De tweede feestdag in onze stad TOON DE HOOGH 't Zal je gebeuren Kinderfeesten Buurtverenigingen vieren feest Het schuim der zee De gastijden Textiel voor Den Helder Kermis voor „Stichting 1940-1945" De prijzen voor goede doeleinden De Zeevaartschool De M.U.L.O,-School verfrekt De Rijks H.B.S. De „Douwe Aukes" op de werf Nederlandse mijnenvegers op de werf De perszuivering Niet van Frans Neyts Bristol Yard Minesweepers Op de morgen van twee September werd op het Sportterrein grote kin derfeesten gehouden, waaraan onge veer 2800 kinderen deelnamen. De kinderen waren verdeeld over de drie terreinen, terwijl op ieder terrein een der muziekcorpsen voor vrolijke, op wekkende muziek zorgde- Onze eerste gedachte was wel een zeer wonder lijke, n.1. „Hoe is het mogelijk, in het Helder van nu, reeds zovefl kinderen!" Inderdaad, het was een gewirwar van helderwitte jurkjes, met ergens bo ven op blonde en donkere haren, zon- nig-oranje strikken. Er waren meisjes in rood-wit-blauwe jurkjes, en zelfs een jongen in een heel oranje-pak! En dat alles deed wedstrijden, speel de ouderwetse spelletjes, en zat vol spanning in het gras te kijken naar de verrichtingen van hun kameraadjes. Er werd met enthousiasme aan alles meegedaan. Van de jongsten af, die in een grote kring „In Holland staat een huis" speelden, tot de grotere jongens en meisjes toe, die hun geluk beproef den met zaklopen en hinkelen. Ook vele ouders hadden zich naar de sportvelden begeven teneinde hun kroost gade te slaan. En wij moeten ons sterk vergissen, als zij niet even zeer genoten hebben als de jeugd. Zou er wel ooit te voren zo'n prachtig kin derfeest geweest zijn in onze stad? Zouden er ooit kinderen genoten heb ben van zulke eenvoudige dingen als thans het geval was? Wij denken aan de kreten van verrukking die opgingen bij het ontvangen en openmaken van de zakjes versnaperingen, en de stra lende gezichten als er, helemaal on deraan, óók nog een stuk chocolade gevonden werd! Het was, zoals het in het feestpro gramma aangekondigd stond: een groot kinderfeest. Namens de Heideree schooljeugd een woord van hartelijke dank aan de organisatoren, en even zeer aan de vele leiders en leidsters en padvindsters die de kinderen op zulk een sympahtieke manier deze morgen hebben doen beleven. Hadden wij ooit kunnen denken, dat Den Helder op zo'n grootse wijze zou getuigen van zijr. vreugde bij het ver jaren van onze vorstin en het vieren der bevrijding? Wij hebben door Nieuwediep gezwor ven. En wij zijn niet teleurgesteld, nergens Overdag was het een vrolijkheid van. vlaggen, groot en klein, Holland se, Engelse, Amerikaanse, Russische, vlaggen van heel de wereld. Vlagge tjes, die wegwemelden naar de lich tende horizont, die fier-wapperden in de zeewind, die vriendelijk gedrapeerd waren of op de grond lagen uitge spreid. Erepoorten, zij waren er veel. Neen, wij willen ze niet opnoemen, wij zou den er een kunnen vergeten, en dat wensen wij niet. Het was mooi, bet getuigde van een goede geest, van de geest, die onze stad bezit, die het no dig heeft ook- Want, Vrijdag vierden wij feest, ver gaten wij het werk ln de roes der overwinning, in de vreugde van de vrede, dansten wij in de open lucht, allemaal, oud en jong, rijk -°n arm, de den wij speletjes, met de kinderen, desnoods, deden wij gek, waarom ook niet, het w a s feest en wij wilden het vieren. Vandaag schijnt de zon nog eenmaal op de versieringen, die overal even fraai zijn, vandaag hebben wij nog de herinnering aan de oranje lichtjes, aan de veelkleurige lampions, aan de heerlijkheden, die wij toegeworpen kregen omdat het één keertje eens kón Morgen zullen de erepoorten ge sloopt zijn, zal een enkele vlag blij ven wapperen, zal de wind de papie ren mutsen voor zich uit jagen, mor gen zullen wij weer staan bij ons werk Maar de geest, die dit feest heeft mogelijk gemaakt, zal blijven, zal zich manifesteren in de arbeid, die ieder voor zich te verrichten heeft. Wij twij felen niet meer, vril zijn zeker, dat Den Helder zal herrijzen uit de puin hopen, die talrijk zijn. Samen zullen wij Den Helder opbouwen, mooier en schoner dan het ooit geweest is! TIVOLI. *De Franse karakterspeler Jean Ga- bin vertolkt in „Moontide", zoals de Engelse titel dezer Warner Bros-film luidt, de rol van 'n rustelozen zwer ver, wiens beroep ons duister blijft; een type, dat de nachtkroegen van het havenstadje bezoekt, er plezier maakt, drinkt, aan het vechten slaat en zich de volgende morgen niet meer herin neren kan, wat die nacht passeerde. Bobo is ijzersterk, en hij dwingt reeds met zijn ogen respect af. Maar achter het strakke masker van den schuimer schuilt een hart, dat ver langt naar rust en liefde, schuilt een weemoedig verlangen naar een eigen huis, een vrouw en kinderen. Bobo heeft een sterk ontwikkeld rechtva.ardigheidsgevoel; hij dient het recht impulsief, ogenblikkelijk met zijn oersterke vuisten, die kunnen wurgen Ziedaar het karakter van den zwer ver, een karakter, dat in conflicten móét komen met de misdadige typen, die hem omringen, die invloed uit oefenen op zijr. leven van alle dag, waaraan hij soms gebonden is door schulden en daden uit het verleden. Bobo heeft vijanden, grote vijanden, maar even trouwe vrienden. Het 'meisje, waarvan hij diep in zijn innerlijk droomt, komt; zij komt even vreemd als onverwacht- Dan vangt de tragédie aan: met fel le woorden, spannende gebeurtenissen, hevige zielsconflicten, zijn climax vin dend in het ontzaglijke conflict tussen Bobo en „Klein Duimpje", den gedé- génereerden parasiet! Een film, groots in de eenvoudig heid zijner opzet, meesterlijk gespeeld door den Fransen acteur; de vrouwe lijke hoofdrol wordt gespeeld door Ida Lupino, de andere, niet minder be langrijke figuren door Thomas Mit- chell en Claude Rains, de regie is van Archie Mayo. Door de week zijn de gastijden als volgt: 's morgens van 11 uur tot 12.30 uur, 's avonds van 18.30 uur tot 19.30 uur. Op Zondagen van 11 uur tot 13.30 uur, terwijl de avonduren dezelfde blijven. Ons bereikt de verheugende tijding, dat er voor velen, die niet door de HARK geholpen worden, binnenkort door de Distributiedienst textiel ver krijgbaar gesteld zal worden. Vanavond, Dinsdag wordt de op brengst van de Kermis ter beschik king gesteld van de Stichting 1940—'45. Een sympathieke geste van K. S- K„ door welks toedoen Den Helder Ker misvreugde heeft kunnen genieten. Bijna alle winnaars van prijzen van. de allegorische optocht hebben het geld gestort voor goede doeleinden, zo als de Stichting 40—45, de H.A.R.K. of het Rode Kruis. Meer dan 200 jonge mensen meldden zich voor de Helderse Zeevaartschool; voorlopig werden er 65 geplaatst, doc& dit aantal zal ongetwijfeld 6tijgen. Ook de M, U, L. O.-school mag zich in een groot aantal leerlingen verheu gen. Het totale aantal scholieren be draagt 152 aan deze onderwijsinstel ling, terwijl het grote aantal nieuwe aanmeldingen het noodzakelijk maak te, dat men de klassen één en twee splitste- Toon de Hoogh heeft Woensdag voor een week zijn afscheidsconcert gege ven in de Luth. Kerk. Na de vorige oorlog, in 1918, is de heer de Hoogh naar Den Helder gekomen als direc teur van de Muziekschool v. d. Mij. tot bevordering Ader Toonkunst. Wij betreuren dat de heer de Hoogh, na deze oorlog, onze stad voorgoed ver laat. Voor het muzikale leven van Den Helder betekent het heengaan van den heer de Hoogh een verlies. Van tal van verenigingen was hij directeur. Vele operettes zijn door hem opgevoerd Goede solisten traden op op zijn con certen. Hij zong met zijn koor voor de radio en was een uitnemend organist. Den Helder mist noode de mensen, die voor het cftlturele leven van de stad van betekenis zijn en daarom be treurt het 't heengaan van den heer de Hoogh, die zich in Utrecht heeft ge vestigd, waar hij als organist is ver bonden aan de Leeuwenbergh kerk en direct, wordt van het „Leeuwenberg- koor", benevens van nog enkele zang verenigingen. Het totaal aantal Rijks-H. B. S.'ers bedraagt momenteel ongeveer 85- De goede oude Douwe ontdekten wij op de Rijkswerf. Welke Jutter kent dit scheepje niet, dat zo dikwijls onze haven sierde? Het vaartuig heeft goede diensten verricht in de oorlog. Het werd door de Britse Marine gebruikt als ballonschip en heeft in deze hoe danigheid bijna vier jaren op de Theems gelegen. Na de invasie in Frankrijk heeft het schip nog actief dienst gedaan. Nu is deze trouwe oor logsbodem weer in Nederlands bezit. De Douwe Aukus ligt nu op de Mari newerf en wordt daar voor een nieu we, nog onbekende, taak klaar ge maakt. Bestemd voor Indië. Een achttal Nederlandse mijnenve gers zal eerdaags naar Insulinde ver trekken om daar deel te nemen aan het opruimen vhn de Japanse mijnen. Minstens vier zullen op de Helderse Werf voor de Tropen geschikt ge maakt worden. Nu reeds liggen er de Walcheren, de Schokland en een kleinere veger de Marken. Het zijn in ngeland gebouwde oorlogsschepen, voeren onder nummer bi de Geallieer de strijdmacht en hebben su, de tra ditie getrouw, Nederlandse namen ge kregen. Een dezer dagen kwam een krui denier op Wieringen bij een klant Zij reclameerde bij hem, dat ze geen eipoeder gehad had. ,,'k Zal 't even in mijn boek nazien", zei de krui denier. „U hebt toch eipoeder ge had. Had U er dan niet een paar doosjes bij waar Eggs op stond?" „Jawel", zei de klant, „maar daar heb ik de was in te weken gezet en 't schuimde best." Ter navolging voor de huismoeders. Ten einde de werkzaamheden van de commissie voor de perszuivering waarvan de samenstelling zeer bin nenkort zal worden bekend gemaakt te bespoedigen, wordt dengenen, die menen gegronde bezwaren te hebbes tegen redacteuren, redactionele mede werkers of verslaggevers, dan wel te gen directeuren en andere personen, die een leidinggevende niet-journa- listieke functie bekleden bij een dag bladonderneming, verzocht, deze voor 10 September as- ter kennis te brengen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, afd. perszuivering, Kazernestr. 3, Den Haag. Tot dien datum zal tevens gelegen heid bestaan voor personen, die bij dag- of nieuwsbladen een -journalis^ tieke of een leidinggevende, niet- journalistieke functie bekleden, aan hetzelfde adres een gedocumenteerd verslag in te dienen van hun werk zaamheden tijdens de periode van 1 Januari 1940 tot 15 Juli 1945. Rapporten, welke na die datum in gezonden worden, zullen voorlopig niet voor behandeling in aanmerking kunnen komen. Het buurtcomité Van Galenstraai verzoekt ons er de aandacht op te wil- len vestigen, dat niet Frans Neyts de geestelijke vader is van de vele spreu ken, die op de étalage-ramen geschil derd werden, doch Ben Slot. Frans te kende ze alleen maar. Een tweetal BYMS, Geallieerde mij nenvegers van Amerikaans makeS liepen bij het vegen van mijnen scha op aan de voorsteven. Op de RU*®* werf zijn beide schepen gerepareer en, zoals een der kapiteins ons mede deelde, op zeer afdoende en vlot wijze- /Nn/.nkl S'OOl. k* o». I" 4« oo'lcg •..(blnn.r-lort .lo»" eeb.uA»" TWEE millioen KILO MA1S aangekomen. Een dezer dagen was er jos- vooroorlogse bedrijvigheid aan Ko0g kade van de Honig's fabrieken een aan de Zaan, door de aankomst^ _n<j- 2-tal schepen met vooroorlog®^ stoffen. Niet minder dan 2 mi van mais het voedzame -M.k'' „a puddingpoeder, custard en &\>s werden gelost. Binnenkort Z o»»* de Honig's pudding, maïzena zeer de vooroorlogse kwaliteit w At nabij komen. Welkom nieuw» huisvrouwen! (tlig

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2