JANTJES Stadsnieuws Dc heer J. Middendorp in Den Helder Anna Paulowna. Urk Texel. Texelse fokveedag Predikbeurten. SPORg Om de Bevrijdingsbeker Maar ONZE LEESZAAL. Nog duizend boeken weg. De Openbare Leeszaal werd geduren de de maand Augustus bezocht door 300 mannen en 28 vrouwen, totaal 328 personen. Uitgelesnd werden: 1757 romans, 1161 studiewerken en 2042 jeugdboeken, to taal: 4960 boeken. Mogen wij U nu nog iets meer ver tellen over Het wel en wee van de Leemal, Uit bovenstaande cijfers ziet U wel, dat de Leeszaal weer „op gang" komt, al loopt het raderwerk dan ook nog Jiiet geheel gesmeerd. Zo zijn er bijvoorbeeld vele leden, die na hun komst in Den Helder, ver zuimden de boeken, die zij nog in hun bezit hadden van de Leeszaal, terug te brengen. Het is te begrijpen, er is zó veel te doen in onze verwaarloosde buizen. Maar wij hebben de boeker, nodig, anderan wachten er op en er Zijn nog bijna duizend boeken bij de lezers achtergebleven. Wilt U ons daarom zo spoedig mogelijk de boeken terugbrengen? Er wordt geen boete Voor berekend! Daar de meeste leden niet meer op hun oude adres wonen en geen ken nisgeving van "adresverandering zon den, is het ook nog niet mogelijk de contributie aan huis te innen. Wij verzoeken daarom de leden (ook dege nen die niet geregeld lazen) hun con tributie over 1945 aan de Leeszaal te willen komen betalen. Ongeveer 800 boeken mochten wij gedurende de oorlog niet uitlenen, sommige alleen onder voorbehoud. De ze boeken zij nu weer in de circulatie terug. Maar bovendien werden op la6t van ide Duitse bezetting 300 boeken in be slag genomen. Wij ontvingen daarvan 120 boeken terug, die de politie voor ons had kunnen verbergen. De rest ging in de papiermolen- Van sommige boeken hadden wij reserve-exemplaren 'die wij konden verbergen en die nu 'dienst kunnen doen. Maar andere kun nen wij niet vervangen. Hier zijn be langrijke en mir.der belangrijke bij. Wist U b.v. dat „De zoon van Dik trom" zo staatsgevaarlijk boek was? Neen? Wij ook niet. maar het werd tóch in beslag genomen. Gelukkig hebben wij nog één reserve-exem plaar! Erger is het, dat alle boeken van Emil Ludwig weg zijn. van Ste- phan Zweig en Herman de Man. Van 'de laatste konden wij achterhouden „Heilig Pietje dé Booy" en „De zonen Van de Paardekop". Wij zouden U nog meer schrijvers kunnen noemen, maar zouden U dan hnisschien vervelen, hoewel de r.amen IDppenheim en Burroughs (de Tarzan- boeken!), toch wel weer goede beken den zijn voor vele lezers. Ook alle boeken over vrijmetselarij zijn in be klag genomen. Wilt U precies weten welke boeken weg zijn, dan willen Wij U graag verder inlichten- Maar nu is het ergste, dat deze boe ken op heden niet meer verkrijgbaar «ijn. en sommige misschien niet meer herdrukt worden. Mocht U boeken Van één der bovengenoemde schrijvers hebben en deze aan de Leeszaal wil len afstaan of verkopen, dan zullen Wij daarvan graag bericht ontvangen. IDok andere goede boeker, zijn natuur lijk welkom. Als U eens een kijkje in de Leeszaal wilt komen, nemen, de toegang is vrij! ONGEVAL. Een jonge man viel tijdens het spe ken in een glasTuit en werd aan de rug verwond. VOOR STICHTING l»éé—1M5. Door het Comité K. S. K- is aan bo vengenoemde Stichting een bedrag Van 2374.35 afgedragen zijnde 'f 1774.35 bruto-opbrengst loterij en 'f 600 bijdragen door de kermis, etc. HELDERSE KOTTER TERUG. De kotter, de Helder 8, is Woens dagavond de haven van Nieuwediep binnengelopen met een flinke vangt. De kotter, die met de Duitse invasie In Nederland naar Engeland uitweek, heeft gedurende de oorlog de visvangst Uitgeoefend aan de Engelse kust. Een dezer dagen bezocht de heer J. Middendorp, indertijd directeur van de Zeevaartschool, Den Helder. In een kort onderhoud, dat wij met Overste Middendorp hadden, hoorden wij hoe hij even voor de capitulatie van Nederland in Mei 1940 met enkele officieren Den Helder had verlaten en per sleepboot koers zette naar Engeland. In die dagen liepen er in onze stad ten aanzien van deze uitwijking vele minder mooie geruchten: men zeide o.m., dat de heer Middendorp met de kas van de Zeevaartschool gevlucht was. Het doet ons vreugde dit ge rucht nu te kunnen tegen SDreken- Na het vertrek uit Nieuwediep kwam men reeds de volgende dag in Harwich aan. dat was Woensdag; Don derdag reisde de heer Middendorp naar Londen, terwijl hij Vrijdag in Falmouth arriveerde. De volgende dag reeds gaf hij les aan adelborsten, we'ke in die dagen enigszins terneergeslagen waren door de bezetting van het vaderland. Toen liet de heer Middendorp zien, dat hij met ionge mannen wist om te gaan: ogenblikkelijk liet hij de ka- detten zich verzamelen en begon de eerste les! Tot December 1943 gaf Overste Middendorp les aan adelborsten re serve-officieren en koopvaardi'imen- sen; ook kadetten, uit Insulinde ge ëvacueerd, instrueerde hij. Daarna vértrok hij naar Zweden, waar hij hoofd werd van het vluchte- lingenbureau. In deze functie belastte hij zich met de zorgen en plaatsing van Nederlanders, die uit het bezette gebied naar Zweden vluchtten- te vens organiseerde hij in Götèberg, welke plaats als havenstad geheel pro-Engels was, een cursus voor zee varenden. Natuurlijk vroegen wij aan de heer Middendorp, of hij weer naar Den Helder terug zou keren om zijn ar-1 beid aan de Zeevaartschool zo moge- Hik te hervatten. Een positief ant woord kon hij echter niet geven, voor al daar hij als actief Marineofficier natuurlijk met vrij van handelen is Uit zijn belangstelling bleek even wel, dat de Helderse Zeevaartschool den oud-directeur nog na aan het hart ligt. en de raadgevingen, oa ten aanzien van de inrichting van het in ternaat. waren vele. Zo bleek ons dat men in Engeland de internaten aan kostscholen klein heeft gehouden, en ondergebracht heeft in normale grote woonhuizen, ongeveer met twintig jongens onder leiding en toezicht van een leerkracht en zijn vrouw Voor een groot internaat heeft men nu een maal een staf van leiders en leidsters nodig, terwijl het grote aantal jongens het noodzakelijk maakt, dat militaire orde en tucht streng gehandhaafd worden. Voor het internaat van de Helderse Zeevaartschool lijkt den heer Midden dorp de eerste methode van huisves- ting beter. Wij hopen, dat de heer Middendorp voor Den Helder behouden mag blij ven; wij weten, dat hij een beste di recteur was. en juist in deze tijd is 't een eis, dat allereerst een strenge, rechtvaardige en geziene directeur n de Zeevaartschool benoemd wordt! OUDJES NAAR HET FEEST. De N. V n A r n autobus beschikbaar op Donderdag avond 13 Sept., plm. 20 uur, om de ouden van dagen vanaf 70 jaar en eventuele invaliden, die niet in ,taat rtjn de feestelijkheden te bezichtigen, gratis rond te rijden door de versierde wijken. Opgave bij den heer J. o Schilderman, Nieuwe Weg 21, Anna- 9 Sep7na t0* Uit€rliik Zondagavond Burgerlijke stand. Geboren: Stijntje, d. van H. Brouwer en A. de Jong- Grietje, d. van P. van Sloten en J. ten Napel. Getrouwd: G. de Boer en J. de Vries. Maandag werd alhier de jaarlijkse Grote Schapen-fokveedag gehouden, uitgeschreven door het Texels Scha- penatamboek in Noord-Holl. Te onge veer half 10 werden, per bekkenslag de leden van de Keuringscommissie ter vergadering opgeroepen in hotel „Texel". In deze bijenkomst werd het openingswoord gesproken door den heer H. C. Kooij, die allen hartelijk welkom heette, vooral de keurmeesters die van elders waren gekomen. In 't bijzonder richtte de heer Kooij zich tot den burgemeester van Texel en tot Ir. de Vries. Spr. Macht verder dank aan den directeur van T.E.S-0., die zich bereid had verklaard voor deze gelegenheid een extra boot naar den Helder te laten varen. Verder her dacht spr. het- overlijden van de hee- ren C. Keijser, J. Sijp en C. A. Witte, die bestuursleden van de ver. waren geweest. Daarna werden de keurings lijsten aan de keurmeesters uitgereikt. De uitslag der keuring was als volgt: Éénjarige Rammen. (20 Inzendingen). Pr. la inzending van gebr. Boersen lb gebr. Boersen 2e gebr. Boersen, 2b Adr. Vermeulen 3a gebr. Boersen 3b A. P. Daimeijer. Eerv. vermelding IJ. Lap en.M. J. Kikkert en Nan Kikkert Vredestein. Tweejarige Rammen. (10 Inzendingen) 1 R. Eelman Az. 2e Jac. Hin 3e K. Vlaming 3e gebr. Hin Eerv. verm. IJ. Lap en Jac. Hin. Oudere Rammen (21 Inzendingen). Ie a W. T. Bakker le b R. Eelmvi Az. 2a "Joh. J. Roeper Johz- 2b K. Vla ming 3a C. Koorn hz. 3 b D. Brans Eerv. verm. R. Eelman Az. en H. W. Keesom. Schapen met 1 ramlam (geb. voor 7 April 1945). le pr. niet toegekend, 2e. R. Eelman Az., P. Hin Az., W. T. Bakker en R. Eelman Az„ 3e Jb. Eelman Gz., S. P. Koning Johz. Eerv. verm. R. Eelman Az-, W.. T. Bakker en R. Eelman Az. Schapen met 1 ramlam (geb. na 6 April 1945. le Th. Bakker en gebr. Kikkert, 2e Th. Bakker en P. W. Koning. 3e Th. Bakker en J. Kikkert Jz. Eerv. verm. Th. Bakker -sn J. Kikkert Nz. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam, geb voor 7 April 1945. la Joh. Roeper Johz., lb Th. Bakker Spijk, 2a J- M. Bakker, 2b R. Eelman Az., 3a C. J. Commandeur, 3b Joh. Roeper Johz. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam. geb. na 6 April 1945. 2a Joh. J. Roeper Johz., 2b Th- Bak ker. Schapen met 2 ramlammeren, geb. voor 7 April. le Joh. J Roeper, 2e R. Eelman Kz 3e C- J. Commandeur. Eerv. verm. gebr. Kikkert Waalenburg. Schapen met 2 ramlammeren. le N. Kikkert Jz.. 2e gebr. Kikkert. 3e A. P. Daimeijer. Eerv. verm J. M. Bakker. Schapen met 2 ooilammeren le Joh. J, Roeper Johz., 2e D. Hin 3e G. C. Kikkert de Westen Drietallen ramlammeren. le R. Eelman Az. Harkebuurt. Viertallen ooilammeren, le R Eelman Az., 2e Jb. Lap Kz., »e Joh. J. Roeper Joh- Eerv. verm. P Hin Az. Viertallen 1-jarige schapen, le Th. Bakker, 2e idem, Se Joh Roeper Johz. Viertallen oudere fokschapen le Th. Bakker, 2e Joh. J. Roeper Johz., 3c Jb. Lap Kz. dat het Nederlandse Rode Kruis hulp verleent bij de repatriëring van dui- \lnd?D Nederlanders uit het buitsn- 9 Sept. Hippolytushoef, 10 uur, O. Dean. 9 Sept. Den Oever, 3 uur, O. Deen. Doopsgezinde Gem., 9 Sept- ds. J. M. Leendertz (Haarlem), Ned. Herv. Gemeente, Julianadorp. 9 Sept., 10 uur, ds. Cramer, van Den Helder. In afwijking van de afkondiging zal de dienst niet 's avonds doch mor gens gehouden worden. De Noordholl. Voetbalbond een toumooi georganiseerd om Bevrijdingsbeker. Er wordt gespet in afdelingen van vijf clubs waarvan de twee hoogst geplaatste clubs door kunnen bekeren. Het programma van onze chïbs luidt als volgt; 9 Sept. HRC IHelder I; Schagen 1 —Succes I en Texel vrij. lt Sepi.; Helder ISchagen I; Succes I— Texel I en HRC vrij. 23 Sept-: HRC 1. Texel I; Helder I—Succes I en Scha gen vrij. 30 Sept.: Schagen I—HRC I; Texel IHelder I en Succes vrij; 7 Oct.: Texel ISchagen I; Succes I— HRC I en Helder vrij. 9 Sept.; Atlas I-BKC I; Helder 2- Watervogels I en -Schoorl vrij. IS Sept BKC I—Helder 2; Watervogels 1- Schoorl I en Atlas vrii. 23 Sept.: At las ISchoorl I; BKC I—Watervo gels I en Helder 2 vrij. 30 Sept.: Hel der 2Atlas I; Schoorl IBKC I en Watervogels vrij. 7 Oct.: Schoorl I— Helder 2; Watervogels IAtlas. 1 en BKC vrij. Zondag wordt dus Koning Voeibal weer binnengehaald en wel met de derby HRC I en Helder I zullen weer eens eikaars krachten meten Beide hebben nog „iets" goed te maken vaiv enkele slechte oefenwedstrijden. Rood wit en Wit-zwart, de traditie van een faire kamp moet bewaard blijven. Om 10 uur spelen Helder 2 en Wa tervogels I, terwijl om 12 uur Atlai en BKC het gaan proberen. Het bruine monster rolt Zondsl as. dus officiël. Laat de sportievt prestaties daarmede In overeenstem ming zijn. In de Haarlemse Courant lezen wl o.m. het volgende: Als zij (dat zijn onze matrozen) doof Amsterdam wandelen, worden zij, n* van hun overtollige sigaretten te zijn ontdaan, begroet met: „O, dat zij" maar Hollanders". „Nee, dat zijn maar Jantjes". Als een van hen 's avonds voor het eerst in Amsterdam verlof krijgt om aan wal te gaan en denkt zich in een kapperszaak te kunnen laten knippen en scheren, dan krijgt hij te horen- „Nee, meneer, we gaan net sluiten Had hij Engels gesproken, dan had het misschien nog wel gekund, wan' een Canadees, die vlak na hem binnen komt, wordt nog wél geholpen. In een café wordt hij begroet met: „Geen bier. mijnheer!" Maar aan een tafeltje een Amerikaan met zijn meisje achter twee glazen bier. Ja. in een dancing, waar hij vier gulden entrée heeft be taald, krijgt hij een glas bier. maar s hij afrekent zegt de kellner: „Twee den vijftig, mijnheer". De mensen denken te Hebt over sigaretten en andere dingen, die Jantjes weggeven. Zij vergeten, dat Jantjes deze in Engeland drie maand lang uit hun mond gespaard hebben e dat zij, om die te kunnen bekostigen. Engeland drie maanden lang niet «N uitgegaan. Zij worden behandeld, al» zij vijf jaar lang met vacantle *Ün weest. „Maar we hebben toch beu niet met de armen over elkaar zegt de matroos. Wat moet dat wo' als de „Tromp" komt? Dat schip ün één gevecht 24 voltreffers opf Pen. Is het niet betreurenswaardig, J voor een Jutter, zulks te moeten le* Heeft Den Helder niet gesnakt naar Jantjes? Juist nu wij hei bovenst»*^ lezen, zal het een ieder duidelijk dat het om vele redenen, ook nltt~bn tegische!, noodzakelijk is, dat w]. Helder weer het oord wordt van df landse matrozen; wij zullen hen delen als medeburgers, ja, als """d#n die vijf jaren lang op de bres voor onze zaak. ;in 0ps« Het lp slecht verdeeld: déér *J wh Jantjes blijkbaar onwelkom, *erW 1 zo heel graag in ons midden

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2