HELDERSCHE COURANT De buitenlandse pers ziet Noord-Holland NIEUWSBLAD «/OOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VERKEERSWENKEN VOOR DE FEESTDAGEN Voor- en achter de Atlantihwal Den Helderde Meer..... Wesi-Friesland Wat vernield werd en behouden bleef Loslatin* politieke gevangenen een praatje Wereldvrede afhankelijk van de grote mogendheden ZATERDAG «5 AUGUSTÜS 1945. 69e JaargAng Vo 426. GEDRUKT OP DE GEVORDERDE PERSEN VAN HET DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND N.V. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen i 3.00 Zondagsoverdenhing Zo hopen wij dan met onze mensen feest te vieren, de Bevrijdingsfeesten- „Reusachtig!" zeggen onze jongens. Mieters!" zeggen onze meisjes. Wij hebben er allen, jong en oud, zin in om dat eens spontaan te doen 't Is immers al zo lang geleden, dat wij dat gedaan hebben, 't Belooft druk te worden, want geen kind behoeft naar school, geen man naar zijn werk. Wat zal 't weer gezellig zijn op straat. De vlaggen zullen weer wapperen, met oranje zullen wij ons weer tooien. Met het oog op de grote drukte en de dreigende gevaren, enkele waarschu wingen en wenken van praktische aard. 1. Houdt rechts! Wat een verwar ring geeft 't, ais de mensen zig-zag door elkaar dwarrelen. Dat kan grote vertraging in het verkeer veroorzaken- Men botst tegen elkaar aan en 't komt, voor dat men hèt weet, tot hoge woor den. Dat alles kan gebeuren, als de mensen aan de verkeerde kant lopen. Gelukkig herinnert de politie de ver geetachtige en nanchalante voetgangers aan deze goede regel. 8. Sta niet stil! Bij het oversteken van de straat gebeurt 't weieens op een druk punt. dat de mensen blijven stilstaan midden op de straat. Daar komen ongelukken van. De meeste ko teen door weifelen en door '1 niet recht weten, vóór of achteruit te zul len gaan. Dat aarzelen doet 't juist. Beslist handelen is dus gewenst. Wees dat ook in uw dagelijks leven, wees resoluut in uw optreden! 8. Past op de zakkenrollers! Er zijn mensen, die haast ongemerkt uw beurs "sar hun broekzak doen verhuizen en remontoir aan hun ketting hangen. Ook in ons leven van elke dag drei- gen die gevaren. Want er zijn nog an dere zakkenrollers, denk aan de zwarte andelaars, denkt aan de sterke drank, u berooft van uw bezinning, ge wondheid, goede naam en eer. Hij doet met een lieve lach, alsware hij uw vnend. Sterke drank maakt zwakke mensen, zwak op de benen, zwak van wil. A Hoedt n voor valse vrienden. Bij een feest worden vaak vriendschaps- ■nden gelegd. Er zijn echte maar ook aise vrienden. De laatsten vragen u np een glaasje, maar ge zijt bij hen Poedig ..op de fles". Vele argelozen re.^en bij feestelijkheden in de strik- en van verkeerden verward, tot scha- 6 van lichaam en geest. Laat dit ook een ie\ ensles voor ons zijn. en groot man sprak eens dit woord: .eg* teü, wie uw vrienden zijn en ik 'zeggen, wie gij zijt!" Verkeerde om- an4 bederft goede zeden. Daarom: est uw vrienden (dit betreft ook on- meisjes) met nauwkeurigheid. Gebruikt goed uw ogen! Dat kan 1:.?° "Pk 'n de feestvreugde gemakke- »at Vergeten- behoren te weten wij doen en waar wij gaan. de hierin ligt een levensles. Let op gii ?evo'gen van wat gij doet en waar ^e'lgaat. Eén uur van onbedacht- teheldde rest kent ge wel. n uur van ..zichzelf-vergeten" kan '-eüjke gevolgen hebben- zijn vriendelijke raadgevingan wenken: .Maarmaar....!" hoor als U| zeggen- Geen maar's a.u.b. Even- Wev 6 yerkeersagent bij drukte u de dene W'J3t en verder geen drukke re- voetJangen houdt met de vragende zan nge,s. zó ook wij niet. Wij wij- het 1 a"é^n óe weg, gedachtig aan Sai0mJ?rt' van Óen koning-philosoof laat "Weeg de gang uws voets, Uw wegen wèl gevestigd zijn. hand .'"e' ter rechter- of ter linker lade"" WeQd uw voet af van i. Inderdaad het had érger kun nen zijn. Het merendeel der Noord hollandse polders werd niet geïnun deerd, de groot-industrie langs de Zaan werd niet opgeblazen, de dijk tussen Petten en Camperduin stak de bezetter niet door en een belangrijk deel der installaties in de Amsterdam se havens ontkwam aan de pathologi sche vernielzucht van het Herrenvolk. En zo was er meer. En als men zes dagen lang rijdende en varende door deze provincie gaat, dan wordt het hart vervuld met een grote dankbaar heid. Want een zó zware, een zó dure tol als van Limburg, Brabant en Gel derland geëischt werd, betaalde Noord- Holland niet. Het hart vult zich barstensvol met dankbaarheid als het ziet hoe groen en vruchtbaar dit polderland gedijt. Groene mozaïeken, doorsneden van smalle vaarten en liniaal-rechte slo ten, liggen onder de hoge blauwe luch ten. Verderop buigt zich goudig graan onder de druk van de Noordwesten wind ojv nóg. m.eec westwaarts rijen zich de duinen, blond en groen, groen en blond, om beurten. Op de velden wordt gewerkt en de boer fluit een oud liedje. Langs de kanalen staan wat vissers te turen in glinsterend groen water. Kinderen spelen op de smal le rechte wegen en men vraagt zich af: was er ooit oorlog in dit land? Ja, ook hier was oorlog. Dat ziet een groep buitenlandse journalisten, als zij in bootjes de Wieringermeer bezoeken. Water tot voorbij de ver re horizon. Schuren en huizen, waar van de daken nog zichtbaar zijn, doch wier fundamenten staan te waggelen in de modder, enige meters onder de oppervlakte. Hier groeide graan, hier werd gewerkt met een verbeten kracht, die altijd in dit land door pioniers ont wikkeld is. Maar het groen ligt me ters diep onder de waterspiegel en de pioniers wonen in het oude land en zijn ziek van heimwee. „Auch das verdanken wir dem Füh- rer" zegt zachtjes voor zich heen een Hongaars journalist en er ligt een nauw-verborgen ontroering in zijn woorden. De ontroering die men óók hoort als men staat in de raadszaal van het Helderse gemeentehuis en de burgemeester zijn gasten gaat vartel len van de zee van leed. de mateloze misère, die zijn stad moest ondergaan. Burgemeester Ritmeester heeft het in twee jaar concentratiekamp verleerd om stadhuistaal te spréken. Hij zegt in rond-Hallands wat hem 't hart be nauwt en dat is heel veel. Hij vertelt van de bombardementen in het alge meen en van het „vergissingsbombar- dement" der Duitsers in Mei 1940 in het bijzonder. Beurtelings is zijn stem vol gal en vol mededogen. Hoe bitter haat deze burgemeester het volk dat zijn stad d 11 alles aandeed. Maar het is goed dat buitenlandse persvertegen woordigers eens weten waarom er ge haat wordt en ze gaan er iets van begrijpen, als ze staren door de ruiten van het Helderse' gemeentehuis en het puin zien van wat eens de Oude Heider was. Den Helder Nieuwediep Huis duinen ze zijn alle drie geschonden. Hier, aan een der uitlopers van de ,.Atlantik-"wal, moest het land het zwaar ontgelden. Maar ai deze oor- Door de Buitenlandse Persvereni ging in Nederland werd dezer dagen, deels per instructie-vaartuig „Prin ses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, deels met autobussen, een excursie gehouden door Noord-Holland, welke ten doel had de buitenlandse journalisten een inzicht te geven van de vernie lingen, door de Duitsers in deze provincie aangericht. Tevens werd de gelegenheid uiteraard benut de „ogen en oren der wereld" te tonen welke mogelijkheden op talrijk ge bied Noord-Holland biedt. Deze zesdaagse tocht, aan de tot standkoming waarvan het Militair Gezag te Alkmaar in de personen van den Districtscommissaris majoor professor dr. M. Bokhorst en den chef van de sectie Voorlichting, ka pitein J. Werkman, zijn volle en daadwerkelijke medewerking ver leende, werd op verzoek van het M G. bijgewoond door den heer A. C. van Kampen als vertegenwoordi ger der pers in Noord-Holland, die in een 3-tal korte artikelen zijn impressies weergeeft. De zéér pre caire papiersituatie is er debet aan, dat niet in extenso op tal van ondej> delenTrön worden TngegaarT.— logsjaren zagen geen kans het Oude Nieuwe Diep te vernietigen en de schepen der Nederlandse marinevloot zullen weerkeren, spoediger dan men wellicht denkt. Nóg is de haven leeg, op enkele motorlaunches van de Brit se navy na, maar de dag komt dat onze eigen schepen weer zullen ankeren op de ree en meren in de haven van Hol lands meest voortreffelijke vlootbasis. Van de roestende éénmans-torpedo's op de Marine-werf en de zwierende meeuwen over het schuimomrande Huisduiner strand naar West-Friesland is niet zo ver. Hoorn Medemblik Enkhuizen steden en stadjes om- huifd met een grootse historie en die goeddeels gespaard bleven voor het oorlogsgeweld. Verdroomde grachtjes, romantische raadhuisjes en voortva rende burgemeesters. Zij allen vertel len van datgene, wat zij willen doen en van datgc-ne, wat ze leden in de voorbije jaren. De meesten staren op de bodem van een totaal lege ge meentelijke geldkist. maar zij allen De minister-president, prof. Scher- merhorn, heeft in het Sparta-Stadion voor de N-V.B. een rede gehouden over actuele problemen. Ten aanzien van de geldzuivering zeide hij, dat deze zo lang op zich laat wachten, om dat de nieuwe bankbiljetten en de nieuwe zilverbons nog niet in vol doende mate in ons land aanwezig zijn. Deze zijn pas in Februari van dit jaar door den toen in funstie zijnden minis ter Huisman besteld. Voorts deelde hij mede dat er een z.g. belasting-recherche gevormd zal worden wier speciale taak het zal zijn gelden op te sporen, die zwart ver diend werden, teneinde deze als belas ting te innen. Ten slotte zeide hij: Het praatje dal er binnenkort 60.000 politieke gevange nen zullen losgelaten worden is niet waar. Ik hoop. aldus de minister president, dat ik hiermee een deel van de onrust, die ook in Rotterdam wel zal heersen, heb weggenomen- zijn vervuld niet een warm idealisme, om hun stad en volk weer te verhef fen. Zo goed als dit goede Westfriese land, zo sterk staat dit volk met beide benen in de goede aarde. Wij zagen de zaad-industrie van West-Friesland, de fruitteelt, en men hoort cijfers, die lichtelijk aan 't duizelen maken. Men wéét niet dat daar in dat land rond de Zuiderzee bedrijfsdirecteuren wonen, "are vorkomen ver-cu juiuijoI >seord zijn, meer buiten dan in Holland plegen te zijn, om hun bedrijven groot te maken en tegelijk de naam van dit land te verankeren over de grenzen. West-Friesland klaart het wel. Zijn volk is niet arbeidsschuw, zijn grond is vol van intense vruchtbaarheid God heeft het gewild dat 't Teutoonse barbarisme hier niet vernielde wat vele geslachten opbouwden. Verderop ligt de Meerwaarvan de dijk alweer dicht is. Van arbeidJ» schuwheid van dit volk gesproken rf Met zóveel durf, zóveel doorzettings vermogen wordt er in '46 gezaaid e» gemaaid in de Meer. En naar 't Zuiden: daar ligt IJmuL den. Oud-IJmuiden net als Den Helde* kapotgeslagen. Vernielde sluizen. Ga- bombardeerde woonwijken. Huize* zonder daken, zonder ruiten, huizen, net zo onbewoonbaar en schunnig alt in Den Helder. Maar het lot wilde dat IJmuiden en Den Helder in de ..Atlam tik"-wal lagen en het was een lot. dat een ver nageslacht nog biter zal ver vloeken. A. C. VAN KAMPEN. Op desbetreffende vragen heeft Bevin in het Lagerhuis verklaard dat ook in de wereldorganisatie het civiele gezag boven het militaire moet staan- Uitlevering van het geheim der atoombom moet wachten tot d»i wereldorganisatie is gevestigd. Men moet er overigens aan denken dat d«- atoombom niet het enige is, dat de wetenschap heeft voortgebracht. Wan neer de oorlog veel langer zou hebben geduurd, zou de wetenschap ift korte tijd nog vele andere, dodelijke zaken hebben voortgebracht. D« komst van de atoombom maakt het duidelijk dat in de toekomst de staats' lieden zich meer bewust zullen moeten zijn van de noodzaak ener furie- tionnerende wereldorganisatie dan alleen maar van het formuleren vei regels. Het is ten slotte de politiek die oorlogen maakt. Het is. onze plicht n« deze zes jaar te trachten tot stand te brengen, dat de politiek, die wij el de wereld voeren, ons niet weer tot een oorlog leidtiVrede kan alleen t stand gebracht worden door het scheppen van toestanden waarin ae men sen niet langer ten oorlog willen gaan. De wereldvrede is afhanke ij va de eensgezindheid der grote mogendheden in de grote aangelegenheden Uiteraard zullen er altijd verschilpunten tussen hen bestaan ten aanzre van vele onderwerpen, maar er moet een. eensgezind besluit bestaan ei opzichte van de noodzakelijkheid om geschillen die tot oorlog zouden leiden te vermijden. De veiligheidsraad moet de plaats worden, waar de grot» kwesties der politiek tot oplossing worden gebracht.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1