Gezellig Dansen Nutsspaarbank. Hoe Dorus Rijkers nog na zijn dood twee mensen hei leven redde... Als voor een werkelijke invasie.... J- B. PROOST. Eenvoud is het kenmerk van de Door levy grunwald. Dorus Rijkers, die 500 mensen van de verstikkingsdood in de golven red de, heeft, na zijn dood, twee Joden voor de verstikkingsdood in Auswitz be waard. Dorus Rijkers! Hij was mijn beste vriend! Als een bruut geweld witschuimende grondzeeën schepen tot wrakhout sloeg, als aan boord Hol landers, Duitsers, Joden, Katholieken pf Boedhisten met het leven afgerekend hadden, dan gebeurde „het" wonder. Over de geweldige branding, waar de dood loerde, trok een armzalig bootje! Dorus Rijkers en zijn mannen! Ze vroegen nooit: wie is daar aan boord, welke nationaliteit of welk ge loof hebben zij.... Zij redden mensen. Vele stormnachten heb ik Dorus Rijkers gade geslagen. Hij inspireer de mij tot het schrijven van boeken, waarin ik het Nederlandse volk met trots mocht wijzen op de grote helden daden van hem en zijn Zeeridders. Dorus Rijkers, de mensenredder! Na lijn dood redde hij.... mijn leven! September 1942.... (buiten wordt het reeds donker). De „Groenen en Zwarten" zijn in de Gerard Terborghstraat, mijn straat. Ik zit in de slaapkamer bij mijn vrouw. Onze gezichten staan heel ernstig. Ze slepen hier Joden weg! Vlug ga ik naar bed! Nerveus, opgevreten door de zenuwen, trekt mijn vrouw de dekens over zich heen. Harde ruwe stappen.... Klikken van ijzeren hakken op de straat. Open maken, snel! Rauw gaat de schel over, als beze ten bonken ze buiten tegen de deur. Ik maak open, ben wonderlijk rustig en kalm. Drie agenten, twee Schalkhaarders en een SS-man rennen mij onderste boven. .,Je hebt wapens in huis, waar zijn ze!" Mee naar de Enterpestraat. Ik. (Kalm, ironisch, haal een riestig mesje uit mijn zak) Wapens in huis' J», heb ik, hier bedoelt u dit mesje? SS-man; (Razend en tierend). Vuile Jood, je zult ons niet belazeren! (Ze hollen door het huis, trekken alle deu ren en laden open. als ze niets vinden schreeuwt hij): Je gaat mee naar de Euterpestraat, met je vrouw en alle huisgenoten, die je verstopt hebt. Ik. Huisgenoten heb ik helaas niet meer, en mijn vrouw is heel erg ziek en mag niet vervoerd. Ie Sch.: We motten je toch meene men. (Hij loopt naar de wand, wijst op een portret, en zegt). Die mot ook mee! Ik: Dat is mijn zoon, al S maanden geleden door jullie weggesleept! 2e Sch.: En dat portret van die meid, waar is die verstopt? Ik: Die meid is mijn dochter, is bij Philips in Eindhoven. Ie Sch.: Verrek! Daar is nog een ouwe vent in huis (wijst op een por tret). Die ouwe Jood met zijn baard, waar zit die? (hij loopt naar het por tret toe, kijkt aandachtig, en roept)- asjemenou, dat is geen Jood, dat is het portret van Opa, van Dorus Rijkers, van de reddingboot. Ik: (verrast). Ken je dan Opa? Heb je Dorus Rijkers wel eens ontmoet? Ie Sch.:Verrek! Zal ik Opa niet ken nen! Ik heb zo veel boekjes van hem gelezen. Ik: (ironisch). Dan ben ik blij hier een mijner lezers te begroeten. Ie Sch.: (beduust en vriendelijk), as jemenou. Hebt u dan die boeken over de zeehelden geschreven? Hebt U het „Helden der Zee"-fonrs dan opgericht? Ik: (Wijzend op een stapeltje boe ken). Allemaal over Dorus Rijkers dit uitgegeven door De Boer in Den Hel der in 1939 is het laatste. Ie Sch.: (Neemt het boek In handen, gaat op een stoel zitten en leest. Beni ge minuten stilte, verwonderd kijken de andere agenten naar hem). Hij heit het Helden der Zeefonds opgericht zeit ie, en is een vrind van Dorus, dat 's toch mooi. Kijk, in dat boek staan plaatjes van die ouwe kerels, ik heb zelf dicht bij de Hoek gewoond. Kijk, daar is ook een portret in van Janus Kuiper, ook een schipper van de red dingboot(Hij kijkt vol aandacht in in 't groen gekafte boek. en herhaalt steeds: 't is toch mooi werk, wat ie gedaan hebt). Ik: Niks mooi, ik voel mij Nederlan der, meer dan jullie N.S.B.-ers, als Nederlander werkte ik, en daarom ga ik niet met jullie mee. Holland is mijn vaderland en ik wens niet tegen mijn wil weggesleept te worden. Het is niet heel mooi, dat jullie onschuldige men sen weghalen. Ie Sch. (zich verontschuldigend): Ik ben geen N.S.B.-ers, hij wel (wijst op SS-man). Hij heit een doodskoppen- ring aan zijn vinger, hij mag niet eens een Jood een hand geven, ik wel! Krijg ik dat boek cadeau? Ik (strategisch): Welnu, als je zo straks weggaat, neem dan dit groene de geest van den schrijver meegenomen, boek mee, dan heb je in ieder geval maar laa ons hier (en dan mij hoog op richtend en ernstiger en voornamer dan in mijn gewoonte ligt): Kijk, buiten iS het nu somber, akelig weer, het is guur en koud. Droef en somber vind ik deze herfstavond, alles is even naar geestig. Misschien (op zachten toon) zal er later nog eens een tijd komen, als Holland weer vrij zal zijn, dat ik weer een boek zal schrijven. Als jullie weggaan, zonder je handen te bedoeze- len om Nederlanders uit hun land weg te sleuren, niet alleen in mijn woning. Een afdeling van minstens 7500 man zal de spits vormen van het bezet tingsleger in Japan. De eerste lucht landing te Soegi zal bestaan uit 350 grote transportvliegtuigen van Okina- wa en Iwojima. De manschappen zul len gewapend en uitgerust zijn als voor een werkelijke invasie. Soegi is een vliegveld in het gebied van Tokio. maar ook in tal van andere woningen waar mensen zijn, die niets misdreven hebben, dan 2al dit uur jullie ten ze gen zijn. Als ik jullie op deze donkere avond met het ideaal heb kunnen be geesteren, dat Dorus Rijkers in don kere stormnachten steeds voor ogen stond: Eerbied voor ieder mensenleven, eerbied voor Protestant, Katholiek en Jood, zal ik mij gelukkig prijzen. Be grijp, dat wij alle kinderen zijn van één God, dan zal ik ook in latere ja ren deze avond niet als een duistere zien, maar beschenen door heilig God delijk licht, licht, dat ook in jullie ziel doordrong. De Sch. (bewogen, op mij toetredend): Mag ik u de hand geven? (Hij geeft mij de hand en de 2e Schalkhaarder doet hetzelfde). Ie Sch. (tot de SS-man): We nemen ze niet mee, hij heit gelijk! Asse we dit boek meenem.en, hebbe we zijn geest.... SS-man (beleefd): Ik mag een Jood geen hand geven, daar heb ik de ge lofte voor afgelegd, maar hij en zijn vrouw blijven hier. (Tot mij): U kunt hier blijven. De twee Schalkhaarders met 't groe ne boekje „Dorus Rijkers in Parijs" en de SS-man, op hun tenen, zo zacht als lammeren, lopen schuchter de slaap kamer door, werpen een blik op mijn vrouw, en gaan dan geruisloos de deur uit. Zo redde Dorus Rijkers na zijn dood Het leven van een Jood. Verloofd: MAR TIEN BEUKERS en agnes minneboo. Den Helder, 26 Aug. 1945. Lorentzstraat 101. Spoorgracht 28. Thuis des middags van 4-5 u- Ondertrouwd. JO SMITH en ANN1E van EIJSDEN. De kerkelijke huwelijksbe vestiging vindt plaats in het gebouw Palmstr. op Woens- 5 September a.s. te 11.30 uur v.m. Den Helder. 21 Augustus 1945 - Soembastraat 16. Narcisstraat 37. Ondertrouwd: joop berkeljon en m barbara wolska huwelijksvoltrekking te Den der, 6 Sept. v.m. 11 uur. en Helder, Celebesstraat 4. warschau, Wronia 34. oekomstig adres: H. Treub- straat 54- e!r^llgustus a-*. hopen onze Beliefde Ouders c. breed en h a. breed—visser, ^herdenken6 echtvereniging ^nkbare kinderen, KLAAS en Verloofda. geer. JAN. B en ANNEKE. -J^^tnaat 45. Den Helder. ürigde spreekuren: ®ndsleden uitsluitend van Partin.,11 8.30—9.30 uur. 'a 2a. ''eren van 12 uur. R-, rdaSs geen spreekuur. C?>Pen des r '0 uur- morgens Heden bereikte ons het treurige bericht dat onze geliefde Broeder, Zwager en Oom nicolaas smits, in de ouderdom van 68 jaar te Groningen is over leden. Zijn bedroefde Familie, J. SMITS. e- SMITS—HORSMAN. H. SMITS. Koedijk, 23 Aug. 1945. Kanaaldijk 77. Heden ontvingen wij het bericht dat door een noodlottig ongeval, medio Februari 1945, in Duits land is overleden, onze geliefde Man en Vader J. C. ROERDOMP, in de ouderdom van 55 jaar. Dat hij ruste in vrede. a roerdomp— nieuwenburg. G. roerdomp. Augustus 1945. Haukes No. 9, Wieringen. Heden nam de Heer plotseling tot Zich ons lief Zoontje en Broertje PETER FREDERIK THEODOOR. op de leeftijd van 5 maan den. E- W. WOLFENPERGER H. W. WOLFENPERGER— v. d. SCHOOT. JO, ANNEKE en GERLANT. Hippolytushoef, 22 Aug. '45. Geen bezoek. Geen bloemen. Mede namens kinderen en familie zeg ik harteüjk dank aan allen, die blijk gaven van medeleven na het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader. Tevens aan het corps Werf- politie voor de laatste eer aan onzen lieven dode bewezen. Mevr. de Wed- A. B. BONARIUS—Harjer. Schagenstraat 43. Daar het ons niet mogelijk is ieder persoonlijk dank te zeggen voor de blijken van medeleven ondervon den na het overlijden van onzen lieven Man en Vader, betuigen wij langs deze weg onze innige dank. Mevr. ZUIJDERLAND— BAIS. BERTUS. TOM en DIK- Nieuwstraat 40 Den Helder. Iedere Zaterdagavond met vrij cabaret bij de Wed. Waiboer Ewijcksluis Gevraagd FLINKE HULP in de huishouding voor hele dagen. Goed loon. J. M. v. d. MOLEN, Leesbibliotheek, Brakkeveld- weg, hoek Bloemstraat. Ruilen: Z.ga.n. herensch., m. 43 voor idem, maat 40. Adres: Ruyghweg 211. Wie ruilt z.g a.n. damessch-, m. 40 tegen goede damessch., maat 36 of 37? Driekw. hak Bothastraat 4, na 6 uur Ruilen z.g.a.n. herensch., m. 42 tegen maat 43- Adres: Binnenhaven 35. Ruilen: Z.g.a.n. schoenen, m. 34 v. kinderjasje en mutsje, event- met bijbetaling. ■H. DE VRIES, Brouwerstr. 47 Wie wil nwe damessch., pL hak, m. 39-40 ruilen voor nwe damessch., m. 37? J- VEENf Jan in 't Veltstraat 12, Den Helder. Ruilen: 1 p. d.sch., m. 41 v. voetbalschoenen, maat 43- SCHOONAKKER, Tuinstr. 12 Ruilen: 1 pr. zw. damessch., z.g.a.n-, maat 37 lage hak voor idem, bruin of blauw. Adres Koeningstraat 119 bov. D.sch., hoge hak, maat 37 >2 ruilen voor. k-sch., maat 28 of 29. Klaas Duitstraat 7. In ruil aangeb.: 1 z.g.a.n. Colbertjasje voor d-japon m. 42. Stompedisse, Dahliastraat 18, Den Helder. Ruilen: Een paar z.g.an. m.- sch, maat 28 voor id. m. 30. VERMEULEN, Goudsbloemstraat 45. In ruil aangeb.: Een sport- colbertjasje, dbl-, z.g.a.n. voor een japon, maat 42 of rokje met blouse. Dahliastraat 18. Wie ruilt een paar damessch., maat 36 voor k.schoenen, m. 2627? Anemoonstraat 30. In ruii aangeb.: 2 pr- k.sch. maat 20 en 22 voor m. 24 en 25 of samen voor maat 34. Mevr. OUD, van Foreestweg 103, Julianadorp of Dahlia straat 18, Den Helder. Ruilen: J.sch., maat 33 voor 35 of voor j.broekje, 10 jaar of iets anders. H. Oosterbeek, Groene Ark G 4692. Ewijcksluis. In ruil aangeb-: 1 p. z g.a.n. schoenen met doorl. hak, m. 39 voor schoenen m pl. hak, maat 38 en een br. winterjas, maat 38 voor 1 p. schoenen met platte hak, maat 37. Des avonds van 7 tot 8 uur. LOUWERSE, Spoorgracht 36- Ruilen. 1 p. n. zw. lage h.sch., maat 41 voor 1 paar in g. st. z- damessch, m. 3940. Een paar oude kw. d.kousen voor een paar sportkousen, d.maat. JANSEN, Gladiolenstraat 16. In ruil aangeb. flinke partij Weckflessen v. schapenwol' Adres: Krugerstraat 89. Ruilen: Nieuwe overall en 'n paar nwe klompen, maat 21* voor gesponnen schapenwol. Adres: Ooievaarstraat 133 na 5 uun Wij hebben voor C te ruilen: 1 i.g.s.z. D.- of H.-rijwiel met prima binnen- en buitenban den va 4 salonclubjes- Event.- bijbetaling der betreffende ruilgoederer., nadei" overeen te komen. Adres Bur. v. d. bl. Ruilen: Z.g.an. kindermol., m. 27 voor schoentjes, maat 24—25. A. C- BAK, Reigerstraat 65. Ruilen: 1 Vlet (14 voet) voor een motorrijwiel. Adres: J- BAKEN, Kruisweg A 103, Callantsoog. In ruil aangeb. een peluw m- 2 kussens. z.g a.n. voor een p. overgordijnen. Een p. z.g.a.n. werksch., m- 40 voor een p. z.g.a.n. schoenen, m. 41 of 42. 'J. Engel, Westgracht 54- Wie milt een paar k.sch., m. 21 tegen 23 en een p. h.sch., m- 43 tegen 44. Alles in goe de staat, H. de Grootstr. 10. In ruil aangeb.: 1 p. ni°twe d.sch. met lage hak. m- 37, v. 1 paar d.sch. met lage hak. maat 39 of 40. j. Foelsum" Hector Trei^bstraat 4'

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3