De Noord-Hollandsche „Roode Pimpernel' Meer brood en suiker NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Voor- en achter de Atlantikwal Heldenmoed zonder romantiek in. Indonesië Britse Oostindische vloot te Sabang Wat Frankrijk verloor Ook daar! Bakkerswinkels Vrijdag Weerbericht, gesloten Capitulatie op Halmaheira Amerika bouwt schepen voor Indië Landingen in Japan begonnen PTT-dienst op 31 Augustus Nederland krijgt zijn schepen terug Op wie stem ik? WOENSDAG AUGUSTUS 1945, 69e Jaargang No. 423- HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertentie* II cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60, Postabonnementen 1 3.00 Zes dagen dwars door Noord-Holland. Van de kusten van de oude binnenzee naar het schuimend strand. Van Den Helder naat de Zaan, van Bergen naar de oude stadjes in West-Friesland. De Zaan. met zijn op Amerikaanse leest geschoeide industrie- Verkade met zijn millioenen-omzet, maar de fabriek staat nog stil. Dat ingenieuze raderwerk wentelt nog niet en duizen den arbeiders wachten op het ogenblik, dat dit .menselijk" mechanisme weer gaat draaien om dóór te draaien, alle dagen en alle nachten zonder onder breking. Bruinzeel, waar men de feitelijke triomf aanschouwt van de techniek en waar het 1500 man tellende personeel w 1 aan de slag is gegaan Er waren journalisten bij, die bekend zijn met de prestaties van de Industrie in de Nieuw* Wereld, maar ze wisten niet dat er in Holland een fabriek was die zó „Amerikaans" werkte als Bruinzeel De groot-industrie aan de Zaan is een machtige factor in de wedloop, die „herrijzenis ven Nederland" heet, maar zij. moet grondstoffen hebben! Er ko men grondstoffen, heeft de regering van ons land gezegd, en wij geloven het „Er kómen grondstoffen", hebben de geallieerden gezegd en wij vertrouwen op het woord van de bondgenoot. Maar 'aat het materiaal spoedig komen, want dit land en dit volk zijn arm en uit- geplunderd. Wij zijn dankbaar voor a' datgene, wat de geallieerden ons ga ven. het graan, de chocolade, de bis cuits, en de blikjes voedsel. Maar daar blijft een wrange smaak aan het fijn ste voedsel, als men weet dat het aal moezen zijn. Wij zijn een trots volk, omdat wij een rijk volk waren- Wij aanvaardden de aalmoezen, omdat wij hongerden, maar wij wensen geen da» en geen uur te lang die aalmoezen te ontvangen. Wij schamjn ons als natie dat wij armlastig geworden zijn, wij dat rijke volk van het Nederlandse im perium. Wij hebben grondstoffen nodig en wij zullen ze betalen. Met goede Hollandse guldens en niet met het scheurpapier, dat de Duitse persen in Vier oorlogsjaren draaiden. En het zal °"s een opluchting zijn zo spoedig mo gelijk de aalmoezen-rekening af te slui ten Op een avond ia Hotel Irene in Alk- Haar. Een jonge man staat te vertel len. Hij heet Verhagen en was vóór de oorlog marconist op de „Zwarte r*®"> de roemruchte sleepboot van ®mit. Wat hij deed in Noord-Holland Hjdins de bezetting grenst aan het on gelooflijke. Een radio-zendstation onder de neus der Duitsers en dat doorzond tot de laatste dag van de bezetting, d particuliere huizen werd het ver- vgen. in de hanebalken van het St. s-usabeth Ziekenhuis te Alkmaar. Peil- agens van de Gestapo kwamen keer dj1 heer op het spoor, maar telkens aren Verhagen en zijn vrienden een lans"6 sr'e®er en handiger. Noord-Hol- dd wisselde duizenden telegrammen ^^^Eindhoven en In Noord-Holland was de allerlaatste zender van bezet Nederland gevestigd. Er was een telefoon-net gelegd. Ook al weer onder het oog en de neus van den bezetter 'ïn hij heeft het niet ge weten. Het was 'n spelen met de dood, maar ze hebben het overleefd. En hij vertelt ervan, deze marconist, alsof hij het verhaal eens ergens in een boek gelezen heeft en er zelf part noch deel aan heeft. Daarna komt een jonge vrouw ver tellen- Nel Lind ls haar naam. Ander half uur lang vertelt ze van haar werk. Hoe ze jongens wegwerkte" naar de overkant, hoe ze spionnen, die de ge allieerden in donkere nachten lieten neerdalen in Holland, Instrueerde en deed „verdwijnen". Een vrouw met een mannenhart. Ja, maar dan met een dapper mannenhart. Lar.g ging het goed, maar eenmaal had ze „pech". Toen begon die wonderlijke weg door Nederlandse en Duitse gevangenkam pen. Aanvankelijk ging het goed- Nel Lind had het best Kreeg sigaretten en bonbons van Duitse bewakers. Maar eenmaa! kwam de dag dat ze met vele lotgenoten ic een trein werd gestopt en naar het Oosten reed Het werd de bitterst denkbare Vla Dolorosa en dat deze vrouw dit overleefd beeft is een mirakel. Dat overleeft men alleen »ls men een sterk hart en een ijzeren wil heeft. Gruwelijk waren haar ervarin gen en lang niet alles leent zteh voor publicatie In de "krant. Maar men vraagt zich af, luisterend naar dit ver haal, of er tussen de mens en het dier tn Duitsland niet een soort tussen-faze moet bestaan, die „bewaakster" heet. Nel Lind omhuift zich ook al niet met het aureool vun heldendom, martelaar schap en romantiek. Het is maar een zakelijk relaas, e?n soort dagboek, dat alleen echter ai door zijn fel-realisme verbijstert. Wie Uwer, lezers, las nooit dat prachtige avonturenboek van Ba ronesse Orczy „De Rode Pimpernel (Zie vervolg pagina 3). Officieel wordt medegedeeld, dat de Britse Oostindische vloot Sabang is genaderd. Oorlogsschepen en vliegdek schepen hebben de opdracht ten spoe digste naar Penang te varen. In een te Rennes uitgesproken rede heeft Teitgen, de minister van Justi tie, verklaard, dat Frankrijk in de oorlog 45 procent van zijn nationale vermogen heeft verloren. De nationale schuld steeg tot 1600 milliard. De be zetting kostte 860 milliard. 1.785.000 huizen werden vernield, evenals 5000 bruggen en de helft der grote stations. De helft van het vee en driekwart der landbouwwerktuigen is verdwenen. Griekse liberale leider beschul digt den koning. De leider van de Griekse liberalen, Themistocles Soloelis, heeft zich uit gesproken tegen het houden van een plebisciet betreflende het koningschap in November a.s. „Overhaaste terug keer van den koning zou het commu nisme op een gevaarlijke manier ver sterken." zeide hij. „De koning is ver antwoordelijk voor vijf jaren van ty- ranniek dictatoriaal bewind, dat door het Griekse volk nog niet is vergeten." °®nemende bewolking, plaatselijk koei" 'ne' kans °P onweer, opnieuw *i«»4,r' 0aar ^uiclwest omgaande Het secretariaat van de ondervak groepen Broodfabrieken, gewest Nrö Holland, bericht dat het bestuur be sloten heeft dat op Vrijdag geen brood gebakken of verkocht zal worden. Er zal deze dag geen bezorging plaats vinden en de winkels zijn gesloten. Het publiek wordt verzocht op Donderdag zich van voldoende brood te voorzien. Luit.-generaal Ishii, de bevelhebber van de Japanse troepen op Halmahei ra, heeft de capitulatievoorwaarden getekend. Zij betreffen 32.000 Japanse soldaten, 5.000 matrozen en 4.000 bur gers. Het verzoek van de Japanse of ficieren om hun sabels te behouden werd geweigerd. De Nederlands-Indische autoriteiten hebben met de Odenbach Scheeps bouw Maatschappij een contract afge sloten voor de levering van 1802 boten en pramen, bestemd voor de wederop bouw van de transportuitrusting van de Archipel. De besten zullen worden gebruikt voor het transport van voed sel. geneesmiddelen en bouwmateria len. De eerste Amerikaanse bezet tingstroepen zijn in Japan geland. Nader wordt gemeld, dat tien transporten Amrikaanse bezettings troepen op het vliegveld Atsoegi, ongeveer dertig kilometer van To kio, zijn geland. Geen biscuits meer. Op de nieuwe bonnenlijst voor de volgende veertien dagen komt geen bon voor biscuits meer voor. In verband daarmede is het broodrantsoen voor personen van vier jaar en ouder ver meerderd met 800 gram per 14 dagen en dus gebracht op 2800 gram totaal per week. Het rantsoen suiker is voor perso nen van vier jaar en ouder van 250 op 400 gram per 14 dagen gebracht, waardoor het rantsoen in het westen gekomen is op het peil, dat voorlopig voor" geheel Nederland geldt. De PTT maakt bekend, dat bij alle inrichtingen der posterijen, telefonie en telegrafie op 31 Augustus a.s. de dienst zal zijn als op Zondag. Naar een A. N. P.-redacteur ver nam, zullen reeds binnen zeer korte tijd K. P. M.-schepen ter Nederlandse beschikking komen. Hiermede is van geallieerde zijde een niet genoeg te waarderen geste gedaan. Naar men weet, zouden krachtens de pool-over- eenkomst de schepen tot 6 maanden na afloop der vijandelijkheden ter be schikking van de pool blijven. Thans krijgt Nederland vlugger dan bepaald was weer de beschikking over zijn eigen schepen, hetgeen met het oog op het vervoersprobleem van zeer groot belang is. Maar helaas be treft het hier nog slecht» kleinere schepen. Druk. Dagblad voor Nrd.-Hnlland N V We weten het nu. Ons volk zal bin nen enige maanden worden opgeroe pen ter stembus. We verheugen ons daarover. We zullen dan weer een volksvertegenwoordiging hebben. Een regering dus, die door het volk geko zen is en bij haar besluiten de wil van het volk tot uitdrukking brengt. De pers, en in dat opzicht was ze de stem van het volk, heeft aangedrongen op spoedige verkiezingen. De onrust, die overal was waar te nemen, die hier en daar naar buiten kwam in open bare protestvergaderingen, was een be wijs, dat het volk niet tevreden was over de gang van zaken. Wel is daarin verbetering gekomen, toen de regering- Schermerhorn aan het bewind kwam. Vooral de figuur var. den minister president heeft het vertrouwen van de massa. Zijn eerlijke rondborstigheid en objectiviteit spreken tot het hart van ons volk- Men gelooft, hier staat een man aan het hoofd van de regering, die weet wat hij wil, die begrip heeft voor de noden, die er zijn en die niet uit de weg gaat voor de moeilijkheden, die te overwinnen zijn. Maar men kan deze regering toch niet zien als een vertegenwoprdiging van ons volk. Ve len hebben er zelfs ernstig bezwaar te gen, dat haar benoeming volkomen on grondwettig is. Hetzij zo, we zullen nu onze eigen regering op de zetels kun nen brengen. We leven snel en enige maanden zijn een korte tijd. Daarin zit een gevaar. We vragèn ons haiWèujK af: is ons volk reeds klaar voor de verkiezingen? Heeft het zich politiek reeds georiën teerd? Wij geloven het niet en daarin zit een gevaar, het gevaar, dat de par tij, die de meeste tam-tam maakt, die het best de volksziel weet te bespe len, straks met het grootste aantal stemmen en dus het grootst aantal ze tels schoot zal gaan. Velen wensen de oude partijen niet terug. Maar zij vergeten daarbij, dat die oude partijen ook niet terug zullen komen, zoals zij in 1940 hun politieke werkzaamheden hebben moeten staken. Ook daarin heeft een vernieuwing plaats gehad- De S.D.A.P. van 1945 is niet meer de partij van 1940. Het so ciaal-economisch program van de A R. Staatspartij is anders dan dat van 1940. Door de R.K. Staatspartij waait een nieuwe wind. En zo zouden we stuk voor stuk de oude partijen de revue kunnen laten passeren en dan telkens moeten zeggen: 't is daarin anders ge worden. De vraag is nu: is de kiezer daarvan voldoende op de hoogte? In oorlogstijd waren het enkele personen, die politiek contact met elkaar onderhielden. Na de bevrijding zijn politieke sprekers het land ingetrokken en hebben hier en daar hun gewijzigde inzichten doen horen. Maar daarmee heeft men toch de grote massa niet bereikt. En die wordt straks ter stembus geroepen. De pers heeft ook het hare gedaan. Maar is die stem wel altijd even duidelijk te verstaan? Klaarheid moet er zijn. Ons volk moet straks als het ter stembus gaat, weten op wie zij stemt en waarom- Deze maanden van voorbereiding zijn er voor, dat men zich moet oriënteren, dat men zich niet zal laten drijven op de propagandastroom van de meest handige partij, maar dat men zich prin cipieel verklaart vóór het programma van de partij waarop men zijn stem zal uitbrengen, opdat men weet. dat da richting, die de vertegenwoordiger» gaan van de partij, die men stemt, zijn eigen richting is. "7£o zal de nieuwe re gering de waarachtige vertegenwoordi ging worden van het volk en zal men straks niet voor grote desillusie komen t« staan. ®-

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1