'en delven. '5 Februari, tegelijk met de slag om mgapore, viel de zeeslag in de raat van Makassar, daarna de slag de Straat Bali en ln de nacht van op 28 Februari de beroemde dra- Nes he slag in de Java Zee' waar de rlandse marine, onder aanvoering den admiraal Doorman, de beste adities van de Koninklijke Marine hield. Het past ons op dit ogerv- Medegedeeld door het Kon. Ned. avondInSt" geldlg tot |n,*Q.e1',. wisselende bewolking, I enkele buien, matige *tr*J krachtige westelijke blik der bevrijding, op deze dag van vreugde, in grote eerbied te gedenken alle helden in de lucht, op zee en te land, die in de ongelijke strijd het of fer van hun leven brachten, maar daardoor voor het Koninkrijk der Ne derlanden de weg openden naar een nieuwe toekomst. Een Nederlander formaat. van groot gouverneur- Starken borgh op de Landgenoten, op de 7de Maart 1943 bleef de gouverneur-generaal van Starkenborgh eenzaam achter. Het is au.het ogenblik om namens de rege ring een Nederlander van buitenge woon formaat te eren. Van Starken borgh heeft met de moed ui de wijs heid die zijn persoon eigen zijn, zijn plaats op een historisch ogenblik ge kend als weinigen. Het Nederlandse volk is aan den gouverneur-generaal Tjarda van Star kenborgh Stachouwer veel verplicht. Het ls dan ook geen wonder, dat de regering ogenblikkelijk maatregelen zal treffen om een schip naar de dichtstbijgelegen havenplaats te zan den, teneinde den gouverneur-generaal, indien zijn gezondheid dit toelaat, met ere terug te voeren naar de plaats, die hij op 7 Maart 1942 moest verlaten, de troon van Buitenzorg. Land- en rijksgenoten. Een nieuwe phase vangt aan in de geschiedenis van ons koninkrijk. Door de duisternis naar het licht: Dat is de gedachte, die thans ons allen bezielt. Reik de band aan blank en bruin. Laat ons volk de plicht, die er vóór ons ligt, om in ons rijk overzee de hand te reiken aan blank en bruin, goed verstaan en dienovereenkomstig handelen. Handelen, ondanks alle moei lijkheden, die hieraan verbonden zijn. Rijksgenoten, de oorlog is ten einde. God geve, dat wij thans met elkander de weg mogen betreden, waarlangs wat meer rust, wat meer welvaart en als Het mag. iets meer menselijk geluk voor hoog en laag kan worden ge vonden. Amerikaanse consul reeds op weg naar Ned. Indië. Walter Foote, Amerikaans consul- generaal voor Batavia vóór de val van Java, is op weg naar zijn voormalige post via Australië. Foote verklaarde, dat de zakenlieden aan de Amerikaan se westkust verlangend uitzien naar inlichtingen inzake de omstandigheden en mogelijkheden in Indië em hij hoopt in samenwerking met de Indische re gering hun nieuwsgierigheid te kunnen bevredigen. Het water zakt 1 Yt cm per dag. De stoomgemalen Leemans te Den Oever en Lely te Medemblik werken thans weer dag en nacht op volle kracht om het water uit de Wieringermeerpolder weg te pompen. De Leemans verwerkt duizend kubieke meter water p. minuut, de Lely achttienhonderd. Het gevolg is, dat het water op het ogenblik anderhalve centi meter per dag daalt. Bovendien zullen binnenkort nog een drietal hulpgemalen in werking komen, met 'n totaal vermogen van 2400 kubieke meter water per minuut. De medewerking van het per soneel is enthousiast, en onder terzijdastelling van eigen moei lijkheden. Men hoopt omstreeks 15 November de polder geheel droog gemalen te hebben. Maar.... het kn nog 12 dagen duren. De Japanse keizer Hirohito. die gis teren het bevel heeft gegeven aan zijn voorgesteld om leden van de keizer- troepen van „staakt het vuren", heeft lijke familie naar de verschillende ge vechtsfronten te zenden teneinde con- tróle te kunnen uitoefenen op de uit voering van het Keizerlijk bevel. Hier van werd mededeling gedaan in een boodschap aan het hoofdkwartier van generaal Mac Arthuf. In deze bood schap werd voorts nog verklaard, dat het nog wel tot 12 dagen toe zou kun nen duren voordat aan alle onderde len van het Japanse leger het keizer lijk bevel bekend zou zijn. Mededeling van Churehill. In zijn eerste redevoering als leider van de oppositie in het Engelse Lager huis heeft Churehill gisteren onthuld, dat in de eerste dagen van de confe rentie van Potsdam door president Truman en hem een plan was goedge keurd, dat aan hen was voorgelegd door de gecombineerde generale sta ven, voor een groot aantal veldslagen en landingen in Malakka, Nederlands Oost-Indië en het moederland van Ja pan. Deze operaties zouden een in de oorlog tot dusverre ongekende krachts inspanning hebben vereist. Aan het slot van zijn rede verklaar de Attlee nog: „Laat voor het ogenblik allen, die daartoe in staat zijn, rusten en zich verheugen in het bewustzijn, dat zij goed gewerkt hebben. De vrede is weergekeerd op aarde. Laat ons God danken voor deze grote bevrijding en voor Zijn barmhartigheid. Leve de koning." Nu moet er vrede komen. De oorlog is voorbij. Dat is het be vrijdende gevoel, dat zich van ons meester maakte, toen het bericht door kwam, dat Japan, de geallieerde voor waarden had aanvaard. De oorlog voorbij, dat betekent, voorbij de waan zinnige vernietiging, voorbij de moord op duizenden en tianduizenden on- schuldigen, voorbij de verdrukking en slavernij van een millioenenvolk in Oost-Azië, voorbij het isolement, waar in het moederland nog steeds verkeer de ten opzichte van zijn overzees ge bied. Voorbij.... God zij gedankt. Nu komt er weer contact met onze overzeese bezittingen. Nu horen we hoe onze familie het daarginds heeft gehad en wie er gevallen zijn onder het tyrannieke bewind van dan Japan- sen bezetter. Veel leed zal er nog ko men over ons land en over onze stad, omdat we er rekening mee moeten houden, dat velen deze boze jaren van verdrukking niet hebben overleefd. Hoeveel moeilijker zullen de onzen het gehad hebben in het moordende tropi sche klimaat met ean voedselvoorzie ning. die waarschijnlijk slechter ge weest is dan de enze. Maar dit alles is nu voorbij. Snel en krachtig zullen de geallieerden ook hier helpen en mis schien zal er nog veel te redden zijn, zoals ook in ons land nog velen van de ondergang zijn gered door de krachtdadige hulp van geallieerde zijde. Eu nu komt het probleem van de vestiging van een duurzame vrede. En dan is er het vraagstuk van de weder opbouw. Twee grote problemen, die veel wijsheid en tact eisen. Want al is de oorlog voorbij, vrede is er nog niet. Wij merken dat maar al te zeer aan de strijd van de geest an, aan het zoe ken naar wegen om een wereld van sociale gerechtigheid op te bouwen. We merken telkens weer, dat er nog geen vrede is, aan de woelingen in deze wereld, aan de ontevredenheid, aan de stakingslust, aan de arbeids- traagheid. Men zal de lijnen moetan uitstippelen waarop een wereld kan worden opgebouwd, die ons een gevoel van veiligheid schenkt. En dan de opbouwt Voor Indië zal dat misschien niet zo'n groot probleem zijn als voor Europa. Wij hebben in enige artikelen over Indië de mening van een Indië-kenner naar voren ge bracht, die over de opbouw van Indië vrij optimistisch gestemd was en zijn mening aan de hand van verschillen de voorbeelden staafde. Men denke echter niet, dat in een handomdraai de zaak weer op gang gebracht kan wor den. Dat eist inspanning en de inzet van heel wat arbeidskrachten, want wel moet er rekening mee worden 'ge houden, dat veel van de krachten 'n Indië zo verzwakt en ondervoed 7f i, dat ze voor lange tijd utt het arbeids proces zijn uitgeschakeld. Wie kan zette zich in voor Indië. De opbouw van Indië voor Holland, opdat Holland zich sneller en krachtiger her- stelle en weer zo spoedig mogelijk een plaats krijgt op de wereldmarkt. B. RESTERENDE BONNEN 10e PERIODE VAN DE M.G.-KAART KUNNEN VERNIETIGD WORDEN. In tegenstelling met hetgeen dezer dagen gepubliceerd werd, deelt de Centrale Distributledienst mede dat in de provincies Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht de resterende bon nen der 10e periode van de M.G.-kaart niet meer zullen worden aangewe Deze bonnen kunnen dus vernie' worden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1