De Schrik der Zeeën r Opperschipper De Jong vertelt Waarom „Life" het artillerie-instructieschip „De Vliegende Hollander" noemde STADSNIEUWS. INGEZONDEN. II 66.000 Ton op 66 000 mijl veroverd! „Ja, onze „Van Kinsbergen" heeft zich buitengewoon gehouden en we zijn allemaal aan boord bar groots op de schuit. Dat mogen we ook zijn, als ik II vertel, dat bet be kende Amerikaanse blad „Life" herhaaldelijk grote artikelen en ge- illustreerde pagina's aan het Neder landse artillerie-instructieschip wijdde en het noemde „The Flying Dutchman" (De Vliegende Hollan der). En dat het geen paradeschuit je was, bewijst ook wel het Wti dat we van Mei '40 tot Juli '41 al leen al 66.006 ton scheepsruimte op den vijand buitmaakten. Dat was over een afstand van welgeteld 66.000 mijl, precies dus één ton per gevaren mijl.... Aldus vertelt ons opperschipper G. J. A. de Jong van de Van Kinsbergen, die die eerste, veelbewogen, periode van dat schip als chef d'équipage mee maakte en nog eens duidelijk onder streepte, hoe het mogelijk was, dat dit onderdeel der Hollandse navy bij den vijand te boek liep als „de Schrik der Zeeën". De Marine-commandant van Den Helder, schout bij nacht Jolles, had een zuiver voorgevoel, toen hij begin Oc- tober '39 chef d'équipage De Jong de hand drukte in de haven van Nieuwe- diep en hem zei „Schipper, we gaan zware tijden tegemoet, Ik wens je een goede reis". Zwaar wérd het, voor al die 201 man nen, die aan boord waren, en naar de West gingen. Direct al, want de 14 da gen, dat de Van Kinsbergen opstoomde naar Ponta Delgada op de Azoren was het aan één stuk door zwaar weer. Maar dat was pas een voorproefje voor wat volgen zou. In de West werd de opleiding klaar gestoomd van de kanonniers, doch ln plaats van 6 maanden nam de tweede opleiding slechts- 3 maanden in beslag. Het was een „Blitz"-opleiding. Het spande geducht en er werd terdege re kening gehouden met alle mogelijkhe den. En dat wae maar goed ook, want op die 10de Mei 1940 deelde 's nachts de 1ste officier, luitenant ter zee Van Vreeswijk, mede, dat de Hunnen Ne derland waren binnengevallen en de Van Kinsbergen werd full speed buiten gaats gezonden. Reeds die eerste dag werden er niet minder dan 3 Duitse 6chepen genomen. De Duitsers kregen niet eens de kans om maar iets te beschadigen, hoewel op alle drie bussen benzine klaar ston den en flessen vloeibaar pycrinezuur, electrisch van één punt uit te ontsteken waren. De bemanning werd geïnter neerd en de schepen aan de geallieerde vloot toegevoegd. Als „Curacoa", „Aru ba" en „Bonaire" hebben ze de hele oorlog hun diensten aan de bevrijding bewezen. Van twee andere schepen zag ide bemanning kans er één in brand te steken, doch het vuur kon nog geblust worden. Dat was het tweede grote succes. 'Aan verschillende kusten werd vervol len gepatrouilleerd en de Van Kins ter"-n was als een kleine spin in een levMig net. b' '"'"r drie was de „Winipeg", den Bh'" waarop zich behalve 200 Duit- fr ""k een deel Franse bemanning bo1 i* die klaarblijkelijk Vichy-sym- pa*Meën koesterden. Het schip werd vp-o-ard en naar Port of Spain over gebracht. VprvolP—is kruiste men voor Marti- njo-io en '-"♦dekte een hulpkruiser en een groo* -"-achtschip, die naar Dakar m~"-*en ''-t waren Franse schepen en de Frpp—i vertrouwde men niet. Dat w-c iuic» gezien, want toen de Van K'-"-bergen de kans kreeg het stoom schip, de „Arab'' te overmeesteren, bleek, dat de Fransen lelijk met de stuurinrichting saboteerden. Het was echter te laat voor hen en de „Arab" werd netjes naar Port of Spain opge bracht. Kort daarop legde de „Schrik der Zeeën' beslag op een Deense tankboot, onder de yenezuelaanse kust. Twee we ken daarna voer dat schip al met een lading olie naar Engeland In de Golf van México joeg de Van Kinsbergen op 3 Duitse schepen. Een werd buitgemaakt en naar Tampico opgebracht. Interes sant is dat nummer twee gesignaleerd en doorgegeven Werd door den marco- niman van het Nederlandse vliegtuig „De Snip", en wel aan een Engelse kruiser, die er wel weg mee wist Het derde schip; dat de Van Kinsber gen naderde werd echter in brand ge stoken door de bemanning en ging ver loren. Het was een olie-stook schip en het volk ging in de boten en liet zich oppikken. Het werd geïnterneerd op Jamaica. Ziehier het resultaat in een zo korte periode. Op 25 Juli 1940 voer de Van Kinsbergen de haven van Liverpool binnen, waar de equipage goeddeels over andere schepen verspreid werd. Nadat het geheel was nagezien, vertrok 't opnieuw naar de West, waar het als convooier steeds buitengewoon nuttig werk ten bate van de geallieerde zaak verricht heeft. Is l)et wonder dat de be manning, van overste Hoek, den com mandant, af, tot het allerjongste zeuntje tevreden zijn over dezen „Vliegenden Hollander", die, net als ten tijde van Bestevaer de zeeën schoonveegde van vijandelijke scheepsruimte? Dit alles, en nog heel wat méér, ver telde ons opperschipper de Jong en hij vertelde het zó beeldend en met zóveel nauwelijks verholen nationale trots, dat de man, die tegenover hem zit, tenslot te mede de overtuiging krijgt, dat Hare Majesteits artillerie-instructieschip Van Kinsbergen inderdaad een der promi nenten uit de recente geschiedenis van onze zeeoorlog is geweest en dat de naam van dit goede Hollandse schip tot in lengte van jaren een bijzondere klank zal behouden. Als „schrik der zeeën", maar óók als bewijs, wat Ne derlandse marinemannen presteerden met een klein schip in een gruwelijke krijg. Ze deden hun plicht, schip en bemanning beiden, en eerden zó de kleuren van het dundoek der Neder landen. A. C. VAN KAMPEN. DE BIJZETTING VAN PASTOOR A. KOOPMAN. Aan de R.-K. organisaties (ook de zuiver godsdienstige), welke aan de plechtig heden van wijlen den"zeereerw. Heer Adrianus Koopman op Maandag a.s. wensen deel te-nemen, wordt verzocht zich aan te melden bij den heer P. Th. Luyckx, Timorlaan 5 tot en met Vrij dag 21 September a.s., die dan tevens verdere inlichtingen zal verstrekken. Voor nadere bijzonderheden wordt reeds verwezen naar de rouwadverten tie, voorkomende in het nummer van morgen. BURGERLIJKE STAND. Opgaaf van 13 t.m. 18 Sept. Bevallen: E. M. Vermeulen Brinkman, d. A. Ch. Schilder- Klooster, d. A. M. KraakMolenaar, z. J. Feenstra—Visser, z. A. A. SchoonhovenSchouten, d. Ohdertrouwd: C. van Mullem en H. Külik. W. G. F. Geervliet en N. Gatilina. K. Kievit en C. Vrees wijk. F. Himpers en T. Visser. C. D. Mahieu en M. Slagwater. Getrouwd: J. Planken en A. B. Bakker. H. K. Noorda en C. Duinker. S. J. G. Groot en A. L. Nijhof. Overleden: P. H. W. de Betue, m., 19 maanden. DE SLAG OM ENGELAND. Deze film, evenals de andere in de serie documentatiefilms „Waarom wij vechten" in opdracht der Amerikaanse Regering vervaardigd door Frank Capra, behandelt de heroische luchtslag, die van 8 Augustus 1940 tot 6 Oct. woedde boven het Britse eiland. De verschillende fasen worden ons geschetst: de luchtoorlog tegen de En gelse kustvaart, vervolgens tegen de kustplaatsen, dan tegen havensteden en vervolgens tégen de Britse vliegvelden. Toen dat niet gelukte, toen Engeland nog niet stormrijp bleek, besloot het Duitse oppercommando Londen in puin te leggen en de weerstand van dit volk te breken. Acht 'en twintig dagen lang werd Londen door de Stuka's, jagers en zwa re bombardementsvliegtuigen van de Luftwaffe aangevallen, maar de geest van de Londenaren bleef ongebroken! Op 6 October zag Hitier van de dag- aanvallen af, zij kostten hem te veel vliegtuigen en, vooral, pilotan. Toen begonnen de zenuwslopende nachtelijke bombardementen. Wij zien de Londense bevolking, le vende in de ondergrondse schuilplaat sen, levende in kelders en ondergrond se gangen. En wij, die'hier in Den Hel der toch ook wel het een en ander mee maakten, krijgen bewondering voor het uithoudingsvermogen van deze mensen, ja, wij schamen ons, omdat tien Helder na 24 Juni door bijna zijn gehele bevolking verlaten werd ,De opnamen zijn prima, de uitleg dui delijk en overzichtelijk. Terecht kunnan wij met Churchill zeggen: „Nog nooit is in menselijke con flicten zoveel verschuldigd geweest door zovelen aan zo weinigen". HET IS VERBODEN... De politie is aan het bekeuren gesla gen. Wij zijn nog niet geheel gewend aan de orde en tucht, welke nu een- Een aantal personen werd bekeurd maal moet' bestaan wil het verkeer re gelmatig verlopen, wegens het zitten op vensterbanken; op dfe Zuidstraat en Binnenhaven werden een groot aantal wielrijders bekeurd, aangezien zij zich niet op het rijwielpad bevonden; een persoon liep tegen de lamp, toen hij fiets reed zonder het 6tuur vast te houden; bekeuringen wer den gegeven aan personen, die zich in de verboden gebieden, opzij van de Kanaaiweg en aan de Buitenhaven, op hielden en een aantal personen was „zuur", toen het zich niet stilhield tijdens het concert in de Muziektent in het Julianapark. terwijl grote borden dit toch duidelijk geboden. Men zij gewaarschuwd! H.B.S.'ERS OP HET OORLOGSPAD. Een viertal H.B.S.'ers prutsten een papieren boot in elkaar, zij deden er zwavel en slagsas in en lieten het ge val in het Helderse Kanaal, voor het Politiebureau nota bene!, tot explosie komen. Hun baldadigheid hebben zij kunnen overdenken in dat bureau, want zij werden die nacht daar opgeborgen. Twee scholieren van dezelfde school stookten een vuurtje op de Zuidstraat, wierpen er patronen in en het veroor zaakte een „knal"-ontploffing. Proces verbaal werd opgemaakt. De heren weren zich wel! BEZIT VAN VIJANDELIJK ROEREND GOED. Vóór 1 Aug. ji. had men de plicht N.S.B.-goederen, en goederen van den vijand of landverraders, welke men door verschillende onmstandigheden onder zijn beheer had, aan te geven aan het Bureau Roerende Goederen van vijan den en landverraders. Singel 3 Den Helder. Het achterhouden van genoemde goederen wordt beschouwd als misdrijf en tegen de daders wordt proces-ver baal opgemaakt. JONGETJE AANGEREDEN. Aan de Spoorgracht werd een drie jarig jongetje door een paard-en-wagen aangereden. Het liep enkele kneuzingen en verwondingen op en werd door den heer F. N. Winter van het Rode Kruis naar huis vervoerd. AANRIJDING. Op de hoek van Spoorstraat en Ko ningstraat vond een aanrijding plaats ussen een NACO-bus en een auto. De auto liep schade op. Naar de schuld vraag wordt een onderzoek ingesteld. GELDFEEST Minister Lieftinck heeft zowaar Het juiste spoor getroffen En onze duiten worden nu Gezuiverd: Is dat boffen? t Komt voor elkaar, men doet z'n best Om „zwart" geld „wit" te maken En niemand interesseert zich meer Voor allerhande zaken. De distributiedienst die wordt Er rustig voor gespannen En zijn straks alle zalen vol Van vrouwen en van mannen Een „tientje" krijgen z'e per kop Om één week van te teren Die Brederode krijgt gelijk Toen hij sprak: ,,'t Kan verkeren". De werkman en de kolonel De boekhouder of fitter En onverschillig wie er komt Steeds mêer geld wordt er witter En allen krijgen zij tien pop Waarop we moeten letten Wij mannen krijgen dus geen kans Op „zwarte" sigaretten. 'k Beklaag het ambtenarencorps Achter ft loket gezeten Die zwart met wit verruilen moet Met één maat uitgemeten Het wordt deez' week een geldfestijn Van guldens en van knaken En 't is een prachtgelegenheid Om rustig „los" te raken. Veteraan. DIEFSTALLEN. Er werd aangifte gedaan van ee» groot aantal diefstallen. ONTVREEMD. Ontvreemd werden: een roeiboot, eea lam, een pakje wasgoed en een aitital rijwielen. De kleptomanie bestaat nogl Mijnheer de Redacteur, Mogen wij beleefd plaatsing verzoeke* van het volgende? JEHOVA-GETUIGEN. Velen van onze Helderse inwoners hebben j.1. Vrijdagavond de vergadering bezocht van de Jehova-getuigen. E* misschien is het hun gegaan als onder» geteekenden, dat zij zich bij alle waar dering voor de moed en ijver van deze mensen toch gestoten hebben aan het eenzijdige getuigenis, dat gegeven werd en aan het liefdeloze oordeel, dat over de gehele Christenheid werd uitgespro ken. Ondergetekenden weten zich één met de Christenen van alle eeuwen en zijn het er mee eens, dat alle openlijke of bedekte afbraak van kerk of organisa tievorm. waar Christus overigens in het middelpunt staat, uit den boze is <u't de beginselverklaring der Ned. Evang- Zending). Zij wensen aj. Vrijdag in de Cineac, die daarvoor welwillend door den heer P. van Twisk werd afgestaan (waarvoor hun beleefde dank) een opbouwend ge tuigenis te doen horen. Zij wekken al len, die j.L Vrijdag aanwezig waren, inzonderheid de Jehovagetuigen zelf. dringend op om deze samenkomst MJ te wonen. De toespraken van hoogstens een kwartier worden afgewisseld door solo en samenzang. Solist de heer D. Ho1 stelle, organist de heer v. d. Kuyl- Men zie verder de advertentie in nummer. Met vriendelijke dank voor de Plaa S'ng' c F. BIJLSMA. A VRIES. c v. d. brugge Eerste vliegtuig uit Zwitserland aangekomen Gistermorgen is op Schiphol komen het eerste; toestel van d£ ZürichAmsterdam, een dienst, o driemaal per week wordt ondt,£ °'jjet en aansluiting geeft op ZwedJ"' rdé toestel, de Hbirl, een D.C. 3, arrn met 8 passagiers; op de terugtoc voerde de machine 21 personen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2