HELDERSCHE COURANT Verkiezingen voor de tijdelijke Gemeenteraden NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULDWNA Waarom nog geen normale verkiezingen? Weerbericht Er zijn twae onderscheiden inleveringsweken Werkgevers moeien loonbedragen aan bank relatie opgeven CHURCHILL Blum bepleit Frans- Engelse toenadering De geldkaarten „B N.S.B.-ar van formaat gapakt Onze lezers aan hei woord: Hat annexatievraagstuk van politioko kant bakekan u Jaargang No. 54». DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1«45. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60Postabonnementen i 3.00 Naar A.N.P.-Aneta verneemt, ia de datum, voor welkt de te houden verlcie- lingen voor leden van de tijdelijke gemeenteraden moeten zijn geschied, vast gesteld op 22 October 1945. Zoals reeds vroeger werd medege deeld, aal de verkiezing candidaat- stelling en stemming geschieden door een college van kiesmannen ten getale van driemaal het wettelijke aantal le den van de gemeenteraad. Het stelsel van verkiezing is geba seerd op het beginsel van evenredige vertegenwoordiging, doch in plaats van het tot dusver voorgeschreven „lijsten- stelsel" zal thans het personenstelsel worden toegepast. Gestemd wordt thans niet op de een ot andere groep van candidaten in haar geheel, zonder moge- lijkheid om bij het invullen van het stembiljet een keuze uit cle candidaten van verschillende lijsten te doen. Er komt thans slechts een algemene, al fabetische candidatenliist, waarvan de kiezer op zijn stembiljet zoveel candi daten als hij wenst nummert in de volgorde van zijn persoonlijke voorkeur. H"ecl\tstreekse verkiezing door de kiesgerechtigde burgers op basis van een kiezerslijst is niet mogelijk, zolang de bevolkingsboekhouding niet overal weer geheel in orde is. In 57 gemeenten is het persoonsre gister vitaal onderdeel van de be volkingsboekhouding door oorlogs handelingen geheel of gedeeltelijk ver loren gegaan. In een aantal dezer ge meenten zijn ook het woningregister en het archiefregister vernietigd of op an dere wijze verdwenen. Bovendien zijn in vrijwel alle gemeenten met het be kende doel ui de bevolkingsadministra tie talloze lacunes en vervalsingen be werkstelligd. Het is uitgesloten, dat die bevolkingsadministratie in de staat, waarin zij zich thans nog bevindt, een betrouwbare grondslag voor verkiezin gen kan vormen. Evenmin kunnen de persoonsbewijzen of de distributiestamkaarten in plaats van de kiezerslijst als zodanig dienst doen. aangezien ook bij deze bescheiden sich toestanden hebben ontwikkeld, wel ke die stukken volstrekt ongeschikt maken voor basis van de uitoefening van het kiesrecht. De onbetrouwbaarheid der persoons bewijzen is algemeen bekend en bij de zuivering van deze moeten blijkens adviezen van ter zake deskundigen talrijke en grote moeilijkheden worden overwonnen. Em verkiezing met ge bruikmaking van het persoonsbewijs zou dienen te worden voorafgegaan door uitreiking van nieuwe persoonsbewijzen aan de zeer velen, die geen of een vals vervalst persoonsbewijs bezitten en dit is weder onmogelijk zonder vooraf gaande reconstructie van het bevolkings register. Met betrekking tot de (tweede) dis tributiestamkaart geldt hetzelfde. Inmiddels word alles in het werk ge steld om de bevolkingsregisters binnen de kortst mogelijke tijd weer aan de te stellen eisen te doen beantwoorden, op dat zo spoedig mogelijk op normale wijze verkiezingen zowel voor de ge meenteraden als voor de Tweede Kamer kunnen plaats vinden. ONBESTENDIG. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, nu en dan enige regen, zelfde temperatuur. Om misverstanden uit de weg te rui men wijst het Ministerie van Financiën er nogmaals op, dat er* bij de geldsa- nering voor het publiek twee belang rijke weken zijn, welke men wel .moet onderscheiden. In de eerste plaats de week van 19 tot en met 25 September, waarin min bij de distributiedienst f 10 per persoon aan oud bankpapier kan inwisselen te gen nieuwe muntbiljettenen in de tweede plaats de z.g. ,,ir.leveringsweek" van 26 September tot en met 2 October waarin men zijn overgebleven biljet ten kan inleveren. Het maximum van f 300 betekent niet, dat min zoveel pa piergeld tot zijn eigen inleveringsdag moet vasthouden. Integendeel, het be spoedigt de inlevering ten zeerste, als men vóór 26 September zoveel papier geld op bank- en girorekeningen heeft gestort, dat men slechts een zeer klein bedrag behoeft in te leveren. Wie in de inleveringsweek geen enkel biljet •ver heeft, behoeft zcifs rriet 1n de rij te staan. Wel moet men ook In dat ge val zijn geldkaart zorgvuldig bewaren. Het ministerie van Financiën maakt het volgende bekend: Werkgevers zijn bevoegd, uiterlijk 22 September aan hun bankrelatie mede deling te doen van het totale bedrag aan lonen, dat zij zo spoedig mogelijk na 2 October a.s. aan hun employé's moeten uitbetalen. Dit bedrag omvat voor iederen persoon met weekloon het loon over 2 weken en voor iederen persoon met maand salaris het salaris over de maand September. De aanvraag moet ver melden welk bedrag ia totaal bestemd is voor weeklonen en welk bedrag in totaal voor maandsalarissen. Het aldus aan te vragen bedrag moet door den werkgever aan de hand van zijn loonlijsten kunnen worden ge staafd. De aanvrager moet aan zijn aanvrage de uitdrukkelijke door hem ondertekende mededeling toevoegen dat hij niet uit anderen hoofde over con tante geldmiddelen beschikt. De betrokken bank doet van alle bij haar binnengekomen vragen uiterlijk 26 September mededeling aan de Nederlandse Bank. Naar de politieke correspondent van de D. Telegraph verneemt, zal Winston Churchill tegen eind November in Lon den een redevoering houden voor de Centrale Raad van de conservatieve partij. Het zal zijn eerste rede worden sinds de verkiezingen. Men verwacht, dat de oud-premier uitvoerig de natio nale en internationale vraagstukken zal behandelen. Op het ogenblik vertoeft Churchill nog in Noord-ftalië, waar hij meren deels vertoeft aan het Comomeer. Ean van zijn gasten aldaar waf veldmaar schalk Alexander, pr f Op een persconferentie te Londen heeft Leon Blum stefk gepleit voor een toenadering tussen Frankrijk en Enge land. Ik geloof, zo zeide hij, dat een zodapige toenadering er toe zou bij dragen de wereld te leiden in de rich ting van internationale organisatie en vrede, en tenslotte tot een agglomeratie van mogendheden van West- en Noord- Europa, en later ook van Zuid-Europa. Ik geloof in het ontstaan van een zo danige Westerse familie van volken, mits de volgende voorwaarden in acht genomen wordsn: 1. In politiek opzicht moet elk wan trouwen of elke schijn van vijandelijk heid jegens Rusland vermeden worden. 2. In economisch opzicht moet duide lijk gemaakt worden, dat een zodanige agglomeratie niet vijandig is aan of zich te weer stelt tegen de Ver. Staten. 3. Zij mag niet bedoeld 'zijn als een vervanging van de internationale orga nisatie, doch dient tot bevordering daar van bij te dragen. Het is mogelijk en gewenst, dat Italië zich bij zulk een agglomeratie van vol ken zou scharen. Korea wordt onafhankelijk President Truman heeft verklaard dat de Ver. Staten, Gr. Brittannië en China het er over eens zijn, dat Korea vrij en onafhankelijk moet worden. Aan de onderworpenheid van Korea is nu een einde gekomen, zo zeide de pre sident. De Japanse militaristen zijn ver wijderd. -Met-benuTT» vatrde ver;-staten, China, Gr. Brittannië en de Sovjet-Unie zal- de opbouw van liet land ter hand worden genomen. Het uitwissen van de sporen van Japanse invloed zal echter tijd en geduld vergen. (Korea werd in 1910 door Japan formeel geannexeerd, na tevoren onder souvereiniteit van China te hebben gestaan. In 1940 be droeg het aantal inwoners 24 millioen. De hoofdstad is Seoel.) Wij vestigen nog eens de nadruk op de gang van zaken betreffende het ver krijgen van de geldkaarten „B". Personen aan wie geen brandstoffen- kaart is uitgereikt, of personen die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, en een zelfstandig inkomen genieten van meer dan f 100 per maand, dienen, in dien zij geld wensen te deponeren, de volgende stappen te ondernemen: Bij het postkantoor ter plaatse moet een aanvraagformulier voor een geld kaart „B" worden afgehaald. Dit aanvraagformulier moet uiterlijk op Zaterdag 22 September onder over legging van de stamkaart bij de bank worden ingediend, waar men zijn geld wenst te deponeren. Men ontvangt dan van deze bank een geldkaart- „B", waarbij de bank in het vakje 401 A v%n de stamkaart de aan tekening B plaatst. S. L. A. Plekker gearresteerd. S. L. A. Plekker, die -in de jaren 194L- 1944 als burgemeester van Haarlem is opgetreden en o.m. gemachtigde van Mussert was in de provincie Noord- Holland. is op 15 September j.1. met zijn vrouw en zoon in Duitsland, waar hij zich tot nu toe verborgen had weten te houden, gearresteerd en naar Geldrop overgebracht. Dinsdag kwamen man en vrouw in Haarlem aan. De zoon zit nog gevangen in Geldrop. Plekker is ingesloten op de Koudenhorn, zijn vrouw op Duinrust te O verveen. De heor dra. C. v. Rossum schrijft ons: Het is een gelukkig verschijnsel, dat het annexatie-vraagstuk de belangstel ling van het grote publiek trekt. Het vraagstuk aan de orde gesteld door onzen minister van Buitenlandse Zaken, mr. v. Kleffens in het najaar van 1944, maakt ons duidelijk, dat de minister zich gesteund wil weiten door het Ne derlandse volk. Dat de annexatiege dachte uitgaat van ons Ministerie van Buitenlandse Zaken moet ons doen in zien, dat het hier niet alleen nationale, maar ook internationale belangen op spel staan. Wij kunnen dan ook consta teren, dat in de vele geschriften, die over het annexatie-vraagstuk zijn ge publiceerd. de politieke kant te weinig 'of in het geheel niet is belicht. Onze politiek van onzijdigheid heeft opge houden te bestaan. Wij zijn sedert 1940 in het geallieerde kamp terecht gekomen en zijn nu partij geworden en er zullen er maar weinige zijn die dat betreuren. Wij staan nu aan de goede kant en hebben te zorgen, dat dit in de toekomst bestendigd wordt. Te veel wordt in de beschouwin gen alleen met de economische fac toren rekening gehouden, wellicht in overeenstemming met onze volksaard, die altijd sterk materieel georiënteerd was. Ook ethisch-humanistische be schouwingen ontbreken niet en met deze is altijd heel moeilijk te redeneren, vooral als een strijd gestreden is. Naar voren wordt dan gebracht de spreuk: Wat gij niet wilt, dat U geschiedt, doe dat dan ook een ander niet". Deze mensen moet worden bijgebracht, dat het handelen naar losse spreuken en uit hun verband gerukte teksten tot ernstige misstanden kan leiden en de deur kan openen voor 'f grootste onrecht. Zij moeten leren begrijpen, dat ernstige voorstanders van annexatie het Duitse volk geen nodeloos leed willen berok kenen, maar slechts zoeken naar uit komst en redding uit de chaos, dié door zijn oorlog is veroorzaakt, hetgeen tenslotte ook dat volk nog ten goede kan komen. Wij leven in een harde tijd en wij hebben te zorgen, dat wij met onze beide tènen op de grond blijven staan. Het uitbreiden van ons grondgebied is dan ook niet alleen een Nederlands, maar ook zeker een Brits en Amerikaans be lang. Reeds in 1939 verklaarde de Britse ir inister Chamberlain, dat de ^Jritse grenzen aan de Rijn lagen. Zoals wij weten kunnen, behoren de Engelsen tot de best geschoolde politici der aarde en de a/gelopen oorlog heeft dat opnieuw bevestigd. Zij zien reeds jaren vooruit en voor hen geldt: gouverner c'est prévoir. In de geschiedenis kunnen wij aantonen, dat de Britse maatregelen vaak eerst na vijftig, soms wel na 100 jaar hun betekenis verkrijgen. Het is ru zeker de bedoeling van het Britse rijk om te komen tot een sterke West- Europese federatie, waarin opgenomen Frankrijk, België, Nederland, Dene- masken en de Scandinavische landen. Hiermede is Engeland dan weer terug gekeerd tot zijn aloude evenwichts- politiek, waarin voorkomen wordt, dat één rijk op het vasteland van Europa de suprematie krijgt. Wij hebben nu twee voorname mach ten in Europa, in het Westen de Angel saksische en in het Oosten Rusland. De geschiedenis leert ons. dat verschillen de oorzaken aanleiding kunnen zijn tot wrijvingen en botsingen en tenslotte oorlog. Na al het doorstane leed denken wij daar liever niet aan, maar toch zijn (Zie vervolg pag. 3, le kolom.)

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1