HELDERSCHE COURANT De Nederlands-Indische regering begin October naar Batavia Olie Zuid-Amerika het land der toekomst? Wie lost dit probleem op? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL .WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Indonesië in de branding Geen sprake van werkelijk belangrijke incidenten 3.000.000 dollar voor Nederland Atoombom blijft scherm voor Komt Engelse regering verplichtingen in Palestina niet na? Onze lezers aan het woord: Weerbericht Voor boeren en vaklieden DINSDAG 25 SEPTEMBER 1945. Je Jaargang No. 544. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen 1 3.00 Vso gezaghebbende zqde verwacht men met stelligheid, dat de eerste ge allieerde troepen op 4 October te Bata via zullen landen. Vermoedeltfk zullen de geallieerde troepen op 14 October by Soerabaja aan land gaan. Ook Padang (Sumatra's westkust) en Medan (Suma- tra's oostkust) zullen in de eerste helft van October worden bezet. Verwacht mag worden, dat de luitenant-gouver neur-generaal van Nederlands-Indië, dr. H. J. van Mook, begin Oct. uit Bris- bane zal vertrekken en geiyktydig met de geallieerde troepen in Batavia aan land zal gaan. Voorts kan worden gemeld, dat in de buitengewesten Makassar en Timor reeds zijn bezet en vermoedelijk ook Ambon en Menado. Deze berichten zijn van het uiterste belang, wanneer men ze beschouwt in het licht van de recente mededelingen over de politieke toestand op Java. Hoewel, voor zover tot dusver bekend, in de andere delen van de Ar chipel de houding der bevolking rustig en zelfs sympathiek jegens de Neder landers en geallieerden is te noemen, Is het in West-Java anders gesteld. Weliswaar is van werkelijk belangrijke incidenten tot dusverre nog geen spra ke geweest, doch het was. duidelijk, dat de onzekere gezagsverhoudingen en het wegblijven van de geallieerden en van de aanvoer van voedsel, medicamenten en andere herstelmaterialen op de duur onpleizierige consequenties zouden kun nen hebben. Reeds werd er op gewezen, dat de loutere aanwezigheid zelfs van een zwakke bezettingsmacht voldoende zou zijn om klaarheid en rust te schep pen. Meegedeeld kan worden, dat over wegingen van deze aard er toe hebben geleid de oorspronkelijke plannen met betrekking tot de bezetting van Indië, die in een tragere bezetting voorzagen, te herzien. Deze zal nu in sneller tem- Po dan oorspronkelijk was beraamd, worden uitgevoerd. Spoedig herstel van de lucht- verbinding met Indië. Naar de Indischp redacteur van ANP-ANETA verneemt, hebben de onderhandelingen in Amerika van den directeur der K. L. M., den heer Plesman, ertoe geleid, dat Nederland binnenkort weer over vliegtuigen zal beschikken, waarmede de luchtiyn Am sterdamBatavia op de kortste termijn zal worden heropend. De onderhande lingen van dan heer Plesman zijn in zoverre geslaagd, dat de Nederlandse regering vliegtuigen zal kopen, bestemd voor het gebruik op de route Neder land-Nederlands Indië. Later zullen de ze toestellen onder bepaalde modalitei ten aan de K. L. M. worden overge dragen. Het ligt in de bedoeling in eerste in stantie te komen tot een regerings- vliegdienst op Indië, waarbij de K.L.M. voor de exploitatie zal worden inge schakeld. Reeds binnenkort kan de opening van deze regeringsvliegdienst °P Indië worden verwacht. Daarvoor zullen worden benut z.g. C 54 machines Dit zijn Douglas D C 4 toestellen, om- tent welker aankoop de heer Plesman juist tot een accoord is gekomen. Er komen van deze vliegtuigen binnen kort een zestal naar Holland. Men verwacht ze hier binnen enige weken. Daarna zullen nog acht vligtuigen volgen. Deze zullen worden gebruikt om regerings personen en andere belangrijke figuren zo snel mogelijk naar Indië te brengen, alsook om lieden, die uit Indië geëva cueerd moeten worden, naac het moe derland te brengen. Daarenboven zal door middel dezer vliegmachines natuurlijk de postdienst worden onderhouden. In dit verband kan gemeld worden, dat ook van de zijde der Indische re gering plannen bestaan om enige vlieg tuigen voor genoemd vervoer te ge bruiken. Men heeft hierbij het oog op militaire transporttoestellen. EngelsAmerikaanse overeen komst. Een dreigende botsing van Britse en Amerikaanse oliebelangen in het Mid den-Oost sn is, naar Reuters diplomatie ke correspondent meldt, voorkomen door het bericht, dat zo juist in Londen een herziene olie-overeenkomst tussen En "geland en de Ver. Staten "Is onderte kend. De ondertekening van de over eenkomst werd meegedeeld op een door minister Shinwell en den Amerikaansen minister Ickes gehouden persconferen tie. Hoewel omtrent de inhoud van de overeenkomst door de genoemde mi nisters geen nadere mededelingen wer den gedaan, kan worden aangenomen, dat de gesloten overeenkomst bepaalt, dat beide partijen op voet van gelijkheid toegang zullen hebben tot de olievoor raden van het Midden-Oosten. Het is de bedoeling van de overeenkomst, dat zij multilateraal zal worden, doch vol gens Shinwell is nog geen beslissing ge nomen, welke landen uitgenodigd zullen worden om deel te nemen aan de inter nationale olieconferentie, welke krach tens de overeenkomst zal worden bij eengeroepen, terwijl omtrent de plaats, waar deze conferentie zal worden ge houden, nog evenmin een beslissing is genomen. Het comité „American Relief for Holland" heeft een bedrag van 3.000.000 dollar gereserveerd voor de aankoop van de in Nederland meest noodzakelijke levensbehoeften. De heer Heinz, directeur van de beken* de Amerikaanse conservenfabrieken en afgevaardigde van het comité, heeft zich in Nederland persoonlijk op de hoogte gesteld, welke artikelen daarvoor in aanmerking komen. Brigade-generaal Patrick Hurley, de ambassadeur van de Ver. Staten in Chi na, die zich op weg bevindt van Tsjoen- king naar Washington, -heeft ver klaard, dat het geheim van de atoom bom onthouden zou worden aan volke ren „wier doel is te veroveren". Dr. Weizmann beschuldigt. Dr. Weizmann, president van de we- reldzionistenorganisatie, heeft op eerste Londen gehouden bijeenkomst van 400 zionisten-gedelegeerden de Engelse re gering ervan beschuldigd, dat deze haar verplichtingen in Palestina niet nakomt. Palestina, dat onder Brits mandaat staat, is het enige land in de beschaafde werèlcT, aldus Weizmann, waar discriminatie tegen de Joden nog bestaat. Na gewezen te hebben op de grote moeilijkheden, welke aan een emigratie van Joden naar Palestina nog steeds iil de weg staan, verklaarde dr. Weizmann dat geen aardse macht zou kunnen maken, dat de Joden zonder vaderland zich van Palestina zouden afwenden, geen hindernis zal hen er van weerhouden te trachten weer de kusten van Palestina te bereiken. Te genslagen zullen het verlangen naar vrijheid slechts heviger maken. Naar aanleiding van het bericht, dat de Engelse regering de Palestijnse kwestie aan de raad van de verenigde volken zal overlaten, verklaarde dr. Weizmann tenslotte nog, dat Engeland Palestina zonder Witboek had ont vangen en dat het de plicht van Enge land was om Palestina zonder Witboek aan de verenigde volken te overhandi gen. Het weerbericht luidt tot Dinsdag avond: aanvankelijk krachtige, later afnemende noordelijke wind, misse nde bewolking, plaatselijk enkele buien, vooral aan de kust kdhd. „In de Z.-Amerikaanse landen bestaat 'n gebrek aan arbeidskrachten en er is dan ook grote belangstelling voor immi gratie, met name uit de Scandinavische landen, uit Nederland en uit België. Vooral' ia er een tekort aan landarbei ders en tuinders en van vele zijden heeft men mij reeds gevraagd of het niet mogelijk is een half millioen boe ren te bewegen naar Latijns Amerika te komen". Aldus ex-minister Ch. J. I. M. Weiter tijdens een lezing, die hij gisteren in Pulchri Studio voor leden van het Nederiands-Zuid-Amerikaans instituut heeft gehouden. „Wil een der gelijke immigratie kans van slagen heb ben", zo vervolgde de h°er Weiter zijn beschouwing, dan zal echter aan de volgende drie voorwaarden voldaan moeten worden: 1. Een grondig vooronderzoek zal moeten plaats vinden door Nederlandse deskundigen op het gebied van land en tuinbouw, die bovendien nog de Spaanse taal meester zullen moeten zijn. 2. De immigratie zal in de aanvang op zeer beperkte schaal moeten plaats hebben, bijv. niet meer dan 40-50 ge zinnen en 3. Men moet zeker zijn van de fi nanciële steun der regering wat be treft de aankoop van bouwgrond, wei de. huisraad, gereedschap. Ook voor bekwame vaklieden is er in Zuid-Amerika plaats, maar ook hier zal de regering van tevoren een on derzoek moeten instel'en. Sterk moet ontraden worden op goed geluk naar 'Zuid-Amerika te gaan. Eén onzer geëvacueerde abonné's, de heer W. Heuvelman, in Zuid-Scharwou- de, schrijft ons: In „Wie stem ik", van 11 September, las ik over „De schandelijke politiek van de regering van vóór 1940, toen de arbeider geen koopkracht had". Ik bea het daarmee eens, maar in datzelfde stuk wordt gesproken over onze huidige regering, die „de vuile was moet op knappen". Ja, inderdaad moet, doch la ten de kiezers er nu voor waken, dat het niet blijft zoals het is en niet meer wordt zoals het was. Met uitsluitend nieuwe volksvertegen woordigers komen we er ml. ook niet. Het is zelfs mogelijk, dat juist die van vóór 1940 hebben ingezien, welke fouten ze gemaakt hebben, zodat ze dus in staat zijn deze fouten te verbeteren. Wie wijst mij den man aan, die het probleem „be staansmogelijkheid voor den arbeider" weet op te lossen? Want zover is het op het ogenblik nog lang niet. Wie kan met een loon van 30 of 35 gulden nog rondkomen? En dat is toch een loon, dat niet aan de lage kant is. Welke arbeider kan van zijn loon 75 cent betalen voor een pakje sigaretten en 1.50 voor een pakje sigaren? Wie 1.60 voor een kilo druiven? En nu is er nog geen textiel of schoeisel. Waar van moet dat, zo hoog nodige, straks betaald worden? Of zullen de bonnen weer uit armoede verkocht moeten worden? Wie moet men stemmen? Ik weet het niet. Wel weet ik, dat dit anders móet worden. Als er een nieuwe regering is, laat er dan geen partijstrijd zijn, maar samenwerking tot heil van het ganse volk. Van hoog tot laag moet men er van doordrongen zijn, dat men er niet is, als de partij het grootste aantal ze tels" heeft. Neen, alle partijbelang moet opzij gezet worden en alle krachten zul len moeten worden ingespannen, tot heil van het volk. Eerst dan kan er wel vaart komen voer iedereen. Mijnheer de redacteur, ik wil hier geen partijpropaganda maken. Ik ben christen en arbeider. En nu vraag ik: „Wie moet ik stemmen? De z.g. linkse arbeiders hebben hun partijen, die hun belangen ten volle behartigen, doch daarbij kunnen wij ons niet aansluiten, want vóór alles zijn wij christenen. De bestaande chr. partijen zijn voor onze belangen nimmer op de bres ge sprongen en zullen dat in de toekomst waarschijnlijk ook niet doen. Waar blijft nu onze partij? Nogmaals; wie moet ik stemmen? Wie er antwoord op weet, geve het. Wij hebben gemeend, deze stem, dia min of meer als een noodkreet is, ta moeten opnemen en geven gaarne an dere lezers gelegenheid op zakelijka wijze daarop te antwoorden. Het is een vraag, die niet alleen leeft bij dezen abonné en het is goed, dat merr zicht ook in dit opzicht eerlijk uitspreekt, want zo alleen kan er klaarheid komen. B. WIST U, dat het Nederlandse Rode Kruis 600 hulpposten langs de wegen in stand houdt, welke op de buitenwegen vrij wel alle slachtofers eerste hulp verleenden? DE HONGAARS-RUSSISCHE HANDEL' Volgens radio Moskou heeft de Hon gaarse voorlopige regering besloten een gemeenschappelijke onderneming ta stichting met de Sowjet-regering om de goeder enruil tussen Hongarije en da Sovjet-Unie te controleren. Het kapi taal van deze onderneming aal onge veer vijfhonderd millioen pengoe be dragen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1