EEN uit velen Stadsnieuws Bekendmaking Eindelijk verbinding met Amsterdam 25 jaar conciërge Foto's van Casino Schaakvereniging „Morphy" Burgerlijke stand Toonkunst heeft plannen Predikbeurten Texel. De Texelse schapenfokdag De Brandweermannen nu in uniform Stichting 1940*1945 Prinses Juliana en minister Schermerhorn voor de radio Marktbericht Schagen. Marktoverzicht Luitenant ter zee Van Hamel In het voorjaar verkiezingen? AANVULLING B0NNENLIJST Ruimere distributie van zeep te verwachten In overleg met het Comité ter vie ring van de bevrijdingsfeesten in deze gemeente op 31 Augustus en 1 Septem ber as- worden de werkgevers bij de ze uitgenodigd aan hun personeel op genoemde dagen zo veel mogelijk vrijaf te geven. Den Helder, 21 Augustus 1945. De Burgemeester van Den Helder, RITMEESTER. In de spoorverbinding van Den Hel der met Alkmaar is een belangrijke verbetering aangebracht. De avond- trein komt te vervallen; de dienstrege ling wordt nu: Alkmaar vertrek 9.45 uur, Den Helder aankomst 11.27; ver trek Den Helder 13 uur, aankomst Alk maar 14.45 uur. In Alkmaar kan men overstappen in de trein naar Amster dam, die om 15 uur vertrekt, men is dan om 16.45 uur in Amsterdam. 15 Augustus j.1. vierde de heer De Graaff zijn 25-jarig jubileum als con- eierge aan de Vakschool voor Meisjes. De Directie van het' Casino verkoopt 1000 foto's van het vroegere Casino. De prijs van elke foto zal minstens één gulden moeten bedragen. Het geld wordt gestort in een verzegelde bus tbiscuitblik), waarop een rood kruis geschilderd staat, want.... het batig saldo zal vervallen aan de Heldersc afdeling van het Rode Kruis. De directie heeft nog een verrassing in petto voor de twee mensen, die ra den hoeveel deze fotoverkoop opbren gen zal! Hebt U al een foto van ons goede, oude Casino, waar wij menig uurtje in knusheid en gezelligheid hebben doorgebracht? Natuurlijk koopt U er een, want zo'n foto moet U bezitten, terwijl tevens het Rode Kruis uw gave hard nodig heeft. En dan maar raden! Voor en tijdens iedere voorstelling worden foto's verkocht. Onlangs hield bovengenoemde ver. haar jaarlijkse alg. vergadering. Het bleek, dat tijdens de evacuatie van Den Helder deze ontspanningsver. steeds haar wekelijkse wedstrijden hield. Ter wille der onderduikers, bo ven het kantoor van den secretaris. De moeilijkheden van licht en verwar ming werden ondervangen door op Zondagochtend te spelen en doordat de leden bij wijze van contributie wat brandstoffen mede namen. Aan het jaarverslag ontlenep wij, dat ook Mor phy een lid moest verliezen. De heer Dol werd n.1. gefusileerd. Door de vergadering werd 7?m nagedachtenis geëerd door een ogenblik stilte. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: wnd. voorzitter J. Beek, le secr C. J. Bosch, 2e secr. Bruinsma penningmeester Valkenier, wedstrijd leider J. Wijker -en commissaris mate riaal P. Broos. Bevallen: G. van Waarden-Sand- nk. d- E. Kramer—van der Kleijn, z H- van AsmaLaan, d. N. Haaksema—Eelman, d. G Kok—van Twmjver, d. - H- T. Wijmenga- Ter-mia, z. Ondertrouwd: J. H. Smith en j. v van Eijsden. C. de Vries en VP ieze. J. A. Berkeljon en B. M ,w !ska. Getrouwds X. van Teeckelen- D"rgh en H. Kwast. M. Jansen en M P. Doppegieter. H. Dolstra en G Boon Overleden: A. H. Zufjderland, m, 4? jaar. A. E. Scherer—Middelbus- k - V, 77 jaar. - A. M. de Boer, m, iar- B. Luik, m, 20 jaar. S Wijnand, v, 4 dagen. I. Meijnen, m, jaar. w. van den Bogaard, m, 43 jaar (overl. te Amsterdam). H. J. A- "Pais, m, 14 jaar foverl. te Alkmaar). De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeling Den Helder, heeft het voornemen enige werken in te studeren voor een te houden kerkcon- cert in samenwerking met het Helders Mannenkoor, ten bate van een goed doel. Men is van plan het „Requiem" van Verdi als hoofdnummer te geven. Het doet ons genoegen te merken, dat ook Toonkunst haar plaats in het Helderse muziekleven weer in gaat nemen en wij zien met belangstelling uit naar dit eerste kerkconcert na de bevrijding. ZONDAG 26 AUGUSTUS 1945. Ned. Herv. Gen., Kerkgracht, 10.30 uur: dienst; Palmstr., 10 uur: dienst. Herst. Ap. Gem., 9.30 en 4 uur: dienst. Herat. Evang. Luth- Gem., 10.30 uur, de heer J. K. Schendelaar. Onderwerp: Leiding. Leger des Heiis. 10 uur Opdrachtdienst, 3.30 uur Openluchtsamenkomst in het Juliana- park, 7-30 uur Opwekkingssamenkomst. Deze samenkomsten staan o.l.v. de kap. H. Winter. Oud-katholieke kerk, 8.30 uur H.Dienst, Pastoor H. J-_)Ver- heeg. Evangelisatie Vijzelstraat, sa menkomst: Zondag 10 en 7 uur, n.m. 2.30 Zondagsschool; Woensdag 7-45 u. Bijbelkring; Donderdag 7.30 u. Dank stond; Zaterdag 7.30 u. Bidstond. De jaarlijkse Texelse Schapenfokdag wordt dit jaar gehouden op Maandag 3 Sept. a.s. Voor deze fokdag is de be langstelling zeer groot. Het blijkt, dat de lust tot het doen van belangrijke inzendingen, nu de contróle geheel vrij is van de zo beruchte N.S.B.- Landstand, weder zeer belangrijk is. Het aantal inzendingen zal dit jaar niet minder dan 180 bedragen. De Texelse brandweer, die dezer dagen wat 't materiaal aangaat zulk een be langrijke verbetering heeft ondergaan, heeft thans ook personeelkleding ge kregen. De verschillende brandweer- mannenf zijn thans in keurig zwart blauwe uniformen gekleed. Ter gelegenheid van de herdenkings- week der Stichting 1940'45 zal Zon dag in alle kerken een woord aan dit werk gewijd worden. Een groot deel van het radioprogramma zal eveneens aan de herdenking worden gewijd. Prinses Juliana zal Zondag om half één voor de microfoon komen. Ook de min.-president zal spreken. Verder de clamatie van verzetsliteratuur 1k>o% Jan Musch, Aib. Dalsum, Nel Knoop en Paul Huf. Offert deze week voor hen, die steun behoeven als gevolg van hun deelname aan het verzet tijdens de oorlogsjaren. T veulens (hengsten) 1109—1300, J stier (Centrale), 24 vette geldekoeien (Centrale), 39 kalfkoeien taxatie 260 675, 22 pinken 185—400, 2 pinken Cen trale, 4 graskalveren Centrale, 28 nuch tere kalveren Centrale, 57 vette scha pen Centrale, 10 bokken en geiten 40— 200, 3 vette varkens Centrale, 15 big gen 40—80, 90 konijnen lp. kg., 71 kippen 0.90 p. kg. Marktoverzicht: Voor de Centrale werden aangevoerd 24 koeien, 2 pin ken, 1 stier, 4 graskalveren, 28 nuch tere kalveren, 57 schapen, 3 varkens. Voor de Taxatie 39 koeien, 22 pinken. Prijzen koeien vanaf ƒ260675. Hier van 34 koeien en 22 pinken voor de provincie Gelderland en 5 koeien voor hier overgenomen. Men zag zowel voor de Centrale als voor de Taxatie beste koeien aangevoerd. Wij hadden van daag nieuwe vrucht aan de markt, nj. veulens. De aanvoerder, de heer K. Kruijer uit Heerhugowaard, vertelde, dat hij de volgende week weer kwam en dan ook merries zou medebrengen. Dit waren allen hengsten. Prijzen van af ƒ1100— ƒ1300. Handel goed. Weinig biggen aangevoerd, en dan nog licht goed, gezien de notering nu tot 80. Volgens regeringsprijs. Handel zeer kalm, weinig aankoopvergunnin gen uitgegeven. De handel in bokken en geiten was vrij goed. Hoogste no tering was ƒ200. Stug was de handel in konijnen. Slachtprijzen bij het oude Kippenhandel ging nog wel. Vooral jonge hennen. Er zijn er verkocht voor de som van 75 per stuk. Dat worden toch dure eitjes. Er was veel bezoek, wel te verwachten na zoveel regen. P"" k I dag later wist iedereen het. En Op 28 Augustus 1940 werd de luitenant ter zee eerste klasse Van Hamel, aldus lezen wij in „Parool", door een Engels vlieg tuig boven Nederland „gedoopt", met de opdracht, verbinding tus sen het bezette gebied en Enge land tot stand te brengen. Een gevaarlijke opdracht, die den heer Van Hamel nog geen jaar later het leven heeft gekost. Hij werd in het najaar van 1940 ge arresteerd en overgebracht naar Scheveningen waar hij maanden lang in strenge „Einzelhaft" moest doorbrengen. Na het von nis vertoefde hij nog enkele we ken in het oude gevangenisge bouw aan de Pompstationsweg, waar hij alleen een cel bewoon de en alleen het voorgeschreven half uur moest „luchten", onder bewaking van het onaangenaam ste lid van de Grüne, die bij de gevangenbewaarders was inge deeld- Maar hij stapte elke dag weer even monter rond op het binnenplein van de gevangenis en glimlachte tegen ieder die hij zag. Toen kwam er een verandering van dat ogenblik keek ieder, die er maar gelegenheid toe had, 's ochtends naar Van Hamel. Zijn glimlach, de kalmte en de zeker heid, welke elke stap, die hij deed, kenmerkte de vlotte ma nier van praten met zijn voor man, terwijl spreken met ande ren absoluut verboden was, het was een bemoediging voor ieder een- Half Juni 1941 zagen zijn mede gevangenen hem voor het laatst. Hij werd weggevoerd en een paar dagen nadien stond in de krant een overlijdensbericht. De luite nant ter zee eerste klasse Van Hamel had zijn trouw aan het vaderland bezegeld met zijn leven. Wat we toen niet wisten, is later gebleken. Van Hamel heeft zijn opdracht uitgevoerd. Gedurende de maanden, dat hij hier te lan de werkte, bracht hij een aantal contacten tot stand en organi seerde hij een kring van vastbe raden en toegewijde Nederlan ders, die inlichtingen verzamel den en doorgaven naar Engeland. In de loop van 1942 heeft de S.D- in de groep, die Van Hamel op richtte een reeks arrestaties ver richt. Einde Mei 19(13 werd von- .v<tv fT^lU vuil" Inde behandeling: Hij mocht nis uitgesproken. Drie en twintig naar buiten, tegelijk met ande- Nederlanders kregen een dood- - - vonnis. Maar ook hun werk ren en meelopen in de kring van dertig, veertig gevangenen. Hoe glimlachte hij. toen hij zich plot seling tussen de anderen bevond. Zij, die in de cellen voor het raam stonden te kijken en hem zagen, vroegen zich af, wie het zijn kon, die zo vrolijk rondstap te terwijl hij toch wel een ,,zwaar geval" moest zijn. Een is en overgenomen door anderen voortgezet tot de overwinning werd behaald. Van Hamel, de man, wiens per soonlijkheid zich in Scheveningen openbaarde in een zonnige glim lach die hem zagen, vergeten hem nooit heeft in die over winning deel gehad. De nationale adviescommissie heeft gisteren onder voorzitterschap van prof. mr. P. Scholten een openbare vergadering gehouden. In behandeling werd genomen het aanhangig gemaakte voorstel, de regering een advies te brengen met betrekking tot de bepa ling van het tijdstip, waarop verkiezin gen van de vertegenwoordigende licha men worden gehouden. De commissie van voorbereiding was tot het volgende voorstel gekomen: „Het gehele Nederlandse volk vraagt een herstel van zijn democratisch ge kozen vertegenwoordiging in gemeente, provincie en rijk en wel zo spoedig mogelijk. Indien verkiezingen op normale zij het niet op technisch volmaakte wijze kunnen worden gehouden, zul len deze plaats vinden: 1. voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in de tweede helft van April 1946, 2. voor de Provinciale Staten in de eerste helft van April 1948, 3- voor de gemeenteraden zo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór April 1946. In verband met dit advies verzoekt de nationale advies-commissie de rege ring zo spoedig mogelijk haar te be richten, of verkiezingen op normale wijze op de voorgestelde tijdstippen kunnen worden gehouden. Vlees, melk en aardappelen. Het Centraal Distributiekantoor maakt, in aansluiting op de op 17 Aug. jj. gepubliceerde bonnenlijst voor de periode van 19 Aug. t.m. 1 Sept. be kend, dat voor de week van 26 Aug. t.m. 1 September alsnog zijn aangewe zen: bon 538 en 539 voor 100 gram vers vlees of 4 oz. vlees of vis in blik, bon 540, B 573 en B 574 voor 2 liter melk. bon B 18 en C 18 (inlegvel) voor 1'/» liter melk, bon 541 en bon B 19 (inleg vel) voor 1. kg. aardappelen en bon A 581 voor 2 kg. aardappelen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds met ingang van Zaterdag 25 Aug. wor den gebruikt met uitzondering van die voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 27 Aug. mag worden afgeleverd. Bij deelname aan maaltijden uit de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen A 581 voor aardappelen en 538 voor vlees worden ingeleverd. Be regering is er in geslaagd invoef van zeep van Engeland uit te bewerk stelligen, waardoor het mogelijk reeds een kleine hoeveelheid huishou zeep aan het publiek ter beschikkms te stellen. In verhouding tot de gedurende oorlog verstrekte zeepsoorten is vetzuurgehalte van de huishoudzeep, welke thans ter beschikikng wordt steld, aanmerkelijk hoger. Binnen niet al te lange tijd za g distributie van zeep over het land uniform worden, hetgeen de provincies, die tot nu toe ong^ 50 gram zeep per 14 dagen ontvin een belangrijke verhoging van rantsoen zal betekenen. Verdere betering is in zicht. v jje- Over enige weken hervatten de derlandse fabrieken hun PT°^ulU 'otlA- door gebrek aan steenkolen en P jai stoffen evenwel nog zeer beper dat zijn. Niettemin Is te verwachten^ begin October weer een tlIL0l<|en zeeppoeder en scheerzeep zal aangewezen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2