HELDERSCHE COURANT M7» Het verzetten der klokken Het economisch leven moet beheerst door de gemeenschap Trouwlustige Canadezen i. in*. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Zonda£*overdenhin£ w uren worden met zijn zandglas af geteld. Nederlandse Volksbeweging Felle oppositie tegen het kapitalisme Extra haas en meer peulvruchten Waar H.M. de Koningin leeft In soberheid één met Haar volk De vervanging van pasmunt Weerbericht je J»»rg»ns No, ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen i 3.00 De zomer gaat ons langzaam-aan ver laten De „r" is in de maand gekomen. Bu het afscheid nemen van de zomer vertaet ons ook een bekende crisismaat regel: de zomertijd. Wij worden er van overheidswege allen aan herinnerd, de klokken vanavond te verzetten, ditmaal een uur achteruit. De liefhebbers van hun slaapsponde juichen. Vergenoegd wrijven ze in hun handen, went ze mogen een uur langer slapen. Ga weet óók wel, dat die uitdrukking: „de tijd wordt verzet!" niet juist is. Zeker, wij kunnen enorm veel. Wij leven immers in de tijd van „de wonderen der techniek", maar de tijd verzetten kunnen wij niet. AI beelden wij ons dat in. Wij kunnen als de kinderen wat peuteren aan de wijzers van onze klok. Van kindsbeen af 1'ggen wij overhoop met de tijd, leven wij op voet van oorlog met hem. „Kon ik de tijd maar terugzetten", hoor ik menigeen zuchtend zeggen. Daar is een jonge vrouw, die alles zou willen geven, om weer het onbesproken meisje ui» haar kinderjaren te zijn Maar „verloren eer keert nimmer weer." Daar zit in de gevangenis een man, die in het Leven zijn handen niet kon thuis houden. Hij vergreep zich aan het goed van een ander. Wat zou hij graag dé tijd wat terugzetten. Maar de raderen van de tijd gaan wel vóór- maar niet achter uit. In de nacht van de oorlogsverkla ring waren de straten van Berlijn op gepropt met een enthousiaste mensen menigte. Oorlog! Dat leek zoo prachtig. Millioenen hebben later dat alles be treurd en wilden graag de wijzers van de wereldklok terugzetten, maar 't kon nie'. 't was onmogelijk. Stervend wor stelt de mens nog met de tijd. Met doodsklamme handen tracht hij het be slissende uur te verzetten. Voitaire riep stervend uit: „Dokter! mijn ganse ver mogen geef ik voor één paar uren levens!" Wij zijn geboren tijdverzetters. Daar gaat door onze moderne, maar moede wereld één kreet: „Tijd-verzetten!" dat >s dan: „Terug tot de Natuur!" Andere mensen, die de vrede liefhebben, roepen: •.Terug tot het Paradijs!" Oortogs- "riegden (die zijn er helaas nog) roepen ..Terug tot het geloof in de Germaanse krijgsgod!" Anderen willen terug tot de Oosterse mystiek, 't zijn de liefheb bers van de theosofie en het occultisme. Er zijn er, die terug' willen naar de bjd van vóór de oorlog, vóór 1940, wij zijn allen tijd-terug-strevers in optima lorma Maar de tijd gaat geen seconde achteruit, wel snel vóóruit. Het kind, dat nu speelt, wordt straks volwassen, de man in de kracht van zijn leven wordt weldra grijsaard. O, de kreet van bet mensenhart is evenals van Israël 'h de woestijn: „Terug! terug! naar de vleespotten van Egypte!" Ach. het is niet zo erg dat wij niet de Jijd achteruit -kunnen zetten. Wij zouden 1 er heus niet beter afbrengen, al wer den wij tienmaal gereïncarneerd. Een spreekwoord zegt: De tijd heelt alles! Zou 't waar zijn? Wij weten wel beter. e tijd kan veel van ons leed naar de achtergrond schuiven, maar helen, maar genezen kan bij niet. Nooit geneest de wonde van een ouderhart, dat een kind verloor. Altijd komt dat verlies weer ven. De geslagen wonde wordt telkens weer gevoeld. Kind des tijds! Slaaf van de klok! Straks maait hij u met zijn zeis weg, De beursman zegt: „Tijd is geld!" aar hij is méér. Tijd is genade God q3 *n volheid des tijds Zijn Zoon. ..mensen van de tijd" 'te nmken tot reen Wigkei<*smenfie*i'\ want Hij- had vrl? vóór tijd „gedachten des vredes" over hen In Bellevue te Amsterdam werd Donderdag en gister de constituerende vergadering van de N.V.B. gehouden. In zijn openingsrede zeide dr. W. Banning over het ontstaan van de N.V.B., dat op 31 Aug. 1942 een 50-tal gijzelaars van het kamp St. Michiels gestel tezamen kwamen om de gedach te van een straks na de bevrijding te stichten Volksbeweging te overwegen. Na het ontslag uit de gijzeling ont stond contact met groepen uit de ille galiteit en na enige jaren van voorbe reiding werd op 10 Mei 1945 besloten de uitgewerkte plannen te realiseren. Wat ons in de N.V.B. samenbrengt, zo zeide spr., is bovenal de geestelijke nood van ons volk en de vaste over tuiging, dat er van herstel geen sprake zal zijn, tenzij wij opnieuw de gehoor zaamheid leren aan vaste normen, ten zij de vrijheid wordt verstaan als in nerlijke, geestelijke tucht en levensstijl. De ontplooiing van iedere persoon lijkheid kan slechts plaats vinden in gezonde, rechtvaardige, sociale verhou dingen en wordt onverbiddelijk ge plaatst voor de noodzaak het econo misch leven te doen beheersen door de gemeenschap. Hij, die de zaak zo ziet, komt in felle oppositie tegen het kapitalisme, dat een harde, onbarm hartige geest van individualisme, ma terialisme. macht- en genotsbegêertè ontbonden heeft over de aarde, waarin alle diepere geestesleven verkommert en verkwijnt. Voor tallozen in ons Nederlandse volk blijkt de geestelijke armoede, de inzinking nergens duidelijker dan in de verstarring en onmacht van het po litieke leven, dat georganiseerd was naar beginselen, die in onze verhou dingen van thans onvruchtbaar, on waarachtig zijn gebleken. Ons beklemt meermalen de vrees, dat men zozeer met restauratie bezig is, dat men vergeet, hoezeer dit histo risch uur schreeuwt om grote politiek, om groot denken en werken. Bij de oude politieke partijen is ken nelijk een critische bezorgdheid over de N.V.B. Het is heel goed. dat deze verontrusting er is en gaande wordt gehouden. Overigens openbaart zich de vernieuwingswil ook in de oude partijen Wij kunnen daarvoor alleen maar dankbaar zijn, zoals ook voor het nieu we leven, dat zich in kerken en gees telijke bewegingen openbaart. In de niéuwe bonnenlijst is bon 621 aangewezen voor extra rantsoen van 200 gram kaas. Voor de provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland zal daarop buitenlandse Cheddar-kaas worden geleverd. Het peulvruchten-rantsoen is voor de komende 14 dagen verhoogd van 250 tot 500 gram. Daar de verlaging van het vlees rantsoen nog bestendigd moest wor den. zijn de extra-verstrekking van kaas en de verhoging van het peul vruchtenrantsoen, voornamelijk in verband met het eiwit-gehalte dezer voedingsmiddelen, zeker welkom. Ons wezenlijke en primaire doel ligt achter en boven de politiek. Het gaat ons direct om het bewinnen van een wereld van geestelijk gezag, om inner lijke gehoorzaamheid, zedelijke tucht en levensstijl, waartoe groepen van verschillende oonventie en overtuiging elk hun bijdrage hebben te leveren. In dit opzicht eisen wij van onszelf en anderen een poging nu groot te denken, boven de onmiddellijke poli tieke problematiek uit. De sociaal-pae- dagogische taak is wijder dan de poli tieke. De oude Bijbel zegt ons: „Heden is het de welaangename tijd, heden is het de dag der zaligheid". De Haagse correspondent van het Hbl. schrijf^ De villa aan de Nieuwe Parklaan te Scheveningan, waar H M. de Koningin Haar intrek heeft genomen, valt zeker niet op. Er zijn in de residentie onge twijfeld rianter villa's, minder eenvou dige. in .ruimer omgeving. Maar wie de Koningin de laatste jaren van meer nabij hebben leren kennen, kunnen de keuze van de Scheveningse villa be grijpen. Niet «Keen de eenvoud van 't verkozen huis zal aantrekkingskracht hebben uitgeoefend. De nabijheid van de zee heeft zeker mede de keus be paald. De omgeving is bovendien voor lopig rustig, omdat de Nieuwe Park laan in de vesting Scheveningen is ge legen en alleen de nog niet overtalrijke bewoners van de badplaats daar toe gang hebben. Intussen heeft men zich misschien afgevraagd, waarom, nu „de Buigen- hoek" in de Scheveningse duinen nog niet voor bewoning geschikt is, het paleis in het Noordeinde niet is be trokken. Of: waarom de Koningin niet op het Loo is gebleven? Om met de tweede vraag te begin nen: Wij menen te weten, dat het de Koningin gewenst voorkwam meer in de onmiddellijke nabijheid van de re gering te zijn. Daarom werd besloten naar Dan Haag te gaan. En wat de eerste vraag betreft, de ■Koningin stelt zich op het standpunt, dat zij, deel van ons volk, ook de lasten van ons volk wil dragen, ook de lasten ten aanzien van de distribu tie in elk opzicht. De huishouding in het paleis Noordeinde zou bijv. een groot verbruik van electriciteit en straks van kolen met zich meebrengen Dit grotere verbruik wordt niet no dig geoordeeld. De Koningin wil in de residentie leven als iedere Hagenaar, daarom ook begaf H.M. zich Zonda? IJ. te voet naar de Badkapel. waar zij de dienst bijwoonde. En temidden van de kerkgangers keerde zij ook weder te voet naar Haar villa terug. Eenvoudig, sober, in een tijd, waarin eenvoud en soberheid geboden zijn. STORTEN OP DE GIRO MOGM,m TOT EN MFT 25 SEPTEMBER. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat. hoewel de postcheque- en girodienst voor opdracht tot over schrijving en uitbetaling gesloten is. stortingen op postrekeningen tot en met 25 September mogelijk blijven. Verder zullen postcheques, waarvan de -adviezen reeds op de 'uitbetalings kantoren berusten, tot en met 25 Sept. door die kantoren worden uitbetaald. Zjj kunnen niet zomaar huwen. Duizenden aanvragen om te trouwen zijn reeds binnengekomen bij de Cana dese legerautoriteiten, maar tot dus ver Is in Holland slechts in 175 ge vallen de aangevraagde vergunning verleend. Het totaal .aantal huwelijken in Noord-West-Europa sinds de invasie is 241. Nauwkeurig worden de toekom stige bruidjes op hun politiek verleden onderzocht teneinde hen uit te scha kelen, die op te vriendschappelijke voet met de nazi's zijn omgegaan. De Canadese autoriteiten hunnerzijds ne men elke voorzorg in acht om te voor komen, dat de soldaten met overhaaste huwelijken onverstandig zouden han delen. Wanneer een soldaat een aanvraag om te huwen indient, moet hij daartoe de vergunning hebben van zijn offi cier, hij wordt ondervraagd en geadvi seerd door den aalmoezenier, en ten slotte moet het hoofdkwartier de uit eindelijke toestemming geven. Hierna, wanneer dus de toestemming verleend is, moet de soldaat 4 maanden wachten vóór hij opgenomen wordt in de rijen van de gelukkig getrouwden. Er zijn slechts weinig gevallen, waarbij deze wachtperiode is verkort. Geleid door de ervaring, opgedaan gedurende de vorige oorlog en de eer ste jaren van deze oorlog, eisen de legerautoriteiten, dat men stipt de hand houdt aan deze voorschriften. Zo wel ter bescherming van de meisjes als van de soldaten is het naleven hiervan dringende eis. Soldaten die zonder vergunning trouwen, zijn niet gerechtigd toelagen te verlangen voor vropw en kindéren. Ook deze maatre gel maakt clandestiene huwelijken bij na onmogelijk. Er zijn slechts enkele gevallen bekend. Vooralsnog zijn er geen plannen ge maakt voor het verzorgen van de over tocht naar Canada van hier te lande gehuwde Nederlandse vrouwen. Pot niet in zinkt In de te 's-Gravenhage gehouden persconferentie over de problemen der geldsanering deelde de minister van financiën, prof. mr. P. Lteftinck. wat betreft de vervanging van pasmunt nog het volgende mede: Brons en andere metalen, nodig voor de vervaardiging van nieuwe pasmun ten, zijn momenteel moeilijk te verkrij gen. Het zilvergeld is in ons land aanwe zig. De regering had reeds overwogen dit in circulatie te brengen, doch men heeft hiervan voorlopig afgezien, daar dan het gevaar dreigt, dat dit zilver geld verdwijnt door oppotten of wordt uitgevoerd of versmolten. Het zal eventueel mogelijk zijn het nieuwe zilvergeld na de geldsanering in omloop te brengen, doch de minister achtte het hiervoor noodzakelijk, dat er eerst op het gebied van ons geld wezen meer rust zal heersen. WEER REGEN. Zwaar bewolkt of geheel bedekte lucht met overdag weer reten. Matige in de kuststreek krachtige wind tussen Zuid en Zuidv/est. Weinig verandering in temperatuur.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1