53° N.B. binnenland h.M. de Koningin woonde kerkdienst bij Het gas- en electriciteits- rantsoen Avondlyceum te Eindhoven Minister Logemann in Australië Beëdiging van officieren BUITENLAND. Keizerlijk hoofdkwartier pgeheven Russische films te Londen Terug naar huis Hoge onderscheiding voor Tito Japans overgave in Indonesië Entertainment voor Canadese troepen HET LOT VAN DEN LANDVERRADER Quisling ter dood veroordeeld ABONNEERT U OP DIT BLAD. H.M. de Koningin woonde Zondag morgen in de nieuwe badkapel te Scheveningen de morgendienst bij. Voorganger was ds. A. Offeringa. Even vóór tien uur kwam de Ko ningin de kerk binnen, vergezeld van een hofdame. Aangezien de kerk stamp vol was, nodigde de Koningin staande mensen uit, in Haar bank, en in die van Haar hofhouding plaats te nemen. Na afloop van de dienst begaf de Koningin zich te midden van de huis waarts kerende kerkgangers naar Haar villa. De stille eenvoud waarmede de kerk gangers haar tijdens en na de dienst omringden, maakte diepe indruk op de Koningin. Wcest zuinig! Iedere huisvrouw is zonder twijfel blij, dat er weer gas en electriciteit is, zodat zij zonder de luimen van een noodkacheltje haar maaltijden weer op normale wijze kan bereiden en dat zij van tijd tot tijd haar stof zuiger weer kan gebruiken. Toch zal zij zich wel eens afvragen, waarom het rantsoen toch zo gering is. Hier is het antwoord. De overheid heeft terstond na de bevrijding het gas- en electriciteits- vraagstuk ter hand genomen- Voor een oplossing hiervan waren duizenden tonnen kolen nodig en als die er wa ren, talrijke transportmiddelen om de kolen naar de electriciteitscentrales en gasfabrieken te vervoeren. Onze eigen kolenproductie was echter zeer gering en ondanks het feit, dat Amerika ver scheidene schepen met kolen zond en ook uit Duitsland regelmatig zendingen teerden ontvangen, was er nog te wei nig om aan de onmiddellijke behoefte volledig te kunnen voldoen. De over heid stelde zich echter op het stand punt, dat, al was het dan niet moge lijk om aanstonds voldoende gas en electriciteit te verstrekken, gegeven moest worden, wat met de beschikbare middelen mogelijk was. En zo kwam er zij het zeer beperkt gas en electriciteit. Zuinigheid is echter de boodschap want rantsoenoverschrijding kan niet worden toegestaan. Eindhoven is de eerste stad in het Zuiden des lands, waar een avond lyceum is opgericht. De cursussen aan het avondlyceum, dat opleiding geeft voor de zg. staatsexamens gymnasium A en B en HBS. A en B, zullen op 20 September aanvangen. De school, die onder leiding staat van dr. Woi- ters. trekt grote belangstelling. Professor Logemann, minister voor overzeese gebieden, is gistermiddag te Brisbane gearriveerd. Hij landde op het vliegveld Archerfield met een Ne derlands-Indisch vliegtuig en werd be groet door luitenant-gouverneur-gene raal dr. H. J. van Mook, generaal Van Oyen, dr. Van Hoogstraten en andere hooggeplaatste ambtenaren. Hij zei dat hij een prachtige reis gehad had en verheugd was in Australië te zijn waar hij besprekingen ging voeren met lui tenant-gouverneur-generaal Van Mook over kwesties van algemeen belang voor Nederlands-Indië. Hij dacht hier een paar weken te blijven en mogelijk binnen een maand naar Nederland te rug te keren- Op een vraag of hij le den der Australische regering ging op zoeken, zei prof. Logemann, dat zijn bezoek louter interne zaken betrof, maar dat hij desalniettemin gaarne de gelegenheid te baat zou nemen om met het kabinet kennis te maken. Onmid dellijk na aankomst vertro^ minister Logemann met dr. Van Mook naar Camp Colombia, waar hij voorlopig zijn intrek neemt. Voor het eerst zijn in gewest II drie leden van de voormalige binnenlandse strijdkrachten, de heren G. Koeman en J. Jongh uit Zaandam en R. F. Kielstra uit Amsterdam als officier beëdigd. De beëdiging had plaats in het barakken kamp Jong Nederland te Bergen aan Zee en geschiedde door den chef van het afwikkelingsbureau in dit gewest, majoor de Bijll Nachenius, commandant van het recruteringsdepót. De officieren werden voor het front der troepen be ëdigd als le luitenant van het recru teringsdepót. Uii hei verre Oosten Generaal MacArthur heeft een order uitgevaardigd, dat met ingang van 15 September 't keizerlijk Japanse hoofd kwartier opgeheven zal zijn. Nederlandse krijgsgevangenen en ge- interneerden in een kamp in Siam hielden een parade ter eere van Ko ninginnedag. waarbij een vlag. die hun op de zwarte markt driehonderd ru- pees gekost had. Toen Rusland Japan de oorlog ver klaarde, was post onderweg via Rus land voor Nederlandse krijgsgevange nen en geïnterneerden op Java. De posterijen hebbsn die poststukken nu met een kruiser via Colombo verder gezonden. Liberatore en Dakota's hebben reeds ruim 130 ton voorraden op gevangen kampen in Indië over de hele Archi pel verspreid uitgeworpeji. Dank zij de Britse vloot worden de zeeroutes naar Nederlands-Indië door mijnenvegers gezuiverd en zijn boeien uitgezet om de veilige routes af te bakenen. Capitnlatieplechtigheid te Nanking. Volgens Domei is de overgave van generaal Okamoera, bevelhebber van de Japanse troepen in China, te Nan king getekend ten overstaan van ge neraal Ho-Ying, den bevelhebber van de Chinese land- en luchtstrijdkrach ten. Te Londen werden twee Rusêische documentaire films vertoond, getiteld „Berlijn" en „Zegeparade te Moskou", zo meldt de filmcorrespondent van de „Daily Telegraph". De voorstelling werd bijgewoond door leden van de regering, het corps diplomatique en vooraanstaande Engelse en Amerikaan se officier zn. De documentaire film „Berlijn" wordt vooral merkwaardig genoemd vanwege de mooie fotografie, die de troosteloosheid van de Duitse hoofdstad uitmuntend weergeeft. De repatriëring van bijna 40.000 ge allieerde krijgsgevangenen en burger lijke geïnterneerden naar Nederland, de Ver. Staten, Australië en Brits- Indië uit Singapore Is begonnen. De militaire autoriteiten hadden een spe ciale organisatie ontworpen om deze geweldige taak ten uitvoer te kunnen leggen. Zondag was de eerste groep aan de beurt, bijna 200 krijgsgevange nen, die naar Indië terugkeren. An dere grote groepen zullen volgen naar mate schepen beschikbaar komen. Volgens het Russische nieuwsbureau Tass heeft het presidium van de hoog ste Sovjet besloten de „Orde van Vic torie". de hoogste militaire Sovjet onderscheiding, toe te kennen aan maarschalk Tito van Joegoslavië. Alle Japanse troepen in Indonesië ten Oosten van Lombok en op Bor- neo hebben zich overgegeven aan den Australischen opperbevelhebber Sir Thomas Blamay op Morotai. Deze troepen vormden het Japanse tweede leger en stonden onder bevel van luit.-generaal Tisjima. Neder landse, Amerikaanse en Australische troepen hebben daarna een parade gehouden op Morotai. Meer dan 5000 man zijn op prettige wijze bezig gehouden door 't Entertain ment Committee of the Netherlands, sinds deze instelling In Juli j.1. haar bureaux opende. F. A. da Costa deelde mede. dat in minstens zeven andere Hollandse ste den waar grote aantallen Canadese soldaten gelegerd zijn een soortgelijk comité bestaat. Een nieuwe organisa tie, die centraal zal werken en al deze comité's overkoepelen, komt deze week in functie. Wat het werk in Amsterdam betreft, is gebleken, dat bij het organiseren van trips naar verschillende indus trieën de soldaten vooral waren geïn teresseerd in de Industrie, waarin zij thuis werkzaam zijn, hetgeen zeer be grijpelijk is. Een soldaat, die slager is in Winnipeg, Manitoba, bracht alle drie zijn verlofdagen door in het Am- sterdams abattoir en verschillende sol- daten die thuis in het drukkersbedrijf werkzaam zijn vertoefden uren in de Amsterdamse drukkerijen. NOG ONTEVREDENHEID IN ROTTERDAM. In een massavergadering die de ha venarbeiders Zondag te Rotterdam hiel den, is een motie aangenomen, waarin scherpe afkeuring wordt uitgesproken over het trage tempo der onderhande lingen en over het absoluut onvoldoen de resultaat dezer besprekingen. De n.otie is ter kennis gebracht van den minister van sociale zaken. Stampvol was de gerechtszaal, toen het hof te Oslo gisterenmiddag voor de laatste maal bijeen kwam om het vonnis over Quisling te vellen. Met plechtige vastberaden stem las de rechter het vonnis voor, krachtens hetwelk majoor Vid- kun Abraham Lauritz Quisling ter dood werd veroordeeld. De ter doodver- oordeling geschiedde wegens overtreding van een gehele reeks voorschriften van de militaire wet en van het gewone wetboek van strafrecht. Zijn misdaden omvatten o.a. verraderlijke pogingen om den vijand te helpen, de poging om Noorwegen onder buitenlandse cöntróle te plaatsen, de poging om veranderingen aan te brengen in de grondwet van Noorwegen door onwettige middelen, enz. Quislings bezit ten bedrage van 1.040.000 kronen wordt door de staat geconfis- keerd. Nog beschikbaar 14 door Lambert Simon met de hand ingekleurde en door den schrijver gesigneerde en genummerde exemplaren van den verschenen bundel Terpstra verzen van Christiaan gewijd aan Den Helder. (o.a. de eerste nummers) De bundel wordt niet herdrukt. Bestellingen aan C-V. UITGEVERIJ v/h- C. DE BOER Jr Keizersgracht 696 Prfls 1 2J* Amsterdam. VOOR HAAR ARCHIEF houdt de Helderse Tennisclub zich aanbevolen voor afdruk- van fotografische opna- en van wagen nr. 19 in de jCgorische optocht, voorstel- e "broodrantsoen 400gr. vordering van rijwiel". kosten worden gaarne vergoed- traaf %PE GROOT Violen- 1 26> Den Helder. Omgeving Krugerstr. Weg gelopen v. Vrijdag 31-8 af donker gestr. poesje, wit bef je en pootjes, beige vlekje op rug- Verz. vriend, om vrij te laten of boodsch. Krugerstr. 4. Gevraagd •N NETTE HUISHOUDSTER of getrouwd echtpaar, 1. z. k. Adres: Middenweg 79, Breezand. Te koop gevraagd PAARDEN- OF KOEMEST. Adres: A. Kranenburg, Nieuweweg 6, Den Helder. Te koop gevraagd voor zieke een radiotoestel of/en gr-pl- Adres: Beukenkampstraat 32. Te huur gevr. te Schagerbrug of Schagen een woning of kamers met keuken, beslist vrij. Br. no. 500, bur. v. d- bl. Gevraagd TIMMERMANSLEERLING. GEBR. KERSBERGEN, Reigerstraat 20. KI eer ma kers werk gevraagd. Keren en reparaties, door: A. HOLDORP, Brouwerstraat 64. KNIP DIT UIT! (JVij bieden prima Dansmu ziek aan voor feesten, café of partijtje met 2 tot 4 man- Gevraagd een pianist of saxofonist. POLANE, 2e Vroonstraat 46, Den Helder. Net meisje, 18 jaar, zoekt lichte bezigheden voor de middaguren- Brieven onder no. 125, aan het Bureau van dit blad. Aangeboden 1 mandoline en 1 padvindershoed. Te bevr.: BEUSSEN. Violenstraat 45. Te koop of in bruikleen gevr. enige Eng. Studieboeken .Brittannia". G. ROOVERS. Singel 51. Te koop aangeb- öonkerbL damesstroohoed en een don- kerbl. vilten hoed en 1 brui ne bontmuts. Tevens te koop gevr. vaste waschtafel. JAS, Ceramstraat 44. Te koop gevraagd 2-pers- Ledikant met spiraal. Adres: Dahliastraat 55. LAND- EN TUINBOUWERS f Wenst ge een Land- of Tuinbouwbedrijf ln de Wieringermeer, de Noord-Oostpolder of geannexeerd Duits gebied? Zorgt dan dat ge het Administratief Diploma voor de Land- en Tuinbouw behaalt. Dan hebt ge een voorsprong op anderen. Vraagt prospectus en proefles bij „INSTITUUT JELLAMA" BOVENKARSPEL. Aanbevolen worden ook de volgende cursussen: Land- bo u w boek houdenTuinbouwboekhoudën, Rekenen, Ned. Taal en Brieven schrijven, Bedrijfsleider.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3