HELDERSCHE COURANT Telegramwisseling tussen H. M. de Koningin en den Koning van Engeland 20 iot 25.000 man naar Indië NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ook Prins Karei wenst geluk. 20.000 Japanners geven zich over Aflijn moet goud leveren Weerbericht. Doodvonnis van Petain. Rotterdamse havenarbeiders blameren zich Scherpe maatregelen vereist Voor gezagshandhaving en opruiming eventuele weerstand Mogen wij zwijgen Gevaarlijke Canadezen ZATERDAG 1* AUGUSTUS 1945. 69e Jaargang No, '411 GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND N.V. twH.ier VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60 Postabonnementen i 3.00 Oen Helds* H.M. de Koningin heeft van Z.M. den Koning van Engeland het navol gende telegram ontvangen: „In dit grootse uur, nu ten langen leste de krachten van tyrannie en agressie in de gehele wereld definitief en volkomen overweldigd zijn, is - het mij een groot genoegen, Uwe Majesteit mijn oprechte gelukwensen met deze triomfantelijke en totale overwinning te doen toekomen. Mijn regering, Mijn volk en Ik zullen nooit vergeten, dat Uwe Majesteit de eerste was, die vrijwillig deelnam aan de strijd tegen den Japansen vijand, toen deze, na de verraderlijke bomaanval op Peari Harbour, de oorlog verklaarde aan Mijn land en de Verenigde Staten. Wij hebben de grootste bewondering gehad voor de dappere daden van Uwer Majesteits gewapende macht bij de verdediging van Uwer Majesteits gebiedsdelen in het Verre Oosten tegen verre overmachtige vijandelijke strijdkrachten, en met bezorgdheid hebben wij de lotgevallen gevolgd van Uwer Majesteits getrouwe onderdanen van velerlei ras, die leden onder de wrede onderdrukking van een meedogenlozen vijand. Eén in vreugde over het vooruitzicht op hun spoedige bevrijding zien wij met vertrouwen de komende gelukkiger dagen van vrede tegemoet, als beloning voor Uw eensgezinde krachtsinspanning en die van onze bondgenoten in de gigantische strijd, welke thans tot zulk een roemrijk einde is gebracht. GEORGE R. I." H.M. de Koningin heeft den Koning van Engeland hierop het volgende antwoord doen toekomen: „Overgelukkig, dat de laatste der overweldigers volkomen overwonnen is en dat de vrede in de wereld is weergekeerd, dank ik Uwe Majesteit allerhartelijkst voor Uw vriendelijk telegram. Ik bied U mijn diepgevoelde gelukwensen bij deze beslissende overwinning aan en betuig U mijn be wondering en dankbaarheid voor de schitterende verrichtingen van Uw dappere strijdkrachten te land en ter zee, welker moed, volharding en kunde, tezamen met die van onze bondgenoten, zo zeer hebben bijgedragen 'ot deze eindoverwinning over de machten van duisternis en onderdruk king. Ook ik verheug mij in het vooruitzicht van de spoedige bevrijding van "yin lijdende volken in de overzeese gebiedsdelen van mijn Koninkrijk, die nooit zullen vergeten, wat zij te danken hebben aan al degenen, die n meedogenloze onderdrukkers ten val hebben gebracht. WILHELMINA". geboden overtuigd, Ter gelegenheid van de Japanse ca- u a''e beeft de Belgische prins- Hm he' navo'sende telegram aan Ti!- de k°ning'n gezonden: Uw in de §rote vreugde, die se 6 Jra^es'eH, evenals het Nederland- disi moet gevoelen bij de aankon- Ik h-B Van de caPHulatie van Japan. r(.pht'eci aan ^we Majesteit mijn op vrij.,6 Selukwensen aan voor de be- hoiav"? van Nederlands-Indië dat San a weerstand heeft j, de Japanse verdrukking', een er diep van overtuigd, dat Weliiw °eds nauwere en meer vertrou- 'and 6 samenwerking onze beide ho-cfl zal verenigen bij de taak van stel en van de vrede. gistl' ®0wiet legercommuniqué van pen r ."^e'dt, dat de Japanse troe- van u aan verschillende sectoren Ven f fr°nt beginnen over te ge- Van?.„r werden 20.000 Japannezen ge- n genomen. hehT"10erde autoriteiten te Ber- dezer atus" bevolen, dat de bevolking voor- innen 10 dagen alle gou- ■^eten Tyerpen we'ke zij bezitten, 'nleveren. ïoteertVtrWachtin8 18.00 koel, wind t- "nPenae en afne men bewolkfn kC regfcn' later ge~ en ruimende wind. In levenslange gevangenisstraf veranderd. Generaal de Gaullc heeft het dood vonnis van maarschalk Petain veran derd in levenslange gevangenisstraf. De situatie in de haven van Rot terdam is nog steeds ongewijzigd, dat wil zeggen, dat van de enkele dui zenden havenarbeiders er slechts een honderdtal werkt. Het voornaamste punt is, dat de arbeiders weigeren iet half zes door te werken. Het gevolg is, dat thans 31 schepen in de haven liggen, welke niet gelist kunnen worden. De schepen zijn ge laden met hout, wol, iarwe, lever traan, honing, katoen en kleding. Bo vendien is gistermorgen een Deensch schip, geladen met 80.000 kilo boter, eeren en spek, bestemd voor de bur gerbevolking, aangekomen, dat even eens niet gelost kan worden. Vier Liberty-schepen, elk met 8000 ton graan en meel aan boord, hebben de haven weer verlaten en koers ge zet naar Antwerpen. Vermoedelijk zal de lading voor ons land verloren zijn Wij ontvingen dit bericht en het deed ons een ogenblik perplex staan. Door ons gaat een gevoel van schaam te en verontwaardiging. In de eerste plaats schaamte, omdat ons land de ze smet op zich ziet geworden door enkele duizendtallen obstinate arbei ders. Over de gehele wereld worden hulpacties gevoerd om «ns land te helpen, getuige o.a. het genoemde Deensche schip. In het land zelf doen tallozen hun best om een zo groot mogelijke oogst binnen te halen. En wat doen de Rotterdamse havenar beiders? Zij willen niet tot half zes werken! Begrijpen zij niet dat zij het ganse volk in het groot benadelen en bovendien «ie naam van Rotterdam in de ganse wereld te grabbel gooien? Als deze individuen dan niet wijs ge noeg zijn, dient de regering op de scherpste wijze in te grijpen. Zij moet niet met zich laten sollen. Het ver antwoordelijke gedoe in Rotterdam van de Eenheidsvakbeweging, die hier uit politieke munt denkt te slaan, heeft nu lang genoeg geduurd. Het Neder- landes volk eist een spoedige radi cale oplossing. Wü vernemen van officiële zgde: De nieuwe toestand in Indië heeft ertoe ge leid maatregelen te nemen, om op korte termün een zo groot mogelgk aantal, althans enigszins geoefende legermacht in Ned.-Indië ter beschikking te hebben, teneinde de gezagshandhaving aldaar van de geallieerden over te nemen en eventueel resten van weerstand - wellicht in de vorm van gueriUa - op te ruimen. De geallieerden hebben toegezegd ^e voor zulke transporten nodige scheeps- ruimte en uitrusting beschikbaar te zullen stellen. Dientengevolge is de regering voornemens in September en October een tiental z.g.n. lichte in- fanterie-bataljons tezamen ongeveer 8000 man, thans dienende onder den bevelhebber Nederlandse strijdkrach ten (B. N. S.) naar Indië te laten ver trekken. Daarop zullen volgen enige z-g. gezagsbataljons, samengesteld uit oorlogsvrijwilligers, die thans reeds zijn ingedeeld bij de troepen van de B. N. S. en derhalve enigermate ge oefend. In het begin van 1946 zullen nog enkele lichte infanteriebataljons wor den uitgezonden en tenslotte bestaat het plan enige gezagsbataljons te vor men uit oorlogsvrijwilligers, die thans nog niet in dienst zijn en voor wier kleding dus nog moet word in gezorgd. Dit laatste is slechts mogelijk, wan neer de geallieerden deze kleding tijdig in Nederland beschikbaar stellen. Het totaal zou dan 20 tot 25.000 man her dragen. De encadrering der genoemde batal jons zal moeten worden versterkt of gevormd uit daartoe op te roepen re serve-officieren. Half December a.s- zullen nog om streeks 20.000 oorlogsvrijwilligers naar Engeland worden uitgezonden ter vor ming van de eerste divisie. Tenslotte zullen bij de in Nederland en Duitsland blijvende troepen van de B. N. S. een aantal beroeps- en re serve-officieren worden ingedeeld, ter wijl ouderen van deze groepen nodig zijn voor de encadrering der gezags- compagnieën in Nederland onder den territorialen bevelhebber in Neder land. Er is de laatste weken in de pers ge wezen op een gevaar, dat in het bi zonder onze vrouwelijke jeugd be dreigt. Het gevaar van den Canadesen soldaat. Het blijkt, dat er onder onze bevrijders vele avonturiers zijn, die zich niet ontzien de eer van onze meis jes te grabbel te gooien, die zich niet ontzien onze meisjes als deernen te gebruiken. Deze soldaten, die door het oorlogsleven van vijf lange jaren ver ruwd zijn, die geen moraal meer ken nen, die in iedere stad een andere schat hebben gehad, misbruik an de vriendelijkheid en gastvrijheid op een wijzz, die we niet anders kunnen aanduiden dan als misdadig. Of onze meisjes dan niet schuldig zijn? Ongetwijfeld. Er zijn er maar ai te veel, die „een avontuurtje" wel aan durven. Die aan de gevolgen van hun immoraliteit niet denken. Die hun ge zondheid en de gezondheid van hun nakomelingen vergooien door zich te laten gaan in een ongepaste verhou ding met mannen, die ze nauwelijks van1 naam kennen. Maar er zijn ook vele meisjs, die er min of meer onschuldig invliegen. Wij hebben immers aangedrongen op een vriendschappelijke houding tegenover onzz bevrijders. Wij hebben gezegd: „Maak het hun gezellig. Stel uw-htris stel uw gezin open voor de mannen, die hun leven in de waagschaal heb ben gesteld voor de bevrijding van ons land en volk". Wij hebben ontspan- ningsav". georganiseerd en de Canade zen gevierd. En in de beste kringen zijn de jongens met hun vlotte uniform binnengekomen en hebben aangezeten aan onze tafels. En van die gastvrij heid hebben helaas velen misbruik ge maakt en hebben zich dingen veroor loofd die ongepast waren. Zij verpes ten onze volksgezondheid. Of het dan zo erg is? Ja. het is erg. Tal van artsen hebben er ernstig voor gewaarschuwd. In het openbaar zijn dingen gezegd, met verzoek om die te publiceren, waarover men gewoon is te zwijgen. De geslachtsziekten nemen op onrustbarende wijze toe Hier dreigt een gevaar voor de kracht van ons volk. Hier gaat een geslacht ten onder door lichtzinnigheid en als we niet met z'n allen stelling nemen tegen deze onzedelijkheid, dan zal ons nageslacht er de bittere vruchten van plukken- Straks zijn de Canadezen weg. En onze meisjes blijven zitten met de ge volgen van hun lichtzinnige omgang met deze soldaten. Onze gezinnen wor den er door verwoest en het leed. dat straks, als zij tot bezinning gekomen zijn, over onze meisjes komt, is ont zaggelijk groot. Het lijkt hard om deze dingen te zeggen. Maar hier is een gevaar waar over niet langer gezwegen mag wor den. We moeten de ongerechtigheid niet met de mantel der liefde be dekken. Wij willen niet generaliseren. We zouden niet graag beweren, dat er niet vele Canadezen zijn, die hun hou ding wel kennen, die de eer van hun familie, die hun gezondheid en de eer van het Hollandse meisje vol doende hoog weten te schatten. Maar het aantal, dat geen moraal meer kent, Is waarschijnlijk zeer groot. En daarom is er maar één weg. De omgang van onze meisjes met Cana dese soldaten tegen te gaan. Zet uw huis voor hen open, maar waag kinderen niet aan avonturiers. B.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1