De stoottroepen naar Indië Tojo wilde zelfmoord plegen De conferentie te Londen Grootse plannen van Amerikaanse Marine Nieuwe functie voor Montgomery 35 000 Franse kinderen door de Duitsers vermoord Minister Meijnen neemt afscheid Verbetering zet door! De postverbinding met Ned.-Indië Eerste Nica-ambtenaar betreedt Timor Overdracht van geblokkeerde tegoeden Max verdedigt zich. Televisie in kleuren Herdenking spoorwegstaking De folklorist Van der Ven gearresteerd Een boodschap aan de jeugd van Nederland *v^- Voordat de Amerikaanse officieren, die Tojo kwamen arresteren, hem kon den bereiken, was de Japanner tot tweemaal toe voor het opengeschoven venster van zijn huis verschenen, zeg gend: „Ik ben Tojo", daarbij liet hij zijn gewone stalen glimlach zien. Toen de Amerikanen in de hal van het huis wa ren aangekomen, na de deur open ge broken te hebben, hoorden zij een schot. In de kamer, die zij daarna binnendron gen, vonden zij den voormaligen eerste- minister in een fauteuil liggen, met een kogelwond in de borst, vlak beneden het hart. Op een tafel lagen twee scherpe messen, in witte harakiri- kleden gewikkeld. Volgens latere berichten uit Japanse bron bestaat er redelijke kans, dat Tojo de gevolgen van de verwonding te boven zal komen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Byrnes, die de Verenigde Staten vertegenwoordigt op de confe rentie der ministers van buitenlandse zaken te Londen, zeide tijdens een pers conferentie te Londen in antwoord op de vraag, of de Italiaanse regering zou worden uitgenodigd vertegenwoordigers Ie zenden wanneer de voorwaarden van het vredesverdrag met Italië ter sprake kwamen, dat dit een vraag was, waar over de conferentie zelf zou moeten be slissen. omdat een dergelijke uitnodi ging slechts door de ministers van bui tenlandse zaken gezamenlijk kon worden gedaan. Byrnes verklaarde voorts, dat noch Duitsland, nóch een bespreking over de atoombom op de agenda van de conferentie voorkwam. In het Congres zullen resoluties wor den ingediend, die gesteund worden door de marine, waarin de vorming v»n e?n enorme vredesvloot wordt voorgesteld, bestaande uit 1079 oorlogs bodems, met inbegrip van 18 dread- noughts en 116 vliegdekschepen. Deze vloot zou groter zijn dan enige andere ter wereld en waarschijnlijk even sterk. 20n als de gecombineerde vlootstrijd- srachten van andere mogendheden. Volgens den correspondent van de Daily Herald zou een burger binnen kort veldmaarschalk Montgomery ver vangen als Britse vertegenwoordiger in de geallieerde controleraad. Mont gomery zou zijn post te Berlijn weldra neerleggen. Naar verluidt, zou een hoge functie voor hem gereserveerd 2un aan het departement van oorlog 'n Londen. Men is van mening, dat *t beter is, de geallieerde controle- raad zoveel mogelijk te demilitairise- ron en de militaire leiders door bur gers te vervangen. Le „News CHronicle" bevat een in- orview met een Franse advocaat, mevr. 2 ramtr—Bach, die belast is met de org voor duizenden oorlogswezen De aat heeft zich het lot van deze hele len a WeZ6n aanÊetrokken en zij zui gen L beSt m°8elijke opvoeding krij- 35 fK i 'evrouw Kramer verklaarde dat Fra aJ5lnberen door de Duitsers uit n r,ik werden gedeporteerd en dat w n enltel meer in leven is. Allen en systematisch vernietigd. Op het door herfstzon doordrenkte excercitieveld van de Harskamp stond Maandagmiddag het 1ste bataljon van het regiment stoottroepen aangetreden, dat als eerste naar Indië zal vertrek ken. De 800 man, overgegaan uit de B.S., grotendeels uit Brabant en Lim burg afkomstig, waren in carré opge steld toen de minister van oorlog, mr. J. Meijnen, het terrein betrad, verge zeld van den commandant der stoot- troepen, maj. B. van Kooten, den kol. P. L. G. Doorman, chef staf B.N.S. en andere autoriteiten Nadat de minister het bataljon had geïnspecteerd, waarbij hij zich met en kele manschappen onderhield, heeft hij de troep toegesproken. Hij wees de mannen daarbij op het gewicht van 't <eit, dat zij de eerste Nederlandse mi litairen zijn, die uit het moederland naar Indië vertrekken om het gezag te herstellen, eentaak, die grote toewij ding vereist en waarbij zij steeds moe ten bedenken bouwers te zijn van het rijk en deel te hebben aan een impe rium, dat aanzien in de wereld heeft. Hij maande hen aan, alles in het werk te stellen, dat de inheemse bevolking ontzag en eerbied voor den blanke houdt, waartoe men zich aan een sterke zelfdiscipline moet onderwerpen. Hij wenste hen een goede reis, behouden aankomst en besloot met een krachtig „Past op voor jezelf!" Vervolgens had op een ander gedeel te van het kamp voor de vlaggemast en de barakken het défilé plaats, waar bij men de strakke paradepas en de stramme houding van de troep kon be wonderen. Ten slotte liet de minister zich de officieren voorstellen, die met het bataljon zullïn vertrekken en uitte hij zijn ingenomenheid met het optre den van de troep. Het bataljon, dat waarschijnlijk deze week naar Engeland vertrekt, zal daar ongeveer 14 dagen blijven, teneinde in de tropenuitrusting te worden gekleed. demon t" bet bij onze maaltijd langzi reert ^ich de verbetering, die tveliikr111 maar gestaag doorzet. Nq,u- srrivetrd eerite echip mais ge- Haakten dc Honig's Fabrieken Var, Hon'^11 begin met de fabricage ïrorxjc, lg£ Maizena, de voedzame Cu8tarvi waaruit Honig's Pudding en ^innerikorfr0tCndeel8 worden bereid. *eer u uw maaltijden dus* ourif-r kunnen besluiten met etse Honig's pudding of via! De P. T. T. meldt, ten einde verwar ring te voorkomen, dat het bericht, dat naar Ned.-Indië post verzonden kan worden, aldus moet worden opgevat, dat hier het deel van Ned.-Indië bedoeld is, waar op het ogenblik het Nederlands- Indische bestuur gevestigd is. Er zijn reeds onderhandelingen gaan de met de geallieerde autoriteiten over de mogelijkheid van een spoedige post verbinding met geheel Nederlands-Indië. De Nica-ambtenaar, kolonel C. C. de Rooy van Ierseke, voormalig bestuurs ambtenaar in Nederlands Oost-Indië en daarna zes jaar in Suriname, is van^de mijnenlegger „Crijnssen" op Timor ge land, om uit de eerste hand inlichtingen te verkrijgen over de toestanden aldaar. Kolonel de Rooy was Nica-ambtenaar op Borneo, Celebes en in het Morotai- gebied. De formele overgave van Timor werd getekend aan boord van het Australische oorlogsschip „Moresby" in de haven van Koepang. De Nederlandse Bank N.V. deelt op verzoek van den minister van Financien rnede dat deze vergunning heeft ver leend tot overdracht van gedeelten van geblokkeerde tegoeden, ontstaan door inlevering van bank- of muntbiljetten van 100 aan de stichtingen „Neder lands Volksherstel", „Stichtingen 1940- «945" en aan de stichting herstellings oorden voor oud-illegale werkers, met dien verstande, dat in de terzake getrof fen regeling de aanspraak van 's rijks schatkist wegens belastingschuld van den schenker behoorlijk gewaarborgd word* Uitspraak over 14 dagen. Blokzijl verkreeg hierna zelf het woord ter zijner verdediging. Hij be handelde in het kort het talrijk be langrijke werk, dat hij vóór 1933 voor Nederland had gedaan, waarvoor hij ook is onderscheiden. Na 1933 groeide in mij, zoo zeide hij, steeds meer be- langstelling en waardering voor het nationaal-socialisme. Ik ben echter niet vrij gebleven van critiek. Na de Mei dagen 1940 ben ik eerst gevangen ge houden. In die gevangenschap i6 mij door Janke en door Wybrants van de A.V.R.O. gevraagd radiopraatjes voor het Nederlandse volk te houden. Mijn verhouding tot „De Standaard" en ook mijn werk voor andere bladen is steeds van die bladen, maar nooit van mij uit gegaan. Talrijke vooraanstaande Neder landse politici en handelsmannen gaven blijk te geloven in een Duits-Italiaanse overwinning. Dit drong mij tot positief medewerken en dat meende ik alleen te kunnen doan door actief lid van de N.S.B. te worden. De Londense rege ring kon ik niet als Nederlandse re gering beschouwen en van een'aaneen gesloten verzet van het Nederlandse volk heb ik nooit iets gemerkt. Ik geloof niet, dat mijn propaganda tastbare resultaten heeft gehad, wel heeff zij belangstelling gehad. Ik heb steeds getracht mij te bepalen tot so ciale kwesties en heb tot dit doel ook 'n bureau opgericht dat duizenden heeft kunnen helpen. Mijn propaganda is be doeld geweest om het Nederlandse volk te helpen en ik ontken, dat mijn pro paganda Duitsland heeft geholpen. Ik heb steeds zo min mogelijk con tact met de Duitsers gehad en na dol len Dinsdag in feite totaal met hen ge broken. Blokzijl ging zelfs zover in zijn verdediging, dat hij durfde te beweren, dat zijn praatjes van nut zijn geweest voor de Londense regering en de ille gale pers. omdat hij wel eens "n beeld gaf van de stemming in 't kamp van de nationaal-socialisten. (Wie lacht daar? Red.) Hij besloot zijn betoog met de mededeling, dat hij steeds geleid is ge weest door idealisme en vaderlands liefde. Hij verzocht het Hof hem van het ten laste gelegde vrij te spreken. Mr. Van Berckel bepaalde, dat het Hof over 14 dagen uitspraak zal doen. Een zender in de top van het Chrysler Building in New-York zal vóór het einde van het jaar televisie programma's in kleuren uitzenden, zo deelt de „Manchester Guardian" mee. De Columbia Broadcasting System, die de uitzendingen zal ver zorgen, construeert eveneens ont vangtoestellen voor televisie in kleu ren. Er zijn twee modellen. Met het ene kan men de beelden ontvangen ter grootte van de pagina van een klein weekblad. Het andere, dat duurder is, stelt in staat om de beel den te ontvangen ter grootte van een pagina van een dagblad. Op 17 Sept. zal door het personeel der Ned. Spoorwegen door het gehele land de spoorwegstaking worden her dacht. Gezien de omstandigheden waaronder een jaar geleden de staking werd bevolen en uitgevoerd en de ern stige gevolgen, die zij met zich bracht, zal de herdenking op stemmige wijze geschieden. Te Utrecht zal in de och tenduren te 9.30 uur een wijdingsdienst worden gehouden in de Domkerk. Deze dienst wordt geleid door den Ned. Her vormden predikant dr. G. W. Ober man; rector C. J. A. Venings en den Canadesen reverend T. R. Davies M.A.B.D., zullen hun medewerking ver lenen. Voorts de organist Stoffel van Vliegen en het kathedraalkoor onder leiding van Sjef van der Eerden. Des middags van 3 tot 4 uur zal in de vei lingshal van de groenteveiling een bij eenkomst worden gehouden, waar ir, W. Kupkes. president der Nederlandse Spoorwegen, >en een vertegenwoordiger van het georganiseerde personeel het woord zullen voeren. Naar wij vernemen is door de P.O.D. Oosterbeek te Leeuwarden gearresteerd het echtpaar D. J. van der Ven—Ten Bsnsel, de bekende folkloristen van de Meihof te Oosterbeek. Om een vriendschappelijk contact met jonge mensen van andere landen tot stand te brengen, heeft de Engelse ver eniging „British International Youth Camp" een jeugdkamp georganiseerd te Trill in Cornwall. Het was jammer ge noeg niet mogelijk vele jongeren uit Europa uit te nodigen, daar de reismoei- üjkheden het hun niet mogelijk maak ten Engeland op tijd te bereiken. In plaats daarvan waren vele jongens en meisjes van Nederlandse, Belgische en Franse nationaliteit, die sinds 1940 in Engeland gewoond hadden, daar bijeen gekomen. Er bestaan plannen om 't volgend jaar een dergelijk kamp te houden en men heeft de kansen om internationale kam pen te organiseren in de andere Euro pese landen besproken. Aan het e*id van deze meeslepende veertien dagen hebben deze jonge men sen zelf een begroetingsboodschap op gesteld voor de jeugd van ieder land. De boodschap aan Nederland werd opge steld aan de hand van verschillende teksten, geschreven door vele jongens en meisjes. „Aan de jeugd Van Nederland. Oprechte en hartelijke groeten van alle deelnemers aan Engeland's eerste Internationale jeugdkamp, gehouden te Trill, Cornwall, in de loop van Augus tus. Wij, tachtig jonge mensen tussen 15 en 20 jaar, uit België, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Nederland en Polen, hebben gewoond onder Canvas, hebben samen gewerkt en gespeeld, en wij hebben banden van vriendschap en begrip tot stand gebracht, waarvan wij hopen, dat zij nooit meer verbroken zullen worden. yij, jonge Engelsen, hebben de gele genheid, om kennis te maken met de vertegenwoordigers van jullie land, welks moed wij zo bewonderd hebben in de donkere dagen van de oorlog, harte lijk begroet. Nu de totale overwinning is behaald, hebben wij besloten, van de vraagstukken van het herstel der wereld In overeenstemming mpt jullie leven, gewoonten en gezichtspunten van jullie land iets te horen. Wij streven hier naar verhoogde faciliteiten voor de uitwis seling van inlichtingen en bezoeken tus sen jonge mensen van beide landen. Wij zouden het op prijs stellen nieuws van jullie te horen over plannen in jullie land voor een nauwere internationale vriendschap, want wij zijn er van over tuigd, dat wanneer de jongere generatie in alle landen gezamenlijk voorwaarts gaat met begrip en waardering voor an deren, een durende vrede en welvaart kunnen en zullen volgen". Jeugdbewegingen, die in contact wil len komen met het Youth International Camp worden uitgenodigd te schrijven aan den County Youth Organiser, mr. S. C. WarrenWren, Tresillian, near Truro, Cornwall. „WEERZIEN DER MEESTERS". Dat het „weerzien der meesters" een zeer gewaardeerde ontmoeting is ge worden, moge blijken uit het verrassend drukke bezoek van de te Amsterdam gehouden tentoonstelling. Maandagmiddag betrad de honderd duizendste bezoeker het Rijksmuseum, n.1 de 17-jarige H. B. S.-leerling Her man Koopman, die van den conservator, dr. A. van Schendd, namens den hoofd directeur ten geschenke ontving het boek van prof. Martin „Rembrandt en zijn tijd".

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3