HELDERSCHE COURANT Verschrikkelijke toestanden in de kampen op Java NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, XOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ook daar onmenselijke methoden HIJ OFFERDE... Troepen voor Indië vertrokken Weigeren van lonen door werknemers De geldsanering Toekomstmuziek Weerbericht Jaargang N9,S4*7 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1945. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties U cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen I 3.00 Robert Kiek, de speciale correspondent van A. N. P.-Aneta, geeft het volgende relaas van zijn bevindingen op Java: De walgelijke beleefdheid der Japan ners is niet beperkt gebleven tot de be sprekingen aan boord van de Australi sche kruiser „Cumberland", die in de Baai van Batavia voor anker is gegaan, doch werd ook ten toon gespreid, toen wij per auto van Tandjong Priok naar Batavia reden in auto's, die ons op de kade te Priok opwachtten. De Javaanse chauffeur uitte spontaan zijn mening over de Japanners: Boesoek (tot). Achter het vertoon van beleefdheid der Japanners gaat schuil een wrede geschiedenis van Japanse heerschappij en misdaden jegens geïnterneerden zo wel als jegens krijgsgevangenen. Er be vinden zih thans nog slechts 6.000 krijgs gevangenen op Java, de rest is geëvacu eerd naar Siam, Japan en Singapore. De toestanden in sommige interne ringskampen schreien ten hemel. Welis waar zijn er tot dusverre geen gevallen van ontering gemeld, doch de gedraging der Japanners ten opzichte van de Europese vrouwen was wreedaardig. Verreweg het slechtste kamp schijnt het vrouwen- en kinderen-kamp te Am'oa- wara (in Kedoe) op Java te zijn. Hier werden meisjes en vrouwen van 16 jaar en ouder gedwongen wegen aan ta-leg- gen, bomen te kappen en andere zware handenarbeid te verrichten op honger- rantsoenen. In zeven andere kampen in en om Batavia zijn de toestanden uiterst slecht. In het vrouwenkamp te Tjideng leefden 10.000 Nederlandse vrouwen in 300 huizen. Het beste kamp te Batavia is Kramat, waar een aantal families te zamen leeft. De voedseltoestand in al deze kampen was, tot de laatste paar weken ontstel lend. Toen echter stelden de Japanners beter voedsel beschikbaar en kregen de geïnterneerden voor het eerst vlees. De toestanden onder de civiele ge ïnterneerde mannen schijnen uiterst slecht te zijn. Een groot aantal is in ge vaarlijke mate ondervoed en zal, naar tnen meent, nimmer geheel herstellen. Een aantal vooraanstaande Nederlan ders is gestorven door slechte voeding en gedwongen arbeid, terwijl zelfs thans "og andere prominente personen zo ziek zijn, dat de doktoren hen opgegeven hebben. Evenals in Nederland gedurende de bezetting, hebben de vrouwen groter Physiek weerstandsvermogen getoond dan de mannen. Ook begon de inter nering van vrouwen op grote schaal pas In begin 1943. Het is onvermijdelijk, dat deze eerste .Indrukken van de situatie op Java wel- I'cht ongerustheid zullen veroorzaken ouder de verwanten in Nederland, doch Personeel van de R. A. P. W. I. (Relief ectioQ prisoners of war in India) stelt in allerijl alphabetische lijsten op van alle geïnterneerde personen, die zo spoedig "•ogelijk gepubliceerd en over de radio omgeroepen zullen worden. Tot besluit van mijn eerste impres sies in Batavia, moet ik er de nadruk op leggen, dat de ontvangs.t door de In donesiërs van de kleine geallieerde Sroepen, die zich per auto naar de stad begaven, over het algemeen vriendelijk *eas. zij stonden in groepen langs de vaak slechts toeziende, doch 1 wijis wuivende of juichende. Van «-billende officiële gebouwen in de yj woeien de rood-witte Indonesische 'aggen en sommige gebouwen dragen w geschilderde opschriften als: „De geboorte van een vrije natie", „Vrijheid is de glorie ener natie", enz. De vrouwen-hel in Tjideng. Hier volgt van de hand van den spe- cialen correspondent van A. N. P.- Aneta, Robert Kiek, de volledige ge schiedenis van wat gebeurde in het vrouwen-hel-kamp te Tjideng, een naam die steeds zal blijven voortleven als het toppunt van Japanse bestialiteit tegen weerloze vrouwen en kinderen in hun poging om den blanke te degraderen. Onderstaande bijzonderheden zijn geen fantasie van een krantenman. Heden zag ik met eigen ogen de toe standen, een maand nadat de Japan ners besloten te pogen hun schuld te bemantelen door de toestanden in het kamp te verbeteren, door de rantsoenen te verhogen en door een soort van in gewanden-verzameling te organiseren. Tjideng is zo vuil, zo onhygiënisch, dat het iedere beschrijving achter zich laat. Ik maakte een rondgang door bet kamp onder leiding van één der jongere vrouwen, de 24-jarige Rita Collette van Batavia, kleindochter van generaal Col- lette uit Den Haag en van dr. J. Kuyl- man. In Tdideng stonden huizen van vier kamers, die in normale omstandigheden onderdak boden aan een gezin met- twee of drie kinderen. Dit gebied, waar zich •minder dan driehonderd huizen, bevon den, werd door de Japanners omheind en wordt thans bewoond door niet min der dan 10.000 vrouwen en kinderen. Alle mannelijke kinderen boven de elf jaar, werden van de vrouwen geschei den en overgebracht naar een speciaal jongenskamp buiten Batavia, waar de jongens ten minste werden opgevoed door Nederlandse onderwijzers. In Tji deng was ieder onderwijs verboden en vele vrouwen werden geslagen, omdat zij heimelijk poogden hun kinderen te onderwijzen. De Nederlandse, Britse en enkele Amerikaanse vrouwen in het kamp moesten voor iederen Japansen soldaat, die in het kamp voorbijkwam, alsook voor'de Javaanse hethos, die ofwel in de arbeidsdienst waren ofwel In het .Ja panse leger, een buiging maken. Weige ring of zelfs onachtzaamheid in deze had direct tot gevolg dat de vrouw door den betreffenden soldaat werd geslagen, waarbij geen onderscheid naar leeftijd v^n vrouw of kind werd gemaaktJoorts liet de Japanse commandant, kapitein Sonai, de hoofden kaalscheren der vrouwen, dte erop betrapt werden door de bamboe-omheining van het kamp te kii ken. De voedselsituatie was verschrikkelijk. Toen de vrouwen daar eens gezamenlyk tegen protesteerden, werden zij geduren de twee dagen compleet uitgehongerd. De Japanners lieten bij die fleSenh«"| zeer opzichtige wagens, geladen met brood, door het kamp rijden, waarna zij voor de ogen der geïnterneerden het brood in het zand begroeven. Zij para deerden eveneens met enorme hoeveel heden rijst, die ze ook begroeven na er petroleum over gegoten te hebben. Het allerslechtst echter waren de hy giënische condities. Alle tolietgelegen- heden waren door de Japanners on bruikbaar gemaakt. De watervoorzie ning werd afgesneden. Dan openden zij ae riolen, een klein gat in iedere straat, waarnaar de vrouwen in mandjes riool- vuil moesten dragen. De Japanners lieten het rioolsysteem verstopt raken,en dwongen dan de vrouwen tot boven hun middel door het vuil te waden om de leidingen met mandjes te ledigen. Ten minste 33 personen, soms zelfs Eén dar bewoners van Kaatsheuvel, Hugo Esch, is op 11 Maart 1945 in het concentratiekamp te Mauthausen overleden. Thans heeft zijn familie van een mede-gevangene de oorzaak van zijn dood vernomen. Htj stierf aan een phlegmone aan de beide benen na bevriezing der beide voe ten tijdens de tiendaagse voettocht met mede-slachtoffers van Auswitz naar Mauthausen. Bij een vorst van 20 graden stond hij zijn schoenen af aan een ouden man, die op zijn klompsokken niet verder kon. Esch is op zijn sokken verder gegaan, het geen hem zijn leven gekost heeft. 100 personen waren gedwongen te leven in deze kleine woningen. Verscheidene straten moesten het met een waterput stellen, waar alleen 's nachts water te verkrijgen was. Opzettelijke, voortdurende onder voeding veroorzaakte uiteraard zoveel ziekten, dat het aantal lijders aan dy senterie, beri-beri en hongeroedeem dagelijks steeg. Zelfs heden de dag, moet, nadat de ernstigste gevallen zijn overgebracht naar de beter uitgeruste Japanse militaire hospitalen, die nu door de R. A. W. P. I. zijn overgeno men, een sterfte-cijfer van 5 tot 7 per dag als „redelijk" worden beschouwd. Naar de voorlichtingsofficier der Ko ninklijke Landmacht ons mededeelt, i3 het eerste lichte infanteriebataljon, dat bestemd is voor Ned.-Indië, scheep ge- gSSHTIÏ Ostënde. Het is het 2de bat. 13de reg. infanterie. Vandaag zullen het 2de bat. 14de reg. infanterie en het 3de bat. stoottroepen volgen. De troepen zullen ongeveer 14 dagen in Engeland blijven voor het ontvangen van tropenuitrus- ting e.d. Daarna wordt de reis naar Indië aanvaard. De stemming onder de mensen is uit stekend. Het ministerie van Financiën maakt bekend: Nu de geldzuivering nadert, blijkt dat in vele gevallen werknemers weigeren hun loon in ontvangst te ne- m:n, blijkbaar in de hoop dat zij na 2 October hun oude loon in nieuw geld zullen ontvangen. Het is werkgevers uitdrukkelijk verboden weeklonen die vóór of op 22 September en maandsa larissen die vóór of op 31 Augustus 1945 betaalbaar waren, na 2 October in nieuw geld uit te keren. Werkge vers zijn gehouden de bedoelde lonen en salarissen voor belanghebbenden gereed te leggen en hen hiervan in kennis te stellen. De werknemer die deze gelden niet vóór 26 September afhaalt, weet dat hij daarna slechts waardeloze biljetten ontvangt. Bij winkeliers en andere neringdoen den, die op eigen naam handel sa, schijnt veelal de opvatting te heersen, dat zü ook na 25 September in de in- leveringsweek van 26 September tot en met 2 October gelden tot onbeperkte bedragen kunnen inleveren. Deze op vatting is onjuist. Deze mogelijkheid bestaat alleen voor niet natuurlijke personen, zoals naamloze vennootschap pen, commanditaire vennootschappen, firma's, verenigingen, maatschappijen eng. Alle zakenmensen, die op eigen naam handelen, kunnen in de inleverings- week uitsluitend op hun geldkaart „in leveren en tot geen hoger bedrag dan driehonderd gulden. Het meerdere moet uiterlijk op 25 September worden gesto- Minister Drees heelt, in een rede te Hilversum, gesproken over de moge lijkheid van een veertigurige werk week, of een werkweek van vijf da gen. Een optimistische journalist zag deze vijfdaagse werkweek in kort ver schiet en gaf het bericht zo door aan het A.N.P. Wij plaatsten het Maandag j.1. Intussen heeft de minister een en ander recht gezet en daarbij heeft hij er op gewezen, dat deze veertigurige arbeidsweek, binnen afzienbare tijd, voor verschillende bedrijven wel mo gelijk is, maar dat het parool van nu en de nabije toekomst is, werken. Wie wat bereiken wil, die moet zijn han den uit de mouwen steken, die moet niet afwachten, maar zijn tijd benut ten. En als het niet gaat met 48 uur, dan zal hij er 54 moeten inzetten. Zó hebben ze hun plicht verstaan in Wal cheren, zó zullen ze het doen in de Wieringermeer. Hierbij gaat het na tionale belang voor het persoonlijk be lang. Zo moeten we onze maatschap pelijke taak opvatten en als ieder zich zo inzet, dan gloort aan de horizon de nieuwe dag. In normale tijd, met de technische mogelijkheden waarover we te be schikken hebben, is een veertigurige arbeidsweek geen abnormaliteit. En als het mogelijk is om bij een vijfdaag se werkweek voor de gemeenschap te produceren, wat die gemeenschap no dig heeft, dan moeten er geen zes da gen voor gewerkt worden. Er liggen buiten het terrein van de maatschappelijke arbeid nog zoveel terreinen bloot waarvoor ook in de ar- beiderswereid wel belangstelling is, maar waarvoor, bij een zware dagelijk se taak geen fut meer is. Wanneer er dus meer tijd vrij komt voor geeste lijke ontwikkeling, voor lichamelijke ontspanning en niet te vergeten het gezinsleven, dan kunnen we dat niet anders dan toejuichen. En dat de rege ring daarnaast nog de belofte doet voor een goede sociale verzekering, voor een beihoorlijk ouderdomspen sioen. dat maakt het leven van vele goedwillende arbeiders heel wat aan trekkelijker. Het moet mogelijk zijn, dat ieder, die zijn leven in dienst van de gemeenschap gegeven heeft, of dat nu in rijks-, ge meente- of particuliere dienst is maakt weinig verschil, op 60- of 65-jarige leeftijd onbezorgd zijn „oude dag" te gemoet kan gaan. Tot nog toe was die oude dag voor velen een schrikbeeld, omdat ze niet wisten hoe ze zich fi nancieel zouden kunnen redden. Dat zal anders worden en dat is verblij dend. Tegenover deze voorrechten staan echter ook plichten. En die mag men niet uit ht oog verliezen. Dat is, waar op minister Drees wees, de plicht van de arbeid. Wie werkt is zijn loon waard, wie werkt heeft recht, dat de gemeenschap voor hem zorgt, maar dat is dan ook de dwingende voor waarde. Het productie-apparaat kaa niet op peil komen als velen aan de kant blijven staan of zich niet voor honderd procent inzetten. Als deze plichten verstaan worden, dan ziet de toekomst er voor onze ar beiders rooskleurig uit. B. ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt, tijdelijke opkla ringen. iets koeler, plaatselijk enige regen, matige in de kuststreek tijde lijk krachtige wind tussen Z. en Z W.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 5