Een Volksuniversiteit voor Den Helder De kroon op het werk van tien jaren Julianadorp. MINISTER DE BOOY BEZOEKT DEN HELDER Anna Paulowna. Wiennjjen. Er is weer Maizena! De „Piet Hein" en de „Kortenaar" naar huis DISTRIBUTIENIEUWS. 40 Engelse of Amerikaanse Sigaretten op bon 51 van de tabakskaart Nieuwe bonnen voor melk, vlees en aardappelen Hoe het begon. In het voorjaar van 1935 werd door een klein groepje enthousiaste en on dernemende natuurliefhebbers het Na tuurhistorische Museum te Den Helder gesticht. Het najaar daarop werd één lokaal in de Vismarktschool door het Museum in gebruik genomen. Het zag er keurig uit en direct waren er men sen, die begrepen, dat hier de eerste stappen waren gedaan op de weg, wel ke zou eindigen met een keurig insti tuut, dat behalve ten dienste van na- tuur-enthousiastelingen ook een be langrijke steun zou gaan vormen bij het geven van onderwijs aan lagere en middelbare scholen, niet slechts in de natuurstudie, doch evenzeer in we tenschappen van andere aard en in de kennis van Hollands Noorderkwartier. Opbloei. Er is noest gewerkt, en het is ze ker niet ovêrdreven, als wij hier hul de brengen aan de voortvarendheid, ijver en het initiatief, dat het bestuur al tijd getoond heeft. Het Museum werd weldra een popu lair instituut, waaraan ieder gaarnê zijn steentje bijdroeg. Geldelijke steun werd geboden, maar laat ons niet de Helderse schooljeugd vergeten, die al les, wat maar enigszins met dieren en planten had uit te staan, naar den „meneer van het Museum" bracht, omdat die altijd zo blij was met elke nieuwe aanwinst. Het ene lokaal In de Vismarktschool Werd te klein en het Museum verhuis de naar de Vroonstraat, waar een drie tal lokalen tot Museumruimte werd in gericht, terwijl één lokaal voor het ge- Ven van lessen werd gebruikt. Toen begonnen de lessen voor oude re n, filmvoorstellingen, lezingsn met projectie, tentoonstellingen, zij werden veelvuldig gegeven en konden bogen op grote belangstelling en goede kwa liteit. De oorlog. Plannen stonden op stapel, de weg naar het doel was gevonden, toen kwam de oorlog met zijn bezetting en het Museum wachtte met de uitvoe ring zijner plannen. Het werd een moeilijke tijd, afweer geschut werd op het dak opgesteld, Den Helder werd geëvacueerd en het Museum bleef stil, verlaten en kwij nend achter. De nienwe koers. De naamsverandering geeft duidelijk aan, wat de nieuwe richting van het Museum inhoudt: Museum Den Helder, SPOOR WEGJUBILEUM. Vandaag viert de stationsambtenaar, 'de heer D. Gorter, Sperwerstroat gijn 25-jarig jubileum. In dit verband wijzen wij erop. dat tijdens de staking de stations ambte naar, de heer G. M. Flotat, de adjunct commies, de heer F. Folkers en de rangeerder, de heer P. Visser, eveneens dit feit in alle stilte en ondergedoken vierden. OPROP OAN DE FRIEZEN. Men wil wel eens beweren, dat Friesland zijn taaleigen zal verliezen, nu de Afsluitdijk Friesland met het overige Nederland verbindt. Doch zij, die dat zeggen, miskennen de aard van den Fries. Wij kennen de Friezen uit ervaring, en weten dat het koppige, stoere, vasthoudende lui zijn, maar wij weten evenzeer, dat achter dat masker van nurksheid een gevoelig hart schuilt dat daar een warme liefde woont voor fcet vaderland, daar in Hollands Noor den, dat een Fries zijn taal en lands gewoonten trouw blijft. Het is merkmaardig, maar als twee Friezen elkander tegen komen, dan wordt er dadelijk Fries gesproken en alle Nederlands is opeens vergeten. Wij hebben ons afgevraagd, een en kele maal en met vage vreze, of Den Helder zijn Frysk Selskip niet meer telt, of de Friezen hun verlangen naar hun rasgenoten verloren hebben door de ellenden van de oorlog; maar ineens daar was het: een advertentie, gebracht door de oude voorzitter van het Sel skip, en wij weten, dat er nog Friezen zijn Het doet ons goed! Museum voor het onderwijs en Streek museum. Een Helderse Volksuniversiteit ont stond, tot Kerstmis 1945 is reeds een programma ontworpen. Het doel van deze Museum-lessen voor Ouderen is de Helderse bevolking in al zijn gele dingen ln staat te stellen tegen weinig kosten zich meer algemeen te ontwik kelen en een hogere beschaving te be reiken. Mensen uit velerlei richtingen en beroepen zullen doceren. He^ Museum bestaat tien jaar. Dit najaar zal het tien jaar geleden zijn, dat het Museum het eerst naar buiten optrad. Gaarne had men dit feit met een tentoonstelling gevierd, doch door de korte tijd van voorbereiding zal dit niet mogelijk zijn. Zaterdag 13 October des mid dags 3 uur, wordt het Museum her opend, en dit vinden wij reeds een verheugend feit. Het bewij6t, dat Den Helder initiatiefnemers van de eerste rang onder zijn inwoners telt, het be wijst, d%f ons culturele leven, in tegen stelling tot gezegdes her en der, op bloeit. Het Museum zal in het middel punt der belangstelling komen te ètaan! Wij menen, dat het Museum de steun van gans Nieuwediep verdient, en misschien, als wij toch gaan bouwen, krijgt het Museum Den Helder nog eens een waardig gebouw tot zijn be schikking! OPBRENGST T.B.C.-COLLECTE. De collecte, gehouden door en voor de Vereeniging voor personeel in dienst der N. S. tot bestrijding der t.b.c. op Maandag en Dinsdag J.l. heeft een to tale opbrengst gehad van f 2017.50. In Alkmaar bedroeg de opbrengst onge veer f 3000. Den Helder heeft zich, gezien de bijzonderheid dezer stad en het minder aantal inwoners, uitstekend gehouden. t EEN PADVINDERSHUWELIJK. Vóór de oorlog kwam een dergelijke echtverbintenis herhaaldelijk voor, doch Donderdag j.l. werd een padvin dershuwelijk voor het eerst na de be vrijding in Den Helder gesloten. Voor het Raadhuis werd een kaag gevormd door leden van de N.P.V., die stram in de houding, brengend de pad- vindersgroet, het jonge paar, een vaan drig en een vroeger driehoeksmeisje, lieten passeren. DE KRANT OP TUD. Door een verandering in de ver zending van onze krant, ontvangen onze abonné's in Julianadorp, zo wel in de kom van het dorp als in de buitenbestelling, de krant nu op de dag vsn verschijnen. Deze re geling geldt ook voor Zaterdag, zo dat men nu dagelijks in de ochtend- beeteliang ook zijn dagblad thuis krijgt. Wij vertrouwen, dat dit onze le zers naar genoegen zal zijn en wij verzekeren, dat wij er van onze kant voor zullen zorgen, dat de be stelling zo blijft. ALG. VERGADERING VAN DE VER. „VZ.O.8," Na een gedwongen rustperiode van rurm 3 jaren hield Maandagavond de vereniging „V.Z.O.S." een algemene vergadering in het café van H Veul, waar volgens de presentielijst 14 leden, 1 donateur en 1 toehoorder aanwezig waren. De voorzitter K. Bregman heet allen welkom. Hij hoopt op aangename en zakelijke besprekingen ln het belang der vereniging en verklaart de verga dering voor geopend. De notulen van de laatstgehouden vergadering worden door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. De secretaris leest daarna de uitge breide verslagen over de drie laatste boekjaren, waaruit blijkt, dat het le dental stabiel op 49 is blijven staan, alsmede het aantal donateurs op 10. Op 29 Januari 1944 «verleed de pen- Gisteren heeft de minister van Marine, de heer de Booy, een bezoek aan onze stad gebracht om zich ge heel op de hoogte te stellen van de gebouwen en inrichtingen van de Marine. Een hoopvol teken? ningmeester K. Verwer, die steeds zeer serieus de geldmiddelen beheerde. Al deze verslagen worden goedge keurd. Vervolgens brengt ook de secr. namens den waarnemend penn. en de Raad van Toezicht verslag uit over de financiën van de laatste 3 jaren. Over 1942 was er een nadelig saldo van f 19.71, over 1943 een voordelig saldo van f 158,14 en over 1944 een voorde lig saldo van f 35.82. Terwijl het bezit per 1 Jan. j.1. f 6507,56 bedroeg. De vergoedingen voor den voorz., secr. en penn. over1943, 1944 en 1945 worden op de bedragen van de laatste jaren vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing worden alle aftredende leden herbenoemd, ter wijl in de vacature, door het overlijden van K. Verwer gekozen wordt zijn zoon Nic. Verwer, en in de vac., door vertrek van H. Hardebol, de heer E. Otten. Beiden nemen de benoeming aan. Ook de leden van de Raad van Toe zicht worden herbenoemd. Voor bode is slechts 1 sollicitatie ingekomen, nl. van Nic. Verwer. Deze wordt daarna benoemd en tot res.-bode A. Speur. De secr^ feliciteert den voorzitter met diens jubileum van 25 jaren in het bestuur der vereniging te hebben doorgebracht en dankt hem voor de aangename samenwerking. Daarna sluit de voorzitter de verga dering. GEARRESTEERD. Door de politie te Julianadorp werd een persoon gearresteerd, wegens het plegen van niet nader te noemen han delingen met kinderen. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Nog steeds zijn er ouders, die zich geen voldoende rekenschap geven van hun verantwoordelijkheid ten aanzien hunner kinderen. Het gebeurt nog te veel, dat zij hun kinderen laten om gaan met personen, waarvan zij weinig of niets weten! KLANK EN CHARME? Bema uit Den Helder presenteerde de bezoekers van de zaal Slikker „Klank en Charme". Klank was er genoeg, maar van de charme was er wat weinig. Was dat enkel doordat de aangekon digde Gesona's verstek lieten gaan? Het programma was nu wat te vol met mo derne muziek, die niet spoedig met charmant betiteld kan worden, wellicht zelfs niet voor zodanig door wil gaan. Dat neemt niet weg, dat wat aan muziek geboden werd er, voor amateurs, wezen mocht. Vooral de Krekeltjes verdienen lof. De liedjes van Jan de Man vonden ook waardering, evenals de gespeelde schetsjes, maar zullen we, nu we na de oorlog van koffie-, thee- en andere surrogaten af raken, ook eens eindelijk van het Peter Pech- en Snip en Snap-surrogaat verlost worden? DE KRANT VAN ZATERDAG Het zal onze lezers op Wieringen ge noegen doen, dat de krant van Zater dag, die tot nu toe de onhebbelijkheid had op Maandagmorgen in de bus te komen, in het vervolg ook op Zater dag zal worden besteld. Wij hebben een speciale dienst ingesteld waardoor de krant in de ochtendbestelling kan worden opgenomen. Wij verzoeken verenigingen en al len die nieuws voor de krant hebben dit voor een goede en snelle bericht geving te willen doorgeven aan onzen agent te Hippolytushoef, den heer His Wilms. Ook advertenties geve men bij den heer Wilms op, dat verzekert de meest snelle plaatsing. HET ONGEVAL MET HET MEISJE BROERSMA. Het dochtertje van de fam. Broersma, dat vorige week zo'n ernstig ongeval ls overkomen en in het ziekenhuis is op genomen, maakt het, naar wij vernemen, naar omstandigheden geed. Vertrouwde namen uit het verleden komen weer terug- Er is weer echte vóór-oorlogse Honig's Maizena in de winkels verkrijgbaar. Sinds de eerste schepen mais Koog aan de Zaan heb ben bereikt zijn de Honig's Fabrieken druk bezig deze grondstof te verwer ken. Een dubbel geluk voor de huis vrouwen want wie is beter dan Honig in staat uit het edele graande zuivere, smakelijke en voedzame Maizena te fabriceren! (Ing. med.) De Marine Voorlichtingsdienst meldt: De torpedobootjagers H.M. Piet Hein" en H.M. „Kortenaar", welke kortelings door de Koninklijke Marine van de Engelse Marine zijn overgenomen, zul len begin October in Nederland aan komen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met Ingang van Vrijdagmid dag 21 September 12 uur, op bon 51 der tabakskaart 40 Engelse of Amerikaanse importsigaretten gekocht kunnen wor den. Deze sigaretten zijn van de merken: Craven A, Craven Plain, Gold Flake, Playere, State Express, Press 833, Shir- ley en Marvels. Men zal ln het algemeen genoegen moeten nemen met het merk of de merken, welke de winkelier ln voor raad heeft. Rhodesia-sigaretten, siga ren of tabak mogen niet op deze bon worden verkocht. De Engelse sigaretten zijn verpakt in doosjes van tien stuks, de Amerikaan se in pakjes van 20 stuks. De sigaret ten zijn niet gebanderolleerd. De prijs der sigaretten bedraagt O et. per 10 stuks of 1.20 per twintig stuks, waarbij de belasting, welke zon der banderollering is voldaan, is inbe grepen. -y Op de nog geldige bon 50 der tabaks kaart en op rant6oenbonnen mogen geen Engelse of Amerikaanse sigaret ten worden verkocht. Het Centraal Distributiekantoor maakt in aansluiting op de bonnenlijst vb™ de periode van 16 t.m. 29 Septemb bekend, dat in het Noorden des la"®» voor de week van 23 tjn. 29 Septem de bonnen 626, D 677 en D «78 sa"* wezen zijn voor het kopen van 2 i melk en de bonnen B 692 en C W v lllt liter melk. n__ Voorts zijn geldig voor het kop«" vrn 100 gram vlees de bonnen o27- j Ten slotte zijn voor het kopen v kg. aardappelen aangewezen de 0 628. A 696, B 696. C 696 en B 693. Deelnemers aan maaltijden van trale Keukens moeten aldaar pjng. kaartverkoop op Maandag 24 er' y, en dag 25 Sept. as. de vleesbonnen de aardappelbonnen A, B en L leveren ,v vlees Zelfverzorgers voor ment, aardappelen moeten op door butiediensten te bepalen dagen de bonnen voor re6p. melk. v aardappelen Inleveren. vriidag Op de vleesbon kan vanaf r^orde« September des middags 1? gard- gekocht. De bonnen voor mem an<jat appelen zijn eerst geldig van 24 September af. AANLEG VAN EEN In het teken van de ruil^ m0et kan binnenkort aanbesteding gen worden gezien van de aan nabö duiker onder de hoofdweg olB b*j Hollebalg. Deze moet diene"ren v>" water daar ter plaatse af e het Noorden naar het Zuide

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 6