HELDERSCHE COURANT Geallieerde vloot naar Tokio Een wapen legen atoombommen? Hei Russisch-Chinese verdrag NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Admiraal Helflrich naar Toltio Parade Ie Colombo Radioredeyoeringen van de Koningin in boekvorm De explosie op de Chrisiiaan Huygens" Stadsnieuw s Stichting 1940-1945 Geslaagd Weerbericht Nederlaag voor Chinese communisten De vredessterkte van Amerika Klaar voor onder water Boekhandel P. Spruit bestaat 25 jaar Texel. Burgerlijke Stand. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR; J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen 1 3.00 Rondom de capitulatie van Japan Een bericht afkomstig van de Britse oorlogsbodem „Duke of York" meldt, dal de geallieerde vloot Maandagochtend is opgestoomd naar de wateren van Tokio en voor anker is gegaan in de Baai van Sagami. Japanse afgezanten op de „Missouri". Het binnenvaren van de geallieerde bezettingsvloot in de baai van Sagami vond gistermorgen plaats onder begun stiging van fraai weer. De Japanse af gezanten, die aan boord van een torpe dojager de geallieerde vloot kwamen begroeten, werden aan boord gebracht van het Amerikaanse slagschip „Mis souri", het vlaggeschip van admiraal Halsey, waar de capitulatievoorwaarden zullen worden getekend. De Japanners overhandigden kaarten, die de ligging van de mijnen weergeven, welke de toe gang tot de Japanse hoofdstad ver sperren. Tevens ontvingen zij aanwij zingen in zake de te nemen maatregelen, wanneer de vloot de baai van Tokio binnenvaart. De geallieerde schepen, ten getale van 112, zullen in de baai van Sagami blij ven, terwijl ca. 38 mijnenvegers de aan grenzende wateren en de baai van Tokio zelf zullen zuiveren. Zodra er een weg is vrij gemaakt, zal schout-bij nacht Badger aan boord van de Ameri kaanse kruiser „San Diego" de vloot naar de baai van Tokio voorgaan. Donderdagochtend zullen de landings troepen van bibrtj gaan om zifh mees- ,tr 'e maken van de vlootbasis Yoko- s°eka en van het vliegveld. Ca. 10.000 Amerikaanse mariniers en 250 Britse mariniers zullen aan de actie deel nemen, waartoe ook behoort het in be- s'ag nemen van alle ln de haven lig gende Japanse schepen en de demili- 'arisatie van de vlootbasis en het vlieg veld. In totaal zullen ca. 500.000 "man Ame rikaanse troepen op Japanse bodem m°eten worden overgebracht en men verwacht, dat het wel een half jaar kan vuren, alvorens de bezetting van Japan voltooid. Luitenant-admiraal C. E. L. Helffrich, de bevelhebber van de Nederlandse Wrijdkrachten in het Oosten, vertrekt vandaag naar Tokio als vertegenwoordi- ®er van de Nederlandse regering bij de "vergave van Japan. Ter viering van het einde van de °°rlog heeft een grote overwinnings- Parade plaats gevonden. Hoge gealli eerde officieren waren aanwezig om •'"fade af te nemen, waaronder hii- enant-admiraal Helffrich, admiraal 0r<i Louis Mountbatten en de gouver- eur van Ceylon, Moore. Aan de parade namen ook detache menten van de Nederlandse marine lp61 ^'e keuriSe indruk maakten. lucht paradeerden Sunderland- egboten en Liberator-bommenwerpers, deelgenomen hadden aan de actie Nederlands-lndië. De Gaulle in Amerika Generaal de Gaulle heeft Zondagavond in hotel „Waldorf Astoria" in New-York voor 80 vooraanstaande Amerikaanse en Franse persoonlijkheden een diner doen aanrichten. Hij bracht een toast uit op de Frans-Amerikaanse vriendschap. Gouverneur Thomas Dewey bracht een toast uit op de Gaulle en tevens op het Franse volk en op de Franse re publiek. „De bakermat van de vrijheid". Helderse Courant 7 Volgens den Washingtonsen corres pondent van de „Evenig Standard" heeft de Amerikaanse marine een lange afstandskanon dat door „radar" wordt gecontroleerd en dat op een afstand van vijftien kilometer met absolute trefkans een naderend vlieg tuig kan neerhalen. Dit zou dus een tegenwapen tegen aanvallen met atoombommen kunnen zijn. Prijzen in kapperszaken Ie hoog pe kappers in Nederland weten met hun prijzen geen maat te houden. Ten einde prijsopdrijving tegen te gaan, is thans door den minister van Handel en Nijverheid een beschikking uitge vaardigd, volgens welke de kappers verplicht zijn op van de straat af dui delijk zichtbare wijze hun tarieven be kend te maken. Dit vergemakkelijkt voor publiek en opsporingsdienst van het directoraat-generaal van de prijzen het constateren van prijsopdrijving. Het geïllustreerde weekblad „Ons Vrije Nederland" heeft besloten, de redevoeringen, die H. M. de Koningin gedurende de jaren van de bezetting van Londen uit voor de radio beeft gehouden, in boekvorm uit te geven. Haar bezielende woorden zijn voor het Nederlandse volk in zijn verdruk king en vervolging steeds een grote steun geweest en vooral ook door de richtlijnen, die zij gaf en beslissingen en plannen, die zü openbaar maakte, hebben deze redevoeringen een grote historische waarde gekregen. Volgens verhalen van te Rotterdam aangekomen leden van de bemanning bevond de „Christiaan Huygens" zich op weg van Antwerpen naar Rotter dam. Omstreeks half twaalf was men bij „Thornton Ridge" gekomen. Plot seling leek het of het hele schip van een werd gereten door den geweldige explosie ter hoogte van de voorzijde van de machinekamer. Alle dekken werden ontzet in die mate, dat zij schots en scheef in bijna verticale richting kwamen te staan, terwijl de lichten doofden. Onmiddellijk werden de pompen in werking gesteld, maar die konden het met grote golven bin nenstromende water niet verwerken, zodat om 12.10 uur het bevel werd ge geven, dat allen, die niet strikt nood zakelijk aan boord nodig waren, zich in de boten moesten begeven. Reeds om 12.45 uur bevonden de meesten zich aan boord van het motorschip „Tiba", dat zih dicht in de nabijheid bevond. Men had toen de indruk, dat de „Christiaan Huygens" lang zaam zor.k. Ze werd echter op sleep touw genomen, vermoedelijk door een tanker, ten einde omhoog gezet te worden. De olieman J. C. Strijbis wordt ver mist, terwijl negen anderen werden gewond. Illegale strijders stierven voor de bevrijding van ons lar.d. Nu zijn wij bevrijd- Wij zullen hun taak voleindi gen; wij allen zullen vechten met eer lijke middelen om ons land er weer bovenop te helpen, om de wereld te vrijwaren voor gebrek, ellende, haat en oorlog. Maar laat ons dan beginnen met hen, die achterbleven, met hen, die man of zoon verloren in de strijd, te verzorgen, zoals dat onze plicht is. Deze week zullen voor hen geldeig worden ingezameld. Denkt U erom? Bij de te Amsterdam op 18 Aug. J-l. gehouden examens voor stenografie „Groote" slaagde voor kantoorsteno graaf Ned. 130 lgr. onze stadgenote mej. C. Brouwer, leerlinge van mej. D. M. de Vroome. '8 weer, Oostelijke wind, ëfcr, de avond in het Zuiden van kans op onweer. Zonn: öluk- Dagblad voor Nrd.-Holland N.V, Het verdrag tussen China en de Sovjet-Unie, welks bepalingen tegelijker- tiid te Tsjoengking en Moskou zijn gepubliceerd, voorziet in samenwerking tussen de beide landen ter voorkoming van een herhaling der Japanse agressie. De Sovjet-Unie zal militaire en andere bijstand uitsluitend aan de centrale re- serine van China verlenen. Het verdrag bevestigt opnieuw erkenning der volledige souvereinite.t van China in de drie Oostelijke provincies. De hoofdlijnen der Oost-Chinese en Zuid- Mandsioerijse spoorlijnen zullen gecombineerd worden in een lijn, welke in gezamenlijke eigendom zal worden geëxploiteerd onder de naam Chinese Tsjangsjoean-spoorlijn voor een periode van 30 jaar. Daarna wordt de lijn uit sluitend Chinees bezit en komt geitel in Chinees beheer. De Chinese regering verklaart Dairen tot vrijhaven. Gedurende 30 jaar zal Port Arthur een gemeen schappelijke Chinees-Russische vlootbasis zijn. Stalin heeft de verzekering gegeven, dat na de Japanse capitulatie de Russische troepen binnen drie maanden uit Maudsjoerqe zullen worden terug getrokken. Wat Sinkiang betreft, bevestigt Rusland opnieuw, dat het Riet de bedoeling heeft te interveniëren in de Chinese binnenlandse aangelegenheden. China zal de onafhankelijkheid erkennen van Buiten-Mongolië, wanneer een plebisciet uitwijst, dat de bevolking dit wenst. Veel van het bovenstaande werd reeds verwacht. Ofschoon de Chinese com munisten niet uitdrukkelijk genoemd worden, wordt het verdrag beschouwd as een politieke nederlaag voor hen op een bijzonder moeilijk tijdstip. 800 oorlogsschepen en 21.000 vliegtuigen. De minister van marine van de Verenigde Staten, James Forestal, heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten vierhonderd oorlogsschepen en acht duizend vliegtuigen in dienst zullen houden. Hij voegde er aan toe, dat de marine in voorkomend geval zal kunnen beschikken over een vloot van achthonderd oorlogs schepen en 21.000 voor het gebruik gërede vliegmachines. TIVOLI. Het verhaal van een belangrijke tocht van de Britse onderzeeboot „Sea Tiger", de P 61, naar de Oostzee om daar het Duitse slagschip „Branden burg" tot zinken te brengen. De film- is een speelfilm, en wordt lang niet slecht gespeeld ook. De ver schillende karakters van hen. die de bemanning van de duikboot uitmaken, worden goed vertolkt. Hoewel wij we ten, dat wij bij de neus genomen wor den', is het geheel ons aannemelijk voorgezet. De geschiedenis is spannend en dikwijls sensationeel, doch tevens krijgen wij enigszins een beeld van 't beperkte leven op een onderzeeër, «feit 60iiis_ van een doodse verveling is, op andere momenten zènuwsTopénd spannend. Het leven-thuis van de mannen wordt in verband gebracht met hun uitingen aan boord. Het relaas eindigt met een happy ending, zodat wij volkomen bevredigd naar huis gingen. De hoofdr. in „We dive at dawn" wor den gespeeld door Erich Portman en John Mills, de regie heeft Anthony Asquith, terwijl de muzikale leiding bij den bekenden Louis Levy berust Morgen, Woensdag, bestaat de boek handel van den heer P. Spruit 55 jaar,. Hoewel het hem niet mogelijk is het feit op enigszins opvallende wijze te viersn, willen wij niet nalaten een kort woord aan deze populaire boek handel te wijden. Reeds op zeer jonge leeftijd nam de heer P- Spruit de zaak van zijn vader over. Van de Kanaalweg werd hij in het begin van de oorlog door de Duit sers verjaagd, waarna de boekhandel in de Keizerstraat No. 67 werd geves tigd. 15 Augustus j.1. betrok de heer Spruit het perceel 76 in deze straat, waar hij voergoed hoopt te blijven. Geboren: Klaas, zoon van C. Lol en M. T. Pranger. Willem Jan Ma- thias, zoon van W. J. L. Boogaard en N. Tiessen. Erna Beatrix, dochter van A. Dros en A. Koorn. Josephue Johannes, zoon van J. Gieles en A. de Graaf. Ondertrouwd: J. W. C. Bonnei en T. Gaastra. L. Bakker «n L. C„ van Hilten. Getrouwd: H. J. Craanen en J„ Hemelrijk. Overleden: Eli^abeth Anna Geertruida Maria van Heerwaarden, 3 jaren- Gevonden voorwerpen: ezn centuur, een houten klepper, een schapenvacht, een oorknop, een herenhorloge, eeB armband. Wielingen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1