HELDERSCHE COURANT Een alomvattende volksverzekering en een vijfdaagse werkweek NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Minister Prees GEEN HOGER GASRANTSOEN Brood nog niet zonder bon DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN Tijdelijk minder aardappelen 1000 Canadese paarden voor Nederland HOEVEELGELD HEBT U NODIG? LOONBETALING EN GELDZUIVERING Kopen op Vrijdagmiddag Prins Bernard Inspecteur Generaal der Koninklijke Landmacht Gevaarlijke houding Weerbericht Je Jaargang No. SS7. MAANDAG 17 SEPTEMBER 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen i 3.00 Op een Zaterdagavond te Hilversum door de S.D.A.P. belegde openbare bijeen komst heeft o.a. de min. van Economische Zaken, W. Drees, een uitvoerige rede gehouden, waarin hij allereerst wees op de grote reeks van allerhande moeilijk heden, waarvoor de huidige regering staat in haar strjjd voor wederopbouw en hervatting van het economische leven. Bij al haar pogingen streeft de regering niet alleen naar staatkundige maar ook naar economische democratie. Een groot deel van dit kabinet, aldus minister Drees, drijft bewust naar het socialisme. Zodra de werkzaamheden aan de wederopbouw van ons vaderland dit toelaten, achtte spreker de invoering van een 5-daagse werkweek wenselijk en uitvoerbaar. Allereerst echter moet er met wederzijds vertrouwen zeer hard worden gewerkt, waarbij door overleg en arbitrage in plaats van door staking conflicten moeten worden opgelost. Minister Drees zeide voorts o.a. dat er naar zal worden gestreefd dat het nieuw te kiezen parlement zijn oerdeel over de invoering van een alom vattende volksverzekering zo spoedig mogelijk kan uitspreken. Minister van Schaik over problemen van verkeer en energie. Verschillende vragen van de Kamer van Koophandel te Nijmegen beant woordend, wees de minister van Ver keer en Energie er allereerst op, dat 't met de kolenvoorziening thans nog somber gesteld is en dat er dienten gevolge niet meer gas geleverd kan worden dan op het ogenblik het geval is Er is dus geen sprake van, dat men in staat zou zijn, de gehele dag gas te leveren, want dan zou het verbruik veel te groot worden, Ook de indus trieën zullen het voorlopig nóg zonder gas moeten stellen. Kolenaanvocr neemt toe. Wat de kolenaanvoer betreft, deelde de minister mede, dat de laatste maan den kolen worden ingevoerd uit het Ruhrgebied. In Augustus bedroeg deze aanvoer 50.000 ton, terwijl de toezegging over September neerkomt op 100.000 ton. De toezeggingen voor October, November en December vertonen echter een stijgende lijn. In Augustus ontvingen we bovendien 25 000 ton kolen uit Amerika, terwijl de toezegging voor September 75 000 ton 'bedraagt. Olie inplaats van gas. De stookolie-positie levert niet zoveel bijzondere moeilijkheden op. Mochten er bedrijven zijn die kunnen stoken -met clie, inplaats van met gas, dan wordt aangeraden, hiervan gebruik te maken. Minister van Schaik vestigde er voorts de aandacht op, dat er des nachts elec- triciteit over is. Industrieën, die des nachts kunnen werken en daarvan ge bruik kunnen maken, kunnen bij de bevoegde instanties een desbetreffende toewijzing verzoeken. Het streven van de regering is er n« de bevrijding op gericht geweest het broodrantsoen te brengen op het Peil, dat ongeveer beantwoordde aan de behoefte van den gemiddelden consument. Met hulp van onze bond genoten, die voor een grote aanvoer van broodgraan zorg droegen, slaag de zij er m dit doel spoedig te be reiken. Dat er tot heden nog niet toe werd overgegaan het brood bon loos beschikbaar te stellen, vindt zijn oorzaak in verschillende overwegin- 8'ngen, ingegeven door de zorg. de 'hans verkregen gunstige toestand eerst behoorlijk te stabiliseren. Hoewel binnep niet al te lange tijd e broodrantsoenering zeker zal unnen worden opgeheven, is een 'Jdstip m dit verband nog niet vast- «esteld, Aanvragen kunnen worden ingediend. Aanvragen voor werkschoenen en beroepsschoenen kunnen van heden af in alle provincies benoorden de' grote rivieren worden ingediend. Bonuitgif te zal in al deze provincies op beperk te schaal geschieden. Indien de aan vraag wordt ingewilligd, zullen de bonnen vóór 5 October a.s. worden uitgereikt Ook deze bonnen moeten uiterlijk 8 October d.a.v. bij de han delaars worden ingeleverd. zo mo gelijk uit voorraad schoenen leveren of de bon in ontvangst nemen tegen afgifte van esn ontvangstbewijs. In verband met deze hervatting van de schoenendistributie zijn alle nog in omloop zijnde oude schoenenbonnen, waarop nog geen schoenen zijn afge leverd, met ingang van heden ongeldig verklaard. Wie derhalve nog In het bezit is van een schoenenbon, waar op hij nog gesn schoenen heeft kun nen kopen, zal dus eventueel een nieuwe aanvraag bij de plaatselijke distrlbutiedienst moeten indienen. 804 gram brood als compensatie. Door verschillende oorzaken is er een achterstand ontstaan in de aanvoer van aardappelen. Om deze achterstand in te lopen is bet noodzakelijk geble ken, dat gedurende de distributieperio de van 16 t.m. 29 September ss. bet aardappelrantsoen voor personen vao 4 jaar en ouder per week mei een kilo gram wordt verminderd. In verband biermede wordt de gel digheidsduur van alle voor de week van 16 t.m. 22 Setember aangewezen aardappelbonnen verlengd t.m. 29 Sep tember. Voor de week van 23 tjn. 29 September zal dan voor personen van 4 jaar en ouder nog een bon van één kilogram worden aangewezen. Voor personen van 14 t.m. 20 jr. wordt voor die week bovendien de normale toe slagboa voor l kilogram aangewezen. Als compensatie voor het vermin derde aardappelrantsoen wordt voor de periode van 16 t.m. 29 Sept. 800 gram brood beschikbaar gesteld, hetwelk verkrijgbaar zal zijn op de bonnen A, B en C 697 der 6e noodkaart. Duizend paarden als eerste contin gent van de vijfduizend, die door Ne derland in Canada worden gekocht, zijn onder toezicht van paarden-artsen op twee Amerikaanse schepen geladen, die van Montreal naar Rotterdam ver trekken. Het is heel eenvoudig om te be rekenen, hoeveel geld Uw gezin tot 26 September nodig heeft. Dat is n.1. 10.per persoon om in te wisselen tegen nieuw geld, alsmede de normale uitgaven van vandaag tot 26 September, eventueel vermeer derd met de kosten van artikelen, die U in de blokkeringsweek nodig heeft en die U vooraf kunt inslaan. Legt dit bedrag vandaag al opzij en brengt het restant naar bank, spaar bank, commissionnair of giro. Op die manier behoeft U op de officiële inleveringsdag op zijn hoogst enkele guldens in te leveren. Het ministerie van financiën wijst er echter nadrukkelijk op, dat U, ook wanneer U in de week van 26 September tqj en met 2 October niets meer inlevert, U toch in ieder geval Uw geldkaart moet bewaren. Een voorschot aan uw arbeiders Uit mededelingen van den Minister van Financiën blijkt, dat in de week. volgende op 26 September a.s., het thans in omloop zijnde papiergeld zijn geldigheid verliest. De normale loon- betaling zal. derhalve in die week niet kunnen plaats vinden, omdat er dan geen betalingsmiddelen beschikbaar zijn. De mogelijkheid bestaat echter in dlo week pet gezinslid f 10 oudgeld tegen nieuw geld ln te wisseTen. De Stichting van de Arbeid advi seert den werkgevers aan hun werk nemers desgevraagd een voorschot te verlenen tot een maximum van de normale verdiensten. Op de nieuwe bonnen. Voortaan zal op de bonnen, die des Vrijdags worden bekend gemaakt, des middags van 12 uur af gekocht en af geleverd mogen worden. Van deze re geling zijn uitgezonderd de bonnen voor melk en aardappelen. Voor deze bonnen blijft het voorschrift gehand haafd, dat eerst des Maandags tot af levering mag worden overgegaan. Het Ministerie van Oorlog deelt mede: Het ligt in het voornomen van het Kabinet Z. K. H. Prins Bernhard bin nenkort aan H. M. de Koningin voor te dragen voor benoeming tot Inspec teur-Generaal der Kon. Landmacht. Hij zal daarbij tot taak hebb»n zich een oordeel te vormen over alle vraag stukken, welke verband houden nrvdt de opbouw en de oefening der Kon. Landmacht en den Minister van Oor log daaromtrent van advies dienen voor zoover hem zulks wenselijk voor komt, clan wei door den Minister wordt verzocht. EEN DOELVERDEDIGER VOOR 5000 POND STERLING. De Wolverhampton Wanderers heb ben dezer degen een doelverdediger gekocht" en wel Williams van Wal- sall, waarvoor zij ongeveer 5000 pond 6terling hebben neergeteld. Williams is 24 jaar oud en heeft reedfe enkele interlandwedstrijden op zijn rekening staan. Chelsea zat ook achter hem aan. maar de Wolves schijnen de tmee Re- wonnen te hebbes. Het is uiterst moeilijk in deze over gangstijd van chaos naar ordening het evenwicht te vinden. Velen hebben de geestelijke vastheid nog niet terug en laten zich drijven op de stemming van het ogenblik, die nu eens de linkse, dan weer de rechtse kant uitgaat. Men weet niet wat men wil, laat nu eens z'n gevoel, dan weer z'n verstand aan het woord en zo krijgen we een men gelmoesje van meningen, die eigenlijk geen overtuigingen zijn. Neem b.v. het standpunt ten opzichte van de Duitsers. Men weet eigenlijk niet wat men met ze aan moet. Een achtenswaardig burger van onze stad zét ons kort geleden nog: „Sla ze alle maal maar dood, er deugt er niet één. Een ander beweerde: „Ze hebben hun straf gehad, kijk maar eens rond in Duitsland". Beide houdingen lijken o.l. niet juist. Het is dwaas en misdadig om het Duitse volk uit te moorden, maar het Is ook gevaarlijk om ze nu maar stil hun gang te laten gaan, omdat ze hun trek ken wel thuis zullen krijgen. Wie dat laatste meent, vergist zich in de men taliteit van den Duitser. Het is goed, dat we in de laatste weken nogal eens gewaarschuwd zijn door berichten over geheime organisa ties in Duitsland, over ondergronds ge wroet van de Nazi's, die waarlijk niet allen hun politieke overtuiging hebben neergelegd, toen Duitsland gedwongen werd de wapens te strekken Het is de Duitse geest van imperialisme waar tegen we ten strijde hebben te trek ken, het is de verachtelijke mening, dat ze het niet geweten en niet gewild hebben, die aan dit slavenvolk ontnomen moet worden. Als dat niet gebeurt dan wordt in Duitsland gekweekt een groeiende overtuiging, dat het Duitse volk onrechtvaardig behandeld wordt. En daar moeten we tegen waken omdat deze mening de kiem in zich bergt voor een volgende oorlog. De geallieerden hebben hier een zware en verantwoordelijke taak en onze houding behoort ook te zijn een hou ding van strenge rechtvaardigheid te genover de vernietigers van onze cul tuur. tegenover de moordenaars van millioenen. Geen laf medelijden, maar oo_k geen onbarmhartigheid. Toen we dezer dagen onze radio af stemden kwam er tweemaal een Duits station door en beide malen was er dat flemerige, huilerige voordragen door de microfoon. Duitsland zal door meelij te wekken stemming trachten te kweken ten gunste van het Duitse volk. Daar door moeten we ons niet laten vangen. We moeten goed beseffen, dat de geest van het Duitse volk waarlijk niet is de zoetsappige, vriendelijk welwillende van een stel handige toneelspelers of be taalde propagandisten, maar dat die geest er een is van heerszucht, die in zich draagt de waan van superioriteit boven andere volken. De Duitse jeugd moet bijgebracht worden, dat het Duitse volk niet staat boven andere volken, maar dat het juist door zijn kuddegeest door anderen geleid moet worden en zo zijn nuttige plaats in Europa in kan nemen. En zo kan Duitsland weer wor den tot de staat die haar reden van bestaan heeft in de rij der Europese volken. B. Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk nog enige regen, vrij krachtige Zuidwestelijke wind. in de namiddag ruimend naar West. Zeifde tempera tuur.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1