indië In wij. Stadsnieuws HET KINDERFEEST. BOOTVERBINDING MET AMSTERDAM, Opnieuw staking in de haven te Rotterdam. Bevrijding der Nederlanders in het Verre Oosten. Petain ier dood veroordeeld. Belangrijke lezing. Voor lopig bestuur Ver. Oost en West. Kolonel K.N.I.L. M. H. du Croo heeft een belangrijke lezing gehouden over het onderwerp „Indië en Wij". Na een korte beschouwing over In- •ulinde, zoals het vóór de Japanse be zetting was, gaf spreker een reëel beeld van de treurige toestanden, zo als die nu, onder de Japanse druk, in Indonesië heersen. Daarom zal het niet mogelijk zijn, dat zij, die nu in de Ja panse kampen zijn ondergebracht, straks in het wederopbouwproces zul len kunnen worden ingeschakeld. Dit geldt trouwens niet alleen voor den Nederlander, doch evenzeer voor gro te groepen van de Inlandse bevolking. De arbeidskrachten, zotvel met hoofd als met handen, zullen dus hoofdzake lijk uit het moederland betrokken moe ten worden. „Daarom, zo ging spreker voort, moet Indië spoedig bevrijd worden." Na de sensationele gebeurtenissen van Vrijdag j.1. kilnnen wij aannemen, dat deze bevrijding binnenkort een feit ge worden zal zijn, zodat de urgentie niet meer van die aard is als kortgeleden. De leden van het Indische leger worden uit het Hollandse leger gewor ven. Wij hebben het Corps Mariniers (8000 man), dat zijn opleiding in Ameri ka ontvangt, de Expeditionaire Troe penmacht, die overal ingezet kan worden (opleiding in Engeland) en de Gezagsbataillons, die in Engeland wachten op scheepsgelegenheid naar Australië. De rang van officier is be reikbaar. Men hoeft zich niet voor al le drie mogelijkheden beschikbaar te stellen; aanmeldingen moeten geschie den aan de plaatselijke bureaux, door het Centraal Indelingskantoor te Eind hoven wordt de vrijwilliger opgeroe pen, gekeurd en getetst op politieke betrouwbaarheid. De plannen voor transport zijn reeds gereed. Binnen kort vertrekken 23.000 man van de GezagsbattaiUons, terwijl 5000 NICA-le- den begin volgend jaar hun weg naar Indië zullen vinden. Over de NICA zeide kolonel Du Croo onder meer, dat men selecteren moet. Er zijn ontzaglijk veel aanmeldingen gekomen. Men vraagt echter in hoofd zaak mensen met Indische ervaring, dus dikwijls oudere mensen, maar ook jongere uitvoerders. In eerste instan tie zullen dat 3000 personen zijn, voor namelijk Indologen, mensen van de M.T.S. en van de Landbouwscholen; gepensionneerden kunnen in tijdelijk verband worden uitgezonden. De NI CA-mannen worden gemilitairiseerd, dit ter vergemakkelijking van het ver voer e.d., terwijl als richtlijn bij de rangenverdeling de geschoolde kennis van den persoon geldt. In Australië aangekomen, worden deze mensen ge demilitairiseerd, soms, wanneer zij vlak achter de troepen zullen werken blijven zij militair. Bezielende wil is nodig. Voor ieder NICA-lid geldt de regel: men moet met een bezielende wil ge laden zijn en niet uit avontuurlijk oog punt lid van deze afdeling willen wor den. Na de pauze besprak spreker de ge dwongen gezinsscheiding. Men moet er rekening mede houden, dat men gedu rende twee jaar van zijn vrouw en kinderen gescheiden zal zijn, daarna is overkomst mogelijk. Voor het ge zin van den vrijwilliger wordt finan cieel gezorgd. Het Ned. Indische Vrouwelijke Vrij willigerscorps is een volkomen gemi litairiseerd deel van het Indische le ger. Voor de vrouwelijke vrijwilliger wordt een leeftijd geëist tussen 20 eri 40 jaar, terwijl zij minstens een MU LO-opleiding moet hebben genoten en daarnaast een volkomen vakopleiding; zij mag geen kinderen beneden de 14 jaar bezitten. In eerste instantie. Voor de aanstaande Bevrijdings feesten staan vele verrassingen te wachten voor de Helderse jeugd. Ruim 2800 kinderen zullen feest vieren! Maar., daar is geld voor nodig... Wij richten een oproep tot ouders en vrienden van de jeugd om hun bijdragen te storten voor dit goede doel. Dezer dagen zal men met lijsten huis aan huis collec teren. U helpt? In eerste instantie zijn nodig; artsen, apothekeressen, verpleegsters en leer krachten (kunnen de officiersrang be reiken) assistent-apothekers, leerling verpleegsters met 1 jaar ziekenhuis- ervaring, ervaren steno-typisten, secre taressen, telegrafisten en een honderd tal wegens bijzondere geschiktheid. Bij allen strekt Indische ervaring tot aan beveling. Het werk in Indië zal hard, ruw en gevaarlijk zijn. Men moet over capa citeiten beschikken. Over de wederopbouw van de groot bedrijven, industriën en cultures liet spreker zich als volgt uit: De leiders van grote bedrijven kun nen voorlopig niet hun eigen opbduw ter hand nemen en hun eigen perso neel kiezen; hierbij is in de eerste tijd regeringstoezicht noodzakelijk. De per sonen, voor deze opbouw nodig, zullen vertrekken in NICA-verband. De toekomstige structuur. De toekomstige 6tructuur van Indië zal zijn, zoals de Koningin dit eens heeft uitgedrukt: het Nederlandse Rijk zal bestaan uit vier gelijkberechtigde delen; Indië zal dus niet als kolonie beschouwd worden, doch met de andere delen des Rijks êen eenheid vormen, waarvan de delen elkaar zullen begrij pen, waarderen en liefhebben. Spreker wees hierbij op de woorden van dr. Van Mook en het boekje „En nu In dië", dat hij de hoorders aanbeval. Met een sterk centraal gezag, ver bonden in rechten en verenigd in vrij heid, plaats houdend voor locale be langenbehartiging, met eerbied voor en behoud van het democratische begin sel, zullen Oost en West elkaar ontmoe ten in de arbeid aan de op- en uit bouw van dat Koninkrijk der vier ge biedsdelen, ons Koninkrijk der Ne derlanden! Een voorlopig bestuur. Door een misverstand kwam men na deze belangrijke lezing niet tot het op richten van een plaatselijke Vereniging Oost en West. Op initiatief van enke le belangstellenden is later een voor lopig bestuur gevormd van de op te richten afdeling. Burgemeester G. Ritmeester, ere voorzitter, Dr. de Vries, voorzitter, de heer J. Voorbrood, secretaris, de heer Van Nuissenburg, 2e secretaris, de heer A. Nijkamp, lid, majoor J. Steenaard lid. de heer P. van Sandwijk, lid. Als lid van deze vereniging kan men zich opgeven bij den heer J. Voor brood, Lijsterstraat 12, den heer Van Nuissenburg, Ambonstraat 11 en aan de redactie van de Helderse Courant, Koningstraat. Bij een voldoend ledenaantal zal een ledenvergadering worden georgani seerd, waar een definitief bestuur kan worden gekozen. Candidaten kunnen zich dan beschikbaar stellen. HET STEDELIJK MUZIEKKORPS JUBILEERT. 14 Augustus j.1. bestond het Stedelijk Muziekkorps 55 jaar. In verband daar mede werd een rondgang gemaakt door de stad door het Stedelijk, waarbij zich op sportieve wijze de Oranje Harmo niekapel en het Fanfareorkest aanslo ten om de rondgang tot een succes te maken. En dat ls hij geworden: een goede veertig muzikanten maakten de mars en brachten den beschermheer, burge meester Ritmeester, en den ere-voor- zitter, wethouder Van Loo, een sere nade- De heer Van Loo sprak de muzikan ten toe. Hij memoreerde de moeilijk heden. waarmede ook de Helderse, muziek te kampen had, en hoopte, daf men straks in staat zal blijken een groot Stedelijk op te bouwen. De drie orkesten blijven tot na de bevrijdingsfeesten bij elkaar. Wij hopen echter, dat men ook na die datum nog dikwijls tezamen zal optreden, dat komt de muziek ten goede en verste vigt de band tussen de verschillende groepen! R. H. B. S. Uitslag van het overgangsexamen. Bevorderd van klasse I naar II: E Slort, R- Wijnje, B. Bakker, H. Beek, P. F. Goossens, J. C. M. de Keijser, J. H. Keijser, P. v. d. Meer, L. Ouwerling. H. N. B. Roels, H. v. de Vliet. Voorwaardelijk bevorderd 3. Afgewezen 1. Bevorderd van klasse II naar lil. R. Broers, G. Buis, C. N. E. Graaf, A. Hoog^werf, H. Houwing, L. H. de Keijser, P. P. Loesberg, C. N. Re- zelman, J. F. H. Schellinger, H. Steenhoek, C. Swennen, H. H. A. Verwoert. Voorwaardelijk bevorderd 1. Afgewezen 2. Bevorderd van klasse III naar IV: L. Prins, N. Roodenburg, B. Vink, C. Westerbaan, J. van Heuvel, J- Koomen, J. A. Prins, J. E. Rakers, M. W. Roeper, H. J. J. Swart, G. Vlas, H. v. d. Vliet, L. N. S. van Voorst, C R. Waiboer. Voorwaarde lijk bevorderd 3. Afgewezen geen. Bevorderd van klasse IV naar V. H. Boendermaker, J. Buys, B. Grobben, H. Steinberg, A. van Strijen P. J. Verberne. Voorwaardelijk be vorderd 3. Afgewezen 2. Het einddiploma werd uitgereikt aan: E. Klerk, M. Lont, C. de Jong H. P. Mahieu, J. Metselaar, C. E Schouten. Aan het admissie-examen voldeden, dus toelating tot klasse I: J. Bakker, H. de Block, J. Brefd, G. v. d. Haagen, J. G. J. de Haas, M. Kooy, I. de Lange, J. H. Leijen, G. J. v. d. Plaat, J. Plaatsman, C Slot, L. M. J. Spetter, G. Visser. L. P. N. Hofsté F. Kersten, J. Kiefte, DE HEER VAN DALFSEN VERTROKKEN. Een bekend stadgenoot, Dr. B. M van Dalfsen, sinds 1910 leraar in wiskunde, mechanica en cosmografie aan de Rijks Hogere Burgerschool te Den Helden ging wegens het berei ken van de 65-jarige leeftijd op 1 Januari j.1. met pensioen. Vrijdag 10 Augustus nam de school op hartelijke wijze afscheid van dezen leraar, die met grote toewij ding het onderwijs zo lang had ge diend. Ook een andere oude bekende Dr. C. H. Ketner, was daarbij aan wezig. Des morgens vond 't afscheid van de leerlingen plaats, des na middags dat van de leraren. In sobere en waarderende bewoordingen gaf men over en weer van zijn ge voelens blijk. NEEM UW OUDE LEVERANCIER! Er is een gerechtvaardigde klacht van verschillende plaatselijke leveran ciers. Zij zijn door de verplichte eva cuatie in September van het vorig jaar de stad uitgegaan en zijn de laatste weken teruggekeerd. Toen vonden ze hun klanten gevlogen. Die hadden zich gewend tot de leveranciers, die ter plaatse gebleven waren, die dus min of meer geprofiteerd hadden van het feit, dat anderen waren wegge jaagd en die nu zouden profiteren van het feit, dat ze al maandenlang klan ten van anderen bedienen, die uit ge makzucht hun oude leveranciers niet opzoeken- Daar zit iets onbillijks In en wij doen een beroep op al pnze stadge noten terug te keren tot hun oude melkboer, tot hun oude bakker erv tot hun oude groenteboer. Die oude leve ranciers hebben min of meer recht op uw klandizie, tenminste als ze u altijd goed hebben bediend en er dus geen reden was van leverancier te verande ren. Herstelt U dit recht. Er wordt op u gerekend. Het begint er steeds meer op te lijken, dat Den Helder uit zijn afgeslotenheid verlost wordt. Nu is de ESONA begonnen met het exploiteren van een bootdienst op Alkmaar, waar men direct kan overstappen op de boot naar Amsterdam. Op de terugreis slui ten beide diensten op elkander aan. Voor de Helderse bevolking biedt deze bootverbinding nieu we perspectieven: Het is nu mo gelijk in één dag op comfortabele wijze, al is de verbinding niet snel, naar onze hoofdstad te ko men. De dienstregeling wordt of is reeds per advertentie bekend ge maakt. kunstenaar zijn stem doet horen, nu mag verwacht worden, dat al die genen, die beseffen dat men „bij brood alleen niet leeft", hedenavond in de Casinozaal aanwezig zijn. Eric van der Steen, die een merk waardig verhaal leest en daaraan een merkwaardige analyse vastknoopt, ver dient stellig een groot gehoor. Te meer, daar door hem een belangrijke plaats ln litterair Nederland wordt bezet- Men gelieve op tijd in de zaal aan wezig te zijn. Bespeurt U ergens gaslucht, blijft dan nit de buurt met vuur. Waar schuwt de Gasfabriek! De arbeiders ln de haven te Rotter dam hebben Woensdag opnieuw het werk neergelegd. In de haven van Amsterdam wordt niet gestaakt. Men verwacht dat de Nederlanders, die zich op de Japanse eilanden be vinden, spoedig zullen worden bevrijd. De plannen voor hun repatriëring *8" gereed, niet worden vol- Bemerkt U gaslucht in Uw omgeving, past dan op met vuur. Een lucifer, afgestreken in een dergelijke om geving, kan explosies en brand ten gevolge hebben. HEDENAVOND SPREEKT ERIC VAN DER STEEN. De derde kunstavond. Hedenavond vindt in het Casino de litteraire lezing plaats van Eric van der Steen, met het onderwerp: „Een short story en- het ontstaan er van". Sedert jaren werd een dergelijke le zing ln Den Helder niet georganiseerd en nu het in vrii Nederland dan ein delijk weer mogelijk je dat een yrij Vonnis zal trokken. medege- dood Woensdag werd te Parijs deeld, dat maarschalk Pétain ter veroordeeld is. Pétain is schuldig be vonden aan wijziging van de reg rin-gsvorm met voorbedachte rade e aan verstandhouding met den vijan Het gerechtshof heeft de wens uft- De gesproken, dat het vonnis, gezien hoge leeftijd van den veroordeel niet zal worden voltrokken. Al zijn bezittingen verbeur* verklaard. Behalve dat «Pétain ter dood hi vf* oordeeld, is hij ook veroordeeld „nationale onwaardigheid" en tot v beurdverklaring van al xbn bezl gen. AMERIKAANSE BASES IN PACIFIC. Zeven of acht hoofdbas Warr#* Amerikaanse senator r Magnuson, lid van de comn"issltena;it, vloot-aangelegenheden van de f heeft medegedeeld, dat de vlooI nneo de V.S. volgens bestaande P tjgefl zeven of acht hoofd-bases zal ja- op eilanden in de Pacific, die dbaaes pan veroverd zijn. Naast -ynig® als Pearl-Harbour, Goeam, s ga- punten op de Philippijnen eb dhaafd mos, zullen ook bases g® 0nder blijven op eilanden die voornc zo8lf Japanse zeggingschap stonde de Marianen, de Karolineo Marshal-eilanden. i JAPANSE TROEPEN STR,JD VERDER- g)>f. De Japannezen «tjn ?olgea^nd jet-communiqué van 8'ster8^,j0ertf*- aanvallen begonnen in Man

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2