Mensen die socialist zijn omdat zij christen zijn Koos Vorrinh spreekt in Den Helder Geen vergaderingen meer op Zondag Wieringen. NIEUWE BONNEN Geld van personen in het buitenland Postchèque- en Girodienst gesloten Woensdagavond j.1. sprak bi het Ca sino ti)dens een openbare vergadering van de S.D.A.P. de voorzitter van het partijbestuur en lid van de N.A.C., de heer Koos Vorrink, voor een geheel bezette zaal. Na de opening door den plaatselijken voorzitter, den heer P. S. v. d. Vaart, hield Koos Vorrink een rede, die meer dan twee uren duurde. Wij ontlenen aan het gesprokene het volgende: Na vijf jaren wenste spreker het con tact met de partijgenoten wederom te herstellen om in het gesprokene de les van de vijf oorlogsjaren te trekken en daarnaar de richtlijnen voor de S.D. A.P. te stellen. De S.D.A.P. vóór de oorlog. Spr. wees er op, dat de partij vóór de oorlog reeds wees op het fascisti sche gevaar. Hij memoreerde, dat het aan militairen verboden was destfjds vergaderingen van de S.D.A.P. bij te wonen, waar dikwijls duidelijk en po sitief gewaarschuwd werd tegen de ge varen, die zich in de landen rondom ons begonnen af te tekenen, waar men zich klaar maakte voor de strijd. „Het was niet nodig geweest", concludeerde spr. „En nu bevinden wij ons na vijf jaren in een volstrekt ontredderde wereld!" Volgens spr. ligt het keerpunt van de ze oorlog in de historische woorden van Churchill: „Nu staan wij, Engel sen, alleen; ik beloof U niets dan bloed en tranen." Daarmede brak de erken ning door van de wetenschap „liever dood, dan slaaf te zijn". Het probleem van de arbeid, bet probieem onzer bevrijders. „Wat is de plicht, die de toekomst ons oplegt?" vroeg Koos Vorrink. Wij hebban onze doden te herdenken, niet #n droefenis alleen, doch tevens in dankbaarheid, omdat onze vrijheid ge wonnen is. In de concentratiekampen heeft men elkander leren kennen en begrijpen. „Wij hebben de oorlog ge wonnen, laat ons niet lichtzinnig feest vieren, wij moeten de vrede nog win nen". Vervolgens legde spr. de nadruk op het grote morele gevaar, waarin ons volk zich bevindt. Wij hebben ge leerd alle wapenen te gebruiken tegen den bezetter, dat betekent moraliteits- verlies. Wij hebben een rekening te vereffenen, en „dat zal niet meeval len". Wij kunnen dit slechts door „ar beid en door niets dan arbeid!" het beste wat men kan doen, is goed te doen. wat men nu doet. Ten aanzien van de illegaliteit, voor al van hen, die in September ,.in de ondergrondse" gingen, zeide Koos Vorrink, dat zij weer in het gareel snoeten, zij moeten hun plicht doen, bun harde plicht. De bevrijders vor men en Vorrink wilde geenszins ondank baar zijn, een gevaar voor het moreel 'en de gezondheid van het Nederlandse (volk. ..Door planmatige aanpak". Na gepropageerd te hebben zich van tonredelijk gekanker te onthouden, bracht spr. zijn mening naar voren ten aanzien van de. vele sociale en econo mische vraagstukken, die Nederland bezig houden en „vragen om een op- Jossing in groot verband". Koos Vorrink herinnerde op iro- nisc a-sarcastische wijze aan de behan deling van „Het Plan van de Arbeid" inde <ijd in de Tweede Kamer, waar bit p'an werd weggegrapt. Hij wees er 'P. dat heden tan dage iedereen overtuigd is, dat de moderne maat- f op ij plan-economie van node heeft. „Wij zijn de bouwers van ons eigen geluk". Het is alles plan-politiek «vat de klok slaat." Van het particu liere win tetreven moeten wij naar 'n m 'schap-ij, waar de productie inge- «l-'d zal 'in op de behoefte van het *o k en slechts zijn nuttigheid be- ,JD or samenwerking op atoffe- 1' e, ze'le'ijke en geestelijke grond- s - *<»n wjj bouwen aan onze ?r. betoogde, dat men door politieke machtsvorming tot dit eind doel moet geraken. Verderop in zijn rede wees Vorrink op het bestaan van de klassestrijd. Schuldig aan slechte bewapening. Hoewel Koos Vorrink zelf tegen na tionale ontwapening altijd geweest is, erkende hij, dat, behoudens de laatste voor-oorlogse jaren, de S.D.A.P. schul dig is geweest met andere bevolkings groepen aan de slechte bewapening, welke ons land op 10 Mei 1940 bezat. Hij toonde zich echter voorstander van internationale ontwapening. De vesti ging van een Internationale rechtsor dening, die in staat is een militairen amokmeker tot de orde te roepen, is een absolute noodzakelijkheid. „Wij moeten niet vergeten, wat de eis van de tijd van ons verlangt." Basisverbreding en antithese. De gedwongen gevangenschap heeft de mensen geleerd naar elkaar te luis teren. Spr. vertelde ter staving van 't gesprokene een verhaal uit de gevan genkampen, waar een orthodox chris ten en een orthodox socialist elkander leerden verstaan, en noemde het een wonder, dat de socialist de schoonheid van de Bijbel leert, terwijl de chris ten op grond van zijn geloof socialist wordt. „Hierin ligt een mogelijkheid tot vernieuwing van het politieke le ven". De S.D.A.P. heeft haar basis verbreed en telt nu onder haar leden mensen, die „socialist zijn, omdat zij christen zijn". De S.D.A.P. houdt in den vervolge geen bijeenkomsten meer op Zondag. „Het doel is wijder ge stekt". De Nederlandse volksbeweging. Na ten aanzien van de zuivering be toogd te hebben, dat men de groten niet apare en de kleinen straft en als zijn mening te kennen had gegeven, dat .slechts op de basis der zuiverheid kan worden opgebouwd", zeide spr.: „Voor een N.V.B. is In Nederland plaats". In de doelstelling dier beweging zag hij gevaren en daartegen wilde hij het volk mobiliseren. Als de N.V.B. zich als politieke partij gaat manifesteren, dan ontstaat alras de moeilijkheid, dat zij, naar spre kers mening, slechts een heel kleine beweging zou zijn, aangezien lang niet alle huidige leden hun politieke partij vaarwel zullen willen zeggen. Politieke verantwoordelijkheid. De conclusie van spr. was, dat de S.D.A.P. in grote lijn juist heeft ge zien. Hij richtte vervolgens 't woord tot politiek niet-aangeslotenen. Na enkele voorbeelden geschetst te hebben over politieke „vuiligheid", waarbij o.a. de Waarheidsvrienden aan de kaak wer den gesteld, wees Koo6 Vorrink op de plicht, die elke Nederlander "over zijn kinderen, maar even- n- over zijn doden heeft: zich de verentwoordelijkheid te on en zeide: „Eigenlijk is het mij on-rschil- lig waarvoor gij kiest, indien gij kiest!" Met een propagandistisch woord eindigde Koos Vorrink zijn rede voering, welke niet slechts voor partij genoten, doch evenzeer voor anders denkenden nieuwe perspectieven zal hebben geopend en daadwerkelijk zijn invloed zal gehad hebben op de we derhouw van Nederland. De heer v. d. Vaart sloot de bijeen komst en hoopte, dat men het gespro kene ruetig zou overdenken. Politie. Gevonden: een kinderportemonnaie, inhoudende enig geld. Verloren: een zilveren kettinkje, eefl loonzakje inhoudende 27.50, een por- temonnaie inhoudende 50.a 60.—. Inlichtingen bij den gemeentebode, Koningstraat, Hippolytushodf, Wierin gen. Druk. Dagblad voor Nrd.-Hollaad N.V voor de tweede helft van de 10epe riode 1945 (16 t.m. 29 September 1945) voor het noorden des lands (Noord- Holland, Zuid-Holland met uitzonde ring van Goeree en Overflakkee, Utrecht, Gelderland met uitzondering van het gedeelte bezuiden de Waal, Overijssel, Drenthe, Groningen en Friesland). Elk der volgende bonnen geven recht voor het tijdvak van 16 t.m. 19 Septem ber 1945 op het kopen van: Alle noodkaarten 6: 614 200 gram bloem. 615 250 gram bloem. 616 100 gram vermicelli. 617 100 gram eipoeder, 618/619 200 gram suiker. 620 100 gram "kaas. 621 200 gram kaas (extra rantsoen). 622 150 gram zout. Noodkaarten 6A, B, C: A, B, C 673 tm. 678: 800 gram brood. A, B, C 680, 681: 400 gram brood. v A, B, C 682: 500 gram peulvruchten. A, B, C 683: 125 gram boter. A, B, C 684 t.m. 686: 125 gr. margarine B 687 800 gram brood. C 687: 110 gram chocolade. Noodkaarten 6 D: D 664 100 gram gedr. bananen. D 665, 666 800 gram brood. D 667 250 gr. rijst of kindermeel. D 668 100 gram 6uiker. D 670 110 gram chocolade. D 671, 672 125 gram boter. D 673 125 gram margarine. D 674 1 ei. Inlegvellen: D 16 800 gram brood. E 18 250 gram rijst of kindermeel. Tabakskaart: 50 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen importsigaretten). Voor de week v. 16 t.m. 22 Sept. '46: 623, D 675, D 676: 2 liter melk. B, C 688: 1liter melk. 624: 100 gram vleesch. 625, B 691: 1 kg. aarda'ppelen. A, B, C 690 2 kg aardappelen. De bonnen A .687, A 688,A 691 en C 691 zullen niet worden aangewezen en kunnen vernietigd worden. Op bon 620 zal 50 gram volvette of 40+ kaas en 50 gram' magere of 20 kaas worden geleverd. Op bon 621 zal in de provincies N.- Holland, Z.-Holland. Utrecht en Gel derland in het algemeen 200 gram bui tenlandse Cheddar-kaas worden gele verd. In de overige provincies zal op deze bon 200 gram Hollandse kaas worden geleverd. De eieren op bon D 674 kunnen ge kocht worden bij een detaillist, die eie ren op rantsoenbonnen voor zieken pleegt te verkoopen. Vóórinlevering van deze bon' is niet geoorloofd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds heden Vrijdag 14 September van des middags 12 uur af worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Septem ber mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen 624 voor vlees, A 690, B 690 •en C 690 voor aardappelen worden in geleverd. COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-HOLLAND. Met ingang van 15 Sept. is tot com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland benoemd dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Na de bevrijding trad baron de Vos van Steenwijk op als waarnemend commissaris der Koningin. ALKMAAR HEEFT EEN TEKORT VAN 1.254.950 OP DE BEGROTING 1945. In de ontwerpbegroting 1945, zoals deze door B. .en W. van Alkmaar ter visie is gelegd, wordt een nadelig sal do geraamd van niet minder dan 1.254.950. De ramingen, die reeds aan de gewijzigde omstandigheden werden aangepast, bedragen voor wat betreft de gewone dienst in totaal aan uitga ven 4.671.150 en aan ontvangsten 3.416.200, HOE, WAAR EN HOEVEEL..., (Vervolg van pag. l). Eén week allen leven vaa tientje. |Bij de vaststelling van het per per- soon voor de sanering beschikbaar ge stelde bedrag van 10 gulden aan nieuw geld heeft men zich laten leiden door de overweging, dat dit bedrag vol doende is om het distributiepakket, dat in de inleveringsweek verkrijgbaar zal zijn, te kunnen kopen. De eventueele moeilijkheden en bezwaren, welke het publiek verder in deze week zou kun nen ondervinden, moeten beschouwd worden als het offer, dat in het belang van de «nering van ons geldwezen dient te worden gebracht. Nogmaals: werkt allen mee om de lasten zo gering mogelijk te maken en deze geddsanering vlot te doen verlopen. Inleveren bij hoofdbank, bijbank of agentschappen Ned. Bank. Art. 8 van de beschikking Geldzuive- ring 1945 bepaalt: (1) De inlevering van bankbiljetten, muntbiljetten en zilverbons, toebeho rend aan natuurlijke personen, onver schillig of deze al dan niet als inge zetenen zijn te beschouwen, die niet hier te lande verblijven en uit dien hoofde niet over een geldkaart be schikken, kan in afwijking van bet bepaalde onder artikel 6 eerste lid slechts geschieden bij de hoofdbank, de bijbank of de agentschappen van de Nederlandse Bank ten name van de rechthebbende. (2) Bij de inlevering moeten worden vermeld naam en adres van den inle- veraar, naam en laatst bekend adres van den rechthebbende en alle verdere gegevens, die ter zake vanwege het Ministerie van Financiën worden ge vraagd. Storting blijft nog mogelijk. In verband met de maatregelen tot zuivering van het geldwezen is de postcheque- en girodienst met ingang van Donderdag 13 October tot nader order gesloten voor de in ontvangst neming van opdrachten tot overschrij ving en uitbetalingen. Opdrachten tot uitbetaling, die op 12 Séptember niet door het Centraal Gi rokantoor zijn afgehandeld, worden niet meer in behandeling genomen. De op 13 September op het Centraal Girokantoor aanwezige opdrachten tot overschrijving worden afgehandeld. Ten slotte zij er nadrukkelijk op wezen, dat storten bij de postkantoren op postrekeningen tot en met 25 Sep tember mogelijk blijft en dat pos'* cheques waarvan de adviezen reeds op de uitbetalingkantoren berusten, met 25 September door die kantor*» worden uitbetaald. BURGER VLIEG DIENST WORDT MAANDAG GEOPEN». De binnenlandse burgerluchtvaart zal Maandag 17 September wordem geopend met de vliegdienst Amsterma£ü -Eindhoven-Maastricht, die zoals weet ten behoeve van overheid:-!"r](i neel door de regering is ingetUwy Aan de eerste vlucht zal. naai vernemen, een enigszins officieel c i worden gegeven. Deze vlucht zal den meegemaakt door den min'. rn president prof. ir. W. Schermer"» den minister van verkeer en eT'^ n, ir. Th. van Schaik, en den wa„ni den directeur der KLM, den Martin. 3 OCT. VAN GENECHTEN v°°* HET BIJZONDER GERECHTSH Naar de procureur-fiscaal '^eelW Bijzonder Gerechtshof ?e„PChtefc zal prof. mr. dr. R. van (,et de vroegere procureur-generaal J gB Gerechtehof te 'S"c|ravc d.flol- Commissaris der provincie „ur land, op 3 October a.s. om terecht staan. -*■

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2