Stadsnieuws Wie ringen. 1400 man op de werf Texel. SPORT Spannende wedstrijd H.R.C.-Helder Watervogels verliest van Helder II Geslaagde Bokswedstrijden Uit donkere tijd Max Schmeliné vrijgesproken HELDEKSE JEUGDRAAD. De mededeling dat de vergadering van de Helderse Jeugdraad hedenavond om 8 uur zal «worden gehouden in het C. J. M. V.-gebouw is onjuist. De bij eenkomst zal op hetzelfde uur plaats Vinden in de bovenzaal van het gebouw Palmstraat. VANDAAG EEN BUS NAAR GRONINGEN. Vanmiddag om ongevêer 12 uur komt hier een autobus met een twintigtal ouden van dagen uit Groningen, eva- cué's, die terugkeren naar hun oude woonplaats en die in een tehuis worden ondergebracht. Deze bus rijdt vanmiddag om 3 uur weer van hier, via Leeuwarden naar Groningen. Zij, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, kunnen zich opgeven aan het bureau van onze krant. UITSLAG VERLOTING. De houders van de volgende vier loten kunnen bij de Fa. Materveld een fruit mand afhalen, 0332, 0833 0886 en 0972. De mededeling, dat nog andere prijzen beschikbaar waren, berust op een ver gissing onzerzijds. Tlvoli. HET ZWAKKE GESLACHT^ In Tivoli draait deze week een pro gramma. dat bestaat uit een aantal goede voorfilms, o.a. een belangwek kende rolprent van het bouwen ener hulphaven nabij Arromanches en een leerzame film over Nieuw-Zeeland, en de hoofdfilm „Het Zwakke Geslacht", of zoals de Engelse titel luidt: „Gentle Sex". Een zevental meisjes uit velerlei be roepen, secten en standen neemt dienst bij de A. T. S„ het Bri|pe Vrouwelijke Hulpcorps. Wij volgen hun opleiding, die lang niet licht is, en zien hen vervolgens geplaatst bij de luchtafweer, de ambulance en de autotransportcolonnes. Op duidelijke, geestige en realisti sche wijze wordt ons het leven ge schetst van deze Engelse meisjes, die meenden hun land te moeten dienen en zich naast hun mannelijke colle ga's schaarden om tezamen met hen de oorlog in te gaan. Het idealisme is aan deze rolprent niet vreemd: herhaalde malen ontdek ken wij, dat vele van deze jonge vrouwen met optimisme en levens moed geladen zijn en vast van plan mijn de nieuwe wereld straks met moed tegemoet te treden om haar beter te maken dan de vorige. Filmisch over deze productie 'alle lof: de montage is goed, het spel vlot en waar, de opnamen realistisch. Het Zwakke Geslacht is niet in de eerste plaats oorlogsfilm, maar speelfilm met een propagandistische en informa- torische bedoeling. De film is vervaardigd onder auspi ciën van het British War Office; de regie is van Leslie Howard OVERGANG ZAKEN. De heer G. M. Rustenburg heeft zijn Slagerij verhuurd aan den heer Blom, Slager te Workum (Fr.) ZE KOMEN TERUG. Een groot gedeelte van de indertijd ingeleverde radiotoestellen is na lange omzwervingen weer in onze gemeente terug gekomen. Vele goede toestellen zim echter niet terug gekomen. En van dr toestellen, welke terug zijn, is veel goe's afgesloopt. Men verwachte dus n.et te veel goeds van wat men terug za1 ontvangen. Ook is het onnodig om te trachten nu reeds in het bezit te komen van zijn oud bez t. Ieder moet afwachten tot dat l ij een oproep ontvangt voor afhalen. WIST U, dat het Nederlandse Rode Kruis in vier weken tijds o.a. een millioen blik jes melk, 500.000 blikjes sardines, een half milioen doosjes kaas na de be vrijding in de Westelijke provincies invoerde? AI bet personeel wordt op geroepen. Het is een verheugend verschijnsel voor onze stad en een hoopvol teken voor de toekomst, dat er momentefel op de Marinewerf zoveel werk is, dat reeds 1400 mensen aan het werk ge steld konden worden. De vooruit zichten zijn bovendien zo gunstig, dat de waarn. directeur, overste Bolk, al het personeel successievelijk oproept. Dat betekent, dat binnen kort weer tweeduizencf man op de werf zullen werken. Het probleem van de terugkeer staat natuurlijk in nauw verband met het woningvraagstuk en dat levert nogal enige moeilijkheden op. De betrokken autoriteiten zullen echter trachten de zaak zo snel mogelijk af te handelen. Den Helder leeft weer. BURGERLIJKE STAND Geboren: Josephina Catharina, d. van M. Bakker en A. C. Bakker. Ondertrouwd: R. van der Vis en G. de Haas. Getrouwd: J. W. C. Bonne en T. Gaastra. Overleden: Trijntje Peper, 64 J. Gevonden voorwerpen: Een kindersokje, een tas, een portemonnaie, een mantelceintuur, enige zilverbons, een ranseltas, een sleutelring. Een gelijk spel 11. Een voor deze nieuwe tijd record aantal mensen woonde de wedstrijd H.R.C.Helder bij. H.R.C. had een in valler voor De Vries en Helder één voor Krab. De wedstrijd was buiten gewoon spannend en daarnaast be hoorlijk van gehalte. Helder nam van het eerste fluiteein af het initiatief en speelde toen knap voetbal. Kiesewet- ter, hoewel traag, verdeelde het spel keurig en met Vonk bouwde hij vele aanvallen op. De achterhoede van Ra- cing weerde zich echter meesterlijk en vooral Carsjens heeft als doelman een plaats in het eerste elftal veroverd. Helder neemt de leiding. Na ongeveer 10 min. kreeg Gast op behoorlijke afstand een kans en weer galoos hard verdween de bal in de touwen (01). Helder blepf nog domi neren, maar Racing hield stand, hoe wel het soms maar weinig scheelde. Na ongeveer 20 min. werkte H.R.C. zich los en vooral de Werker als rechtshalf voedde uitstekend. Éénmaal was Dissel er door, maar voor doel kwam hij te vallen. Een harde kanjer van hem stuitte van de onderkant der lat weer in het veld en zodoende bleef de stand ongewijzigd. H.R.C. was nu sterker, maar toch mocht rood-wit weer van geluk spreken, toen 1 sec. vóór de rust Rottier voor open doel faalde. In de tweede helft was H.R.C. geruimen tijd sterker. Rechtsbuiten De Boer was zelfs den goed spelenden Tee- kelenburg enige malen te vlug af en het Helder-doel moest menigmaal met alle macht verdedigd worden. Helder wist het spel te verplaatsen en er ging weer gevaar dreigen voor Carsjens' doel. Rottier hij was weer beter dan de laatste keer brak eindelijk eens door, maar hij werd gevloerd. De vrije schop stopte Carsjens goed. Er dreigde meer gevaar, want de jonge spelers van H.R.C. konden het tempo niet vol houden. De gelijkmaker. Toch kwam feitelijk geheel onver wacht de gelijkmaker. Een scrimmage voor bet Helder-doel; driemaal werd ingeschoten en eindelijk was het schot van Dissel raak (1—1). Er waren nog drie minuten te spelen. H.R.C. verza melde al haar krachten. Rijkers kreeg 1 sec. vóór het einde een bal toege speeld, handig gleed hij er langs, een prachtige voorzet volgde en Dissel kopte hard in. maar wonder boven wonder stopte Kenter het leer op emi nente wijze. Het was het einde van deze 6trijd. Nabeschouwing. De uitslag 1—1 is o.l. juist. Maar toch wanneer wij een overwinnaar moesten aanwijzen, evenals dit met boksen gaat, dan kozen wij Helder. Het neemt echter niet weg, dat de strijd H.R.C. en Helder weer op faire wijze is ingezet geworden. Helder zal waar schijnlijk nog niet in haar oude vorm zijn, maar dat verwachten wij nu wel binnenkort. H.R.C. heeft gedebuteerd met haar jonge ploeg. Het was heel goed, maar zij zijn nog niet op hun hoogtepunt, deze jonge knapen. Het ging Zondag nog te nerveus. Alles ligt open voor een fijne, faire strijd tus sen onze derde klassers. Laten wij ho pen, dat de strijd gauw voortgezet wordt, maar dan in de tweede klasse. Scheidsrechter v. d. Hoff. had de leiding. Hij was streng, maakte enkele foutjes, maar was toch goed. Hij gaf H.R.C. een penalty, die geluk kig niet werd benut, omdat er nogal •critiek op was. Door de gang van de bal 't was een schot van rechtsach ter Stins van H.R.C., dat tegen de lat belandde hadden wij er geen erg in. Wij hebben echter bij „neutrale" men sen geïnformeerd, daarbij bleek, dat een Helder-back ongeoorloofd afhield en dus kan een scheidsrechter een penalty geven. Voetbal is een vreemd spel. Won Wa tervogels verleden week van Helder I met 2—0, ditmaal verloren de zwarten met 42 van Helder II. Het enthou siasme van Helder II, alsmede het uit muntende spel van enkele spelers, wa ren wel de grootste factoren, die leid den tot deze nederlaag van Watervogels. Dorlijn bijv., de midvoor van Helder, was uitstekend op dreef en zal in deze vorm een ernstige gooi gaan doen naar een plaats in het eerste elftal. Een flinke doorzetter en een vinnig schot. Bij Watervogels liep het niet zo goed als de vorige week, maar er was nu ook meer tegenstand en dat zegt al genoeg. Scheidsrechter Lutjeharms leidde uit stekend, alleen het vierde doelpunt van Helder was buitenspel, hoewel het niet gemakkelijk was om dit te constateren. De uitslag van SchagenSucces is 30 voor Succes. Boon zegeviert, Weissenborn verliest. Onder grote belangstelling heeft de boksclub de Ring eindelijk eens voor eigen publiek gebokst. Jammer was het daarom, dat de favoriet Weissenborn het niet kon bolwerken tegen Wiering uit Amsterdam en verdiend op punten ver loor. Weissenborn is het type bokser, dat door een harde, geplaatste stoot een wedstrijd wint. Weet zijn tegenstander dit te beletten, dan heeft men de meeste kans op de overwinning. Want door het loeren van Weissenborn op de beslis sende' stoot verzamelt hij veelal minder punten dan zijn tegenstander. Wiering, een harde, stevige bokser, wist Weissen born op afstand te houden en bereikte zodoende een puntenoverwinning, al was het verschil niet groot. De mooiste partij was wel die van Cees Boon tegen den Amsterdammer Poppes. Pittig en toch vinnig viel Boon zijn tegenstander aan en gaf blijk buitengewoon veel ca paciteiten te bezitten. Vooral Boon's voetenwerk was phenomenaal. De eer ste ronde was beslist voor hem, hoewel in de tweede de Amsterdammer de strijd vrijwel nivelleerde. In de derde ronde echter besliste Cees de partij in zijn voordeel door enige technische staaltjes boksen Grollé verloor van Zevenhek uit Alkmaar, die zich even vinniger toonde dan de Nieuwedieper en ook Mei 1949. Jan Prins. Vier dagen al duurde de strijd. In bittere verbetenheid werd van weerskanten om de stad gevochten. Dan golfde de aanval aan over de brug en dan over het eiland weer terug, heen en weer tussen de oeverbochten. Dat kostte op de duur te veel bloed. Te lang zagen zich opgehouden, die elke tegenstand doorstoten zouden: de Mariniers vochten te goed. Toen zijn de vogelen des doods gekomen in wijde vluchten dicht opeen, of drie aan drie of één voor één en hebben, wat hun werk is. ondernomen. *t Waren de wijken van het binnenste kwartier die het vooral ontgelden moesten. De wegen van het levendigst vertier trok vliegensvlug het brandspoor af- Huis aan huis werd een bouwval, soms een graf. Maar één ding viel niet te verwoesten, de in de zon stralende rivier. Door niets gewond, in niets gestoord, komt zij tussen hare oevers aangedreven, Zij drinkt het licht, zij doet leven, ze draagt het door het landschap voort. Diep uit Europa's sneeuwend hart bergt ze in haar schoot deze twee gaven: de koelte, daar wij lijf en geest aan laven, de kracht, die elke weerstand tart. Van ongerepte hoogten kwam zij tot ons gedaald, met arbeidsdrift geladen, die ze uit doet breken aan de kaden: Zij. 't leven zelf, het bloed van Rotterdam. Door alle havens en kanalen dringt zij tot in het ingewand der stad, om al wat deze nodig, heeft, al wat ze ontvangt en afgeeft, aan te brengen en te halen. Ze draagt het uit tot in de zee. Ze draagt, van Hollands licht verzadigd, dat met zich ln de wereld mee. Daar ligt zij, gaaf en onbeschadigd, dus onvergankelijk bezit. Wie, zo hij wilde, ontneemt ons dit? Wat ook het Noodlot mocht vernielen, hoe snel, hoe hard zijn slagen vielen, Wat is, hetgeen zijn hand ons deed, bij wat het ware, als ook zij schade leed? Onschendbaar stroomt zij voort en geeft den moed ons, zelve van zover gekomen en naar zover bestemd, ook onze droom te dromen van zegevierend licht, een werklijkheid ontnomen, die, zoals zij, elke verwoesting overleeft. meer ringroutine demonstreerde. Van Kleef moest tegen Boonsma opgeven, wat geen wonder is, aangezien de laatste een klasse zwaarder was. G. van Leeu wen won op punten van Schouten; het was een harde partij, waarbij de dek king slordig was en daardoor nog 8 een „klapje" te incasseren viel. RolZwanenberg waren de benjamins- De goede stijl van Rol viel op en bil won verdiend op punten. Heesakkers verloor van Goudsbloem, waarbij oe Nieuwedieper zich toch" nog vrij Sce herstelde. Bambach verloor van Luus- kes door knock-out. De Amsterdamme maakte een prima indruk en het i* geen schande van egn dergelijken bokse te verliezen, al viel ons de knock-ou ook tegen. J. v. Leeuwen behaalde ee techn. knock-out op Hendriks. Dat wa^ knap werk, v. Leeuwen! Over het ef genomen waren de prestaties van Helderse boksers heel goed te noeme^ Wij zien met spanning verdere ve richtingen van hen tegemoet. Max Schmeling, die er van was be schuldigd, zekere door de uitgevaardigde bepalingen te overtreden, is vrijgesproken. De £C~ moet hebben gelegen bij een z**® miss Batohelor, die hem verkeerd begrepen en Jater haar verontochu gingen ^teeft aangeboden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2